Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Alergic la ambrozie - vaccin anti covid

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
crt82sil

crt82sil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 27.06.2010
Buna ziua!
Sunt alergic la ambrozie. Sunt programat sambata sa fac vaccinul contra covid. Ieri am fost cu sotia sa-si faca vaccinul si am intrebat la centrul de vaccinare daca e vreo problema ca eu sa fac vaccinul avand alergia la ambrozie. Initial au spus ca nu pot sa fac daca am facut vreun soc anafilactic apoi au sunat pe un coordonator si mi-au recomandat sa fac vaccinul intr-un spital.
Mai e cineva in situatia asta?
Ce parere aveti?

#2
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
Ca sunt ultra precauti. Am cunostinta cu alergie la ambrozie si s-a vaccinat (ambele doze)
Evident asta nu e un sfat, dar cred ca nu vei avea reactie alergica.

Edited by neoliviu, 25 March 2021 - 10:18.


#3
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Si eu am diverse alergii si nu am avut nicio reactie adversa la vaccinul covid.

#4
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021
Sunt pregătiți în centrele de vaccinare pentru orice reacție alergica imediată

#5
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
Mergi la spital, sa fii mai sigur.

#6
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019
In formularul de triaj te intreaba doar daca ai alergie la alimente, nu si la polen Posted Image

#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Si eu sunt alergic la polenul de ambrozie.
Am facut prima doza AstraZeneca.

NU am avut simptome de alergie.

Am avut simptome de gripa (febra 37 - 38 C, frisoane, dureri de cap, dureri musculare).
Au inceput la 12 ore dupa vaccin si au tinut 24 de ore.

#8
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 23.11.2005

View Postcrt82sil, on 25 martie 2021 - 10:07, said:

Buna ziua!
Sunt alergic la ambrozie. Sunt programat sambata sa fac vaccinul contra covid. Ieri am fost cu sotia sa-si faca vaccinul si am intrebat la centrul de vaccinare daca e vreo problema ca eu sa fac vaccinul avand alergia la ambrozie. Initial au spus ca nu pot sa fac daca am facut vreun soc anafilactic apoi au sunat pe un coordonator si mi-au recomandat sa fac vaccinul intr-un spital.
Mai e cineva in situatia asta?
Ce parere aveti?

Eu sunt alergic la ambrozie, gradul 4 din 5 conform testului alergenic. Probleme f mari din iulie pana in noiembrie: Aerius + Claritine + Bixtonim + Flonase + Aerosoli, etc.

Am avut si Covid, am facut si prima doza de Asta Zeneca. nu am patit nimic, nu am avut nici-un efect advers, doar durerea de umar de a 2-a zi, ca o usoara febra musculara.
Atat.

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

View Postcrt82sil, on 25 martie 2021 - 10:07, said:

Initial au spus ca nu pot sa fac daca am facut vreun soc anafilactic
Pai ai avut sau nu soc anafilactic?

#10
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nu are nici o legatura rinita alergica cu vaccinul, atat prietena mea cat si eu suntem alergici la ambrozie, eu si la tei, in curand facem rapelul, n-am avut aproape nici un efect advers. Eu am alergie si la veninul de albina. Am facut Pfizer, insa si Astra Zeneca este la fel de bun, doar ca nu este bazat pe o tehnologie mai noua ci pe tehnologia testata deja si unele studii au aratat ca ofera o imunitate de durata mai lunga.
Probleme pot avea cei care sun alergici la medicamente.

Offtopic, in ultimii doi ani am observat din ce in ce mai multi alergici la ambrozie. Pana acum doi ani eu nu am avut probleme cu ea, doar cu teiul in iunie, insa acum rahatul asta de ambrozie ma rupe de la sfarsitul lui august pana in octombrie. Prietena mea nu a avut niciodata rinita alergica, iar de anul trecut a lovit-o si pe ea. La mare ne-am intalnit cu un amic, am fost pe un debarcader in Mamaia si la un moment dat eu i-am aratat prietenei ca creste ambrozia acolo si o sa incepem sa stranutam. Amicul a facut "o shit", a facut stanga-imprejur si a luat-o inapoi. Alergic si el de doi ani. Ma intreb daca nu cumva a patruns o specie noua de ambrozie cu polen mai "rau", dracu' s-o ia de planta ca zici ca sunt capiat in unele zile. Eu iau Avamys dimineata in perioadele acelea.

Edited by spooky51, 25 March 2021 - 11:48.


#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View PostTankx, on 25 martie 2021 - 10:21, said:

Sunt pregătiți în centrele de vaccinare pentru orice reacție alergica imediată

Pe bune ? Sa vorbim corect: gheorghita spune ca sunt pregatiti.
Ce-mi place cand faceti afirmatii capitale fara sa va asumati.

#12
crt82sil

crt82sil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 27.06.2010
Am sunat azi la alergologie si mi-a confirmat ca nu este niciun risc. Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate