Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Aparat Dentar Damon

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
bbg150

bbg150

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 09.07.2018
Buna seara,

Ce parere aveti despre aparatul dentar Damon?

Am citit ca ar fi cel mai modern si avansat aparat fix.

Si la ce clinica din Bucuresti vi l-ati pus pentru cei care il au si ce rezultate ati avut?

Multumesc.

#2
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
rezultatele se vad pe orice fel de aparat
idea e sa iti extinzi palate-ul aia iti face zambetul frumos/hollywood

#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Vezi ca ai un topic intreg de citit: https://forum.softpe...aparat-metalic/
Spor!

Topic cam ingropat, dar decat nimic... :habarnam:

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
nu sunt solutii universal valabile in ortodontie. cauta un medic bun si care-ti inspira incredere si mergi pe mana lui, ca de pe forumuri n-ai sa inveti medicina.

#5
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
salut

eu am damon transparent, dar l-am pus in strainatate.

mai demult ma gandeam sa ma relochez in Bucuresti si am sunat la multe cabinete (pentru reglaj) si niciunul nu lucra cu damon, ca cica-s prea scumpe (ma rog si eu am platit o caruta de bani).

in rest, ce pot sa-ti zic, e ca dintii se indreapta si n-am simtit durere deloc, si mananc tot ce vreau. nu cred ca e o regula generala totusi.

#6
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Inițiator, mergi pe Damon. Are câteva avantaje notabile față de cele clasice metalice. Cel transparent se numește Damon Clear iar cel simplu Damon Q.
  Villefort, nu știu pe la ce cabinete ai nimerit dar eu am cabinetul stomatologic în provincie și  95% punem Damon-uri.
   Rar de tot unul metalic clasic, lumea a înțeles avantajele Damon-ului și merge pe el.
   Ca și onorariu, la mine la cabinet cel transparent este 4 500 lei iar cel metalic simplu 3 200 lei, dacă în provincie merge f bine mă îndoiesc că în București nu.
   Atenție, ortodontul trebuie să aibă certificare ptr Damon, pesemne Villefort a nimerit la unul fără și de aici explicațiile derizorii.


  Mai jos postez avantajele damon-ului față de cel clasic metalic convențional, mă refer la avantajele principale, sunt  și secundare ( gen că este mai subțire, nu are elastice, controlul de obicei la două luni etc ), așa cum e am eu pe pagina de facebook al cabinetului.
  Ca să nu se considere reclamă menționez că eu am cabinet în provincie deci nu scriu asta ca să atrag potențiali pacienți din București etc.




Aparatul dentar Damon este un aparat fix, care se lipește pe suprafața exterioară a dinților și se îndepărtează la sfârșitul tratamentului.
Există doua variante:
- aparat dentar Damon Q ( simplu ) și aparat dentar Damon Clear, diferența dintre ele fiind de ESTETICA bracket-urilor aparatul Damon Clear fiind mult mai estetic ( este transparent )
Vă prezentăm câteva din avantajele aparatului dentar de tip Damon:
1. avantajul major al acestui tip de aparat este faptul că, față de aparatele dentare clasice ( cele metalice sau safir ) conține mai puține piese componente, este mai subțire, nu deformează buzele sau obrajii pacientului iar tratamentul se desfășoară mai rapid cu până la 6-12 luni
2. sistemul este unic , dezvoltat în SUA de peste 20 ani
3. bracket-urile autoligaturante Damon au un design special, neavând clasicele elastice, au un sistem de clapetă, care menține tot timpul aparatul activ de la un control la altul
4. are un mare avantaj, permite controale la 8-10 săptămâni. Din acest motiv este o variantă recomandată pacienților care locuiesc în alte localități sau țări și nu pot veni lunar la control
5. dezvoltă asupra dinților o forță constanta și de intensitate mică, având un răspuns biologic foarte bun
6. acționând cu forțe slabe, există un echilibru între formarea și resorbția osoasă iar acest lucru duce la aliniera corectă, vizibilă și rapidă a dinților
7. pacienții nu resimt durerea
8. față de alte aparate dentarem raportul calitate preț este foarte bun
9. față de celelalte tipuri de aparat, în cazul aparatului Damon de cele mai multe ori NU mai sunt necesare extracțiile dinților
10. Tratamentul cu aparat dentar DAMON, se poate realiza atât la copii cât și la adulți ( sunt pacienți de peste 50 de ani care au beneficiat până acum cu success de acest tip de tratament).





   Succes în alegera planului de tratament, dacă vrei un ortodont bun în București și nu ai, scrie-mi privat și îți pot recomanda doi-trei. Sănătate!

#7
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
hmm, eu tot imi fac reglaje 1 data pe luna.

Probabil asa e la inceput? Am aparatul din decembrie.

#8
elia8

elia8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 18.07.2013
Fiul meu a avut aparat Damon, si a fost cea mai buna alegere. Initial, noi am consultat  3 ortodonti si toti ne-au recomandat extractia a cel putin 2 dinti, spunandu-ne ca este un caz f dificil. Nu am acceptat aceasta propunere. Apoi am mers la o doamna doctor foarte buna, dr. Anca Pandele, careia ii multumim foarte mult. Ea a spus ca nu va extrage nici un dinte, a montat apartul Damon si intr-un an s-a rezolvat problema.  Multumim foarte mult, intregului personal de la clinica Piano Cabinet.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate