Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Stare generala dupa o pierdere mare in greutate

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015
M-am trezit la vreo 33 de ani cu 111kg la cei 171 de cm ai mei si cu niste probleme destul de serioase la stomac, gen arsuri si cam tot ce se poate avea la un stil de viata nesanatos.

Long story short, am adoptat brusc un stil de viata sanatos, am slabit prin deficit caloric si regim alimentar sanatos. Perioade de doua-trei saptamani cu deficit mare(1200ccal) urmate de o perioada aproape egala de regim fara deficit caloric pentru a nu incetini metabolismul.

Am slabit vreo 41kg, mai dau vreo 6 jos si aia e.

Eu practic ard ~2000ccal pe zi cand nu fac nimic, deci pentru mentinere atat ar trebui sa consum.

Problema mea este ca ma simt mult mai bine in saptamanile cu deficit caloric, 1.200ccal pe zi decat in saptamanile in care consum ~2.000ccal pentru mentinere pentru a nu incetini metabolismul. In perioadele cu deficit sunt mult mai alert, mai viu, senzatie de bine general, ceva asemanator momentelor cand bei ceva pe cand in perioadele de mentinere in care consum 2.000ccal pe zi sunt mai putin hi, starea generala nu este asa de wow...

Ma gandesc cu groaza ca se apropie vremea in care o sa trebuiasca sa mananc zilnic 2.000ccal si nu o sa ma simt atat de bine ca in perioada in care eram la deficit.

Metabolismul e ok, functioneaza fix cum ar trebui la varsta si inaltimea mea.

Mai ar fi de adaugat ca practic fastingul, mananc toate caloriile la o singura masa la 24h si in rest doar apa, nu consum nici o calorie intre mese, carbohidratii si zaharul le evit cat pot de mult.

Care ar fi problema pt care ma simt mult mai ok in perioadele cu deficit?

Edited by Wess, 23 March 2021 - 11:14.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
La cap
Problema e la cap

Cum dreak' sa "te gandesti cu groaza" ?

Chestiunea e simpla
Te simti OK in perioadele cu deficit = da-i inainte
Da-o dreak' de groaza

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Posibil de la faptul ca bagi multe calorii la o singura masa. Poti incerca 2 mese pe perioada de mentinere (1000kcal si 1000kcal, sau 800 - 1200), vezi daca se schimba treaba.

Edited by Ann0nyym0us, 23 March 2021 - 11:18.


#4
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Trebuie sa intelegi ca numarul de calorii necesare mentenantei este diferit la 111 kg fata de ce ai acum. Adica la inceput tu ai fost in deficit caloric de 1200 kcal dar pe masura ce slabeai - scadea si nivelul de mentenata, adica si deficitul (asta daca nu ai facut ajustari la numarul de calorii consumate).
Long story short - nu trebuie sa-ti faci griji ca nu mai esti in deficit, daca te simti bine si daca nu incepi sa pui la loc ce ai dat jos (in mod semnificativ). In general, fiecare persoana are un nivel de grasime pe care il pastreaza foarte usor si fara eforturi speciale - Body Fat Set Point. Odata ce atingi acest punct, ar trebui sa fie destul de "natural" sa stai la aceast nivel de grasime corporala. Asta bineinteles nu inseamna neaparat ca vei avea abdomen si striatii, si nici nu inseamna ca poti manca aboslut orice, oricat. Dar este un nivel foarte usor de pastrat daca atragi putina atentie la ce mananci si cata miscare faci.

P.S. Neaparat - daca nu simti nevoia extrema sa tii o dieta atat de cretina ca "one meal a day" si daca nu simti nevoia sa stai departe de carbohidrati (sau esti diabetic), o sa te simti foarte bine mancand ca un om normal, doar cu moderatie.

Edited by mkdan2004, 23 March 2021 - 11:25.


#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,471
  • Înscris: 17.04.2006
Te vei acomoda rapid cu cele 2000 de calorii pe zi daca este ceva constant. Daca tot alternezi este normal sa simti diferente.

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Problema ta e ca te simti bine... :death:
Problema ta e ca la 80 kg (chiar si 74 la cat vrei sa ajungi) esti gras pentru inaltimea aia si organismul tau stie asta.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Daca te referi la BMI sa stii ca nu prea se mai utilizeaza.

#8
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

 Friskey, on 23 martie 2021 - 13:00, said:

Problema ta e ca te simti bine... :death:
Problema ta e ca la 80 kg (chiar si 74 la cat vrei sa ajungi) esti gras pentru inaltimea aia si organismul tau stie asta.
Acum am 70. Am scris ca am avut 111kg si am dat jos 41 pana acum si mai vreau sa dau 5-6, teoretic ar trebui sa ajung pe la 65. Nu mai am 80 de mult :)

 mkdan2004, on 23 martie 2021 - 11:23, said:

Neaparat - daca nu simti nevoia extrema sa tii o dieta atat de cretina ca "one meal a day" si daca nu simti nevoia sa stai departe de carbohidrati (sau esti diabetic), o sa te simti foarte bine mancand ca un om normal, doar cu moderatie.
Nu vreau sa renunt niciodata la one meal a day, mi-a schimbat total stilul de viata si felul in care ma simt, chiar in perioadele in care mananc 2.000ccal pe zi si nu ma simt asa bine ca in perioadele de deficit, imi este de o mie de ori mai bine ca in perioada in care mancam doua sau trei mese pe zi...

 AlexEn, on 23 martie 2021 - 13:51, said:

Daca te referi la BMI sa stii ca nu prea se mai utilizeaza.
Da, da, stiu :)))

Edited by Wess, 23 March 2021 - 14:23.


#9
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Hai ca m-ai facut tare curios.......Poti sa dezvolti un pic te rog si cam in ce a constat regimul/dieta?
Si in ce perioada ai reusit performanta (ca e o performanta)?
Fii daca se poate cat mai detaliat...
Multumesc!

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

 Wess, on 23 martie 2021 - 14:23, said:

Acum am 70. Am scris ca am avut 111kg si am dat jos 41 pana acum si mai vreau sa dau 5-6, teoretic ar trebui sa ajung pe la 65. Nu mai am 80 de mult Posted Image

De ce vrei neaparat 65? Sa stii ca e mai semnificativ procentul de grasime din organsim decat cantarul :)

#11
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

 george_eu25, on 23 martie 2021 - 16:59, said:

Hai ca m-ai facut tare curios.......Poti sa dezvolti un pic te rog si cam in ce a constat regimul/dieta?
Si in ce perioada ai reusit performanta (ca e o performanta)?
Fii daca se poate cat mai detaliat...
Multumesc!
Este simplu, foarte simplu.

Dieta Keto, one meal a day, calorii calculate la virgula.

Minimul recomandat de orice medic este 1.200ccal pe zi, eu atat am mancat, am slabit vreo 20kg in primele doua luni, 41kg total si continui cu minus 1kg-1.2kg pe saptamana pe perioadele de deficit. Mare atentie maxim 8 saptamani consecutiv de deficit urmate de minim doua de mentinere, in mentinere consumi exact caloriile pe care corpul tau le arde in mod normal zilnic.

Nu am gresit nici macar o singura data, nu am mancat nici o aluna in afara meselor calculate si rezultatele au fost pe masura.

Nu exista minuni, medici nutritionisti salvatori sau medicamente si ceaiuri minune, exista in schimb disciplina si perseverenta :)

Gasesti pe Youtube canalul "Dr. Berg", eu il urmaresc de doi ani, gasesti acolo tot ce ai nevoie cu conditia sa intelegi engleza.

Daca ai nevoie de alte detalii te astept in privat. Spor!

 AlexEn, on 23 martie 2021 - 17:07, said:



De ce vrei neaparat 65? Sa stii ca e mai semnificativ procentul de grasime din organsim decat cantarul :)
65kg este greutatea ideala pe care trebuie sa o am la inaltimea si varsta mea ca om normal, nu sportiv de performanta sau altceva iar procentul de grasime se ajusteaza automat in functie de masa totala, probleme apar in momentul in care slabesti cu deficit caloric bazat pe mese nesanatoase, altfel nu. Nu stiu de unde ai dedus tu ca indicele BMI este inutil sau ca nu se mai foloseste, el se foloseste daca esti constient si pui pe foaie toti parametri necesari :)

Edited by Wess, 23 March 2021 - 17:39.


#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Fiindca masa (kg) vine din muschi+grasime (+ evident scheletul). Daca ai multe kg de muschi nu o sa iti spuna nimeni niciodata ca esti gras si nici nu ai cum sa fii gras.

#13
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
Stii ceva, dar nu stii tot si nici bine, IMC pe romaneste (ca lb mea materna nu i engleza, si in paranteza, nici a voastra, dar hai sa fim "cool") nu se aplica femeilor insarcinate si oamenilor cu o mare cantitate de masa musculara. Adica, unor exceptii. Pt majoritatea oamenilor functioneaza f bine acest IMC-indice de masa corporala.


#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Defineste cantitate mare de masa corporala.

Uite ce zice Harvard-ul legat de BMI/IMC.

Bottom line
As a single measure, BMI is clearly not a perfect measure of health. But it’s still a useful starting point for important conditions that become more likely when a person is overweight or obese. In my view, it’s a good idea to know your BMI. But it’s also important to recognize its limitations.

Edited by AlexEn, 23 March 2021 - 19:47.


#15
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
Unde am scris eu masa corporala mare ? Am scris masa musculara mare.
Am zis eu ca este o masura infailibila pt stabilirea sanatatii ? Nici nu este, poti sa arati ca Arnold si sa ai cancer.
Dar de aici, si pina a spu'e ca nu se mai foloseste, cum ai zis tu, e cale lunga.
Hardvardul zice ca IMC luat sg nu reprezinta mare lucru,ceea ce  asa si este-de unde ai tras tu concluzia ca nu s ar mai folosi ? Ori nu stapinesti lb lui Shakespeare or stiinta logicii.

#16
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 Wess, on 23 martie 2021 - 17:36, said:

Este simplu, foarte simplu.

Dieta Keto, one meal a day, calorii calculate la virgula.

Minimul recomandat de orice medic este 1.200ccal pe zi, eu atat am mancat, am slabit vreo 20kg in primele doua luni, 41kg total si continui cu minus 1kg-1.2kg pe saptamana pe perioadele de deficit. Mare atentie maxim 8 saptamani consecutiv de deficit urmate de minim doua de mentinere, in mentinere consumi exact caloriile pe care corpul tau le arde in mod normal zilnic.

Nu am gresit nici macar o singura data, nu am mancat nici o aluna in afara meselor calculate si rezultatele au fost pe masura.

Nu exista minuni, medici nutritionisti salvatori sau medicamente si ceaiuri minune, exista in schimb disciplina si perseverenta Posted Image

Gasesti pe Youtube canalul "Dr. Berg", eu il urmaresc de doi ani, gasesti acolo tot ce ai nevoie cu conditia sa intelegi engleza.

Daca ai nevoie de alte detalii te astept in privat. Spor!

Multumesc pentru explicatii!

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

 petit_christian, on 23 martie 2021 - 19:56, said:

Unde am scris eu masa corporala mare ? Am scris masa musculara mare.
Am zis eu ca este o masura infailibila pt stabilirea sanatatii ? Nici nu este, poti sa arati ca Arnold si sa ai cancer.
Dar de aici, si pina a spu'e ca nu se mai foloseste, cum ai zis tu, e cale lunga.
Hardvardul zice ca IMC luat sg nu reprezinta mare lucru,ceea ce  asa si este-de unde ai tras tu concluzia ca nu s ar mai folosi ? Ori nu stapinesti lb lui Shakespeare or stiinta logicii.

Corect, am scris eu gresit corporala in loc de musculara. Oricum stii ce am vrut sa spun si tot nu ai raspuns la intrebare.
Nici eu nu am zis ca nu se mai foloseste deloc, reciteste ce am scris. Reply-ul meu a venit in contextul in care colegul Friskey i-a spus ca ar fi gras la 80 de kg si initiatorul a mentionat ca vrea sa ajunga la 65.
Tocmai ca BMI-ul poate fi un indicator al starii de sanatate (poate fi) dar nu e neaparat un indicator bun/util pentru cata masa musculara are o persoana. Slabitul nu inseamna doar cantar de la o anumita valoare a greutatii incolo. Daca acumulezi masa musculara cantarul iti va arata o crestere in greutate, BMI-ul se va duce in sus dar starea de sanatate nu se va deteriora, ci din contra.

P.S: as aprecia daca ai fi mai putin agresiv in exprimare.

#18
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

 george_eu25, on 23 martie 2021 - 23:45, said:


Multumesc pentru explicatii!
Pentru putin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate