Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Gimnaziu Bucuresti - Cantemir, Cosbuc, Haret ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Incep sa imi fac temele pentru gimnaziu :) am cautat subiectul, dar nu pare sa fi fost abordat recent.

Daca ati avea de ales intre gimnaziile bucurestene mai sus mentionate, pe care l-ati alege pentru un copil cu inclinatii catre matematica ? Cosbuc stiu ca e bilingv, dar nu imi dau seama in ce masura e OK pentru un parcurs catre filiera reala.

Multumesc !

#2
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
Mihai Viteazu

#3
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012

View Postcarolinaherera, on 21 martie 2021 - 09:27, said:

Mihai Viteazu
Multumesc, dar am spus gimnaziu, asadar clasele V-VIII. Mihai Viteazul nu are gimnaziu.

#4
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Pai cand zici Cosbuc sau alte nume, lumea se gandeste la licee. Scolile nu sunt personalizate in mentalul comun, o data pentru ca nu au asa mare importanta (ca e aceeasi materie peste tot) si doi, pentru ca aveau numere, nu nume.
De exemplu, in Bucurestii anilor '80 erau 310 scoli.

Sa fim seriosi, 5-8 e cam la fel peste tot, segregarea uman / real se face de la a 9-a in sus.

Atata doar sa nu fie un stabiliment cu (prea) multi golani / atarnatori pe gardul din fata scolii.

La fel, daca sunt (prea) multi copii de bani gata, delasarea la invatatura e maxima.

Mihai Viteazu nu are gimnaziu, dar are un gimnaziu langa el (Scoala Iancului, cum mai era cunoscuta). E un gimnaziu bun.

Edited by cattavencu, 21 March 2021 - 10:37.


#5
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019

View PostAlka10, on 21 martie 2021 - 09:45, said:

Multumesc, dar am spus gimnaziu, asadar clasele V-VIII. Mihai Viteazul nu are gimnaziu.
scuze, am citit pe diagonala

#6
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Va pute circumscriptia?

#7
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
fi-miu termina a8a la Cantemir anul acesta. Eu zic ca am facut o alegere buna. Singura problema a fost ca clasa s-a aglomerat f tare din cauza transferurilor. Fraierii au dar examen, apoi cine a avut plie s-a transferat fara probleme

#8
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012

View PostDeborah77, on 21 martie 2021 - 17:07, said:

fi-miu termina a8a la Cantemir anul acesta. Eu zic ca am facut o alegere buna. Singura problema a fost ca clasa s-a aglomerat f tare din cauza transferurilor. Fraierii au dar examen, apoi cine a avut plie s-a transferat fara probleme


Deborah77, multumesc. Stiam insa ca se da test indiferent de clasa in care te transferi...se pare ca stiam gresit.

#9
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Se da pe naiba. De unde ar fi trebuit sa fie 28 de copii in urma examenului, acum sunt 35.

#10
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

 Alka10, on 21 martie 2021 - 19:36, said:



Deborah77, multumesc. Stiam insa ca se da test indiferent de clasa in care te transferi...se pare ca stiam gresit.

As alege Cosbuc, dar sa stiu ca nu invata in containere(in toamna era in renovare si invatau la Mihai Viteazul in curte) si ca nu ajunge in clasa cea mai praf, sunt 3 clase , dar nu e transparent cum se formeaza, conteaza pe cine stii ca sa ajungi in prima clasa.
Stiu multi copii care au terminat cosbuc si au ramas acolo la mate-info(ca ati intrebat de real). Daca vizati olimpiade meditatiile sunt baza, pentru EN e suficient si ce e la scoala, daca urmaresc si parintii "problema" si copilul e serios.

Nu da nimeni niciun test la transfer si aici ma refer la toate colegiile cu gimnaziu, vin si harbanisti la germana(Neculce) sau copii care nu stiu nimic la informatica(vianu) si dupa aia se plang ca e greu. Nici macar o discutie amicala cu profesorii, toti au surpriza sa-i vada prima oara cand incepe scoala. De unde vii? De ce te-ai mutat aici?
Sa vedeti la Neculce intensiv germana cum sunt aproape 40 in clasa. Ceea ce e foarte aiurea, mai ales in conditiile curente.
La fel, Vianu in anii cand e o singura clasa (o generatie se formeaza 2 clase, anul urmator 1). Cand sunt 2 se mai disipeaza "presiunea" de interventii. Cand e o singura clasa in generatie, jale, incep 28 termina 38. In conditiile in care unii mai pleaca (din tara, la privat etc). Adica vin prin transfer cam 15 copii, ceea ce e enorm comparat cu numarul de admisi initial.
Anul asta admiterile vor fi dupa incheierea anului scolar,  va fi foarte cald, oboseala, iar unii copii au de dat probe sportive, dar cui sa-i pese de lucrurile astea in minister, ei dau doar directive.

#11
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
@ptap, Multumesc pentru detalii. Nu vizez olimpiade, nici alimentarea industriei de meditatii sau fite (motiv din care am exclus din start Vianu, Lazar, Monnet). Vreau o scoala sigura, unde sa se duca de drag si sa isi gaseasca singura calea. Cred ca vreau prea mult...Posted Image

Edited by Alka10, 24 May 2021 - 14:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate