Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

urmasi ai oamenior marcanti din istoria lumii

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#1
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Sunt curios daca marii savanti sau marii cuceritori ai lumii sau orice alti oameni care au marcat cursul istoriei, de exemplu Machiavelli, Michelangelo, Napoleon, Cristofor Columb, Freud, Galileo Galilei, Marco Polo sau orice alta persoana importanta cunoscuta de voi - au urmasi in viata?

Eu mi-am intrebat bunicul de unde provine familia mea si am reusit sa ajung prin anii 1800 in orasul Alba-Iulia (eu fiind din Constanta) si cica erau ciobani :) Mai mult de atat nu stiu unde pot sa caut si mai ales cum sa aflu despre originile mele.

In schimb, de personalitatile importante enumerate mai sus sunt sigur ca se stiu mult mai multe, numai ca nu le cunosc eu :D

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Cum te cheama, pui de dac ?

Hunor Kelemen

:|

Edited by jimi91, 22 March 2021 - 23:33.


#3
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
La S. Freud iti spun eu:
- a avut un nepot Lucian, pictor mare, care a murit acum 10 ani, si a avut oficial cam 40 de copii, numele la 10 dintre ei le gasesti pe Wikipedia, dar el a declarat ca crede ca a avut peste 500 de copii.
Spor la cautat ! :)

#4
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
^ Macar el nu si-a refulat pulsiunile sexuale :naughty:

On: cica Bill Clinton e stra-stra-...-nepotul lui Thomas Jefferson, al 2-lea presedinte al SUA si co-autor al Declaratiei de independenta. Defapt numele lui mijlociu e Jefferson.

#5
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 08.01.2021
Exista o groaza de descendenți ai profetului Mohamed. Eu cunosc doi dintre ei :D

#6
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008

View PostAlex432, on 22 martie 2021 - 23:42, said:

La S. Freud iti spun eu:
- a avut un nepot Lucian, pictor mare, care a murit acum 10 ani, si a avut oficial cam 40 de copii, numele la 10 dintre ei le gasesti pe Wikipedia, dar el a declarat ca crede ca a avut peste 500 de copii.
Spor la cautat ! Posted Image
Batutul campilor sport national.

Wikipedia said:

The same year he married Martha Bernays, the granddaughter of Isaac Bernays, a chief rabbi in Hamburg. They had six children: Mathilde (b. 1887), Jean-Martin (b. 1889), Oliver (b. 1891), Ernst (b. 1892), Sophie (b. 1893), and Anna (b. 1895). From 1891 until they left Vienna in 1938, Freud and his family lived in an apartment at Berggasse 19, near Innere Stadt, a historical district of Vienna.


#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
PS Sunt curios daca puteti raspunde la intrebarea asta fara surse externe. Exista o familie (bunic, tata si fiu), toti 3 campioni, dar in sporturi diferite. Stiti care sunt?

#8
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Campeoni mondiali?
Sau campeoni judeteni?

#9
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View PostFreak404, on 23 martie 2021 - 00:08, said:

Batutul campilor sport national.
Tu cand nu intelegi o fraza simpla, cum se numeste: deficiienta de intelegere ? remarca diplomatia mea.

(ia mura-in-gura: pictorul L. Freud a avut foarte multi copii, nu psihanalistul S. Freud. Sper ca ai inteles macar acum.)

#10
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,610
  • Înscris: 12.06.2010
Aici avem un castigator: Ginghis Han. Calculele indica faptul ca la ora actuala ar avea cam 16 milioane de descendenti.

#11
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Postlucianburjuiul, on 23 martie 2021 - 06:26, said:

Aici avem un castigator: Ginghis Han. Calculele indica faptul ca la ora actuala ar avea cam 16 milioane de descendenti.
Adam si Eva s-ar tavali de ras la afirmatia ta.

Edited by dan1980_25, 23 March 2021 - 08:03.


#12
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,610
  • Înscris: 12.06.2010
Adam si Eva s-ar tavali imaginar, ca sunt personaje din Biblie, plamadite de Dumnezeu. Iar Genghis/Ginghis Han a avut alte convingeri religioase asa ca nici lui nu-i pasa de Adam si Eva.

#13
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
vecinul meu zeno mocanul cica are os domnesc se inrudea pe vremea romanilor cu cezar apoi gingishan, mahomed, apoi napolion si cu toti mari stapani ai lumii!Posted Image

#14
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Postlucianburjuiul, on 23 martie 2021 - 08:22, said:

Adam si Eva s-ar tavali imaginar, ca sunt personaje din Biblie, plamadite de Dumnezeu. Iar Genghis/Ginghis Han a avut alte convingeri religioase asa ca nici lui nu-i pasa de Adam si Eva.
M-ai inteles gresit. Ma refeream la Adam si Eva(oricine ar fi fost ei) ca diferite persoane necunoscute noua care au trait cu mii de ani inaintea lui Genghis Han. Daca Han a reusit sa aiba in 800 de ani 16 milioane de descendenti indirecti, iti dai seama cati descendenti au primii oameni de pe Terra?
Castigatorul cunoscut e intr-adevar Ginghis Han. Dar mai avem necunoscuti.
E ca la stirile alea: cel mai frumos barbat in viata conform revistei X este xyz. Lol. De parca cei de la revista ar cunoaste toti barbatii de pe planeta.

Edited by dan1980_25, 23 March 2021 - 08:42.


#15
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,610
  • Înscris: 12.06.2010
Normal, pe toti, inclusiv cele16 milioane. ;)

Edited by lucianburjuiul, 23 March 2021 - 09:18.


#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,449
  • Înscris: 24.02.2017

View Postsearchedis, on 22 martie 2021 - 23:16, said:

Sunt curios daca marii savanti sau marii cuceritori ai lumii sau orice alti oameni care au marcat cursul istoriei,


Asta cu cursul istoriei e un pic relativa. Marie si Pierre Curie au marcat cursul istoriei. Marie a luat premiul Nobel de doua ori. Au avut copii insa nu cunosc sa fi fost exceptionali in vreun domeniu anume. Si oricum nu cred ca ar mai trai acum.

Nicolae Iorga a avut un copil semi-retard, care probabil e mort demult.

Eminescu... nu a avut urmasi oficiali. Daca a avut, probabil sunt imprastiati prin lume dar nu cred sa fie genii.

Concluzia mea este ca geniul nu se prea transmite genetic. E un pic de hazard aici.....

#17
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

View PostAlex432, on 22 martie 2021 - 23:42, said:

La S. Freud iti spun eu:
- a avut un nepot Lucian, pictor mare, care a murit acum 10 ani, si a avut oficial cam 40 de copii, numele la 10 dintre ei le gasesti pe Wikipedia, dar el a declarat ca crede ca a avut peste 500 de copii.
Spor la cautat ! Posted Image

View PostAlex432, on 23 martie 2021 - 05:25, said:

Tu cand nu intelegi o fraza simpla, cum se numeste: deficiienta de intelegere ? remarca diplomatia mea.

(ia mura-in-gura: pictorul L. Freud a avut foarte multi copii, nu psihanalistul S. Freud. Sper ca ai inteles macar acum.)

Unde e deficienta de intelegere? Prima data ai scris S, dupa care L, deci?

Legat de subiect, nu cred ca genialitatea este doar o caracteristica mostenita, exista cazuri de oameni ilustri si absolut remarcabili care au avut parinti fara niciun fel de realizari notabile sau dimpotriva, genii cu urmasi care nu s-au remarcat cu nimic. Cel mai probabil o mare parte din realizarile marete au fost favorizate de o anume conjunctura care a starnit o pasiune, combinata cu ambitia respectivei persoane de a excela in aria respectiva, plus multa munca pentru a ajunge acolo.

#18
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 08.01.2021
Familia Bernoulli a dat mai multi premianti Posted Image

Eu nu sunt convins ca intre a fi intrinsec genial, sau a face ceva genial exista o echivalenta directa. Cred ca exista unii oameni geniali care nu fac nimic deosebit si altii obisnuiti care reusesc (datorita unui moment de inspiratie, sau a hazardului) sa para genii celor din jur.  Adica dintr-un numar de omuleti care invart in acelasi timp aceeasi problema sau idee, unul gaseste solutia cu 5 minute inaintea celorlalti, sau beneficiaza de un context mai favorabil, si devine celebru si ceilalti sunt uitati, insa asta nu inseamna neaparat ca ala era un geniu si ailalti niste loseri.  Insa probabil ca daca nu era ala, atunci era alalalt.
Poate ca daca nu era Zuckerberg, era Pepperstein. Daca nu era Einstein, cine stie, poate era Poincaré.  Nu era ala era alalalt, sau ailalti (poate mai multi, de ex Newton probabil daca nu aparea ar fi fost nevoie de mai multi care sa-l "inlocuiasca", gen Leibnitz + inca vreo cativa fizicieni).

Edited by KiloW, 23 March 2021 - 10:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate