Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Stare generala dupa o pierdere mare in greutate

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
1200 de kcal pe zi pentru un barbat de inaltimea si greutatea ta inseamna subnutritie.

#38
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007

View PostFValeriu, on 24 iulie 2021 - 17:35, said:

Și dacă mănânci ,o dată pe zi sau de doua ori pe zi 1200 calorii, care ar fi orele ideale pentru a mînca?

nu exista ore ideale. iti organizezi cum iti place. dar tinteste la un deficit de 500 calorii in prima luna. nu taia brusc nr de calorii, ca nu o sa rezisti mult asa. dupa prima luna, daca consideri ca mai trebuie sa reduci din calorii, abia atunci mai tai inca 500. reducerea caloriilor se face progresiv in functie de metabolismul fiecaruia.

vezi sa faci si cardio, nu te baza doar pe deficitul caloric din mancare

#39
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Pai e stiuta treaba de cei ce studiaza si practicanti ca la keto te simti mai bine,ai mai multa energie.Corpul foloseste ca energie corpii cetonici.

#40
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View PostClaudiuCC, on 24 iulie 2021 - 21:02, said:



nu exista ore ideale. iti organizezi cum iti place.

Asa spun mai multi, asa credeam si eu dar se pare ca nu e adevarat. Ideal e sa mananci la ore fixe zilnic, dimineata, la pranz, pe la 16.00 gustarea si o cina lejera maxim pe la 20.00

Pentru acei care lucreza noaptea si dorm ziua e problematic. Multi sufera de asa boala numita in franceza "obésité professionnelle". E legat de ceasul biologic al organismului. Ficatul are propriul ceas biologic si in situatiile cand mananci noaptea si dormi ziua se creaza niste dezechilibre hormonale. Cand ficatul nu functioneaza cum trebuie capacitatea de a produce glicogen e mai scazuta, in schimb caloriile se depun sub forma de grasime. Adica muschi mai slabi, energie generala slaba dar ficat gras, burta mare. Stiu ca e la moda acum sa spui ca nu conteaza cate mese ai pe zi si la ce ore mananci, e la moda sa spui ca tot ce conteaza e cantitatea totala de calorii dar nu e chiar asa.

View Postmcd2020, on 24 iulie 2021 - 21:23, said:

Pai e stiuta treaba de cei ce studiaza si practicanti ca la keto te simti mai bine,ai mai multa energie.Corpul foloseste ca energie corpii cetonici.

Glucoza nu e buna? Interesant e ca aproape toti spun asa, ca se simt mai bine pe keto dar sunt extrem de putini care urmeaza aceasta dieta pe o perioada mai indelungata. Oare de ce? Fiindca mereu nu le ajunge ceva si oricat nu s-ar pacali ca pe keto functioneaza mai bine oricum nu rezista multa vreme. Ideal e sa ai o dieta echilibrata, adica nici high carb dar nici keto.

Edited by vinciun, 24 July 2021 - 21:44.


#41
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Eu am stat pe keto cit am avut nevoie.E mai simplu sa stai acolo decat revenirea.

#42
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Si de ce nu esti si acum pe keto daca era asa bine?

#43
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Pentru ca anii aceia au trecut si acum am alte prioritati decat sa stau superdefinit.Castigam bani cumva din asta,bateam lumea prin discoteci si cluburi de noapte,nu aveam o relatie stabila cu o femeie.Trebuiam sa arat bine,sa ma misc bine,asta conta atunci.E o viata aparent atragatoare noaptea stai treaz,ziua dormi,sala,plaja.Si cind ai o oarecare masa musculara si hainele pe o oarecare masura nu iti permiti luxul sa te acoperi,te faci porc imediat daca te acoperi prin aport marit de carbs.Acum se defineste lumea cu nenorociri chimice,nu mai exista dorinta de a ramine sanatos.

#44
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Da, nu trebuie aport mare de carbo, dar in cantitati moderate aduc beneficii.

#45
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Eu nu rezist mai mult de 6 ore fără o masă :))

#46
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Intre normal,lowcarb si keto,cel mai bine e keto ca energie.Normalul iti da boost prin carbs dar cam atat.Lowcarb e pentru dupa o varsta...

#47
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Eu fac vreo 4 antrenamente de forță pe și 5 ore de bicicleta pe săptămână. Poate reușesc să dau jos vreo 8 kg.

#48
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 16.07.2008
Daca esti in deficit caloric - o sa dai. Daca nu - nu.

#49
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View Postmkdan2004, on 25 iulie 2021 - 11:01, said:

Daca esti in deficit caloric - o sa dai. Daca nu - nu.

Ar trebui să fiu.

#50
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View PostBucsaMobilul, on 25 iulie 2021 - 00:13, said:

Eu nu rezist mai mult de 6 ore fără o masă :))

Si care e problema? Mananca la 4 ore portii corecte. Sper ca nu te referi si la perioada nocturna.

View Postmcd2020, on 25 iulie 2021 - 06:17, said:

Intre normal,lowcarb si keto,cel mai bine e keto ca energie.Normalul iti da boost prin carbs dar cam atat.Lowcarb e pentru dupa o varsta...

Intreb din nou. Daca te simti atat de energic si bine pe keto cum se face ca majoritatea abandoneaza? Eu cand ma simt foarte bine, plin de energie si nu am pofte nu schimb nimic. Cine fuge de bine?

#51
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View Postvinciun, on 25 iulie 2021 - 13:18, said:

Si care e problema? Mananca la 4 ore portii corecte. Sper ca nu te referi si la perioada nocturna.

Nu noaptea, am 3 mese pe zi, si sunt ok cu atat.
Dar ma simt rau daca sar peste una.

#52
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View Postmcd2020, on 25 iulie 2021 - 06:17, said:

Normalul iti da boost prin carbs dar cam atat.

Depinde ce inseamna normal si de carbohidrati la fel. De preferat sunt carbohidratii complecsi, cu indice glicemic scazut cum se gasesc in linte, hrisca de exemplu.

Din ce m-am documentat eu si testat, cele mai bune rezultate da un aport caloric care provine 33% din carbo, 33 din proteine si 33 din grasimi ( calorii nu grame). Carbohidratii sa fie din surse bune precum ovaz, hrisca, linte, legume diverse.

#53
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Keto si similare au nascut pentru ceva,nu au fost concepute pentru uz ca stil de viata.Lowcarb se foloseste ca stil de viata.

#54
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007

View Postmcd2020, on 25 iulie 2021 - 19:00, said:

Lowcarb se foloseste ca stil de viata.

normal carb, sau high carb nu se folosesc ca stil de viata ? gandeste-te ca sunt unii sportivi care au nevoie mai mult de high carb decat de low carb. prin urmare, stilul de viata difera de la o persoana la alta iar cantitatea de carbs va fi necesara diferit, de la o persoana la alta

Edited by ClaudiuCC, 25 July 2021 - 19:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate