Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Unde pot gasi chei fixe mici în București? ( 5.5)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcattavencu, on 20 martie 2021 - 10:39, said:

Ca sa nu mai deschid alt topic:
credeti ca o fi buna de ceva cheia asta dinamometrica la 90 de lei? Va fi de luni 22 martie la Kaufland (o gasiti in catalog la pagina 46)
Poate sa fie foarte buna, ideea e sa fie calibrata.

#20
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Ce atentie, eu am tras de ele de numa numa. Dat cu ciocanul in ele, cu prelungitor si tinut contra la cheie pneumatica una nu s-a spart sau decalibrat.

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
intr-o cheie dinamometrica?

#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
@Inițiator, la Leroy au chei mici, am luat și eu o dată că aveam nevoie.
Au la bucată.

#23
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View Postcattavencu, on 20 martie 2021 - 10:39, said:

credeti ca o fi buna de ceva cheia asta dinamometrica la 90 de lei?
depinde la ce vrei s-o folosesti, daca-i pentru roti la masina-i ok

#24
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View PostFane, on 20 martie 2021 - 12:04, said:

intr-o cheie dinamometrica?

Era vorba de cheile de la aprozar nu de dinamometrica.

#25
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Da, pentru diverse de strans pe la masina as fi vrut.

Am jante separate vara - iarna, mi le schimb singur.

#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002

View Postsirgoofy, on 20 martie 2021 - 11:39, said:



Folositi cheile de cateva ori/ luna ?
Altfel tot in categoria hobby sunteti.... dar cu impresii de profesionisti.

Eu sunt chiar multumit de cheile la set cu pret 20-30lei, rezista fara probleme la utilizare normala, ocazionala.
Care mestereste f des evident ia altceva.
Marea majoritate a celor de pe aici daca-i duc intr-un magazin de bricolaj probabil ca nu isi vor cumpara scule, vor zice eventual ca le vor achizitiona cand le vor simti nevoia. Si dupa aia vor dori ceva de brand, nu Einhell, ca sunt slabe (Parkside sunt Einhell rebranduite). Dar cand le baga la aprozar toti se trezesc meseriasi si le cumpara engros, de multe ori mai scump decat echivalentele din magazinele de specialitate. Pentru ca nu-i asa, sunt la oferta, saptamana viitoare n-or sa mai fie si poate ai sa ai nevoie si o sa-ti para rau ca nu le-ai cumparat. Cu tactica asta comerciala aprozarul va baga pe gat scule de care nu prea aveati nevoie (din moment ce nu v-ati mutat fundul sa le achizitionati de la magazinele de bricolaj unde sunt tot timpul) si cu un adaos comercial mai consistent, mai ales ca avand sistemul asta de vanzari ei le cumpara in cantitate mai mare per reper decat magazinele specializate, beneficiind probabil de preturi mai bune.

De asta nu-s eu adeptul sculelor de la aprozar, cu toate ca pt chestii mici si ocazionale calitatea lor e suficienta.

Edited by Fane, 20 March 2021 - 22:05.


#27
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postcattavencu, on 20 martie 2021 - 17:07, said:

Am jante separate vara - iarna, mi le schimb singur.
Doar pentru schimbat rotile crede-ma ca nu merita sa iei dinamometrica...si atentie: daca strangi prezoanele cu cheie dinamometrica, trebuie neaparat sa ungi cu vaselina partea conica a prezoanelor (care sta pe janta), altfel, nu se strang la cuplul recomandat de fabricant...o spun din experienta proprie.
   In 30 de ani de cand am masini, o singura data am strans rotile fata cu cheie dinamometrica si am ignorat...vaselina. Dupa vreo 3 zile de mers doar prin oras, mi s-au desfacut in mers...am auzit troncanind.
   Am oprit imediat si le-am strans cu cheia de roti a masinii si n-am mai avut probleme :)
   Totusi, cheia dinamometrica o folosesc (foarte rar) cand am de facut alte chestii la masina (schimbat discuri de frana si placute, pivoti, curea accesorii etc).

#28
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007

View Postdan1991ro, on 20 martie 2021 - 10:30, said:

Ms mult Digix ce mi-ai recomandat tu este perfect.
Ann0nyym0us,vreau să meșteresc niște apărători de noroi pentru bicicleta. Am o bicicletă tip cursieră și nu pot pune apărători calumea.
Aici ne potrivim. Și eu mă dau mai mereu pe cursieră.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate