Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Smart Number Technology

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Salut Orange,

Tinand cont ca voi sunteti singurii din Romania care aduc toate noile tehnologii clientilor, vroiam sa va intreb daca aveti in plan activarea tehnologiei Smart Number bazata pe WiFi Calling.

Pentru colegii care nu stiu ce presupune tehnologia, este un cont online la operator, un add on la tehnologia WiFi Calling prin care poti configura pe mai multe deviceuri numarul tau de telefon si poti folosi numarul pentru a trimite si receptiona apeluri si SMS-uri fara a avea telefonul cu tine sau fara ca device-ul sa aiba support pentru cellular. De exemplu, poti pleca cu iPad-ul sau Mac-ul in afara acoperirii telefonului si poti initia/receptiona apeluri si sms cat esti conectat la WiFi.

Presupun ca pentru aceasta tehnologie trebuie o implementare completa a WiFi Calling, precum SMS prin Wifi care la Orange lipseste momentan.

Un articol despre tehnologie de la lansare din UK, a operatorului EE :

https://newsroom.ee....ts-and-laptops/

Edited by Catean, 20 March 2021 - 11:39.


#2
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View PostCatean, on 20 martie 2021 - 11:37, said:

Salut Orange,

Tinand cont ca voi sunteti singurii din Romania care aduc toate noile tehnologii clientilor, vroiam sa va intreb daca aveti in plan activarea tehnologiei Smart Number bazata pe WiFi Calling.

Pentru colegii care nu stiu ce presupune tehnologia, este un cont online la operator, un add on la tehnologia WiFi Calling prin care poti configura pe mai multe deviceuri numarul tau de telefon si poti folosi numarul pentru a trimite si receptiona apeluri si SMS-uri fara a avea telefonul cu tine sau fara ca device-ul sa aiba support pentru cellular. De exemplu, poti pleca cu iPad-ul sau Mac-ul in afara acoperirii telefonului si poti initia/receptiona apeluri si sms cat esti conectat la WiFi.

Presupun ca pentru aceasta tehnologie trebuie o implementare completa a WiFi Calling, precum SMS prin Wifi care la Orange lipseste momentan.

Un articol despre tehnologie de la lansare din UK, a operatorului EE :

https://newsroom.ee....ts-and-laptops/

Salut,

Am trimis feedback-ul tau cu privire la aceasta tehnologie catre colegii din departamentul dedicat. Imediat ce avem un raspuns, te anuntam aici.

O zi buna,
Orange Helper

#3
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View PostOrange_helper, on 20 martie 2021 - 14:24, said:


Salut,

Am trimis feedback-ul tau cu privire la aceasta tehnologie catre colegii din departamentul dedicat. Imediat ce avem un raspuns, te anuntam aici.

O zi buna,
Orange Helper

Colegii ne-au comunicat ca din pacate nu au informatii referitor la aceasta tehnologie, daca si cand se va implementa.
Au preluat insa feedback-ul tau si l-au transmis catre departamentul de Marketing.
In general, lansarea unui nou produs/serviciu nu vine si cu o data anume de implementare, acestea se afla pe parcurs.

Atunci cand vom avea noutati pe acest subiect, te anuntam.

#4
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Colegii, pe iPhone 13Pro cu iOS15 a apărut funcționa de Smart Number : Settings - Mobile Data - Data Plan - Calls on Other Devices. Nu știu cum Orange nu a fact reclama.
Aceasta funcție te lasă sa folosești numărul de telefon pe Mac, Apple Watch, iPad când sunt conectate la o rețea WiFi chiar dacă telefonul nu este cu voi. Condiția este ca telefonul sa fie deschis.

Attached Files



#5
tomaciprian

tomaciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 04.05.2018
Sper sa nu ma insel,dar nu era disponibila de mult aceasta functie? Tin minte de pe vremea cand aveam iPhone 6S si eram abonat Vodafone, nu Orange, ca trimiteam SMS-uri si sunam de pe Mac fara sa mai ma ridic din pat ca sa iau telefonul de pe birou.

#6
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Da, se pare ca funcția prin care poți suna de pe Mac, Watch, iPad când telefonul nu este în apropiere se numește "Add Wi-Fi Calling for Other Devices" și nu este disponibilă la Orange.

Imi cer scuze, m-am încurcat în știință Posted Image .

Attached Files


Edited by Catean, 24 September 2021 - 18:38.


#7
Whyse1

Whyse1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 26.06.2013
In poza din postarea #4 scrie "when they are nearby and on Wi-Fi", nu vad cum ai putea sa lasi telefonul acasa in cazul asta. Poate doar daca cafeneaua respecitva este suficient de aproape cat sa se considere "nearby" (depinde cum definesc asta cei de la Apple)

Edited by Alexutzulro, 24 September 2021 - 18:39.


#8
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostAlexutzulro, on 24 septembrie 2021 - 18:37, said:

In poza de mai sus scrie "when they are nearby and on Wi-Fi", nu vad cum ai putea sa lasi telefonul acasa in cazul asta. Poate doar daca cafeneaua respecitva este suficient de aproape cat sa se considere "nearby" (depinde cum definesc asta cei de la Apple)
Da, am scris mai sus. Se pare ca am încurcat funcțiile. Funcția respectiva nu este disponibilă la Orange.

Edited by Catean, 24 September 2021 - 18:40.


#9
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Asta e functie oferita de apple de mult, trebuie sa fie in aceiasi retea wifi ca sa mearga.., totusi cred ca ar merge un cu vpn personal

#10
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Mai este o functie care nu e oferita de Orange. Sa iti poti utiliza numarul pe celelalte deviceuri Apple, prin Wifi Calling, fara sa si telefonul dupa tine sau sa fie in aceasi retea WiFi. Eu am disponibila functia la EE UK de cativa ani, pot lua doar Mac-ul cu mine, las telefonul acasa si pot sa sun si sa primes apeluri pe Mac. La fel si cu iPad-ul si Apple Watchul. Cat au WiFi, merge WiFi calling direct pe ele.

Tehnologia se numeste Smart Number. Ai numarul in cloud, ca un fel de WhatsUp.

#11
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Pai cum pleci de acasa si in acelasi timp ai conectate cele doua terminale la aceeasi retea wifi ?
Pe de alta parte acum 7 ani aveam telefonul cu mine OTA prin aplicatia producatorului, nu conta unde sunt sau la ce era conectat telefonul,date, wifi,  lansam aplicatia pe pc si il aveam cu mine, de la apeluri la sms , acces fisiere, mailuri direct din aplicatia de email, calendar, etc
Dar na...lucrurile au mai evoluat si in 2021 niciun producator nu a ajuns la nivelul respectiv !

#12
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Nu trebuie sa fi conectat la aceasi retea WiFi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate