Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Iesire din indiviziune

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Ti-am raspuns la fiecare intrebare in parte in quote.

View PostNotsure, on 23 martie 2021 - 12:30, said:

Intravilan.

Pai instanta poate imparti inainte ca Y si Z sa faca succesiunea, de ce nu pot imparti eu cu ei, la notar, inainte ca ei sa faca succesiunea? In lipsa certificatului de mostenitor, ei nu au drept de proprietate, ci doar drept de mostenire.
Sau instanta imparte ca si cum ar imparti ptr mort, iar cine vine in urma mortului se descurca mai departe? Exact.
Daca e asa, Y si Z vor avea la expertize si imparteala ceva de zis daca partajul e facut pentru mort, nu ptr ei (ca nu au inca succesiunea)? In privinta expertizelor nu ma pronunt, mai ales ca singura "expertiza" va fi calcularea taxei de timbru, care se va face dupa grila notariala, raportata la indicii de ajustare din anexa grilei notariale (ex: daca deschiderea la un drum de acces e foarte mica, se scade valoarea notariala, etc).

Legea e clara: art 1143 Cod Civil "Starea de indiviziune
(1) Nimeni nu poate fi obligat a rămâne în indiviziune. Moștenitorul poate cere oricând ieșirea din indiviziune, chiar și atunci când există convenții sau clauze testamentare care prevăd altfel."



#20
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Am vazut, merci!

Prin expertiza ma refeream la cel care vina sa faca si sa imparta loturile, va trebui platit si de catre cei care il mostenesc pe mort, banuiesc, la fel ca taxa de timbru si avocatii.

Edited by Notsure, 23 March 2021 - 17:45.


#21
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Imparteala loturilor se face de catre instanta, prin iesirea din indiviziune. Daca prin imparteala loturilor te referi la masuratori, alea se fac de catre topograf.

#22
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Pai da, dar instanta face imparteala pe baza unor variante de imparteala puse la dispozitie de cate expertiza topografica, facuta de catre un topograf cu titlul de expert. Asa am vazut ca s-a procedat data trecuta. Judecatorul nu o sa traga el dungi cu creionul pe harta sa imparta, adopta una din variantele expertului topograf.

Edited by Notsure, 23 March 2021 - 18:37.


#23
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Instanta va imparti lotul in doua parti egale, atat ca dimensiune, cat si ca valoare. De exemplu, daca aveti drum doar pe o parte, va fi impartit astfel incat ambele loturi rezultate sa aiba aceeasi deschidere la drum, pentru a avea aceeasi valoare.
Judecatorul imparte terenul in 2 cote parti egale valoric. El se ocupa strict de acte si hotararea civila va tine loc de titlu de proprietate. Nu pasa nimanui de variante de imparteala.
Atat timp cat partile nu se inteleg, in instanta se imparte intr-un singur fel: in mod egal valoric si doar atat.
Singurele lucruri ce se specifica in hotararea civila si care tin de geografia terenului vor fi suprafata si vecinii fiecarui lot rezultat, pentru a putea fi identificate ulterior de topograf. La primarie, trebuie sa existe in registrul agricol acea schita cu vecinii, orientarea si forma terenului. In baza ei va fi delimitat fiecare lot in sentinta (delimitat prin specificarea suprafetei si a vecinilor).

Masuratul, delimitarea geografica si ridicarea topo se vor face de topograf, ulterior la cadastrare, dupa proces, de fiecare proprietar in parte.

Daca ai mai facut partaj judiciar de terenuri, de ce mai intrebi pe forum?

Edited by Thuraya_123, 23 March 2021 - 19:46.


#24
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Am avut o speta oarecum asemanatoare:
Eu si verisoara mea am mostenit fiecare cate o casa ce a apartinut celor 2 surori, ambele mostenitoare 1/2 dupa parinti.
Dar terenul in devalmasie. Curte "vagon".
Casa mea la strada, a ei, in spate.
Pentru a putea sa vanda partea ei, casa+teren, a trebuit sa facem iesire din indiviziune.
Chemat topo autorizat, prieten/cunoscut foarte bine.
La masuratori a iesit teren mai mult(cu peste 15%) decat era trecut in actele de mostenire. Io n-am luat din strada, dar ea a "impins" gardul din spate ca tot era o gradina parasita.
La notar, tot cunoscut, relatii super bune, mi-a spus ca singura solutie este sa ma dea in judecata ca nu-i permit accesul asa cum doreste(acces auto) prin fata casei mele si cu ridicarea topo REALA se va da o decizie de iesire din indiviziune in urma concilierii partilor asupra suprafetelor si a geometriei lor.
Zis si facut, ne-am adunat la masa, inclusiv topo si avocat(al meu) si am facut schite de impartire justa a TOTALULUI suprafetei, pentru a respecta actul de mostenire 1/2 fiecare.
Si in 2 infatisari am primit "sentinta" cu schitele stampilate de judecatorie, schita de impartire devenind baza ACTULUI de PROPRIETATE. Nu retin exact costurile, undeva sub 100 lei, avocatul pledand probono.
Am platit 1/2 fiecare toata tevatura cu topo, inclusiv cadastru si intabulare, dar suntem 100% OK, cu suprafetele egale, corect impartite.
Taoata lumea fericita si cu lacrimi pe obrazPosted Image

Edited by viceroy56, 23 March 2021 - 20:05.


#25
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
La mine unu din potentialii succesori ai celeilalte parti insista ca se poate face partajul si asa, fara ca ei sa isi faca succesiunea, ca succesiunea e deja facuta. E facuta pentru partea decedata, nu ptr ei... Nu te pui cu nebunii si analfabetii functional, nu ai sanse.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate