Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Iesire din indiviziune

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
X poate iesi din indiviziune in urmatoarea situatie, fara ca Y si Z sa faca succesiunea in prealabil?

X si W au cota parte un teren.
W moare.
Y si Z (mostenitorii lui W) nu au facut succesiunea.
X poate sa iasa din indiviziune cu W prin intermediul Y si Z fara ca acestia sa faca succesiunea?
Daca nu poate, iar Y si Z nu vor sa faca succesiunea, W ce poate face, iesirea din indiviziune in instanta e singura optiune?

Edited by Notsure, 22 March 2021 - 17:49.


#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Pai dupa cum ai spus mai sus, W nu mai e, s-a dus, e PA!
Io zic ca X poate deschide proces de iesire din indiviziune la tribunal.
Dar 100% iti raspunde cel mai corect un notar.

#3
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Dar aia 2, daca sunt singurii mostenitori, nu pot semna pentru o iesire din indiviziune a mostenirii lor si sa si-o imparta dupa?

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Fara  DECES, nu exista nimic.
Nici mostenire, nici drept de mostenire, nici unici mostenitori, nici etc.............
E doar pielea, blana ursului din padure.

Edited by tioopedi, 22 March 2021 - 18:15.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Fara succesiune, Y si Z nu sunt proprietari => nu au pe ce sa faca iesire din indiviziune.

Se poate rezolva numai in  instanta cu costuri si timp mari.

Edited by pasilla, 22 March 2021 - 18:20.


#6
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 pasilla, on 22 martie 2021 - 18:16, said:

Fara succesiune, Y si Z nu sunt proprietari => nu au pe ce sa faca iesire din indiviziune.

Se poate rezolva numai in  instanta cu costuri si timp mari.

Preturi mari nu stiu...cu sub 20,000 lei se rezolva, impartiti in 2 apoi, intre X si cei 2 mostenitori ai lui W. Daca nu e alta solutie. Ca timp, 1-2 ani, probabil.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mai bine va intelegeti, le platesti tu actele de succesiune.........si rezolvati rapid la notar.

#8
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Pai inca nu am discutat, ma gandeam daca le e lene sau nu le pasa, nu de bani.

Merci de input-uri.

Edited by Notsure, 22 March 2021 - 18:40.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Un gratarel, un vinisor, ca intre vecini si rude.........daca ajungeti in instanta va manaca lupii pe toti.

#10
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Am rezolvat o situatia similara in 2 ani si cu 7500 lei de caciula, dar proasta aia era categorica din start, nu aveam alta solutie, pe cand astia sunt delasatori, deci inca sunt sanse.

Nu toti sunt procesomani, unii ajung in instanta ca nu au alta cale de iesire. Vaca mai sus mentionata era blocata pe "e totul al meu, ca asa zic eu!", cand pe titlurile de proprietate scria altceva. Ce altceva poti face cu dementi de genul?

Edited by Notsure, 22 March 2021 - 19:37.


#11
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
La notariat nu se poate, fiindca Y si Z nu sunt proprietari.
Poate doar prin instanta. Y si Z nu sunt inca proprietari, dar sunt mostenitori, ceea ce inseamna ca pot reprezenta interesele parintelui decedat in fata instantei.

Taxa de timbru e 3% din valoarea bunului (in cazul vostru, dupa grila notariala).

Edited by Thuraya_123, 23 March 2021 - 06:08.


#12
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Si daca merg cu circul asta in instanta, le face alora succesiunea? Pe banii lor sau si ai mei partial? Iar aia 2 trebuie sa iasa si ei 2 din indiviziune intre ei obligatoriu, sau pot doar eu fata de ei, iar ei sa ramana in comun?

Intreb ptr ca ala care are un sfert de jumate face pe-al dracu, deci posibil sa il puna pe celalalt sa ii dea sulta daca ii scoate si pe ei din indiviziune fortat.

Edited by Notsure, 23 March 2021 - 11:56.


#13
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Nu. Succesiunea lui W nu priveste actiunea ta in instanta si e treaba lor ulterioara.
Taxa de timbru se plateste integral de reclamant, pana la primul termen de judecata. La tine, fiind doar 2 proprietari (X si W), X achita 100%, apoi in urma hotararii definitive, daca instanta va accepta, Y si Z vor trebui sa-l despagubeasca pe X cu 50% din taxa de timbru (25-25, 30-20, in functie de cum se inteleg ei intre ei). Daca aia nu accepta sa plateasca de buna credinta, se ajunge la executare silita.

Lotul se imparte in functie de cota fiecaruia. In cazul asta, inteleg ca X si W sunt in devalmasie, asa ca lotul se imparte in 2: 50% la X si 50% la W. Ulterior, ca sa intre in posesie, Y si Z vor trebuie sa faca succesiune, dar asta e strict problema lor si nu te priveste.

Oricum ai da-o, de plati nu scapi. La notar nu-i poti aduce pana nu fac succesiunea, iar la instanta trebuie sa ai bani pentru taxa de timbru.

De curiozitate: ce bun e imobilul (intravilan/extravilan arabil/padure etc)?

#14
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Intravilan.

Pai instanta poate imparti inainte ca Y si Z sa faca succesiunea, de ce nu pot imparti eu cu ei, la notar, inainte ca ei sa faca succesiunea? Sau instanta imparte ca si cum ar imparti ptr mort, iar cine vine in urma mortului se descurca mai departe? Daca e asa, Y si Z vor avea la expertize si imparteala ceva de zis daca partajul e facut pentru mort, nu ptr ei (ca nu au inca succesiunea)?

#15
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Se pare ca ii pot lasa in indiviziune pe ei si sa-mi iau doar partea mea.

#16
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017

 Notsure, on 23 martie 2021 - 12:30, said:


Pai instanta poate imparti inainte ca Y si Z sa faca succesiunea, de ce nu pot imparti eu cu ei, la notar, inainte ca ei sa faca succesiunea?
Pentru ca nu se poate!
In instanta se face cum ti-a zis Thuraya. Aia sunt pasii!
Daca Y si Z nu-si fac succesiunea, nu exista alta cale.

#17
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

 Notsure, on 23 martie 2021 - 15:00, said:

Se pare ca ii pot lasa in indiviziune pe ei si sa-mi iau doar partea mea.

Exact

#18
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
E a 2-a oara cand patesc asta. Cu rude prin alianta. Nu inteleg ce e in capul unora, dar cred ca nu sunt multi oameni sanatosi mintal pe lume, majoritatea sunt dementi, prefera sa plateasca avocati, experti, taxe de judecata si eventual sa ajunga si la un rezultat care nu le place si asupra caruia nu mai au control, asa cum ar avea daca ar discuta si imparti de buna voie. In cazul asta, loturile deja au fost facute la mica intelegere de ambele parti, deci nu inteleg de ce se eschiveaza, ca le-am spus ca le platesc eu cadastru, notar etc...

Proasta cealalta a pierdut dupa proces mai mult decat ar fi trebuit sa dea daca imi accepta oferta, plus avocati, taxe, experti. Iar intr-un final, desi are bani, a preferat sa plateasca si executorul. Adica se ruineaza singura cretina. Erau bunul X si bunul Y, iar Y era de valoare mai mica, deci implica sulta. Eu i-am propus sa iau Y si jumate din sulta (diferenta intre bunuri) hotarata de expert. A refuzat, am mers in instanta, unde a trebuit sa imi dea Y plus toata sulta si a pierdut si multe cheltuieli de judecata. Apoi, sulta a dat-o cu executie, desi avea bani destui. O luna de zile i-am explicat si m-am rugat de ea, dar n-am avut cu cine.

Iar astia 2 stiu de situatia precedenta cu vaca si chiar ziceau ca nu au inteles de ce a facut asa, ca se putea imparti la notar, iar ei acum vad ca fac la fel. Lume nebuna...Impartirea actuala, facuta la intelegere intre noi, imi e un pic dezavantajoasa, dar as accepta-o, deci in instanta nu au decat a pierde, nu au ce castiga.

Edited by Notsure, 23 March 2021 - 17:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate