Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

RX 5500 XT

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Vlad2604

Vlad2604

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2021
Buna ziua! Am o placa video RX 5500 xt de la powercolor de 8gb gddr6. Eu personal consider ca aceasta placa video este foarte buna in 1080p.
Intrebarile mele sunt:
   1. Este normal sa am 90 de grade junction temperature si temperatura „normala„ de 77 de grade?
   2. Ce inseamna DH/OC? Pentru ca exista acest termen in numele placi video. M-ar interesa pentru ca asa pot afla daca a primit acel „mic„ overclock„ din fabrica.
   3. In 1440p ar duce ok jocurile?
Multumesc!

#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
1. temp de 77 in jocuri e normala, putin cam mare dar de la 80 in sus devine motiv de ingrijorare.
2. ce dh/ oc ? Da link exact cu placa.
Oc = overclock, asta verifici usor cu GPU-Z sau orice alt program de monitorizare cand soliciti placa.
3. Duce dar trebuie scazut la detalii, umbre etc, personal prefer rezolutie mai scazuta dar cu detalii mai bune

Edited by sirgoofy, 24 March 2021 - 15:39.


#3
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008

View PostVlad2604, on 24 martie 2021 - 11:44, said:

Buna ziua! Am o placa video RX 5500 xt de la powercolor de 8gb gddr6. Eu personal consider ca aceasta placa video este foarte buna in 1080p.
Intrebarile mele sunt:
   1. Este normal sa am 90 de grade junction temperature si temperatura „normala„ de 77 de grade?
   2. Ce inseamna DH/OC? Pentru ca exista acest termen in numele placi video. M-ar interesa pentru ca asa pot afla daca a primit acel „mic„ overclock„ din fabrica.
   3. In 1440p ar duce ok jocurile?
Multumesc!

3. ce jocuri si ce inseamna "ok"? CSGO merge blana, Cyberpunk mai bine nu incerci.

#4
Vlad2604

Vlad2604

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2021
@mkdan2004- ok inseamna relativ bine daca vrei sa sti f exct. Din cate am intls duce cyberpunk in 1440p cu set pe low cu 50 40 fps cea ce e relativ bn.
@sirgoofy - uite https://www.newegg.c...N82E16814131762 . Am intrebat acest lucru deoarece frecventa max e de 1845 mhz si asta e frecventa ”originala”(implementata de AMD) deci din asta rezulta ca nu e OC desi pe siteuri scrie altceva.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
77 grade in stand by nu e deloc normal. Pune un print screen din adrenaline.

#6
Vlad2604

Vlad2604

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2021
Adica stand by. Eu ma refeream în full load.

#7
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Junction se refera la cea mai mare temperatura inregistrata per unul din sensori din nucleu ,nu temperatura total a chipului care o ai facand media tuturor sensorilor.

AMD zice ca 110 grade e OK pentru junction : https://community.am...and/ba-p/418629

#8
Vlad2604

Vlad2604

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2021
Salut! As avea și eu o intrebare:
- Se poate face streaming pe un rx 5500 xt? (Menționez ca este cu un i5 10400F) (nu țin sa fie setările pe high sau ceva de genul)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate