Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Ferastrau circular 220v

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Banuiesc ca flexul e nascut pentru taierea anumitor materiale.Daca punem disc pentru lemn(ce normal era destinat unui circular cu masa)SE PRODUC ACCIDENTE,pentru ca lemnul are alta textura si se debiteaza cu scule ce nu taie avand turatie mare.

#38
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006

View Postmcd2020, on 22 martie 2021 - 22:49, said:

Am mai taiat,dar lemne moi,nu stiu cum se comporta cele de esente tari...Cu drujba pe capra nu e periculos,doar se duc lanturile....
Ia-ti o masinuta de ascutit lantul, merg foarte bine.

#39
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Ascut pe sabloane,dar fiind lenes,am convingerea ca la lemne tari lanturile se uzeaza rapid....

#40
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Pentru ca nu le ascuti corect. Ascutitul la pila, cu sablon, ghidaj, sau fara, necesita foarte multa indemanare ca sa iasa corect.
Principalele indicii ca nu e bine ascutit sunt ca se toceste repede si ca taie intr-o parte - asta e bonus daca nu e ascutit simetric.
Eu sunt anti-talent la ascutitul cu pila, asa ca folosesc masinuta. Cu care le-am si aratat unora care erau convinsi ca se descurca binisor cu pila ca de fapt nu e asa, dupa ce au vazut cum taie lantul ascutit de mine la masina.

#41
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
6 lei am platit sa ascuta un lant la drujba ...trage saracia la pila in unghi Posted Image pentru 6 lei si 15 lei sa fie si tot nu dau la pila

#42
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Eu o tin pe a mea.Cu sabloane Husqvarna si pile idem,nu poti sa ascuti aiurea un lant,nici daca ai avea doua miini stangi.Voi lua de afara un lant aceeasi marca sa vad daca e diferit fata de cele de aici.Nasul meu spune ca lanturile husq din patrie sunt facaturi...

Edited by mcd2020, 24 March 2021 - 20:18.


#43
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Am debitat acum cateva sapatamani (adica am dat indicatii, ca meseriasul cu drujba a taiat) pe lung*, busteni de 50 - 90 cm diametru si 1.5 - 2.2 metri lungime. 1.5 tone de lemn debitat, stejar si tei, cu un lant de 30 de lei de la un magazin din sat. Lantul nu avea uzura semnificativa la final.
Am taiat de n'spe ori cu lanturi similare, marca "cel mai ieftin" busteni uscati de salcam.
Evident ca e o diferenta intre cat tine gura unui lant bun si cat tine unul ieftin, dar chiar si cel ieftin, ascutit corect, taie lejer in orice lemn.

*pentru facut scandura. Nu am banzic orizontal.

Edited by _bcristian_, 24 March 2021 - 22:39.


#44
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
eu nu am de taiat pe lung....

#45
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View Postmcd2020, on 24 martie 2021 - 09:35, said:

Ascut pe sabloane,dar fiind lenes,am convingerea ca la lemne tari lanturile se uzeaza rapid....
Un lant ok ish e 35 lei in L&M , merita mai mult decat orice circular 220v. Cu drujba ai facut treaba rapid chiar la locul cu pricina , in ploaie daca e potrivnica vremea , nu se compara cu un circular la retea . Da-on colo. o potaie de drujba 5200 gen e 300 de lei si tai cu ea de te plictisecti.

View Postmcd2020, on 24 martie 2021 - 23:07, said:

eu nu am de taiat pe lung....
Cu atat mai mult nu merita un circular cu masa . Riscul de accident la circular e mult mai mare fata de operarea cu o drujba.

View Postmcd2020, on 24 martie 2021 - 20:18, said:

Eu o tin pe a mea.Cu sabloane Husqvarna si pile idem,nu poti sa ascuti aiurea un lant,nici daca ai avea doua miini stangi.Voi lua de afara un lant aceeasi marca sa vad daca e diferit fata de cele de aici.Nasul meu spune ca lanturile husq din patrie sunt facaturi...
Nici eu nu ascut lanturile , cand se tocesc de nu mai taie le adun si le dau la cineva pt 4lei/buc care stie sa ascuta . Eu iau direct noi . N-am timp de pierdut cu ascutitul si nici nu imi place .

Edited by DDooGG, 24 March 2021 - 23:30.


#46
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006

View Postmcd2020, on 24 martie 2021 - 23:07, said:

eu nu am de taiat pe lung....
Am mentionat partea aia pt ca taiatul pe lung inseamna volum de lemn taiat mult mai mare decat la taiatul pt foc al unei cantitati similare.
Care poveste cu totul era tocmai pentru a arata ca e mai importanta ascutirea decat firma sau calitatea otelului din care e facut lantul.

#47
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Nu cumva taiatul pe lung e si mai periculos decat taiatul....pe scurt?

#48
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Taiatul pe lung implica ghidaje , fara e loterie iar repercursiunile ...

#49
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Deocamdata sistez lucrarile,in sensul ca raman la drujbe,si in functie de cum ma voi descurca cu ele,iau o decizie rapida.In cell mai nedorit scenariu,stivuiesc lemnele cum trebuie si le tai pe masura utilizarii,astfel castig timp pentru eventuala achizitie de altceva decit drijbe.

#50
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006

View Postldpe, on 25 martie 2021 - 11:28, said:

Taiatul pe lung implica ghidaje , fara e loterie iar repercursiunile ...
La ce ghidaje te referi? Si in ce fel ar afecta siguranta?
Nu mi se pare mai periculos, doar ca trebuie sa fii mai atent la unde-i varful si ce face.

#51
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Post_bcristian_, on 25 martie 2021 - 13:32, said:

La ce ghidaje te referi? Si in ce fel ar afecta siguranta?
Nu mi se pare mai periculos, doar ca trebuie sa fii mai atent la unde-i varful si ce face.
este chiar foarte periculos, cu sau fără ghidaj.
Există riscul (ca la orice tăietură în lungul fibrei) să se închidă cărarea și să-ți arunce fierăstrăul cât colo. Chiar dacă pui pană, tot se poat esă înclini un pic lama și să agațe  de te trezești cu el în cap.

”sunt atent” , ”am experiență”, etc, du-te la o cameră de gardă la urgențe și ai vezi cât atenți cu experiență sunt veniți să le cârpească mâinile sau alte organe.

#52
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Mi-e neclar cum crezi ca iti sare in cap - sau cum o tii incat sa ajunga sa se intample asa ceva.
Te gandesti sa agate cu partea de sus a lantului, incat sa impinga afara din lemn? Daca da, eu cel putin nu am simtit vreodata ca ar avea tendinta asta la taiat pe lung.
Si ai oricum frana de siguranta, care opreste imediat lantul daca sare in sus.

#53
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Post_bcristian_, on 29 martie 2021 - 09:58, said:

Mi-e neclar cum crezi ca iti sare in cap - sau cum o tii incat sa ajunga sa se intample asa ceva.

caută și tu pe google ”accident drujbă” și te lămurești.

View Post_bcristian_, on 29 martie 2021 - 09:58, said:

Te gandesti sa agate cu partea de sus a lantului, incat sa impinga afara din lemn? Daca da, eu cel putin nu am simtit vreodata ca ar avea tendinta asta la taiat pe lung.
încă. Nu ai simțițit așa ceva încă.

Vezi că asta e genul de chestie care e suficient să se întâmple singură odată ca să-ți schimbe anatomia.

#54
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Stai asa, ca acum imi pica fisa despre ce ghidaje vorbeati voi si de ce crezi ca ar putea sa sara.
Eu nu folosesc metoda "alaskan saw mill", cu lama tinuta orizontal. Da, aia e f periculoasa daca nu exista ceva care sa faca imposibil ca lama sa se roteasca inapoi prin bustean, de exemplu o bara in dreptul varfului sau mai bine reglabila pe cadru. De acord, in pozitia aia e foarte greu de controlat reculul, si nici nu mai ai protectia franei de urgenta.
Metoda mea e sa tai busteanul de deasupra, cu lama in pozitia normala, in bucati cu sectiunea de 15 x 25 cm, pe care apoi le pot debita la banzic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate