Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Gard sipca metalica

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 07.11.2007
@dacibesti arata foarte bine, numai ca la mine sunt 140ml si toate laturile trebuie sa le fac eu. Am o batrana langa mine sta cu fii-su, dupa cum ii miros n-or sa vrea sa contribuie si pe latura cealalta o familie cu casa in constructie de vreo 3 ani, deci...

Pe mine ma intereseaza sa-l fac si sa uit de el.

Cam cata distanta se poate lasa intre uluci, a.i. sa poata patrunde aerul/vantul? pot lasa mai mult ,cam 2 cm?

Dna de la depozit mi-a zis 1 cm , dar mi se pare foarte putin...

In zona in care stam afara avem multe plante (trandafiri, si alte cataratoare) care ofera si o oarecare intimitate.

#20
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Poți lăsa cat vrei între uluci. Daca nu te interesează intimitatea, poți lăsa 8cm, mai mult nu ca o sa intre câinii prin gard.Attached File  spica-metalica-pitesti.jpg   186.17K   152 downloads

Ăsta pe orizontala e făcut de mine pentru un client.Attached File  Screenshot_2021-03-25-19-27-40-331_com.miui.gallery.jpg   443.67K   163 downloads

Edited by PoeOvidiu, 25 March 2021 - 19:29.


#21
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut!

Eu am făcut tot gardul din sipci metalice. Sunt anumite cerințe:
- distanța între stâlpii verticali - 2m, iar ca dimensiune 60x40x2cm (poți pune și alt tip de stâlpi, rotunzi, pătrați, etc, dar de 2mm grosime);
- 2 țevi orizontale, de minimum 20x20x2 cm (eu am utilozat de 30x20x2cm).

Distanța dintre sipci poate fi de maximum 1cm, ele având 115 cm. De asemenea, ia în calcul și suruburile speciale, la culoare.
Pe o parte a gardului, în spatele casei, am utilizat și tablă galvanizata, colorată pe o parte. Pentru zonele mai puțin vizibile, ia în considerare și această variată - e mai ieftină.

Referitor la stâlpii actuali - îndreaptă și realizează o centură de beton între ei, de minimum 40 cm adâncime și 10 cm înălțime cu plasă de Buzău), altfel pui sipca anul acesta, și peste 3-4-5-7 ani pot apare probleme și va trebui să repari zona respectivă.

Succes !

#22
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Fata de ce s-a spus mai sus, vin in completare:
- ar fi indicat ca tevile orizontale sa fie de 30x20x1,5. Grosimea mai mica a tevii te ajuta la infiletare mai rapida a suruburilor forante. Unii pun cate trei tevi orizontale.
- distanta maxima intre sipci trebuie sa fie de 1 cm. Trebuie avut in vedere ca o pisica nu poate sa urce pe profilele din tabla, iar daca o încearca, sa nu ramana cu labuța intre fâșii.
- ar fi bine sa turnati si o centura de beton, care sa lege stalpii existenti.

#23
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 thalia, on 24 martie 2021 - 18:20, said:

Cum s-o numi "smecheria" aia?
PÂRGHIE.

 Kean, on 24 martie 2021 - 18:29, said:

Si eu voi avea de renovat gardul la casa de la tara.Dar eu il voi face din tabla ondulata (cutata) pe orizontala ca arata mai fain ca aia pe verticala.Si e perfect opaca fara sa mai fie nevoie sa folosesti ceva material in spate.
Nu te costa prea mult tabla ?

Eu am de facut un gard de cam 180 m lungime, si m-am tot invartit pe langa variantele din placi de beton.

#24
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 07.11.2007
Multumesc pentru raspunsuri.

Nu vreau sa torn ciment intre stalpi, mi s-a cerut pentru un soclu de 20 de cm si adancime de min 40cm 220 ron /ml. Este mult de sapat si de bagat atata ciment. Dar efectiv imi e groaza de "cimenturi". In plus vad la ceilalti vecini ca temeliile la gard au inceput sa se macine, pai nu-i pacat de atatia bani?!
Pe o latura am o vecina, mai "deosebita" asa. Ieri am abordat-o in relatia cu gardul, in ideea sa indrept stalpii aia aplecati ca trebuie sa lucrez prin curtea ei si ce crezi, mi-a spus sa nu mai pun gardul cu latii spre ea, ca ea stie ca se pun jumate de gard cu latii spre mine si jumate cu latii spre ea.Posted Image

I-am spus ca n-am vazut nicaieri asa ceva, ca se practica asa daca participatia e de jumate-jumate. Gardul cu manopera cu tot ma duce la vreo 9k euro, asa ca fara sa fiu un roman de neam prost, il pun cu latura frumoasa catre mine ca eu il platesc integral/

Celalalt vecin a zis initial ca participa, dar asta ar fi al treilea an de cand s-a apucat de casa si dupa cum se misca treaba nu cred ca o sa termine nici anul asta.
No, cam asta e relatia cu vecinii.

Merci de pontul cu grosimea tevilor orizontale, o sa tin cont.

Dar de ce insistati cu 1 cm intre uluci, cred ca la 1 cm se face efect de panou si il sufla vantul, eu as vrea sa circule vantul, sa se ducaaa.Posted Image

#25
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 07.11.2007

 ciudin, on 28 martie 2021 - 19:41, said:

Fata de ce s-a spus mai sus, vin in completare:
- ar fi indicat ca tevile orizontale sa fie de 30x20x1,5. Grosimea mai mica a tevii te ajuta la infiletare mai rapida a suruburilor forante. Unii pun cate trei tevi orizontale.
- distanta maxima intre sipci trebuie sa fie de 1 cm. Trebuie avut in vedere ca o pisica nu poate sa urce pe profilele din tabla, iar daca o încearca, sa nu ramana cu labuța intre fâșii.
- ar fi bine sa turnati si o centura de beton, care sa lege stalpii existenti.

De ce 1 cm intre sipci? Nu se face efect de "panou" si-l sufla vantul?

#26
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
thalia, eu aș folosi șipca metalică doar la fațadă. În rest, plasă bordurată sau plasă împletită. Și puse ierburi cățărătoare, veșnic verzi.

#27
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008

 thalia, on 29 martie 2021 - 16:28, said:

De ce 1 cm intre sipci? Nu se face efect de "panou" si-l sufla vantul?
Am spus max. 1 cm. Nu se face nici un efect. Ba din contra. Daca pui sipcile prea dese, pare gard de tabla de-a-ntregul.

#28
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

 thalia, on 29 martie 2021 - 16:28, said:


De ce 1 cm intre sipci? Nu se face efect de "panou" si-l sufla vantul?
nu se face daca e 1cm intre ele si jos mai sunt vreo 2, 3 cm. :)

#29
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008
Eu asa gard vreau sa fac.Costa 20 lei o sipca de 2m lungime pe 14,5cm latime.

Attached Files



#30
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 07.11.2007

 PoeOvidiu, on 25 martie 2021 - 19:21, said:

Poți lăsa cat vrei între uluci. Daca nu te interesează intimitatea, poți lăsa 8cm, mai mult nu ca o sa intre câinii prin gard. spica-metalica-pitesti.jpg

Ăsta pe orizontala e făcut de mine pentru un client. Screenshot_2021-03-25-19-27-40-331_com.miui.gallery.jpg
Ui, e cam mult totusi, nu vreau sa-mi scape matza prin gard. ma gandeam la vreo 3 cm. O sa vad atunci cane le vom pune.
Multumesc

#31
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
thalia, sunt 2 tipuri de uluci.
Cele care pot fi prinse individual (cu șurub/uri pe mijlocul ulucii) și cele prinse între șuruburi (un șurub prinde 2 uluci).
La acestea din urmă nu poți lăsa ce spațiu vrei tu între, ci fix la grosimea permisă de șurub.

#32
Cryssu

Cryssu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 27.07.2007
Cei care aveti gard de sipca metalica ziceti-mi si mie va rog de unde ati cumparat. Vreau ceva mai gros si de calitate...prin magazine am gasit subtire.
Singura mai groasa venea sub forma de panouri si desi arata super bine facuta nu faceau pe alte marimi.

#33
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 11.02.2020

 rustic, on 30 martie 2021 - 17:15, said:

Eu asa gard vreau sa fac.Costa 20 lei o sipca de 2m lungime pe 14,5cm latime.
Pana la urma ai facut gardul? Unde ai gasit astfel de sipca? Eu nu o gasesc, te rog sa pui un link sau sa-mi trimiti un mesaj privat. Mersi!

#34
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 07.11.2007

 RazvIy, on 30 august 2022 - 12:12, said:

Pana la urma ai facut gardul? Unde ai gasit astfel de sipca? Eu nu o gasesc, te rog sa pui un link sau sa-mi trimiti un mesaj privat. Mersi!

Nu, gardul actual e inca in picioare, costul materialelor de constructii si al manoperei ne-a determinat sa amanam aceasta lucrare.Posted Image
Daca cauti pe net vei gasi firmele care se ocupa de livrarea sipcilor metalice pentru gard. Nu am nicio firma sa recomand.

#35
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 21.01.2013
Am eu asa un gard de 5 ani...sipca arata ca in prima zi si nu e nimic deosebit.

Attached Files


Edited by blackiesasha, 30 August 2022 - 18:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate