Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Cursuri care sa te invete front-end sau back-end de la zero?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.06.2020
Exista totusi cursuri acreditate care sa te invete front-end sau back-end de la zero?

Am gasit asta... https://www.ateliere...nt-end-back-end

Are vreun rost? Sau e mai ok sa inveti singur?

#2
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,407
  • Înscris: 15.11.2003
Cine naiba face backend in PHP si de ce ai plati bani ptr asa curs ?
Java, C#, Node.Js sunt folosite ptr backend aproape de 90% din total

Edited by Dany_Darke, 19 March 2021 - 09:34.
de ce citezi aiurea?


#3
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.12.2019
Ce fumezi musiu ?
30% din websituri sunt in Wordpress
La care adaugi Laravel, Symfony, CakePHP , CodeIgniter - oh yeah, big time, nici n-ai sa crezi -, Yii, Drupal, Magento ... lista e foarte lunga !

Daca n-ai diploma de absolvent de facultate IT , nu te angajeaza nimeni pe Java sau C#
Dar te angajeaza pe PHP sau faci freelancing
Stiu omuleti care fac $10.000 / luna exclusiv cu Wordpress Si sunt self taught , dar foarte buni pe bucatica lor Deh, doar asta fac si stiu, dar sunt experti
Fo shizzle

Edited by MarianG, 19 March 2021 - 07:08.


#4
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.06.2020
Deci pentru a face reconversie profesionala, sa reusesc sa obtin un job in domeniul IT, cel mai ok este sa fac o facultate? Nu sunt bune aceste cursuri? Am mai gasit o scoala, Wantsome, si mai este si Scoala nonformala de IT.

Edited by tacumd, 19 March 2021 - 00:03.


#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Va rog sa va concentrati asupra intrebarilor.

Statistica o fi buna pentru argumentarea raspunsurilor, dar mai intai aceastea  trebuie sa existe.

Are vreun rost? Sau e mai ok sa inveti singur?

#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Posttacumd, on 19 martie 2021 - 00:03, said:

Deci pentru a face reconversie profesionala, sa reusesc sa obtin un job in domeniul IT, cel mai ok este sa fac o facultate? Nu sunt bune aceste cursuri? Am mai gasit o scoala, Wantsome, si mai este si Scoala nonformala de IT.
Nu este neaparat necesar sa faci o facultate in domeniu ca sa te angajezi in IT (cu toate ca este recomandat). Poti sa te angajezi si daca faci cursuri la diverse academii ce au aparut in ultimii ani ca ciupercile dupa ploaie.
Insa... si e un mare semn de exclamare aici, daca mergi pe principiul ca faci cursul ca si cursurile de la scoala (adica este de ajuns sa participi la curs), uita ca te angajezi in domeniu. Programarea inseamna mult lucru individidual, mult lucru intre cursuri ca sa inveti si sa poti pune intrebari cand ai trainer platit. Stiu exemple care au facut cursuri din astea (si erau din domenii total diferite de IT, nici macar tehnice) si s-au angajat ca junior pe java. Dar au invatat mult in particular pana la interviu. Si stiu exemple care au facut cursuri si degeaba, s-au multumit sa fie prezenti si nu le-a pasat sa invete si in particular.
Adica, ca sa intelegi mai bine, programarea este un domeniu in care trebuie sa inveti foarte mult, un curs doar te ajuta sa ai materia putin structurata si ai pe cine sa intrebi punctual ce probleme ai. Dar trebuie investit mult timp in particular ca sa devii angajabil.

In legatura cu afirmatia aia cu 90% BE sunt in Java... si foarte putine in PHP... Posted Image

Edited by jm2010, 19 March 2021 - 07:41.


#7
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Daca ai auzit ca in IT se plateste bine, cei bine platiti, nu au facut aceste cursuri, au terminat o facultate la timpul ei. Cursurile astea iti vor lua banii degeaba.
Sunt firme care angajaza in domeniul asta si nu iti cer experienta multa, iti dau un soft, cauti repede in el si ii dai solutia clientului sau dai mai departe catre urmatorul nivel de suport, daca te depaseste.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Posttacumd, on 19 martie 2021 - 00:03, said:

Deci pentru a face reconversie profesionala, sa reusesc sa obtin un job in domeniul IT, cel mai ok este sa fac o facultate?...

n-as zice asta.
ideal ar fi sa te decizi catre ce bucatica din IT vrei sa te indrepti, apoi sa incerci sa te angajezi ca junior/intern la vreo firma cat mai mare. o sa ai salariu mic la inceput, dar daca te descurci si te pricepi, "the sky is the limit"

#9
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Am dus interviuri. Se observa in 10 minute diferenta intre cineva care a facut liceul/facultatea pe partea de programare, cineva care a fost pasionat, a invatat singur dar nu are scoala si cineva care a facut niste cursuri ca "se plateste bine".

Am angajat pe cei cu facultate, am salvat lista de persoane pasionate iar ceilalti - le dorim multa bafta in viitor.

Ca fapt divers, ca dezvoltator software trebuie sa stii sa argumentezi de ce o solutie e mai buna. Si mai bun nu inseamna doar ca merge mai repede/consuma mai putina memorie. Solutia trebuie modelata dupa timpul disponibil, complexitatea proiectului si nivelul de pregatire al beneficiarului. Nu poti face o solutie simpla pentru un beneficiar complex cum nu poti oferi un algoritm pur matematic unui beneficiar care abia stie da drumul unui calculator. Problema nu e ca beneficiarul trebuie sa inteleaga codul, ci ca un beneficiar slab pregatit tehnic cand va lucra cu un alt programator, ala nu va intelege complexitatea codului si nici beneficiarul nu va avea bani de un expert.

E nevoie de mai mult decat oameni care "codeaza" intr-un limbaj.

Edited by RedDev, 19 March 2021 - 09:59.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Ce zici tu e din perspectiva celui ce-si vinde timpul direct beneficiarului, acesta devenindu-i un fel de stapan.

Altii au sansa de a vinde clientului o solutie/un produs, nu tehnologia din spate, acesta nici nu stie cum e implementata si n-are nici un cuvant de spus in astfel de decizii.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttacumd, on 19 martie 2021 - 00:03, said:

Deci pentru a face reconversie profesionala, sa reusesc sa obtin un job in domeniul IT, cel mai ok este sa fac o facultate? Nu sunt bune aceste cursuri? Am mai gasit o scoala, Wantsome, si mai este si Scoala nonformala de IT.
Nu are niciun sens. Ia-ti cateva luni si apuca-te de invatat singur. PHP e un start bun, are aplicatii cum s-a mai zis si mai sus in general la platforme web si o sa poti sa lucrezi foarte bine ca si freelancer. Daca dupa 2-3 luni nu se prinde nimic sau nu-ti place, atunci renunti si-ti cauti altceva.

Practi in industria asta poti sa fii mediocru doar ca junior in timpul facultatii, apoi e extrem de greu fiindca nu te va mai angaja nimeni, iar o diploma nu schimba cu nimic situatia asta.

#12
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postaddelin, on 19 martie 2021 - 10:57, said:

Nu are niciun sens. Ia-ti cateva luni si apuca-te de invatat singur. PHP e un start bun, are aplicatii cum s-a mai zis si mai sus in general la platforme web si o sa poti sa lucrezi foarte bine ca si freelancer. Daca dupa 2-3 luni nu se prinde nimic sau nu-ti place, atunci renunti si-ti cauti altceva.

Practi in industria asta poti sa fii mediocru doar ca junior in timpul facultatii, apoi e extrem de greu fiindca nu te va mai angaja nimeni, iar o diploma nu schimba cu nimic situatia asta.
Nu e chiar asa. Am exemple care, dupa un curs din asta, s-au angajat in domeniu ca programatori juniori. Doar ca este dificil dupa o anumita varsta sa te apuci de un asemenea domeniu, putini reusesc.

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View Postaddelin, on 19 martie 2021 - 10:57, said:

Practi in industria asta poti sa fii mediocru doar ca junior in timpul facultatii, apoi e extrem de greu fiindca nu te va mai angaja nimeni, iar o diploma nu schimba cu nimic situatia asta.

Si totusi, industria e plina de oameni care fac si ei cat sa nu fie dati afara, dar nu stralucesc cu nimic. Cum i-ai numi, daca nu mediocrii?

#14
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View Posttacumd, on 18 martie 2021 - 21:05, said:

Exista totusi cursuri acreditate care sa te invete front-end sau back-end de la zero?

Am gasit asta... https://www.ateliere...nt-end-back-end

Are vreun rost? Sau e mai ok sa inveti singur?
uite, recent m-am apucat si eu sa invat, cu tutoriale de pe net, vids pe youtube si citesti pe net. pe w3schools de exemplu, [plus multe altele.
eu nu vreau sa platesc ceea ce pot invata singur, motivatie si vointa am asa ca dam inainte.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Plus cand esti in impas, cere si pe forum, punctual, o idee. E gratis.

Edited by neagu_laurentiu, 19 March 2021 - 14:53.


#16
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
am mai povestit de asta, dar se observa o diferenta intre cei care au terminat o facultate de domeniu si cei  care au facut exclusiv cursuri. Dar asta se aplica doar la inceput de cariera, dupa experienta de cativa ani in domeniu, diferentele sunt mult mai mici.

La juniori se vede instant diferenta pentru ca cei care au invatat numai din cursuri/studiu individual, stiu bine zona studiata, dar imediat ce iesi din acea zona, gasesti goluri mari in cunostinte. Priectul pe care noi lucram necesita in marea majoritate cunostinte de python, dar fiind un sistem distribuit trebuia sa stii si anumite cunostinte de retelistica pentru ca poti intampina anumite probleme. Am avut un junior la interviu, care nu avea facultate, dar facuse cursuri de programare pe python. Interviul tehnic pe partea de python a mers destul de bine, dar in momentul in am inceput cu intrebari relativ simple de retelistica, s-a rupt total firul. De voie, de nevoie o facultate in domeniu te trece prin mai multe materii si macar stii "cu ce se mananca" acea bucatica.

Pana acum noi nu am angajat un junior fara facultate pentru ca mereu il comparam cu un junior cu facultate (care de obicei a terminat calculatoare sau mate-info) si cel cu facultate e mai "complet".

#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In facultate nu faci Python si nici retelistica. Sau cel putin nu se facea pe vremea mea.

Nu iti trebuie cursuri d'astea platite. Te hotarasti ce vrei sa faci, iei documentatia oficiala si incepi sa inveti dupa ea. Sa nu crezi ca la cursuri nu tot singur o sa inveti. In IT se invata singur.
Iti pui la punct bazele (3-4 luni, 4 ore/zi ) si te duci sa te angajezi. Sunt multi care angajeaza si fara diploma, multi se angajeaza ca programatori inainte de a-si lua diploma.
Apoi inveti si evoluezi in cadrul echipei.
Dar sunt si multe alte meserii bine platite cu cerere mare. Ce v-ati casunat toti pe IT?

Edited by Friskey, 19 March 2021 - 18:13.


#18
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

View PostFriskey, on 19 martie 2021 - 18:10, said:

In facultate nu faci Python si nici retelistica. Sau cel putin nu se facea pe vremea mea.

Nu iti trebuie cursuri d'astea platite. Te hotarasti ce vrei sa faci, iei documentatia oficiala si incepi sa inveti dupa ea. Sa nu crezi ca la cursuri nu tot singur o sa inveti. In IT se invata singur.
Iti pui la punct bazele (3-4 luni, 4 ore/zi ) si te duci sa te angajezi. Sunt multi care angajeaza si fara diploma, multi se angajeaza ca programatori inainte de a-si lua diploma.
Apoi inveti si evoluezi in cadrul echipei.
Dar sunt si multe alte meserii bine platite cu cerere mare. Ce v-ati casunat toti pe IT?

la calculatoare te invata despre comunicatie intre procese prin retea +  exista un curs dedicat de "retele de calculatoare" care te invata cum comunica diverse echipamente in retea, ceva despre protocoale si alte chestii de baza. Oricum nu punem intrebari grele, dar fiind un sistem distribuit te poti lovi de anumite probleme si trebuie sa stii cum sa le rezolvi.

Ideea nu e ca cei care fac aceste cursuri sunt prosti sau nu pot invata, dar de obicei pt o anumita pozitie tinem interviuri cu mai multi oameni si pana acum mereu cei care erau inca in facultate sau aveau facultatea terminata au fost obiectiv mai buni decat cei care au facut doar cursuri sau studiu individual. Nu uita, ca aici ma refer doar la pozitii de junior, pentru pozitii care necesita ceva experiente nici nu intrebam ce facultate a facut (si nici nu ne pasa daca a facut).

si de ce multi se orienteaza spre IT? e inca o meserie in care nu ai nevoie de pile pt a te angaja, nu esti limitat de facultatea pe care o faci si e o meserie bine platita in care poti avansa destul de repede spre salarii bune. Plus ca are avantajul de a fi "white collar job". ce alte meserii cu cerere mare sunt platite la fel de bine? din ce se vede in statistici in Romania, IT-ul este in top la media salariala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate