Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Gripa din România din 2019 care a fost băgată sub preș

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Nu știu dacă este neapărat aria potrivită, având în vedere că deja evenimentul este istorie însă vreau să povestesc despre o gripă care a apărut în vestul țării acum 2 ani de zile și nimeni nu vorbește de ea, nu există nici măcar un articol în presă.
Nefiind foarte transmisibilă, probabil, aceasta a dispărut de la sine și nici măcar nu a fost secvențiată genetic (adică autoritățile au avut o mare durere în dos).
Gripa am făcut-o și eu, se lăsa cu pneominie de multe ori și pericardită. La unele persoane afecta centrul de mișcare și se lăsa cu amețeli urâte. Tot intrând în vorbă cu lumea, am aflat că destul de mulți s-au lipit de ea în vremurile alea. După ce a apărut Covid, mulți bănuiau că au avut Covid deși, cel mai probabil, nu era cazul.
Ca fapt divers, în Milano au găsit ARN de Covid în mostrele din canalizare din martie 2019..

Poate mai există cineva din vestul țării care poate confirma.

Edited by althea, 22 March 2021 - 07:43.
corectie la cerere: ARN în loc de ADN


#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Cum adică ADN de Covid?  nu era ARN?

#3
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
o fi fost adn de la vreun mort aruncat in canalizare, ca nu stiam ca covidul are adn :)))))))))))

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In sezonul 2018-2019 a fost epidemie de gripa, in RO
Gripa (nu virozele) e o boala grea, care se lasa si cu decese.
Partea buna este ca de ani de zile exista vaccin.

http://www.cnscbt.ro...-2018-2019/file

Nu vad legatura cu intre  virusul gripal si coronavirus.

Edited by pasilla, 20 March 2021 - 22:22.


#5
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Si eu am facut atunci ceea ce parea o gripa urmata de pneumonie, s-a desfasurat in toata luna februarie 2020 am mai scris pe aici pe forum.
S-a simtit ca cea mai nasoala experimentata in toata viata

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Crezi ca se poate face secventierea ARN ului in Romania?
Eu nu stiu, dar nici nu cred.

Daca aparea la noi covidul, s-ar fi numit "raceala englezeasca" dupa locul in care ar fi fost descoperita prima data.
O descopereau aia dupa o luna jumate intarziere, cand toata Europa ar fi fost deja contaminata.

#7
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Eu am avut o gripa atipica, extrem de violenta in martie 2018. In 2-3 ore am trecut de la ok la frisoane groaznice si efectiv n-am mai putut sta in picioare. M-a tintuit la pat cca o saptamana. Apoi am fost fara vlaga o perioada.

#8
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

View Postbenis, on 20 martie 2021 - 22:08, said:

Nu știu dacă este neapărat aria potrivită, având în vedere că deja evenimentul este istorie însă vreau să povestesc despre o gripă care a apărut în vestul țării acum 2 ani de zile și nimeni nu vorbește de ea, nu există nici măcar un articol în presă.
Nefiind foarte transmisibilă, probabil, aceasta a dispărut de la sine și nici măcar nu a fost secvențiată genetic (adică autoritățile au avut o mare durere în dos).
Gripa am făcut-o și eu, se lăsa cu pneominie de multe ori și pericardită. La unele persoane afecta centrul de mișcare și se lăsa cu amețeli urâte. Tot intrând în vorbă cu lumea, am aflat că destul de mulți s-au lipit de ea în vremurile alea. După ce a apărut Covid, mulți bănuiau că au avut Covid deși, cel mai probabil, nu era cazul.
Ca fapt divers, în Milano au găsit ADN de Covid în mostrele din canalizare din martie 2019..

Poate mai există cineva din vestul țării care poate confirma.

Da ceva asemanator a avut o cunostinta  ,in nov-dec 2019 a fost internat in stare foarte grava ,pneumonie ,stare febrila peste 39,8 ore in sir mai ales in timpul noptii.
Dar in 2021  vara a facut si covid confirmat.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Am o cunostinta care se manifesta cam asa. Anul acesta a lesinat. Covid. Acum vreo 12 ani, aceeasi situatie. Lesi. Ca si acum dureri de spate, penumonie, stat la pat, chin. El a zis ca daca nu stia ce a avut, credea ca si in 2009 a fost Covid.
Ceva a fost si in Germania. Nu stiu daca in 2019, dar de cativa ani. O gripa periculoasa care a facut multe victime. Cautati, dar cred ca 20 000. Idee aeste ca aia au tinut totul pentru ei, au luat lucrurile asa cum sunt. Pentru efectele pe care le are, fie ea si mama gripelor sau a oricarei boli, am ajuns sa ne temem de Covid mai mult decat de cancer. Si asta spune multe.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbenis, on 20 martie 2021 - 22:08, said:

Nu știu dacă este neapărat aria potrivită, având în vedere că deja evenimentul este istorie însă vreau să povestesc despre o gripă care a apărut în vestul țării acum 2 ani de zile și nimeni nu vorbește de ea, nu există nici măcar un articol în presă.
Ba da, s-a vorbit de ea atunci, au fost clase inchise etc... nu stiu de unde te informezi dar se stie de ea.

View Postbenis, on 20 martie 2021 - 22:08, said:

în Milano au găsit ADN de Covid
Nu are adn.

Edited by andreic, 20 March 2021 - 23:39.


#11
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postbenis, on 20 martie 2021 - 22:08, said:

Poate mai există cineva din vestul țării care poate confirma.
Nu-s din vestul tarii, dar si eu am avut o gripa urata in decembrie 2019.
Glumesc si acum, nu cred ca a fost covid, dar mi-a dat ceva imunitate , nu am mai avut nici macar o durere in gat de atunci, desi in fiecare iarna raceam cu saptamanile, in 2020 nimic, si m-am fatait pe mai multe continente chiar. Sau poate masurile de protectie si masca au ajutat.

Edited by axisborn, 20 March 2021 - 23:49.


#12
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Probabil esti pe un internet paralel, de nu gasesti informatii.
[attachment=2505694:Screenshot_20210320_234655_org.mozilla.firefox.jpg]
"Niciun articol in presa":
https://m.digi24.ro/...la-timp-1072125
https://m.digi24.ro/...i-sezon-1105986
http://m.stiri.tvr.r...pal_844226.html
bullshit topic marca benis.

Edited by Znevna, 20 March 2021 - 23:59.


#13
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postpasilla, on 20 martie 2021 - 22:20, said:



Nu vad legatura cu intre  virusul gripal si coronavirus.

Exista, unii virusi gripali sunt chiar coronavirusi.
S-a speculat si faptul ca daca ai avut anumiti coronavirusi gripali, poti avea imunitate fata de covid. Acum nu stiu daca  s-a si demonstrat asta, dar e clar ca multi au imunitate naturala ptr covid (Asa-zisii asimptomatici).

#14
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,640
  • Înscris: 01.10.2010
am avut o gripa ciudata tare la inceputul lui 2019, eram in Prahova, acum eram ok si peste 10 minute am plecat spre spital. m-am albit brusc la mecla, ametit si nu puteam sta in picioare.
facut examinari amanuntite, totul ok.
3 perfuzii si m-au trimis acasa.

o saptamana-10 zile simptomele au fost asa: frisoane, transpiratii puternice, nu puteam sta in picioare, ameteli, somn cred ca 20 de ore pe zi, greu cu pofta de mancare, concentrare spre zero, desigur si stranut si tuse. recomandarea medicilor supe fierbinti, vitamine si repaus.

vreo 10 zile a tinut chestia aia, orice o fi fost. de la birou m-au expediat in concediu (fortat, cu plata) ca s-au panicat, nevasta-mea n-a avut absolut nimic desi eram un focar ambulant. o fi fost o gripa ciudata, nu stiu.

#15
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020

View Postlucianburjuiul, on 20 martie 2021 - 22:33, said:

Eu am avut o gripa atipica, extrem de violenta in martie 2018. In 2-3 ore am trecut de la ok la frisoane groaznice si efectiv n-am mai putut sta in picioare. M-a tintuit la pat cca o saptamana. Apoi am fost fara vlaga o perioada.
Deci esti avangardist.

Am avut si noi, toata familia, cea mai urata raceala pe care am avut-o vreodata, in februarie 2020. A luat-o copilul de la scoala, dupa vacanta.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMike1alike, on 21 martie 2021 - 01:05, said:

Am avut si noi, toata familia, cea mai urata raceala pe care am avut-o vreodata, in februarie 2020.
Prin perioada aia a avut si baiatul meu (20+) ceva dubios. Nu stiu daca a fost o gripa, sau covid.

#17
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
De fapt, eu am mai avut una in trecut, mai urata ca asta. Dar atunci a fost cauzata de un vaccin antigripal pe care l-am facut. Primul si ultimul, a fost produs in Bucuresti, de institut.

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Imi este greu sa cred asa ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate