Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

miros deformat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
nelut1227

nelut1227

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.03.2021
buna ziua. de vreo 3 saptamani am mirosul deformat, in sensul ca atunci cand respir aer curat, , fara vreun miros, e totul normal, dar cand miros altceva, de exemplu mancare, peste mirosul acela pare ca se suprapune un alt miros. de asemenea, daca mestec o guma, pe langa aroma mentolata, se simte si ca o alta aroma, si nici alte alimente nu au aroma lor normala. de exemplu, cand mancam oua prajite aveam impresia ca oul trebuie sa fie stricat, dar de fapt oul era in regula. nu e neaparat un miros foarte urat, e greu de descris, nu prea e similar cu vreun alt miros. daca are vreo relevanta, mentionez ca mi am facut recent analize de sange, inclusiv tgo si tgp si au fost in regula. multumesc.

#2
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Poate sa fie de la dantura. O carie sau vreun gust/miros de la o lucrare dentara.

#3
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
Nu vreau sa te sperii dar e posibil sa fie Covid. A avut cineva din familie la fel, orice manca simtea si un gust de chimicale sau nu stie nici el cum sa descrie peste gustul initial.

#4
Mihai3007

Mihai3007

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.05.2016
Foarte posibil covid 19 sau alt coronavirus mai vechi cu simptom pe miros si / sau gust. Eu am avut doua episoade in 2020 cu miros modificat, putin slabit dar oarecum inversat la arome, si un gust oarecum sintetic.Fara testari, autoizolare, fara tratament.  Mai nou sotia este pozitiva cu test, suntem in carantina, eu iar am aproximativ aceleasi simptome.Curaj.

#5
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006
Si eu cand am avut covid, simteam la fel ca tine.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Parosomie, simptom post covid.
https://www.google.c...-pana-acum.html


#7
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.08.2009
Sigur e de la covid. Sora mea a avut covid in decembrie, 2-3 saptamani nu a avut gust si miros deloc, dupa, a revenit dreptat dar si acum o aud ca nu are gustul si mirosul ca lumea.

#8
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Oameni buni, covid-ul dadea pana acum lipsa gustului. Acum da si gust alterat?
Un virus nu da gust de chimicale, ci doar chimicala poate face asta. Sa ramanem totusi intregi la cap.

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 Thuraya_123, on 23 martie 2021 - 05:52, said:

Oameni buni, covid-ul dadea pana acum lipsa gustului. Acum da si gust alterat?
Un virus nu da gust de chimicale, ci doar chimicala poate face asta. Sa ramanem totusi intregi la cap.
Ba da, sunt multi care afirma ca au gustul/mirosul modificat dupa ce au trecut prin covid.

#10
Mihai3007

Mihai3007

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.05.2016
Ceva interesant de stiut, oricum https://m.digi24.ro/...raceala-1472589

#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Mai nou, s-a observat ca unele din persoanele care s-au vaccinat simteau un gust de nichel in gura.

#12
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
eu am fost pozitiva covid si la 1.12.2020 am ramas fara gust si fara miros.
gustul a revenit, diferit fata de ce cunoscusem inainte, dar mirosul nu a revenit aproape deloc. am perioade scurte - de ore vorbesc! - cand revine putin, simt o aroma, dar doar ptr substante puternice olfactiv- acetona, spirt, parfum. in rest, nu simt nici macar usturoiul, prajeala de peste - adica destul de mirositoare, in mod normal.
in schimb, simt f puternic aerul pe care-l respir, ca si cum as fi intr-un loc cu aer "tare" si rece.
aproape ca m-am consolat, nici nu-mi vine sa cred ca va mai reveni :(

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Nici eu nu mi-am recăpătat complet simțul mirosului, la aproape 5 luni de la covid. În sensul ca nu mai simt mirosurile fine/subtile, sau dacă le simt, asta se întâmplă aleator și pe intervale scurte de timp.

#14
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

 corinadaniela, on 29 martie 2021 - 14:03, said:

Nici eu nu mi-am recăpătat complet simțul mirosului, la aproape 5 luni de la covid. În sensul ca nu mai simt mirosurile fine/subtile, sau dacă le simt, asta se întâmplă aleator și pe intervale scurte de timp.

Confirm, asta patesc eu si eu. Doar ca de pe o zi pe alta. Mirosul e decent dar gustul e gen: pleaca si vine. Totusi un avantaj: nu pot sa simt mirosurile urate.

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Eu nu mi-am pierdut deloc simțul gustului, când am avut covid.
La sot a fost și mai și : i se ascutisera ambele simțuri, simțea orice miros, tot ce manca sau bea i se părea ca are gustul prea pronunțat, prea puternic. Deci nu avea o deformare/percepție greșită a acestor simțuri, doar ca deveniseră mai ascuțite.
"Minunea" nu a durat mult, maxim 1-2 săptămâni, acum a revenit la starea lui normala, de dinainte de a avea covid.

#16
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010

 maxb2000, on 30 martie 2021 - 11:11, said:

Totusi un avantaj: nu pot sa simt mirosurile urate.

nu stiu daca e un avantaj, ca de inspirat, tot le inspiri.
mi se pare ca-s ca durerea, n-ai vrea-o, dar e totusi necesara.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate