Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

probleme termopane

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#73
ionescuvaly

ionescuvaly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.10.2005
Salut,

Si-a montat cineva asemenea grile?
Cam la ce preturi se gasesc?

Trebuie modificat cumva rama geamului? (gen decupari, gauriri, etc.)

Multumesc,
Vali

#74
Dj-Sony

Dj-Sony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.08.2006
sticla se crapa daca ii prost kalat. geamul vine centrat cu sticla, cu kale. daca kala nu ii pus bine, se crapa de la colt. in cazul asta firma are obligatia sa schimbe sticla pe costul firmei. daca sticla se sparge din alte cauze, merge pe csotul beneficiarului.

blatul din usi se crapa daca ii de proasta calitate, mai ales blaturile de culoarea stejar, fiind ca alea nu resista la razele soarelui.

treaba cu condensu. daca condensu ii prea mare in casa, nu are unde sa iasa cu geamuri inchise, trebuie neaparat deschide. de asta se face geamul sa fie si batant. treaba asta se intampla mai mult la bai si bucatarii.

#75
Jeu

Jeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.11.2005
Buna tuturor,

Am nevoie sa schimb termopanele in apartament. Locuiesc la ej 9/9.
Va rog cateva sfaturi daca se poate:
- ce tamplarie sa aleg ?
- ce geam sa aleg ?
- ati lucrat cu firme de care ati fost multumiti dpdv calitate termopan/montaj/servicii ulterioare ?
- stie cineva vreo firma care se ocupa de asa ceva si este neplatitoare de TVA ?

Multumesc anticipat.

#76
Dj-Sony

Dj-Sony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.08.2006

View PostJeu, on 27th August 2010, 12:40, said:

Buna tuturor,

Am nevoie sa schimb termopanele in apartament. Locuiesc la ej 9/9.
Va rog cateva sfaturi daca se poate:
- ce tamplarie sa aleg ?
- ce geam sa aleg ?
- ati lucrat cu firme de care ati fost multumiti dpdv calitate termopan/montaj/servicii ulterioare ?
- stie cineva vreo firma care se ocupa de asa ceva si este neplatitoare de TVA ?

Multumesc anticipat.


alege o firma mai mica, profil de 70 mm ( 6 camere) , sticla lowe.  mult conteaza sticla. 90% din tamplarie ii sticla

#77
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View PostJeu, on 27th August 2010, 12:40, said:

- stie cineva vreo firma care se ocupa de asa ceva si este neplatitoare de TVA ?

Nu exista.

#78
yoshy262

yoshy262

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.07.2005
Buna ziua.
Un sfat legat de termopane, daca se poate, ca sa nu cumpar prostii intrucat e pe termen lung:
Profil 3 camere (Rehau Eurodesign 60), geam dublu, Low-e, 2 deschideri oscilobatante + 1 normala, feronerie Mako, plasa de tintari + glafuri
sau
Profil 5 camere (Veka Softline 70 AD), geam tripan, Low-e, 3 deschideri oscilobatante, feronerie Roto NT Titan, plasa de tintari + glafuri

Orice idee sau sugestie este bine venita.

Edited by yoshy262, 06 September 2010 - 08:23.


#79
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View Postyoshy262, on 6th September 2010, 09:22, said:

Profil 3 camere (Rehau Eurodesign 60sau
Profil 5 camere (Veka Softline 70 AD),

La apartament 3 camere, la casa 5 camere. Sau viceversa!

#80
dacoliv

dacoliv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.10.2010

View Postyoshy262, on 6th September 2010, 09:22, said:

Buna ziua.
Un sfat legat de termopane, daca se poate, ca sa nu cumpar prostii intrucat e pe termen lung:
Profil 3 camere (Rehau Eurodesign 60), geam dublu, Low-e, 2 deschideri oscilobatante + 1 normala, feronerie Mako, plasa de tintari + glafuri
sau
Profil 5 camere (Veka Softline 70 AD), geam tripan, Low-e, 3 deschideri oscilobatante, feronerie Roto NT Titan, plasa de tintari + glafuri

Orice idee sau sugestie este bine venita.



eu as pune profil 5 camere Veka

#81
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Veka+Roto NT=LOVE :heart:

#82
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012
Am o problema cu gamurile termopan de la 2 camere: nu etanseaza bine, mai exact intra un curent de aer serios pe la garnitura de pe latura cu balamalele. Deasemenea intra si zgomotul de afara. Daca apas pe latura cu balamalele, se atenueaza foarte mult zgomotul si nici curentul nu mai intra.
Ce am observat: pe cantul cu balamalele al ferestrei mobile, nu exista niciun element de blocare, cum exista pe latura celalata, cu manerul de actionare. De aceea garnitura nu e presata bine. Nici din reglaje nu am reusit mare lucru.
E normal sa nu existe deloc blocatori pe latura aceea? E normal sa bata vantul? Am curent de aer in casa si un consum enorm de gaz la centrala din cauza acestei probleme de etansare. Parca nici ferestrele vechie, de lemn, nu bagau curent in halul asta pe langa garnitura.
I-as da in primire la OPC, dar vreau si alte pareri. Aveti blocatori pe latura cu balamalele?
Se pot adauga ulterior, daca nu sunt, sau trebuie schimbata feronoeria cu totul? Multumesc.

#83
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010
De ce apare condensul pe sticla de la termopan (tripan) , pe exterior , dimineata ? In special pe nord . Pe la ora 10-11 dispare. Casa este recent construita , tencuita doar pe exterior, nelocuita , neincalzita.

Edited by 1741010, 05 January 2013 - 15:10.


#84
adyna1109

adyna1109

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.07.2011
Eu am o casa la rosu si in toamna mi-am pus geamurile termopan cu o echipa super profi care au fost punctuali, corecti chiar am platit si in rate. Sunt foarte multumita de ferestrele si usile puse si pe deasupra mi-au mai dat si garantie 5 ani la ele.

View Postanto84, on 16 decembrie 2012 - 20:40, said:

Am o problema cu gamurile termopan de la 2 camere: nu etanseaza bine, mai exact intra un curent de aer serios pe la garnitura de pe latura cu balamalele. Deasemenea intra si zgomotul de afara. Daca apas pe latura cu balamalele, se atenueaza foarte mult zgomotul si nici curentul nu mai intra.
Ce am observat: pe cantul cu balamalele al ferestrei mobile, nu exista niciun element de blocare, cum exista pe latura celalata, cu manerul de actionare. De aceea garnitura nu e presata bine. Nici din reglaje nu am reusit mare lucru.
E normal sa nu existe deloc blocatori pe latura aceea? E normal sa bata vantul? Am curent de aer in casa si un consum enorm de gaz la centrala din cauza acestei probleme de etansare. Parca nici ferestrele vechie, de lemn, nu bagau curent in halul asta pe langa garnitura.
I-as da in primire la OPC, dar vreau si alte pareri. Aveti blocatori pe latura cu balamalele?
Se pot adauga ulterior, daca nu sunt, sau trebuie schimbata feronoeria cu totul? Multumesc.


Iti pot recomanda pe cineva sa-ti faca un reglaj la ferestre,

#85
rane

rane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.08.2005
Salutare!

Am o problema legata de o fereastra si anume - intre cercevea si rama, in partea verticala, intre balamale, am un spatiu de aproape 4 mm. Am atasat si o poza.

Profilele sunt Salamander 3D cu geam tripan, feronerie Winkhaus. Geamul are 2 parti - una cu maner (care se inchide ok) si o parte cu zavoare (sus & jos) care are si montantul de pe mijloc. Problema este la geamul cu zavoare. Dimenisiunile ferestrei cu probleme sunt H 1400 - L750 (toata feareatra are H 1400 L 1500)

Intrebarea - de ce apare acest spatiu si ce se poate face?

Multumesc!

Attached Files


Edited by rane, 08 January 2013 - 15:13.


#86
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Cam la ce interval de timp se recomanda o verificare si intretinere la geamurile termopane?
Sunt firme care sa faca asa ceva?

#87
cata081

cata081

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.08.2012
in general cand numai etanseaza bine si merg foarte greu..
sunt si firme si persoane fizice care fac service tamplarie pvc

#88
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Am nevoie de indrumare pentru a gasi pe cineva in Timisoara  care sa stie sa regleze niste usi de termopan montate anapoda. O usa s-a lasat putin si agata iar altele nu inchide clanta complet, ramane in diagonala.
As fi facut eu dar nu am sculele necesare, din ce am observat se folosesc niste chei mai speciale.

#89
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Cel mai bun reglaj e prin calare, mai bun decât numai din reglaje. Dacă e lăsată mai mult, calare, dacă doar agață puțin, e OK  și cu reglaj. Se folosesc chei torx și chei imbus de 4 mm și de 5 mm, funcție de feronerie.

#90
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Am o problema cu termopanele si nici nu stiu cat e de grav. Treaba sta cam asa. La un geam manerul pentru pozitia inchis nu are cursa completa. Se opreste in pozitie oblica, adica la jumatate. Motiv pentru care nici nu se inchide bine, asa ca intra curent si aer rece in camera. Am incercat cu geamul deschis sa verific manerul si tot la fel se intampla. Si daca nu are cursa completa nici cu geamul deschis, inseamna ca nu este de la sistemul ala de prindere de pe tocul geamului, ci este problema la sistemul de inchidere si deschidere. A mai avut cineva problema asta si cat de grav credeti ca este? E vorba de un simplu reglaj, schimbat o piesa sau suna a ceva serios si trebuie schimbat geamul cu intreg sistemul?
Si mai am o problema la usa de la balcon, in sensul ca balamaua de la mijloc este usor inclinata si intra si pe acolo curent destul de tare. Iarna cand e viscol zici ca fluiera cineva in camera si mereu este mai frig. Se poate regla si asta sau e ceva grav?
Multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate