Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Rhododendron

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Am luat zilele trecute un rhododendron din Dedeman și am citit pe net că ar fi o floare de gradina.
Dar totuși nu sunt sigur dacă rezista iarna, și dacă ar trebui să-l țin tot în vas sau să-l plantez definitiv.

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
Unde-i gradina?
In parangul mare? sau la giurgiu?
La giurgiu rezista  afara. Dincolo?  Nu prea cred.

Edited by tioopedi, 26 March 2021 - 13:04.


#3
gigideac1

gigideac1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 22.10.2014
din cate stiu e floare de munte. deci daca rezista la munte rezista si in gradina

#4
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,450
  • Înscris: 15.01.2017
Planta aia creste foarte fericita pe versanti la peste 1000 m altitudine..

#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Depinde daca versantul e in Bucegi sau o clima cu influente mediteraneene

#6
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Nu e in Bucegi, e in Ciucas. Posted Image

Dar, mai la obiect, sa citim ce zice chiar Dedeman:Posted Image

"Rhododendron (azalee) este un gen din familia Ericaceae, ce cuprinde aproximativ 1000 de specii de plante lemnoase originare din sudul si estul Asiei. Au forma arbustiva si semiarbustiva si pot avea frunzisul cazator sau persistent. Speciile de exterior, cu toleranta la iernile blande, se preteaza pentru plantarea in parcuri si gradini, fiind apreciate pentru frunzisul bogat si florile decorative, parfumate.
Sunt plante iubitoare de umbra, se planteaza deseori in locuri umbrite de cladiri si vegetatie, ferite de vantul puternic.
In general, speciile de rhododendron sunt rezistente la temperaturile scazute, insa pot fi afectate in iernile aspre.
Rhododendronul prefera solurile nisipoase, revene, bogate in humus, care permit drenajul usor al apei. Deoarece in mediul natural cresc in soluri acide, nu suporta solurile compacte si calcaroase.
Pentru o crestere bogata si o inflorire abundenta, se recomanda fertilizarea rhododendronilor cu ingrasamant special, in perioada de crestere vegetativa."

Edited by Taxon, 26 March 2021 - 13:34.


#7
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Gradina se afla langa Focșani, Vrancea, la câmpie.

#8
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Dupa cum suna, inainte sa deschid ma asteptam sa fie un topic in aria auto.

#9
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Iar eu remediu homeopat.

#10
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Înainte sa cumperi rhododendron, pune mana și informează-te.

Sunt jde mii de feluri de rhododendron, unele salbaticiunile cresc și la noi în creierul muntelui, fac plimbaretii ceai din el...

Soiurile astea decorative însă sunt mai degrabă sensibile la frig, cele mai tolerante accepta cel mult iernile mai blânde, multe din soiuri nefiind capabile sa treacă o iarna adevărată de la noi.

Nu înseamnă că dacă e planta de zona muntoasa e și prietena cu frigul...
Munte e și la ecuator, munte e și în China, și în Hawaii... Au aia portocali la 1800 m altitudine și la Giurgiu din ce vad eu nu cultiva lumea asa ceva...

Deci dacă vrei sa îl ții afara iarna, atenție mare de varietate iei.

Ce legătură au cu muntele însă și care e de fapt un alt impediment pentru a putea sa îl ții în multe zone de șes, preferințele fata de sol.

Dacă exista munte cu clima blândă, mai greu minte cu sol care da nu fie ușor acid.
Din ce știu eu, și spun asta pt ca am avut bălării de genul asta, atât rhododendron cât și camelie, cam prefera solul ușor acid.

Sa îl pui deci în pământ dacă nu ai sol cu un ph ok e moarte sigura, nu moare din prima, se mai și chinuie vreun an, doi...

Și la capitolul sol trebuie atenție când alegi varietatea, dacă vrei sa faci o treaba cu el.

Atenție ca se importa tot felul de săracii care nu rezista și vor și sol acid, adică sunt exclusiv plante de ghiveci.
Îl doare la basca pe. Olandez când vinde smochin, camelie. Rhododendron sau mai știu eu ce bălaie ca tu nu ai clima sau sol pt asa ceva.
Aia care fac aprovizionarea magazinelor adesea sunt mai prosti ca noaptea, ii interesează fix deloc faptul ca tu cumperi tâmpenii....
Mai bine dacă se duce dracu, prostu e perseverent și cumpără încă vreo 2-3 crezand ca poate a murit din vina lui...vanzari triple..

Deci grija mare...
Eu i-am matrasit cu talent, m-am sictirit de exotisme sclifosite, maxim Leandru și ala deja ma cam calcă pe bătături..

#11
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Aferim Parinte. Eu pana nu demult habar nu aveam de sol de aciditate de nutrienti etc. Aveam impresia ca e de ajuns sa pui o balarie in pamant sa-i pui apa si gata trebuie sa creasca. Eu de doi ani chinui o hortensie intre trandafiri. Trandafirii sunt bine merci, mari, frumosi, crapa de sanatate. Hortensia pleaca primavara cat de cat ok dupa care o loveste apoplexia si melancolia grav. I se ingalbenesc frunzele ba chiar se necrozeaza pe la margini, nu mai creste zici ca gata acu moare. Dar nu moare. Agonizeaza toata vara si intr-un tarziu in toamna isi mai revine oleaca. Iarna asta neavand ce face am mai citit despre hortensie mai ales de pe la macaronari ca aia au mai multe videouri cu asa ceva. Am vazut ce fel de pamant ii trebuie, am vazut ca NU trebuie sa stea toata ziua in plin soare ca porumbul ca nu ii face bine. Deci eu am pus-o exact unde nu trebuie. Intr-un sol calcaros cu ph foarte mare si exact in mijlocul campului unde o bate soarele de dimineata pana seara. Acum mi-am cumparat un ghiveci de-ala mare si un sac de pamant acid. Vreau sa ma duc maine la gradi si sa o scot frumusel sa o pun in ghiveci si sa asez ghiveciul undeva intre foisor si un smochin adica unde e lumina dar la amiaza nu bate soarele direct in capul ei. Daca o  voi salva sper sa ma ierte ca am chinuit-o atat. La fel e o magnolie vai mama ei. Intre timp am omorat si 2 iasomii care la toata lumea se prind sunt ok numai la mine nu merg le plantez si prin iulie dau ortu' popii.
Trebuie sa te documentezi ca altfel te chinui si tu, chinui si planta si nu e bine deloc.

Edited by gabiroa, 26 March 2021 - 17:02.


#12
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
pH-ul e esential la rhododendroni

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate