Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Recomandare provider Satelit

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
vasiutziu

vasiutziu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.08.2012
Bună seara, încep prin a clarifica faptul ca sunt cât se poate de necunoscător al orice tine de tehnologia televiziunii prin satelit, urmărind lista de topicuri din aceasta ramura mi se pare klingoniana.
Am tv prin satelit de la Orange, nu știu ce sistem e, o parabolica mică pe casa și un "decodor" cu o cartela sim in el, in care intra mufa normala de cablu tv și apoi iese hdmi care intra in TV.
Ideea e ca vreau neapărat sa scap de Orange și fiind prima experienta cu TV prin satelit, nu știu ce sa aleg. O scurta căutare da Focussat și Telekom ca având oferte dar bănuiesc ca sunt și alții? Nu am cine știe ce pretenții, eu personal nu urmăresc tv deloc dar alții din familie o fac ocazional. Va rog puțin ajutor sa găsesc cea mai bună oferta. Mulțumesc anticipat

#2
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Digi

#3
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Misto ar fi sa ne spui si de ce vrei sa scapi de Orange si ce anume reprezinta "o oferta mai buna"?

#4
vasiutziu

vasiutziu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.08.2012

 Freak404, on 25 martie 2021 - 00:03, said:

Misto ar fi sa ne spui si de ce vrei sa scapi de Orange si ce anume reprezinta "o oferta mai buna"?
Vreau sa scap din motive personale, am plătit ani de zile peste prețul pieței pentru ca nu sunt genul care sa schimbe in fiecare an doar pentru ca e mai ieftin la concurenta, iar când am avut nevoie de un alt serviciu au încercat sa ma ardă mai rău ca pe unul venit ieri la ei.
Nu știu ce înseamnă o oferta mai bună, ma refeream dintre celelalte de pe piață, in afara de orange, chiar dacă mâine va fi 1 euro abonamentul la orange tot plec

#5
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Stiu ce zici. Si eu am renuntat la telefonia orange dupa 20 de ani, satul de lacomia lor.

M-am mutat la Digi, unde oricum aveam internet. Am 4 abonamente telefonie, internet fibra 1GB, cablu TV, 2 x satelit si platesc sub 200 lei pe luna. Pomana curata.

Solutia TV prin satelit este exact ca la tine, schimbi decodorul doar.

Edited by LukRo, 25 March 2021 - 01:29.


#6
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 30.11.2005
Telekom :3 abonamente mobil nelimitat  cu net full , tel fix , tv-satelit, internet fix , 2  receptoare , unul HD (platit in  rate )  = 170 lei .
Internetul fix nu prea este ok , viteza  mica ... nu permite  infrastructura  deocamdata , dar in oras este  ce  trebuie .

Edited by scub, 25 March 2021 - 04:36.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Ai de ales intre: Digi, Telekom (cred că va fi preluat de Orange in toamna), Focus și Orange.
La o prima instalare nu ai cum sa primești oferte uau.
Fiecare operator folosește decodoarele proprii.
Nu e un SIM înăuntru ci un card pt decodare.
Oriunde te vei duce, vine un instalator și îți montează o antenă și îți trage un cablu sau mai multe spre cate tv ai.


#8
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
Ceea ce unii clienti numesc 'loialitate' , multe companii o trec la capitolul - 'clienti captivi' , 'venituri sigure'

Fiecare client are nevoi diferite , iar toate companiile care au platforme DTH acopera nevoile de baza ( antena, decodor, 1-2 abonamente incluse )


unele persoane au ales focus sat , pt ca la un nivel mai avansat ofera mai multa flexibilitate ( daca ai 5 televizoare dar folosesti doar 2-3 in mod constant, nu vrei decodorul lor ci doar cartela de access, etc )

#9
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
@dorin

La focus poti folosi doar cartela. Nu esti legat neaparat de receptor. Singurul lucru, trebuie un modul conax Cas7.
Orice televizor cu tuner DVB-S2 va face treaba. Deci nici macar nu mai e nevoie de receptor dedicat. Nu-i fac reclama, dar asta e.

In afara de asta, mai exista si freesat. Nu te omoara cu oferta da, ocazional ajunge. La banii aia..ce sa astepti?
La fel si aici, freesat se poate receptiona fara receptor dedicat (daca exista in casa unul cu CA) se poate, normal. Dar nu e nevoie. La fel ca la focus, un modul CA conax cas7 impreuna cu cartela freesat rezolva problema. Direct in TV de preferinta. Avantajele cu TV-ul..ai doar o singura telecomanda. Iti asezi canalele in lista asa cum vrei tu.

Succes!

#10
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 18.12.2004
la focus ai aplicatie pe telefon/tableta care merge si cand esti in concediu prin alte parti

#11
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Dacă ar fi să fac un top personal al operatorilor DTH ar fi așa:
1. Orange (Grilă de programe acceptabilă, majoritatea cananalelor sunt HD, decodoare Samsung de calitate);
2. Focussat (Grila e ok, puține canale HD, ai libertatea să folosești ce echipament dorești, puțin cam scump);
3. Digi (Grilă stufoasă, prea puține canale HD, echipament ok dar nu poți recepționa programe FTA, e foarte ieftin);
4. Telekom (Grilă plină de programe "să tragă la cântar", puține canale HD, echipament similar cu cel de la Orange, scump pentru ce oferă, serviciul relatii cu clienții prietenos doar când vrei să reziliezi).

La mențiuni onorabile aș încadra FreeSat de la care nu ai ce să ceri prea multe pentru 100 de lei/an.

#12
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
La Digi ai oferta cu primele 6 luni la abonament reducere 50%. Pretul abonamentului este de 17 lei - pachet popular. Apoi 25 - pachet baza. Max Pack - 15 lei in plus, Film Now - 3 lei, Adult - 1 leu.
Instalatia daca o ai facuta deja, nu mai platesti nimic pentru materiale. Probabil ca-ti va trebui o antena mai mare, este 75 lei. Si o taxa de instalare de 50 lei. Decodorul HD costa 150 lei (nou), se poate achita si in 12 rate. Sau HD reconditionat, se poate lua in chirie, in limita stocului disponibil (5 lei / luna). Aparate noi HD sunt peste tot in stoc. Aparate SD stiu ca nu se mai dau, stocurile sunt epuizate de multi ani, iar reconditionate nu se gasesc pe nicaieri. Astea sunt toate costurile.
HD-uri (posturi), intr-adevar, sunt mai putine decat la Orange (12).
Fiind un serviciu de satelit, calitatea este la fel de buna la toti providerii, depinde doar cat de bine e reglata antena si cat de curata este lucrata instalatia.
Service-ul la Digi este cel mai bun dintre toti providerii, orice sesizare se rezolva in 46 de ore. Instalarea initiala poate sa dureze 1-2 saptamani. La Telecom stiu ca e invers. Esti instalat intr-o zi, insa daca ai nevoie de service, vine agentul din teren in 4-5 zile. La Orange la fel, service fac tot angajatii Telekom.
Daca mai ai alte intrebari, iti pot raspunde tot aici.

PS. Ca o paranteza, ultimul decodor JS20 de la Digi este si FTA. Adica poti receptiona si alte programe in afara de cele retransmise de catre Digi.

Edited by 2Unlimited, 25 March 2021 - 09:00.


#13
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

 2Unlimited, on 25 martie 2021 - 08:50, said:

PS. Ca o paranteza, ultimul decodor JS20 de la Digi este si FTA. Adica poti receptiona si alte programe in afara de cele retransmise de catre Digi.
Foarte tare, asta n-o știam. La Kaoane nu le dați drumul la FTA?

#14
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
Nu cred. Alea au soft prelucrat de Digi, care nu este atat de permisiv. JS20 au softul original, de la chinezi. Poti si inregistra cu ele. La fel si la JS20-urile de CaTV.

#15
vasiutziu

vasiutziu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.08.2012

 chris_dvb, on 25 martie 2021 - 08:06, said:

@dorin

La focus poti folosi doar cartela. Nu esti legat neaparat de receptor. Singurul lucru, trebuie un modul conax Cas7.
Orice televizor cu tuner DVB-S2 va face treaba. Deci nici macar nu mai e nevoie de receptor dedicat. Nu-i fac reclama, dar asta e.

In afara de asta, mai exista si freesat. Nu te omoara cu oferta da, ocazional ajunge. La banii aia..ce sa astepti?
La fel si aici, freesat se poate receptiona fara receptor dedicat (daca exista in casa unul cu CA) se poate, normal. Dar nu e nevoie. La fel ca la focus, un modul CA conax cas7 impreuna cu cartela freesat rezolva problema. Direct in TV de preferinta. Avantajele cu TV-ul..ai doar o singura telecomanda. Iti asezi canalele in lista asa cum vrei tu.

Succes!

Salut. Mi se pare foarte interesant sa nu mai am nevoie de decodor și sincer nu înțeleg prea bine care ii e rostul, aveam impresia ca Smart tv urile astea noi de-aia au slot CI sau cum ii zice, sa nu mai folosești decodor. Ce este acel modul conax cas7 de care spuneai?

Edited by vasiutziu, 25 March 2021 - 09:28.


#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Da un provider cu CATV nu ai în zona?
Scapi de decodoare și întreruperi de semnal la ploaie torențială sau zăpadă abundenta. Poți să ai 100% calitate semnal dar la o ploaie rupere de nori, tot pica semnalul câteva minute. Cel puțin o dată pe an se întâmplă asta. (la o antenă de 90 cm).

#17
vasiutziu

vasiutziu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.08.2012

 dorin_2k, on 25 martie 2021 - 09:32, said:

Da un provider cu CATV nu ai în zona?
Scapi de decodoare și întreruperi de semnal la ploaie torențială sau zăpadă abundenta. Poți să ai 100% calitate semnal dar la o ploaie rupere de nori, tot pica semnalul câteva minute. Cel puțin o dată pe an se întâmplă asta. (la o antenă de 90 cm).
Sunt mai multi dar noi ne-am "modernizat", au băgat utilitățile (inclusiv curentul electric) prin subteran dar bineînțeles că nu s-a gândit nimeni la o modalitate sa adaugi ceva fără sa faci câte un șanț și o spargere de drum la fiecare 6 luni (fiind cartier mai nou tot timpul se construiește și se racordeaza cineva la ceva). Am fost la digi (cei mai buni din zona pe cablu TV si internet prin fibra) si mi au zis ca trebuie sa sap eu un șanț de vreo 200m pe banii si (mai ales) riscul meu. Mai bine nu ii mai vad veci fața Escăi decât sa*mi bat capul cu asa ceva

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Singura alternativa mi se pare Digi (DTH-ul telekom o sa treaca in curand la orange), singura problema e ca transmisia se face cu un bitrate mult mai mic decat la orange, deci imagine un pic mai neclara. Eu zic sa mai insisti poate iei o oferta mai buna la retentie si sa ramai la orange.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate