Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Ford elimină modelul Mondeo din gamă.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,779
  • Înscris: 17.12.2019

 MicroEdge, on 27 martie 2021 - 21:21, said:

Pai dacă vrei sa fie comparația bună alegi forme apropiate de caroserie. Încă nu exista crossovere break (poate dacă bagam Logan mcv...)
Siiiigur că da. Ia compară matale:
alfa romeo 159 crosswagon q4 - alfa romeo 159 sportwagon
audi a6 allroad - Audi a6 avant
volvo v60 Cross Country - Volvo v60
Sau ai uitat de unde a apărut moda crossoverelor?

 MicroEdge, on 27 martie 2021 - 21:21, said:

La Corolla ai 225/45 R 17 anvelope pilot sport de la Michelin costa 600 lei
La chr ai:215/60 R 17 ai Michelin primacy 4 la 618 lei
Și de ce nu primacy 4 și la Corolla? Pentru că costă doar 431 lei?
https://www.anvelope.../225-45-r17-19/
La un calcul simplu, cele de C-HR sunt mai scumpe cu 43% ca cele de corolla. O fi semnificativ?

#56
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Am luat primele modele ce au apărut în lista nu am stat sa caut același model de anvelopa.

#57
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

 ericmario, on 25 martie 2021 - 21:01, said:


Noile Peugeot-uri sunt nenorocire! Nota 10 echipei de design. Si preturile sunt atractive, momentan par cea mai buna afacere calitate-pret.

Cat despre Mondeo...era si timpul. O masina urata ce nu avea cum sa aiba vanzari serioase.

#58
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021
Pacat! Crossoverele au luat clientii din acest segment, cu toate ca nu-s mai incapatoare, doar mai inalte. Speram sa nu dispara si passatul!

#59
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013
Passatul este deja or lista neagră, VW a spus de mai multe ori ca se gândesc serios sa nu îl mai înlocuiască.
Probabil ca o sa scoată un SUV nou care sa acopere nisa între Tiguan și Touareg.

Legat de Ford Fusion/Mondeo, au fost mașini bune, însă acum sunt depășite tehnologic. Ford s-a concentrat pe piața din SUA și toții banii s-au dus pe SUV-URI și electrice. Dacă vor sa păstreze Mondeo trebuie sa bage mulți bani in cercetare și ne fiind o mașina in trend nu mai fac profitul așteptat.

Legat de break/touring : mașini extrem de practice și frumoase (dar aici este subiectiva treaba).
Practic vedem un rift între civilizații, in Vest breakul este văzut ca cea mai frumoasa/practica alternativa ca mașina de familie, pe când in Est sedan-ul (probabil ca șoferul nu vrea sa fie asimilat cu un familist?!).

#60
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021
Break-ul este popular in germania, in alte parti nu prea cred. Nu e vorba sa fie inlocuite berlinele cu break-uri, ci cam risca sa dispara in intregime modelele clasei medii mai ieftine(accord, mondeo, Insignia, Passat, talisman?) si sa ramana modelel mai premium a4/seria 3/clasa c

#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta in EU la civilizatie ca in SUA nu prea vezi nici break si nici hatchback: SUV, truck sau sedan.
Americanii cumpara pana si Ford Fiesta Sedan sau Toyota Yaris Sedan in loc de hatch (si astea arata oribil).

Bine, de cand cu SUV-urile, nici nu se mai vand alea de mai sus.

https://cdn.carbuzz....buzz-611253.jpg

Edited by MembruAnonim, 11 April 2021 - 18:24.


#62
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013

 MembruAnonim, on 11 aprilie 2021 - 18:20, said:

Asta in EU la civilizatie ca in SUA nu prea vezi nici break si nici hatchback: SUV, truck sau sedan.
Americanii cumpara pana si Ford Fiesta Sedan sau Toyota Yaris Sedan in loc de hatch (si astea arata oribil).

Bine, de cand cu SUV-urile, nici nu se mai vand alea de mai sus.

https://cdn.carbuzz....buzz-611253.jpg
Așa este, ma refeream la Europa. In SUA motivul este același + anii de boom după cel de al doilea război mondial.

Pe de alta parte SUA a trecut și prin epoca VAN-urilor înainte de SUV, Europa de est a sărit direct de la SUV-uri.

Este usor de inteles de ce un M3 sau de ce un Seria 7 este in caroserie sedan, dar faptul ca oamenii cu joburi 9-17:00 prefera sedan este amuzant (pentru mine).



#63
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Pai preferința pentru suv sau offroader e și mai amuzanta la categoria respectiva :)

Și Europa a avut perioada monovolumelor (espace, Sharan & co). Alea însă au o scuza, sunt mai mari pe dinăuntru decât pe dinafara. Dealtfel acum pare sa apară moda cu "ludospace", gen VW caddy. Același principiu, mari pe dinăuntru și mici pe dinafara, luminoase, modulabile, etc. Oricum mult mai raționale decât suv-urile.

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Păcat ca dispare Mondeo. Portbagajul de la break era mare și incapator.
Buna mașina. Si da 1,8 tddi si 2,0 tdci motoare rezistente.

#65
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

 Peeta, on 25 martie 2021 - 22:43, said:

Odihneascase in pace,stiu ca Mondeo MK3 erau masini destul de fiabile,baiatul de la care cumpar eu piesele are unul si mi-a spus ca in 4 ani a schimbat doar consumabilele,eu sunt posesor de Focus MK1 si sincer mai bine luam si eu tot un Mondeo.
Nu poți generaliza. Orice masina se poate dovedi proasta. Asa am și io un vecin, a avut numai dieseluri. Pana și-a luat mondeo diesel. Acum e fan benzinar pe viata.

#66
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
E un model (ca si denumire , nu ma refer la clasa) destul de vechi, vanzarile deja erau in scadere...trebuie adus un aer proaspat din piunct vedere marketing

Exact asta a facut si Renault cu versiunile de LAGUNA care au fost inlocuite, la aceeasi clasa , cu Talisman. si poate mais unt si alte exemple de genul

 220v, on 12 aprilie 2021 - 02:00, said:

Păcat ca dispare Mondeo.
Dar nu va disparea si clasa, mai mult ca sigur il vor redenumi, dar tipul de caroserie va merge mai departe

#67
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 cuculea, on 12 aprilie 2021 - 11:29, said:


Dar nu va disparea si clasa, mai mult ca sigur il vor redenumi, dar tipul de caroserie va merge mai departe
Ce alt model mai are Ford în clasă cu Mondeo?

#68
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 ericmario, on 12 aprilie 2021 - 11:40, said:

Ce alt model mai are Ford în clasă cu Mondeo?
Nu era vorba de altul, eu vorbeam de un rebranding al modelului, adica, o redenumire a caroseriei

#69
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Compania americană Ford a decisă să scoată din gama sa modelul de clasă medie Mondeo, din cauza schimbărilor din piață, cererea de SUV-uri fiind tot mai mare.

De aici tu înțelegi că urmează o rebranduire???

#70
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 ericmario, on 12 aprilie 2021 - 12:29, said:

Compania americană Ford a decisă să scoată din gama sa modelul de clasă medie Mondeo, din cauza schimbărilor din piață, cererea de SUV-uri fiind tot mai mare.

De aici tu înțelegi că urmează o rebranduire???
Pesemne ca da...vom vedea ce se va intampla concret cu clasa aceea de caroserie. Nu te lua neaparat dupa ce citesti in presa.

#71
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011

 HEX2FUN, on 11 aprilie 2021 - 08:56, said:

Legat de break/touring : mașini extrem de practice și frumoase (dar aici este subiectiva treaba).
Practic vedem un rift între civilizații, in Vest breakul este văzut ca cea mai frumoasa/practica alternativa ca mașina de familie, pe când in Est sedan-ul (probabil ca șoferul nu vrea sa fie asimilat cu un familist?!).
Nu prea, break-ul e popular in Germania si implicit in Romania unde se cumpara SH in alte tari nu.
In Europe de Vest e mult mai popular Hatchback-ul gen, Clio, Megane, Golf. Iar mai nou e moda crossover/suv. Ce au toate in comun? Gura de deschide mare a porbagajului.

Edited by Papillon_, 12 April 2021 - 13:10.


#72
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 cuculea, on 12 aprilie 2021 - 12:37, said:

Pesemne ca da...vom vedea ce se va intampla concret cu clasa aceea de caroserie. Nu te lua neaparat dupa ce citesti in presa.
Și asta nu înseamnă că ”Mondeo va fi scos din gamă”?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate