Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

probleme termopane

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#91
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
1. este o problemă de feronerie la canatul mobil. ceva nu ii permite să aibă cursa completă.
poate fi de la maner. scoate-l si vezi cum se prezintă.
cremonul, adică mecanismul in care intră mânerul este posibil să se fi defectat. desfă, verifică.
elementele componente ale feroneriei, colțarul de prelungire, sau zavorul inferior. nu sunt corect cuplate

2. balamaua cu pricina se schimbă in cazul in care cea existentă nu are reglaj cu excentrice.

#92
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

View PostLauCalin, on 31 octombrie 2015 - 12:46, said:

La un geam manerul pentru pozitia inchis nu are cursa completa. Se opreste in pozitie oblica, adica la jumatate.

Aproape sigur  trebuie calat geamul și mișcate un pic plăcuțele de închidere de pe toc. Dacă ai feronerie/armătură bune, atunci e numai o treabă e reglaj.

Ca să te lămurești, urcă-te pe scaun și uite-te deasupra, între toc și partea mobilă(la partea cu mânerul) cu geamul închis, nu cumva intră lumină/curent?
A doua variantă ar fi să închizi geamul peste o foaie de hârtie băgată deasupra, prinsă între toc și cercevea, spre partea cu mânerul. Dacă foaia iese ușor, atunci asta e cauza, geamul este lăsat și trebuie calat sau reglat. Acest lucru îl poate face cineva de specialitate.

#93
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Poate explica cineva cum se face reglajul din cale pentru ferestre/usi? Cei care mi-au pus geamurile sunt niste ageamii, si majoritatea ferestrelor nu au diagonalele egale, deci clar trebuie calate. Am tot cautat pe internet si am gasit niste poze despre cum se pozitioneaza calele pentru diferite deschideri, insa nu imi e clar cat de groase trebuie bagate calele. Inteleg ca daca bag prea multe cale se poate tensiona geamul si poate crapa, deci niste indicatii in aceasta directie ar fi binevenite. Si inca un lucru, unde gasesc cale de cumparat? Cred ca trebuie sa intervin la vreo 8 geamuri. Multumesc.

#94
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
Cheama  pe cineva cu experienta. Nu-i o treaba de amator. Nu de alta, dar poate o sa-ti cada o sticla'n cap si-l bagi pe ala cu sfaturi in puscarie

#95
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Trebuie un meseriaș chemat, trebuie lopățică de calare, etc. Din păcate nu e pentru cine n-a mai făcut niciodată.

#96
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Vroiam si eu o idee despre cum se face. In puscarie nu bag pe nimeni, chiar daca ar fi sa imi cada sticla in cap, cu toate ca nu prea vad cum se poate intampla. Riscul cel mare este sa crap geamul si pot incerca intr-un loc care nu e asa sensibil (o camera unde nu stau, etc). Dar as fi vrut niste idei de baza sa nu fac vreo prostie evidenta. Daca nu reusesc incerc sa caut pe cineva, insa nu prea stiu pe cine si e tare iaurea sa iau pe unul necunoscut de pe internet care poate sa stie tot cat stiu si eu.

#97
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Era acum ceva timp pe Forumul Misiunea Casa un tutorial explicit. O lopățică, să poți cala e necesară. E mult mai greu de explicat decât de făcut efectiv. Scoți baghetele, verifici, mai bagi cale în plus, pui baghetele la loc. Riscul e să spargi geamul dacă nu pui calele bine.

#98
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Am desfacut baghetele la o usa de balcon cu panel jos. geamul sta pe doua cale identice, deci in partea de jos, distanta dintre geam si rama este egala peste tot. Pe lateral insa, pe partea opusa balamalelor, jos e distanta intre geam si rama, iar sus nu mai este, deci pe partea laterala geamul e oblic fata de rama. Ar trebui sa bag niste cale pe lateral, in partea de sus, dar banuiesc ca si pe partea cu balamalele, jos. Intrebarea mea este daca calele trebuie bagate in asa fel incat geamul sa nu se mai poata misca? Concret, asa cum e acum cu cale numai jos, geamul se mai poate deplasa in sus cativa milimetri. e ok, sau mai trebuie bagate cale si sus ca sa nu se mai poata deplasa?

#99
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Ușa ta nu e calată deloc, de aici și problemele. E calată ca la un geam fix, adică două cale jos. Sunt 4 locuri unde se pun cale la un ochi mobil. Jos lângă balama(sub geam), lateral jos imediat lângă balama(în lateralul geamului), sus la partea cu mânerul(deasupra geamului) și lateral imediat lângă(în lateralul de sus al geamului).
Se pune un număr și o grosime a calelor, astfel încât colțul de sus al ramei din partea cu mânerul să se ridice suficient de mult.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u5ZuV5Il540?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#100
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Da imi dau seama ca nu e calata deloc. Tipii care mi-au pus geamurile sunt niste ageamii. Asa cred ca sunt cam toate ferestrele, desi parca am si unele (nu multe) care au diagonalele egale. Multumesc pentru explicatii. Ramane sa vad de unde sa iau cale si lopatica.

#101
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Nu m-am apucat inca de treaba cu calatul geamurilor mai ales pentru ca am vrut sa se mai incalzeasca afara, dar acum trebuie neaparat sa o fac. Am mai descoperit insa o alta problema si vreau sa o rezolv in acelasi timp cu calarea. Sticla la geamuri este 'clar' pe o fata si 'low-e' pe alta. Cum stiu care e fata low-e so care e cealalta? Din cate imi aduc aminte low-e se pune afara. Banuiala mea este ca eticheta pe care sunt specificate proprietatile sticlei (dimensiuni/compozitie etc) trebuie sa stea pe dinauntru, dar nu sunt sigur. Cert este ca la mine unele geamuri au eticheta pe afara, iar altele pe dinauntru deci as banui ca nu sunt toate orientate corect. Asta se rezolva daca stiu pe ce parte trebuie sa stea eticheta, insa mai am si geamuri la care am apucat sa scot eticheta si nu mai stiu pe unde era. La astea cum stiu care fata trebie sa stea afara?

#102
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostM_ierdnA, on 29 februarie 2016 - 21:44, said:

Nu m-am apucat inca de treaba cu calatul geamurilor mai ales pentru ca am vrut sa se mai incalzeasca afara, dar acum trebuie neaparat sa o fac. Am mai descoperit insa o alta problema si vreau sa o rezolv in acelasi timp cu calarea. Sticla la geamuri este 'clar' pe o fata si 'low-e' pe alta. Cum stiu care e fata low-e so care e cealalta? Din cate imi aduc aminte low-e se pune afara. Banuiala mea este ca eticheta pe care sunt specificate proprietatile sticlei (dimensiuni/compozitie etc) trebuie sa stea pe dinauntru, dar nu sunt sigur. Cert este ca la mine unele geamuri au eticheta pe afara, iar altele pe dinauntru deci as banui ca nu sunt toate orientate corect. Asta se rezolva daca stiu pe ce parte trebuie sa stea eticheta, insa mai am si geamuri la care am apucat sa scot eticheta si nu mai stiu pe unde era. La astea cum stiu care fata trebie sa stea afara?

Eticheta, poate fi sau afara sau in interior, nu si afara si in interior. Poti incerca cu bricheta, low e reflecta o flacara mov, trebuie sa fie a doua de la interior. Sau, daca tot scoti baghetele, pentru recalare, low e are o tenta rosiatica pe margini, fata de float care e neagra, in cazul sticlelor slefuite se observa mai bine, la tine nu cred ca este cazul.

L.E. La pachet de doua sticle, low e este la interior.

Edited by Dorel-Mesterel, 29 February 2016 - 23:09.


#103
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Ok, multumesc, o sa incerc cu flacara la inceput sa vad pe unde stau. Dupa aia verific cand scot baghetele. Eu am doua sticle, dar nu stiu de unde am ramas cu ideea ca low-e e la exterior. Pana la urma cam cat de mult conteaza unde se afla?

#104
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostM_ierdnA, on 01 martie 2016 - 10:14, said:

Ok, multumesc, o sa incerc cu flacara la inceput sa vad pe unde stau. Dupa aia verific cand scot baghetele. Eu am doua sticle, dar nu stiu de unde am ramas cu ideea ca low-e e la exterior. Pana la urma cam cat de mult conteaza unde se afla?

Conteaza, suficient de mult incat daca dclansezi operatiunea de recalare sa fii atent si la acest aspect.

#105
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Salutare tuturor, am si eu o intrebare in legatura cu termopanele, n-am reusit sa citesc tot topicul, deci scuze daca s-a mai adresat deja intrebarea asta:

E normal ca geamurile fumurii sa se incinga foarte tare, sa ajunga chiar sa friga atunci cand bate soarele direct pe ele? N-ar trebui sa protejeze si de caldura, sau singura lor caracteristica e ca resping lumina?

Multumesc anticipat.

#106
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postviruselworm, on 02 octombrie 2016 - 17:48, said:

Salutare tuturor, am si eu o intrebare in legatura cu termopanele, n-am reusit sa citesc tot topicul, deci scuze daca s-a mai adresat deja intrebarea asta:

E normal ca geamurile fumurii sa se incinga foarte tare, sa ajunga chiar sa friga atunci cand bate soarele direct pe ele? N-ar trebui sa protejeze si de caldura, sau singura lor caracteristica e ca resping lumina?

Multumesc anticipat.

Da e normal, asa am si eu,  niste "profesionisti" mi-au zis ca geamul "fumuriu" e "de vis",  pana sa-mi dau eu seama au trecut cativa ani.

#107
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010

View PostDorel-Mesterel, on 02 octombrie 2016 - 21:56, said:


Da e normal, asa am si eu,  niste "profesionisti" mi-au zis ca geamul "fumuriu" e "de vis",  pana sa-mi dau eu seama au trecut cativa ani.
Multumesc pentru raspuns. Interesant e insa ca de vreo 8 ani am fix acelasi tip de geam instalat si intr-o alta camera, unde bate soarele tot la fel de puternic, insa ala nu se incinge la fel de tare, e cu cateva grade mai rece decat cel de care zic ca se incalzeste... de aici intrebarea mea...

Edited by viruselworm, 02 October 2016 - 22:00.


#108
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postviruselworm, on 02 octombrie 2016 - 21:59, said:

Multumesc pentru raspuns. Interesant e insa ca de vreo 8 ani am fix acelasi tip de geam instalat si intr-o alta camera, unde bate soarele tot la fel de puternic, insa ala nu se incinge la fel de tare, e cu cateva grade mai rece decat cel de care zic ca se incalzeste... de aici intrebarea mea...

La mine cred ca e a doua varianta,  am un low-e a doua sticla,  la tine varianta "fierbinte", posibil sa fie cu float.

Edited by Dorel-Mesterel, 02 October 2016 - 22:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate