Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Sistem home cinema samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021
Salutare, sunt nou pe acest forum si as avea si eu o mica problema. Am un sistem home cinema de la Samsung 1000w, de acum 2 ani cam asa si acum 1 an s-a ars boxa cea din mijloc, aia mai mica. Nu stiu daca a influentat acea boxa tot sistemul, dar se mai aud doar 2 boxe, cele 2 fata sau 1 fata si 1 spate, celelantre 2 doar bazaie. Aveti idee de ce nu se mai aud? Am taiat firele cu cele 2 capete rosu si alb si i-am lipit unul jack deoarece calculatorul nu avea cele 2 mufe... Care dintre aceste 2 probleme este? Sau este din alta cauza?

#2
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Sistemele home cinema au boxe pasive (boxe pasive = adica ai nevoie de un amplificator pentru a le folosi, boxele active au amplificatorul incorporat). Tu nu poti folosi o boxa pasiva fara amplificator

Normal, daca se arde o boxa, celalalte trebuie sa mearga.
Sistemul tau, cel mai probabil, are o statie sau un blu-ray, asa ca trebuie sa conectezi statia la PC.

Specifica exact ce model de sistem home cinema.


P.S.:Cablul jack are 3 fire, deci nu poti conecta boxa aceea.

Edited by Razvan125, 21 March 2021 - 18:32.


#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Defectul poate fi depistat și înlăturat numai de un electronist. Caută-l!
Poate fi o diodă redresoare, un condensator electrolitic, un circuit integrat final audio etc.

#4
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021

View PostRazvan125, on 21 martie 2021 - 18:28, said:

Sistemele home cinema au boxe pasive (boxe pasive = adica ai nevoie de un amplificator pentru a le folosi, boxele active au amplificatorul incorporat). Tu nu poti folosi o boxa pasiva fara amplificator

Normal, daca se arde o boxa, celalalte trebuie sa mearga.
Sistemul tau, cel mai probabil, are o statie sau un blu-ray, asa ca trebuie sa conectezi statia la PC.

Specifica exact ce model de sistem home cinema.


P.S.:Cablul jack are 3 fire, deci nu poti conecta boxa aceea.

Model: 1000 W, 5.1 Ch. Sistem Home Cinema cu Blu-ray J5150 fix asa este pe site-ul de la samsung. Nu stiu daca am voie sa las link aici.

#5
trilogy

trilogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.06.2009
Iti recomand sa faci un test de pe cd sau fm (daca are) pentru a elimina din start posibilitatea de a fi lipit gresit cablul la jack, sau cumperi un cablu de la rca la jack si vezi daca se schimba ceva.

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Cum se mai joaca astia cu cifrele! 1000W!
La o chestie care consuma 49W.
Informatii tot de pe site-ul Samsung:
https://www.samsung....ck-ht-j5150-en/

#7
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021

View Posttrilogy, on 22 martie 2021 - 12:52, said:

Iti recomand sa faci un test de pe cd sau fm (daca are) pentru a elimina din start posibilitatea de a fi lipit gresit cablul la jack, sau cumperi un cablu de la rca la jack si vezi daca se schimba ceva.
Tot nu merge si restul boxelor. Ce sa aiba, doar bazaie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate