Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Posturi TV disparute din grila analog

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020
De cateva luni in lista de canale analogice de la RCS-RDS zona Cluj, pozitiile 28, 29, 30 sunt goale. Erau niste posturi TV acolo dar eu nu mai tin minte care.
Nepotica-mea nu mai gaseste nu stiu ce canal de desen animat. Sa fi fost ceva canale de desene animate pe pozitiile disparute, stie cineva ?

#2
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,819
  • Înscris: 06.11.2018
Luna trecută a fost o reorganizare pe analogic in toată țara și au fost scoase unele canale, În Cluj au fost eliminate Digi Animal World, Speranța Tv, H!T Music Channel, Nickelodeon și RTL Klub, aceste canale sunt disponibile în pachetul digital.
https://www.hdsateli...cs-rds.html?m=1

#3
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020

 IceCoolExtreme, on 22 martie 2021 - 17:43, said:

Luna trecută a fost o reorganizare pe analogic in toată țara și au fost scoase unele canale, În Cluj au fost eliminate Digi Animal World, Speranța Tv, H!T Music Channel, Nickelodeon și RTL Klub, aceste canale sunt disponibile în pachetul digital.
https://www.hdsateli...cs-rds.html?m=1
Am dat o actualizare canale, nu reinstalare. Cele trei pozitii au ramas tot goale in schimb mi s-au modificat pozitiile la canalele digitale. Problema e ca pe unele le stiam pe de rost, formam cifrele si vedeam ce doream rapid. Acum iar trebuie sa ma obisnuiesc cu noile pozitii :( .
Asta e...

#4
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004

 neks, on 22 martie 2021 - 18:09, said:

Am dat o actualizare canale, nu reinstalare. Cele trei pozitii au ramas tot goale in schimb mi s-au modificat pozitiile la canalele digitale. Problema e ca pe unele le stiam pe de rost, formam cifrele si vedeam ce doream rapid. Acum iar trebuie sa ma obisnuiesc cu noile pozitii Posted Image .
Asta e...

offtopic, de ce nu folosesti chansort https://github.com/PredatH0r/ChanSort  ordonezi canalele cum doresti

Edited by neoliviu, 22 March 2021 - 18:33.


#5
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014

 maccip, on 22 martie 2021 - 18:11, said:

Mai bine eliminau RTV,  Antena Stars si Kanal D.

Mai bine le eliminau pe toate de pe analogic, sunt destule televizoare cu tuner digital pe piata (noi sau sh, daca bugetul e limitat). Pe digital sunt, la liber, mult mai multe posturi tv, cu o imagine mult mai buna.

#6
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

 neoliviu, on 22 martie 2021 - 18:31, said:

offtopic, de ce nu folosesti chansort https://github.com/PredatH0r/ChanSort  ordonezi canalele cum doresti
cum ? numai cu pc?

#7
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,262
  • Înscris: 30.03.2019
Da, numai pe PC. N-ai sa vezi ceva de genul asta pe telefon :)

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View Postneks, on 22 martie 2021 - 18:09, said:

Am dat o actualizare canale, nu reinstalare. Cele trei pozitii au ramas tot goale in schimb mi s-au modificat pozitiile la canalele digitale. Problema e ca pe unele le stiam pe de rost, formam cifrele si vedeam ce doream rapid. Acum iar trebuie sa ma obisnuiesc cu noile pozitii Posted Image .
Asta e...
Ai vreun canal pe analog, ce nu se regaseste pe digital? Sau din ce cauza mai pastrezi canalele analog in lista?
Cum spun colegii, se vad mult mai rau, sunt mai putine, iar canale HD nu exista.

#9
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004

View PostiZet, on 22 martie 2021 - 18:38, said:

Mai bine le eliminau pe toate de pe analogic, sunt destule televizoare cu tuner digital pe piata (noi sau sh, daca bugetul e limitat). Pe digital sunt, la liber, mult mai multe posturi tv, cu o imagine mult mai buna.

Imagine mai bună, dar calitate programelor lasă de dorit la unele posturi care au imagine bună.
Rău e că au eliminat posturile interesante şi au lăsat prostii. Dar şi aşa mă bucură că mai există analogicul.    :naughty:
I want the '90's back    :wub:

#10
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020

View PostHider141, on 23 martie 2021 - 09:01, said:

Ai vreun canal pe analog, ce nu se regaseste pe digital? Sau din ce cauza mai pastrezi canalele analog in lista?
Cum spun colegii, se vad mult mai rau, sunt mai putine, iar canale HD nu exista.
Pe analog se schimba canalele instant, nu dupa 5 secunde ca pe digital :D

#11
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014

View Postdjl, on 23 martie 2021 - 12:13, said:

Imagine mai bună, dar calitate programelor lasă de dorit la unele posturi care au imagine bună.
Rău e că au eliminat posturile interesante şi au lăsat prostii. Dar şi aşa mă bucură că mai există analogicul. Posted Image
I want the '90's back Posted Image

Adevarul e ca ProTV de pe digital are emisiuni mai proaste decat ala de pe analogic...

#12
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,116
  • Înscris: 21.05.2019
imaginea e horror pe analogic. Sper sa dispara cat mai repede!

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View Postneks, on 23 martie 2021 - 12:28, said:

Pe analog se schimba canalele instant, nu dupa 5 secunde ca pe digital Posted Image
Prefer sa stau mai mult cu 1-2 milisecunde, dar sa am imagine clara plus informatii despre programul fiecarui canal, decat imagine din anii '80 si nema informatii.

#14
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ce mituri. Azi studiourile sunt digitale şi deci imaginea e mai bună decât în anii '80. Precis aţi uitat de teletext.
Dacă emiteai cu aşa ceva pe analogic pe vremuri aveai imagine... La analogic mare bubă erau videocasetofoane, care nu prea stăteau bine la rezoluţie. Cu videocasetofoane digitale sau magnetoscoape cu bandă de 1" (posibil chiar analogică) s-ar fi putut obţine imagini mai bune, dar nu aveau posturile tv de la noi bani de aşa ceva. Poate prin afară să fi avut unele. Deci a rămas mitul că analogicul sau vehicul = super naşpa. Cu bandă magnetică, da, e mai slab decât digitalul, dar se putea mai bine. Notă: discul demo e posibil să fi fost matriţat după ceva bandă de 2"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hdVMUfNdJmI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postsilcar, on 23 martie 2021 - 13:37, said:

imaginea e horror pe analogic. Sper sa dispara cat mai repede!

Probabil pe L.C.D. da. Pe C.R.T. Nu. Decât dacă pui vreo casetă video de calitate slabă.

#15
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 22.01.2004
Analogic inseamna imagine 720x576. Indiferent de calitatea imaginii care iese din studio esti limitat la rezolutia asta. Dar, calitatea semnalului care iese din studio nu este diferita in ceea ce priveste digital vs analogic. Pentru studiouri, referindu-ne strict la rezolutia de SD calitatea este aceeasi, trecerea la digital s-a facut din alte considerente, nu de calitate SD. Trecerea la digital in studiouri a fost facuta pentru:

- pregatirea emisiei HD
- echipamente mai ieftine dar care ofera mai multe functii, sunt de dimensiuni mai mici si necesita intretinere mai putina si un consum mai mic de curent
- interoperabilitate mult mai usoara intre diverse sisteme
- viteza de lucru mai mare
- integrare mai usoara cu editarea online / offline

Videocasetofoane (VHS / SVHS) erau folosite doar poate de posturi mici sau studiouri locale. In Bucuresti Sigma si Amerom lucrau cu SVHS, Tele7Abc a avut inca de la inceput U-matic iar Antenele, National si Pro tv au lucrat cu Betacam SP care iti dadeau la iesire calitate DVD (mai putin artefactele caracteristice MPEG2) sau mai buna decat DVD. B1TV a lucrat de la inceput cu casete miniDV dar cand s-au lansat deja incepea tranzitia pe digital in toate studiourile.

Diferenta de calitate pe care spui ca ai vazut-o pe analogic de-a lungul timpului nu a fost data de calitatea imaginii livrate de studiouri ci de imbunatatirea calitatii aparaturii de pe lantul de receptie si distributie. La inceput posturile care emiteau analogic terestru erau receptionate de firmele de televiziune prin cablu cu o antena si apoi semnalul amplificat, prelucrat, distribuit, existand multe puncte pe lantul acesta care afectau in mod negativ calitatea semnalului. Pe masura ce s-a facut trecerea la digital, receptia nu s-a mai facut cu antena, semnalul posturilor tv este livrat in format digital la firmele de cablu iar acestea au echipamente digitale in lantul de receptie si distributie. Ceea ce tu acum vezi analogic, este analogic doar de la ultimul media converter la care esti conectat, care transforma semnalul digital (venit pe fibra optica) in analogic. Ceea ce tu acum vezi la o calitate mai buna este exact semnalul care pleca in posturile de televiziune catre emitator atunci cand era televiziunea analogica, semnal care nu mai este influentat in mod negativ de echipamente analogice pe lantul de receptie si distributie.

Televizoarele CRT, indiferent de firma si model nu iti livreaza insa nici macar 720x576. Sunt produse consumer, care nu au fost niciodata concepute sa ofere calitatea imaginii unui monitor profesional. In televiziuni erau folosite monitoare de genul asta: https://www.bsbroadc...-trinitron.html

Teletextul exista si acum, chiar si pe canalele digitale.

Edited by Alexis, 13 April 2021 - 13:22.


#16
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
La partea de costuri de mentenanţă, de acord.
V.H.S. nu cred că a fost folosit decât de posturile foarte mici. Imaginea nu era prea bună.
Se pierdea şi pe parcurs calitatea semnalului, dar dacă vezi digitizări făcute după înregistrări originale de atunci, nu erau prea super.
Am căutat în talcioc casete U-Matic de la posturile tv, nimic.
Tv C.R.T. din 2000 am. Probabil nu e la fel de bun ca un monitor de studio, dar e bun. Şi la cât de mult mă uit eu la televizor, mă mulţumeşte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate