Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Regular Expressions-cum le invat mai usor?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007

 Bamyhun, on 22 mai 2021 - 12:51, said:

wtf nu merge

De bine ce foloseste forumul regex sau ce o folosi pentru extragerea linkurilor Posted Image

#20
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Ironia face ca tocmai linkurile cu regular expressions nu merg.
:D

#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
1st rule of regex, you do not regex the regex

#22
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Pieptoasa, on 25 martie 2021 - 20:35, said:

Buna,
Vin dintr-o arie ce nu are prea multa legatura cu programarea dar avand din ce in ce mai mult tangenta cu web-ul am ajuns sa am nevoie de acest mod de a lucra. Surse de unde as putea sa invat am gasit dar poate imi puteti da sfaturi vizavi de usurinta de a intelege lucrurile. Sper sa fi postat unde trebuie..
Mersi.

Secretul este să înțelegi cum funcționează un regex Engine intern.

Și conceptele, terminologia.

#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Regexp pentru mine e din categoria set it and forget it. Daca e o logicacare se schimba non stop prefer sa nu folosesc asa ceva. Probabilitatea de a refolosi regexp-uri complicate este aproape zero barat. E mult mai probabil sa refolosesti regexp-uri simple, de genul validare data sau numar, dar char si acolo combinatiile sint fara sfarsit. Io zic ca "pastrarea lor undeva" e pierdere de vreme. Sigur ca ele se pastreaza intr-o anumita forma chiar in cod, dar si asa sint al dracului de nasol de gestionat si daca ai multe de fapt dureaza mai mult sa gasesti varianta existenta si sa o folosesti pe aia (daca exista) decit sa faci una de la zero.

Practic nu cred ca mai exista vreo situatie in programare care sa aibe raportul pro/contra mai nasol, decit poate stream-urile din Java. "Uite mami ce am facut in 2 linii de cod". Si dupa doi ani vine un bou care se uita ca un cretin la un stack de 200 de linii fara nici un sens. Practic faci ceva rapid si care are sens pe moment si cindva ii vine rindul unui nefericit sa incerce sa inteleaga ce mortii ma-sii e acolo :first:

Edited by Mosotti, 23 May 2021 - 11:09.


#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Nu v-ati lovit de surce in Perl unde aproape tot fisierul e o colectie de regexp? Posted Image

 Mosotti, on 23 mai 2021 - 11:08, said:

Practic nu cred ca mai exista vreo situatie in programare care sa aibe raportul pro/contra mai nasol, decit poate stream-urile din Java. "Uite mami ce am facut in 2 linii de cod".

Streamurile din Java au probabil cea mai urata/verbose sintaxa din bransa. Decat 100 linii de ghiveci de for-uri, if-uri si structuri de date intermediare prefer oricand 5 linii de Scala (sau chiar C#) scrise cu cap, pe care le citesti ca si cum ai citi cerinta nu cum a gandit cineva detaliile implementarii.

Deschisesem o dezbatere pe tema asta cu exemple concrete mai demult https://forum.softpe...6#entry24224867

#25
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021

 dani.user, on 23 mai 2021 - 11:30, said:

prefer oricand 5 linii de Scala (sau chiar C#) scrise cu cap, pe care le citesti ca si cum ai citi cerinta nu cum a gandit cineva detaliile implementarii.
Deci in esenta vrei api-uri higher level. Pentru asta nu-ti trebuie scala ci fix api-uri higher level. Scala e criptic.

#26
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 14.04.2005

 Pieptoasa, on 21 mai 2021 - 10:14, said:

macar de ar invata link-urile sa le puna..corect

Cu plăcere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate