Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

inselaciune neridicare colete

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Eu am avut o singură dată de-a face cu un tipicar care a zis să-i plătesc înainte transportul. N-am vrut și a picat tranzacția, dar nu mi-a părut rău pentru cã am găsit la alt vânzător mai ieftin și mai bun. Dar în restul situațiilor, nu m-am târguit la preț și le-am trimis mesaj că plătesc eu livrarea și cu asta basta. Nimeni nu a comentat nimic. Chiar și cum am 2 colete care trebuie să-mi vină numai că se miscă tare greu poșta română.

#38
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postrazor01, on 20 martie 2021 - 11:25, said:


Daca mai pierzi cateva livrari in felul asta ai putea sa-l dai in judecata.

A exprimat foarte clar intentia de a-ti aduce prejudicii financiare.
prost trebuie sa fie sa-i mai trimita aluia colete.doar cunoaste numele si adresa

de cate ori sa-i trimita pana la datul in judecata?

#39
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Nunele si adresa pot fi fictive, telefon sa aiba si atat

#40
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
Ion_Bumbu si SOIMMALTEZ : OK

va invit sa cumpărați din afara tarii si sa vedeți de cate ori plătiți DUPA ce primiți produsul. Suc2es.
Picard out...

#41
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostEMPP, on 21 martie 2021 - 07:02, said:

de cate ori sa-i trimita pana la datul in judecata?

N-ai inteles, ala poate sa dea adrese false si sa sune de pe alt numar, doar ca sa ii faca paguba.

Cam cum fac aia care suna la pizza si comanda 20 de bucati pe o adresa data la misto.

Daca faci de mai multe ori si recunosti ca o faci intentionat nu mai esti protejat de lege, esti bun de plata.

Edited by razor01, 21 March 2021 - 10:23.


#42
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 06.02.2011

View Postvdesigns, on 20 martie 2021 - 09:55, said:

daca cineva comanda si nu ridica coletul ce risca daca fac plangere la politie? eu as primi ceva daune 100 lei?

situatia e:

in 11 03 2020 se prezinta ca XY din Constanta ce vrea sa cumpere o rindea Stanley cu 66 lei publicata pe contul meu de Olx!


Peste cam 30 min ma suna XZ intamplator pe contul mamei de Olx si imi da aceiasi adresa de pe acelasi numar de telefon si doreste o mapa de laptop cu 100 lei!


Ne intelegem sa le trimit ambele in acelasi colet dar dupa o saptamana de tromboneli nu ridica coletul!  



Am dovezi un sms trimis cu adresa de pe numarul de telefon ......... si conversatia dintre noi! ultimul mesaj al lui e o amenintare ca voi trimite multe colete aiurea de acum inainte!
Pe viitor cere un mic avans sau suma care sa acopere transportul in caz de neridicarea coletului....

#43
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Ceri avans si ramai cu vechiturile navandute ...

#44
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
problema de drept civil in cel mai bun caz. politia va face exact 0, ca nici nu are ce face. eventual daca reusesti sa convingi un judecator ca ala de la bun inceput nu avea nici o intentie sa primeasca (si sa plateasca) ce a comandat, doar are scopul sa te pagubeasca pe tine. good luck with that.
io as incerca sa-mi recuperez coletul si alta data n-as mai vine fara plata in avans. ca vanzator privat fix asta am facut intotdeauna cand am vadut pe ebay cu 0 probleme.

#45
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020

View PostMihai_3, on 21 martie 2021 - 10:01, said:

Ion_Bumbu si SOIMMALTEZ : OK

va invit sa cumpărați din afara tarii si sa vedeți de cate ori plătiți DUPA ce primiți produsul. Suc2es.
Picard out...

Una e sa comand de la o firma, alta e sa dau banii inainte unui nene pe OLX, aici pierzi tu din vedere lucrurile.

Edited by SOIMMALTEZ, 22 March 2021 - 10:13.


#46
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Astia de pe olx ce vor banii inainte pe transport ii invit sa posteze ce au de vanzare pe ebay, acolo pot fi chiar ei tepuiti foarte usor, trimit si produsul si raman si fara bani.

#47
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Banii de transport ar fi o cerere corecta tinand cont de caracterul multora de a nu ridica produsele, insa banii pe tot produsul, nu mi se pare in regula.
Eu am spus pe OLX cumpar chestii de peste 500 lei ca valoare si prefer sa ma duc personal sa le ridic, sa vad vanzatorul, sa testez produsul.

#48
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
eu (unul) consider ce este important deja a fost subliniat in acest thread....
vânzările private sunt UNA si vânzările făcute o firma sunt ALTA.

nu le mai amestecați.
Aici este aria JURIDIC !

#49
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 06.02.2011

View Postmodoran, on 22 martie 2021 - 10:49, said:

Astia de pe olx ce vor banii inainte pe transport ii invit sa posteze ce au de vanzare pe ebay, acolo pot fi chiar ei tepuiti foarte usor, trimit si produsul si raman si fara bani.
Pe eBay plătești in momentul comenzii ca și client și tot ebay are grijă ca fiecare să-și facă treaba. Ei virează banii vânzătorului până se asigura că  cel care a comandat și-a primit produsul și e mulțumit de el. Sunt o droaie de tepari pe ebay care încearcă să vânda fara să trimită produsul...

#50
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postmodoran, on 22 martie 2021 - 10:49, said:

Astia de pe olx ce vor banii inainte pe transport ii invit sa posteze ce au de vanzare pe ebay, acolo pot fi chiar ei tepuiti foarte usor, trimit si produsul si raman si fara bani.
Cu diferența că pe eBay și cumpărătorului i se poate da feedback. Până se satura de tepe. Iar eBay ii tunde macaroana daca are prea multe (procentual) reclamații sau dispute deschise. Că nici eBay nu are chef să-și piardă vânzătorii, dacă ma'ntelegi.

Asta așa, că tot e el clientul nostru, stăpânul nostru. Lol. Să se simtă el stăpân pe un cont închis. :D

Edited by dexterash, 22 March 2021 - 13:40.


#51
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 06.02.2011
Initiator pe viitor ceri banii de transport in avans si ai rezolvat problema, tu acum esti frustrat si iti doresti sa gasesti o cale prin care sa-i rupi capul aluia care te-a pus pe drumuri aiurea. Nu-ti mai consuma energia ca nu ai ce sa-i faci dar poti preveni pe viitor, daca omul e serios nu are nici un motiv sa nu plateasca transportul in avans....

#52
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Asa e. Se poate gandi pe viitor ce e de facut pentru a evita astfel de situatii si conditionarea trimiterii de plata transportului inainte este cea mai sigura solutie pe tru a nu se trezi din nou intr-o asemenea situatie.
Ce a intrebat este normal intr-un fel, pentru ca a avut de-a face cu cineva care in mod vadit i-a facut rau si l-a mai si amenintat pe deasupra. E o reactie fireasca sa vrei normalizarea relatiilor interumane, fie ea facuta si cu forta de o autoritate in domeniu.
Din pacate insa autoritatile (care sunt burdusite de impostori de fapt) nu au nici un interes de a face lucrurile functionale si normale.
Daca ar fi luata in serios situatia spusa aici intr-un post anterior, ca cel care nu a mai ridicat coletul, prin actiunile si amenintarile lui a aratat ca e pus pe rau si chiar i-a produs prejudicii reale initiatorului si din acest motiv il poate da in judecata, aici, din acest moment situatia se duce spre tragica. In realitate cred ca ar avea sanse mici de castig si in ipoteza in care ar castiga, castigul oferit de instanta nu cred ca i-ar acoperi emergia consumata pt obtinerea lui. Deci ar iesi tot in pierdere.

Iar despre relatia cu politia, cred ca esti un caz foarte fericit, initiatorule si nu a trebuit sa apelezi pana acum la ei sa vezi cum se comporta in realitate. Nici vorba sa impuna ei sa ti se plateasca despagubiri tie si pt acest lucru nici nu exista nici o reglementare legala, nu au cum sa il faca. Cel mult ar putea sa ii dea o amenda celui care ti-a facut rau si in cel mai optimist caz sa faca dosar pt inceperea urmaririi penale. Insa aici nu e cazul, nu a fost comisa o infractiune.

Edited by Mike1alike, 23 March 2021 - 01:05.


#53
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
imi explica careva cum functioneaza "castigul oferit in instanta"? intr-un proces civil in care vrei despagubiri, iti listezi paguba cu facturi etc. iar daca-i suficient pentru judecator, capeti un titlu pentru ce poti demonsta ca ai avut cheltuieli. care poate-l executi, daca ai din ce.

#54
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Intr-un proces civil e putin mai neplacut. Daca deschizi proces exact pentru a cere despagubiri, trebuie sa spui din start suma pe care o ceri si bineinteles sa depui dovezile sau sa le indici (poate nu le detii tu si ceri instantei sa le solicite celor care le detin).
Pentru ca sa inceapa procesul, ai obligatia sa platesti taxa de timbru pentru suma ceruta, e reglementata oficial, difera in functie de suma pe care o ceri si de ce reprezinta ea. De exemplu, daca ceri o suma cu titlul "despagubiri morale" taxa este fixa de 100 lei. Pt restul variaza si sunt sume mai mari.
Dupa ce depui cererea de chemare in judecata, instanta iti comunica suma pe care o ai de platit ca taxa de timbru.
Daca o platesti, incepe procesul si daca il castigi, exact asta se mentioneaza in dispozitivul hotararii " instanta obliga pe cutare sa ii plateasca petentului suma de..."
Si cand devine hotararea definitiva, are titlu executoriu. Poti sa soliciti celui numit in hotarare sa indeplineasca obligatia si sa plateasca si daca refuza, te poti adresa unui executor judecatoresc sa execute hotararea. Acestuia ii platesti o taxa care de obicei se va lua tot de la cel care a pierdut procesul, insa nu stiu cum se ia si am impresia ca unii executori sunt multumiti sa execute strict hotararea si taxa sa ti-o perceapa tie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate