Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Savar Residence Aparatorii Patriei

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
CocoBongo

CocoBongo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.03.2021
Hello,

A mai auzit cineva de Savar Residence (numele dezvoltatorului)? Construiesc un bloc de S+D+P+4E in zona Aparatorii Patriei si ma intereseaza sa achizitionez, insa am cautat firma pe net si vad ca este infiintata in 2019. Nu am gasit foarte multe date despre ei, insa agentul spunea ca au mai facut vile prin Chiajna.

As mai avea nevoie de cateva pareri avizate in legatura cu constructia (am fost azi si am vazut-o, au ridicat pana la etajul 2 in prezent, muncitori pe santier, se lucreaza). Din schita de proiect am mai cules urmatoarele informatii:
Finisaje Interioare:
- pereti zidarie din caramida 30/15cm grosime finala, tencuiti cu M100t - e ok grosimea exterior/interior? De la fata locului caramida parea Porotherm.
-plafon beton armat 15 cm grosime, tencuit cu M100t 2.5 cm
-pardoseala pe placa B.A. 15 cm grosime, sapa beton simplu, sistem parchet laminat (banuiesc ca B.A.= beton armat?)
- pardoseala pe placa B.A. 15 cm grosime, sapa sistem simplu, sistem gresie ceramica
- pardoseala pe placa B.A. 15 cm grosime, polist. extrudat, sapa sistem simplu, sistem gresie ceramica antiderapanta
- tamplarie interioara lemn - usi pline / tamplarie exterioara pvc
- tamplarie metalica acces apartamente

Finisaje Exterioare:
- evacuare gaze CT si grila de ventilatie permanent deschisa
- sist. tenc. exterioare pe termoizolatie polistiren expandat - clasa reactie la foc minimum B-s2,d0
- pergola metal
- tamplarie exterioara pvc gri, cu geam termoizolant simplu
- glaf  exterior pvc
- logie/balcon cu parapet sticla securit si mana curenta metal (am vazut la fata locului ca peretele balconului spre exterior e din caramida, desi nu stiu cat se respecta asta?)
- coloana sifoane pardoseala balcoane/logii

Daca imi puteti spune ce neajunsuri/nereguli identificati, daca a mai achizitionat cineva de la acest dezvoltator sau pur si simplu o opinie, le astept cu drag.

Multumesc!

#2
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Salut, ce este M100t?
Ce grosime are polistirenul exterior ?
Incalzirea in pardoseala sau calorifere?

Edited by mihai93, 23 March 2021 - 10:53.


#3
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006

 mihai93, on 23 martie 2021 - 10:52, said:

Salut, ce este M100t?
Este clasa mortarului folosit la tencuiala, M100T fiind cea mai buna.

#4
CocoBongo

CocoBongo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.03.2021
Nu stiu ce grosime are polistirenul, dar o sa intreb.

Incalzirea se va face prin calorifere.

Daca mai aveti alte intrebari pe care sa le pot pune agentului, sariti cu ele.

#5
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 CocoBongo, on 22 martie 2021 - 20:45, said:

Hello,

A mai auzit cineva de Savar Residence (numele dezvoltatorului)? Construiesc un bloc de S+D+P+4E in zona Aparatorii Patriei si ma intereseaza sa achizitionez, insa am cautat firma pe net si vad ca este infiintata in 2019. Nu am gasit foarte multe date despre ei, insa agentul spunea ca au mai facut vile prin Chiajna.

Cam tot ce s-a construit in zona aia e facut de Clanul Sportivilor&Company cu complicitatea lui Baluta!Sunt firme peste firme,infiintate peste noapte si care se inchid la foc automat!La o cautare mai amanuntita pe net o sa gasesti tot ce ai nevoie legat de tot ce e acolo.

https://lumeapolitic...nteaza-bugetul/

#6
CocoBongo

CocoBongo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.03.2021
Salut George,

Tocmai ca am cautat si nu am gasit mare lucru legata de firma aceasta, doar autorizatiile de urbanism de la primarie in care apare un reprezentant Ionut Manea si alt reprezentant Vasile Mihai Buliga, pe care l-am gasit ca manager la Prohil Design SRL.
Prohil Design apare si pe schita proiectului ca si proiectant general, si vad ca au firma cu experienta in domeniu din 2007, insa cautam sa aflu mai multe despre prima firma.
Nu ma pricep daca proiectantul are drept sau nu sa ceara autorizatii de la primarie, sau daca Buliga e defapt asociat la firma Savar.


#7
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 CocoBongo, on 23 martie 2021 - 17:29, said:

Salut George,

Tocmai ca am cautat si nu am gasit mare lucru legata de firma aceasta, doar autorizatiile de urbanism de la primarie in care apare un reprezentant Ionut Manea si alt reprezentant Vasile Mihai Buliga, pe care l-am gasit ca manager la Prohil Design SRL.
Prohil Design apare si pe schita proiectului ca si proiectant general, si vad ca au firma cu experienta in domeniu din 2007, insa cautam sa aflu mai multe despre prima firma.
Nu ma pricep daca proiectantul are drept sau nu sa ceara autorizatii de la primarie, sau daca Buliga e defapt asociat la firma Savar.

Buliga nu este asociat la Savar, este reprezentantul Prohil Design și al Savar, pe baza de delegatie, in relația cu PS4 și alte instituții publice și private in vederea depunerii și ridicării de documente/avize/acorduri/autorizații ce țin de acest proiect. Lucrarea are toate avizele necesare, este autorizată conform legilor și normelor in vigoare. Cine nu crede, poate verifica personal sau cu persoane abilitate, cu acordul vânzătorilor.

Legat de proprietarii Savar, nu știu ce istoric au ca dezvoltatori, dar pot sa va zic ca respecta cu sfințenie tot ceea ce este prevazut in proiect (dacă nu era așa, nu as fi lucrat cu ei, e unul de principiile de business pe care le-am impus tuturor clienților pe parte de proiectare).

Mult succes!

#8
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Ce-mi place cand vin diversi pe aici sa-si faca reclama, auzi ca respecta cu sfintenie tot ceea ce este prevazut in proiect.
@CocoBongo, daca blocul este in faza de constructie, le poti cere sa te lase pe santier sa vezi cum arata lucrarea, iar vizionarea asta ar fi bine sa o faci cu cineva care se pricepe la constructii. Cat despre dezvoltator, asa cum reiese din articolul pus de George, este foarte posibil sa fie firma unui jmecheras, multe din aceste firme apar ca ciupercile si dispar la fel de repede. Este posibil sa nu fie asa si constructorul sa fie serios, dar ma indoiesc.

#9
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 haxx123, on 26 martie 2021 - 09:45, said:

Ce-mi place cand vin diversi pe aici sa-si faca reclama, auzi ca respecta cu sfintenie tot ceea ce este prevazut in proiect.
@CocoBongo, daca blocul este in faza de constructie, le poti cere sa te lase pe santier sa vezi cum arata lucrarea, iar vizionarea asta ar fi bine sa o faci cu cineva care se pricepe la constructii. Cat despre dezvoltator, asa cum reiese din articolul pus de George, este foarte posibil sa fie firma unui jmecheras, multe din aceste firme apar ca ciupercile si dispar la fel de repede. Este posibil sa nu fie asa si constructorul sa fie serios, dar ma indoiesc.

Dacă m-ai cunoaște, sau măcar dacă mi-ai “verifica” istoricul de pe forum, cred ca ți-ai da seama ca nu exagerez in afirmații, și nici nu caut sa îmi fac reclama. Orice cumpărător este liber sa verifice ceea ce cumpara, și chiar recomand vizionarea cu specialiști înainte de cumpărare.


#10
CocoBongo

CocoBongo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.03.2021

 ProhilRezidential, on 24 martie 2021 - 19:18, said:

Buliga nu este asociat la Savar, este reprezentantul Prohil Design și al Savar, pe baza de delegatie, in relația cu PS4 și alte instituții publice și private in vederea depunerii și ridicării de documente/avize/acorduri/autorizații ce țin de acest proiect. Lucrarea are toate avizele necesare, este autorizată conform legilor și normelor in vigoare. Cine nu crede, poate verifica personal sau cu persoane abilitate, cu acordul vânzătorilor.

Legat de proprietarii Savar, nu știu ce istoric au ca dezvoltatori, dar pot sa va zic ca respecta cu sfințenie tot ceea ce este prevazut in proiect (dacă nu era așa, nu as fi lucrat cu ei, e unul de principiile de business pe care le-am impus tuturor clienților pe parte de proiectare).

Mult succes!

Multumesc pentru lamurire!

 haxx123, on 26 martie 2021 - 09:45, said:

Ce-mi place cand vin diversi pe aici sa-si faca reclama, auzi ca respecta cu sfintenie tot ceea ce este prevazut in proiect.
@CocoBongo, daca blocul este in faza de constructie, le poti cere sa te lase pe santier sa vezi cum arata lucrarea, iar vizionarea asta ar fi bine sa o faci cu cineva care se pricepe la constructii. Cat despre dezvoltator, asa cum reiese din articolul pus de George, este foarte posibil sa fie firma unui jmecheras, multe din aceste firme apar ca ciupercile si dispar la fel de repede. Este posibil sa nu fie asa si constructorul sa fie serios, dar ma indoiesc.

In momentul de fata caut o persoana cu cunostinte din constructii sa mearga cu mine.
Pe langa intrebarile legate de istoricul firmei, poate ma lamureste si pe mine cineva in legatura cu grosimea peretilor intrucat am o mare groaza legata de zgomotele de la vecini. Caramizile pe exterior/interior ar fi 28 cm, respectiv 12.5 cm. Din cate am inteles grosimea peretilor va ajunge la 30 cm/15 cm cu tencuiala. Este indeajuns?

#11
Baltaci

Baltaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.04.2007

View PostCocoBongo, on 29 martie 2021 - 20:40, said:

Pe langa intrebarile legate de istoricul firmei, poate ma lamureste si pe mine cineva in legatura cu grosimea peretilor intrucat am o mare groaza legata de zgomotele de la vecini. Caramizile pe exterior/interior ar fi 28 cm, respectiv 12.5 cm. Din cate am inteles grosimea peretilor va ajunge la 30 cm/15 cm cu tencuiala. Este indeajuns?
Pe exterior da, pe interior depinde cat esti tu de sensibil si cat de galagiosi sunt vecinii

#12
TudorCatalin

TudorCatalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.07.2018
Salut!ai idee ce preturi au la apartamente?


#13
CocoBongo

CocoBongo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.03.2021

 TudorCatalin, on 27 aprilie 2021 - 09:03, said:

Salut!ai idee ce preturi au la apartamente?

Studiourile undeva la 64k parca, 70,5k la apartamentele cu 2 camere si 93k la 3 camere.
6k parcarea supraterana si 10k parcarea subterana.

Cateva concluzii dupa ultima vizita:
- trecand prin anumite holuri se vad cu ochiul liber denivelarile la peretii/stalpii de beton
- caramizi crapate puse la compartimentarea interioara
- peretii interiori sunt ziditi pana aproape de tavan, existand un mic gol de cativa cm intre tavan si perete sus. Mi s-a parut ciudat, am intrebat stanga dreapta si am inteles ca asta e o eroare de proiectare sau au lasat asa sa umple cu ciment. N-am inteles, oricum mi s-a parut ciudat.
- atentie la stalpii din beton pe interior, ce am vazut eu se oprea in tavan efectiv, cand ar fi trebuit sa se continue pe toata lungimea blocului. Nici p-asta n-am inteles-o, dar in caz de cutremur nu e ok.

Concluzia: mai caut, in conditiile in care eram 90% convins ca asta e. :/


#14
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015

 CocoBongo, on 27 aprilie 2021 - 09:17, said:

Studiourile undeva la 64k parca, 70,5k la apartamentele cu 2 camere si 93k la 3 camere.
6k parcarea supraterana si 10k parcarea subterana.

Cateva concluzii dupa ultima vizita:
- trecand prin anumite holuri se vad cu ochiul liber denivelarile la peretii/stalpii de beton
- caramizi crapate puse la compartimentarea interioara
- peretii interiori sunt ziditi pana aproape de tavan, existand un mic gol de cativa cm intre tavan si perete sus. Mi s-a parut ciudat, am intrebat stanga dreapta si am inteles ca asta e o eroare de proiectare sau au lasat asa sa umple cu ciment. N-am inteles, oricum mi s-a parut ciudat.
- atentie la stalpii din beton pe interior, ce am vazut eu se oprea in tavan efectiv, cand ar fi trebuit sa se continue pe toata lungimea blocului. Nici p-asta n-am inteles-o, dar in caz de cutremur nu e ok.

Concluzia: mai caut, in conditiile in care eram 90% convins ca asta e. :/
Confunzi stalpisorii de confinare a zidariilor cu stalpii structurii de rezistenta. Unii au rol de confinare/rupere a continuitatii peretilor din caramida (codul de proiectare antiseismica nu permite pereti din blocuri ceramice cu o lungime mai mare de 6 m sau supr. mai mare 12mp fara a avea o inramare cu stalpisori si centuri).
Spatiul dintre placa/grinda si zidaria din blocuri ceramice este recomandat a fi intre 2-10 mm pentru evitarea tensionarii elementelor nestructurale ce au o rezistenta si deformabilitate inferioara celei a  structurii de rezistenta. Acest spatiu se umple in mod uzual cu un strat deformabil (polistiren extrudat) sau cu mortar de rezistente superioare. Daca nu ar fi acest spatiu, efectele din curgerea lenta a betonului (asezarea casei cum se spune popular) s-ar transfera zidariilor, iar acestea fiind un material ceramic casant, ar conduce la aparitia de fisuri in elementele nestructurale.
Restul nu ma pronunt.

#15
Baltaci

Baltaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.04.2007

 CocoBongo, on 27 aprilie 2021 - 09:17, said:

Cateva concluzii dupa ultima vizita:
- caramizi crapate puse la compartimentarea interioara
99.99% din dezvoltatori fac asta, din pacate. Mai aiurea cand vrei sa dai o gaura in perete si pici pe spartura...

#16
TudorCatalin

TudorCatalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.07.2018
93k 3 camere asta nu este asa nebun precum ceilalți:)))
Am vz cu 120k, 140k pt 3 camere...ma intreb cine le cumpără.
70k pt 54m imi pare f mult.vb, totuși, de apărătorii patriei,  loc în care Acum @15 Nu treceai nici mort.

 CocoBongo, on 27 aprilie 2021 - 09:17, said:



Studiourile undeva la 64k parca, 70,5k la apartamentele cu 2 camere si 93k la 3 camere.
6k parcarea supraterana si 10k parcarea subterana.

Cateva concluzii dupa ultima vizita:
- trecand prin anumite holuri se vad cu ochiul liber denivelarile la peretii/stalpii de beton
- caramizi crapate puse la compartimentarea interioara
- peretii interiori sunt ziditi pana aproape de tavan, existand un mic gol de cativa cm intre tavan si perete sus. Mi s-a parut ciudat, am intrebat stanga dreapta si am inteles ca asta e o eroare de proiectare sau au lasat asa sa umple cu ciment. N-am inteles, oricum mi s-a parut ciudat.
- atentie la stalpii din beton pe interior, ce am vazut eu se oprea in tavan efectiv, cand ar fi trebuit sa se continue pe toata lungimea blocului. Nici p-asta n-am inteles-o, dar in caz de cutremur nu e ok.

Concluzia: mai caut, in conditiile in care eram 90% convins ca asta e. :/


#17
CocoBongo

CocoBongo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.03.2021

 TudorCatalin, on 28 aprilie 2021 - 15:18, said:

93k 3 camere asta nu este asa nebun precum ceilalți:)))
Am vz cu 120k, 140k pt 3 camere...ma intreb cine le cumpără.
70k pt 54m imi pare f mult.vb, totuși, de apărătorii patriei,  loc în care Acum @15 Nu treceai nici mort.

Defapt sunt 54m cu tot cu balcon, reali sunt 48/49m...

#18
CocoBongo

CocoBongo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.03.2021

 Joakin, on 27 aprilie 2021 - 16:17, said:


Confunzi stalpisorii de confinare a zidariilor cu stalpii structurii de rezistenta. Unii au rol de confinare/rupere a continuitatii peretilor din caramida (codul de proiectare antiseismica nu permite pereti din blocuri ceramice cu o lungime mai mare de 6 m sau supr. mai mare 12mp fara a avea o inramare cu stalpisori si centuri).
Spatiul dintre placa/grinda si zidaria din blocuri ceramice este recomandat a fi intre 2-10 mm pentru evitarea tensionarii elementelor nestructurale ce au o rezistenta si deformabilitate inferioara celei a  structurii de rezistenta. Acest spatiu se umple in mod uzual cu un strat deformabil (polistiren extrudat) sau cu mortar de rezistente superioare. Daca nu ar fi acest spatiu, efectele din curgerea lenta a betonului (asezarea casei cum se spune popular) s-ar transfera zidariilor, iar acestea fiind un material ceramic casant, ar conduce la aparitia de fisuri in elementele nestructurale.
Restul nu ma pronunt.

Multumesc pentru informatii, acum nu zic ca pe cine am intrebat era 'expert'. Explicatia ta e simpla si are sens, ceea ce ma face sa ma gandesc sa te intreb daca oferi si servicii de consultanta (fara misto).

Mnah, au mai fost si alte aspecte dubiosele ce m-au dezamagit (eram destul de entuziasmat ca am gasit atat de repede ceva ok) si momentan am decis sa iau o pauza pentru psihicul meu ingineresc care nu suporta incertitudinile de natura tehnica.

Asa cum zicea si altcineva, au luat-o razna astia cu preturile si ma minunez la ce vad atat pe imobiliare, cat si pe grupurile de fb direct de la proprietari...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate