Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

urmasi ai oamenior marcanti din istoria lumii

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#19
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Majoritatea ne tragem din parinti care au venit la oras dupa asa zisa industrializare, cei de la sate faceau liceu sau scoala profesionala in oras si primeau repartitie in functie de profil.
Tot asa era si cu cazarea, erau caminele de nefamilisti din care abia asteptai sa scapi, iti faceai prietena, faceati nunta si un copil, si primeati repartitie de garsoniera sau bloc.

Acum la subiect? Ma gandeam daca am cunoscut pe cineva cunoscut, careva care a marcat istoria? Ba? La nivel local am intalnit, dar in comparatie cu numele din primul subiect sunt pistol cu apa.

#20
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,200
  • Înscris: 03.03.2007

View PostBogotta, on 23 martie 2021 - 10:18, said:

Asta cu cursul istoriei e un pic relativa. Marie si Pierre Curie au marcat cursul istoriei. Marie a luat premiul Nobel de doua ori. Au avut copii insa nu cunosc sa fi fost exceptionali in vreun domeniu anume. Si oricum nu cred ca ar mai trai acum.


Fata cuplului a luat si ea premiul Nobel. Cealalta s-a maritat cu un viitor laureat al premiului Nobel. Nepotii sunt profesori si lucreaza la CERN.

Ai folosit literally cel mai prost exemplu pentru a-ti ilustra opinia. Posted Image

Si nu e problema de genetica - e de educatie si modele.

Edited by Alexandru H., 23 March 2021 - 11:21.


#21
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008

View PostAlex432, on 22 martie 2021 - 23:42, said:

La S. Freud iti spun eu:
- a avut un nepot Lucian, pictor mare, care a murit acum 10 ani, si a avut oficial cam 40 de copii, numele la 10 dintre ei le gasesti pe Wikipedia, dar el a declarat ca crede ca a avut peste 500 de copii.
Spor la cautat ! Posted Image

View PostAlex432, on 23 martie 2021 - 05:25, said:

Tu cand nu intelegi o fraza simpla, cum se numeste: deficiienta de intelegere ? remarca diplomatia mea.

(ia mura-in-gura: pictorul L. Freud a avut foarte multi copii, nu psihanalistul S. Freud. Sper ca ai inteles macar acum.)
Jura-te pe carne de porc.

Edited by Freak404, 23 March 2021 - 14:02.


#22
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004
Un exemplu oameni marcanti sunt cei din familia Rotschield. Avand origini inca din 1577, a luat avant mare cu Mayer Amschel Rothschild prin secolul XVIII si de atunci tot pe val. Se poate vedea arborele genealogic cu fiecare cam ce a facut si cam toti descendentii sunt notabili pe diferite ramuri.

#23
mihainic

mihainic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 12.09.2005
In general genialitatea nu se transmite ereditar. Uneori se transmite talentul, vezi familii de muzicieni (Bach, Straus) sau actori (Banica, Piersic).

#24
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

View PostAlexandru H., on 23 martie 2021 - 11:19, said:

Fata cuplului a luat si ea premiul Nobel. Cealalta s-a maritat cu un viitor laureat al premiului Nobel. Nepotii sunt profesori si lucreaza la CERN.

Ai folosit literally cel mai prost exemplu pentru a-ti ilustra opinia. Posted Image



Corect. Este exceptia care confirma regula.

#25
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postsearchedis, on 22 martie 2021 - 23:16, said:

Cristofor Columb

Cristofor Columb (1451-1506), are în prezent un urmaş: Cristóbal Colón de Carvajal y Gorosábel (născut în 1949), al 18-lea Duce de Veragua. De asemenea poartă titlurile nobiliare de: al 17-lea Duce de la Vega, al 19-lea marchiz de Aguilafuente, al 16-lea marchiz de Jamaica şi al 20-lea Amiral al Oceanelor.

Edited by lupini, 23 March 2021 - 16:50.


#26
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View PostAWE, on 23 martie 2021 - 10:45, said:

Unde e deficienta de intelegere? Prima data ai scris S, dupa care L, deci?
E vorba de doua persoane, un bunic si nepotul lui.
Stai linistit, n-am vrut sa te agit.

View PostFreak404, on 23 martie 2021 - 14:00, said:

Jura-te pe carne de porc.
Jur sa nu mai explic ceva celor cu deficiente de intelegere, idiotilor, ratatilor  - este inutil !

#27
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011

View Postmihainic, on 23 martie 2021 - 15:17, said:

In general genialitatea nu se transmite ereditar. Uneori se transmite talentul, vezi familii de muzicieni (Bach, Straus) sau actori (Banica, Piersic).
Daca si fiul lui Florin Piersic e talentat eu sunt Marele Geniu :))

View PostBogotta, on 23 martie 2021 - 10:18, said:


Asta cu cursul istoriei e un pic relativa. Marie si Pierre Curie au marcat cursul istoriei. Marie a luat premiul Nobel de doua ori. Au avut copii insa nu cunosc sa fi fost exceptionali in vreun domeniu anume. Si oricum nu cred ca ar mai trai acum.
Nicolae Iorga a avut un copil semi-retard, care probabil e mort demult.
Eminescu... nu a avut urmasi oficiali. Daca a avut, probabil sunt imprastiati prin lume dar nu cred sa fie genii.
Concluzia mea este ca geniul nu se prea transmite genetic. E un pic de hazard aici.....
Pai eu n-am dorit sa stiu daca s-a transmis geniul sau talentul, ci doar daca au urmasi in viata.
E logic ca nu s-ar putea transmite geniul sau talentul, dar urmasii ar putea vinde gogosi, ar putea fi tractoristi sau ar putea fi orice altceva, dar nu genii!

#28
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Francis Galton a ajuns la concluzia ca genialitatea se transmite ereditar. A publicat Hereditary genius, ca articol in 1865 si apoi cartea in 1869. Si daca imi aduc bine aminte parca s-a mai discutat pe forum despre eugenie acum ceva timp.

Cred ca mai interesanta ar fi o discutie despre geniile pluridisciplinare (da Vinci) si cele punctuale (Mozart). Desi un individ genial care descopera ceva cred ca ulterior vrea si diversificarea aplicatiilor in diferite domenii.

#29
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021
Da, dar nu întotdeauna le și iese. Edison de exemplu a pierdut războiul curentului. Einstein a luat-o în bălării când a respins mecanica cuantica (pe care a ajutat-o sa se nască).
Mulți oameni formidabili au făcut gafe la fel de formidabile.


#30
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

View Postsearchedis, on 23 martie 2021 - 20:49, said:

Pai eu n-am dorit sa stiu daca s-a transmis geniul sau talentul, ci doar daca au urmasi in viata.



Se pare ca exista un urmas in viata a lui Hitler.

https://nypost.com/2...-of-pedophilia/

#31
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,200
  • Înscris: 03.03.2007

View PostBogotta, on 23 martie 2021 - 15:21, said:



Corect. Este exceptia care confirma regula.

Niels Bohr - Nobel.
Fiul sau - Nobel.

Pot sa enumar generatii de poeti si scriitori, artisti, lutieri, compozitori etc..

Nu sunt exceptii...

#32
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View PostAlexandru H., on 24 martie 2021 - 16:43, said:

Pot sa enumar generatii de poeti si scriitori, artisti, lutieri, compozitori etc..
Nu sunt exceptii...
ia enumera "generatii" de astia mentionati. (fara lutieri)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate