Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Diaree pisica si recoltare proba scaun

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dita70

dita70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.03.2017
Buna,
revin cu problemele de la topicul "probleme pisica sterilizata'.
Deci am adoptat pisica dupa 3 zile de la sterilizare, in ziua in care am luat-o i s-a facut si deparazitare interna si externa. In seara in care am adus-o acasa a avut probleme cu scapari de bucati de scaun, apoi de a 2-a zi a inceput cu scaune diareice. Am dus-o la doctor sambata trecuta si a fost diagnosticata cu giardia, a primit tratament antibiotic, probiotice si tot la 2 zile injectii. Nu e mai bine, mananca ok, bea apa dar cu 3 scaune diareice pe zi. Acum trebuie sa-i recoltez proba de scaun pt mai multe teste. As avea nevoie de niste sfaturi:
1. nu am mai recoltat, cum sa procedez, ea face la litiera dar scapa si langa
2. cat poate fi tinuta proba dupa recoltare si in ce conditii pana ajung la cabinet (nu stau toata ziua acasa, merg la servici)

#2
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Poti sa iei de la farmacie recipiente sterile pentru recoltare scaun. Sunt niste tuburi cu capac, din plastic, ieftine. Te sfatuiesc sa iei din cele fara gel in interior. Cred ca scaunul recoltat trebuie sa fie cat mai curat, fara alte impuritati, gen nisip. Daca mai face si pe langa litiera, il poti lua pe acela cu o punguta si bagat in recipient. Dupa care, recipientul ar trebui dus cat mai repede la veterinar, dar il poti pastra in frigider cam 12 ore.

#3
dita70

dita70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.03.2017

 anca0an, on 21 martie 2021 - 16:36, said:

Poti sa iei de la farmacie recipiente sterile pentru recoltare scaun. Sunt niste tuburi cu capac, din plastic, ieftine. Te sfatuiesc sa iei din cele fara gel in interior. Cred ca scaunul recoltat trebuie sa fie cat mai curat, fara alte impuritati, gen nisip. Daca mai face si pe langa litiera, il poti lua pe acela cu o punguta si bagat in recipient. Dupa care, recipientul ar trebui dus cat mai repede la veterinar, dar il poti pastra in frigider cam 12 ore.
Am primit recipient steril la cabinet azi. Nu stiu daca sa ii iau litiera, sau sa-i las f putin nisip sa faca si langa ( nu totdeauna face langa, depinde probabil cat se poate tine)

#4
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Nu stiu care e cea mai buna metoda de recoltare la o pisica. Poti inerca sa iei o mostra de scaun din litiera si sa o curati de nisip cat de bine poti. Chiar nu stiu daca nisipul ala contamineaza sau nu scaunul. La caini e ceva mai simplu de recoltat...

#5
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 02.02.2007
@initiator: cum a fost diagnosticata cu giardia?
i-a citit in ochi?
ce antibiotic ii dai?
on: lasa in litiera doar cateva ziare.

#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Proba o poti lua din litiera, nu cred ca trebuie sa fie "pure shit" ca sa vada ce are.
Daca mananca bine si bea si apa e bine, probabil ca-i va trece si diareea, mai ales daca e si vioaie,

#7
dita70

dita70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.03.2017

 ruzgar, on 21 martie 2021 - 19:35, said:

problema este urmatoarea: cainii si pisicile sunt de tinut la casa, la curte
punct
Nu am inteles postarea asta.. Si atunci nu trebuie sa ii tratezi daca sunt bolnavi? Am spus, am adoptat-o recent, operata fiind si nu o puteam plasa direct in curte, pleca. Am intentionat sa o tin casa pana se obisnuieste cu noi, cu casa si apoi sa-i dau drumul in curte.

#8
dita70

dita70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.03.2017

 richi_e, on 21 martie 2021 - 19:46, said:

@initiator: cum a fost diagnosticata cu giardia?
i-a citit in ochi?
ce antibiotic ii dai?
on: lasa in litiera doar cateva ziare.
I-a luat proba pe loc cu betisor
cred ca metronidazol, sub forma lichida

#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 dita70, on 21 martie 2021 - 16:15, said:

1. nu am mai recoltat, cum sa procedez, ea face la litiera dar scapa si langa
2. cat poate fi tinuta proba dupa recoltare si in ce conditii pana ajung la cabinet (nu stau toata ziua acasa, merg la servici)

1. Recoltezi cu lingurița din recipient, cât îți spune veterinarul, în general 1-2 lingurițe de-alea mici, cât două boabe de mazăre, nu e nevoie de mai mult.
2. Poate fi ținută 24 de ore sau chiar mai mult, la frigider.

Ar fi bine să faci și tu un test.

#10
dita70

dita70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.03.2017
Multumesc pt. sfaturi, am reusit pana la urma cu ziare puse in litiera. Acum astept rezultatul, proba a fost trimisa la Bucuresti.

Edited by dita70, 23 March 2021 - 13:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate