Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Tehnici de filmare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
966 replies to this topic

#37
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
uhh.. si eu care ma asteptam la wagner sau mendelssohn :) nu am avut rabdarea sa`l vad pana la capat.. dar nu mi`a placut deloc sa vad operatorii prin clip.. mai mult nu ma pronunt.

poate e cineva care poate sa ma ajute sa pun pe net un clip HD facut cu doua FX1..

#38
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
nu cred ca pot sa fac sa nu apara DELOC operatorii....nu e concert...e un spatiu relativ mic cu 2 camere in mana. Daca vrei sa ai si dinamicitate alternanta de cadre, eu nu prea gasesc alta solutie. Cat despre muzica...:)...asta e!

#39
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
cati mega are? daca poti sa-l trimiti pe mail sau YM il urc eu sus...;)

#40
Planetvideo

Planetvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.09.2005
Imi cer scuze pentru revenire... am avut cateva zile concediu si referitor la ce ati spus voi o sa va raspund pe rand.
Referitor la ce a zis GunX:

Te rog mult arata-mi si mie (sau tuturor) ceva scurt, cele mai reusite cadre sau cel mai tare montaj al tau din aceasta lunga perioada, pentru ca recunosc ca m-ai facut curios....

La atatia ani de profesie, trebuie sa ai sute daca nu mii de materiale misto. Si daca ai lucrat in studio/tv, nu te rusina sa pui super imagini de la camere chiar mai bune/scumpe decat ai vazut pe aici, modele cu care inteleg ca ai lucrat. La 16 ani de computer ma astept la o calitate mai ceva decat cristalul, probabil te pricepi bine de tot si la compresie si la filtrare ...cred ca o sa fie ceva super tare, de-abia astept


Eu am spus ca daca am ofensat pe cineva mi-am cerut scuze.
Imi pare rau pentru curiozitatea ta GunX dar acum pe moment nu am pregatit nimic pentru ca imi ia timp sa pregatesc ceva pe moment si oricum nu vreau sa pun nimic ca oricum sunt luat la misto...asa cum ai facut si niste afirmatii cu o critica foarte dura la o echipa de filmare de la Discovery de parca aia ar fi de cacao si deci eu un necunoscut pentru tine as fi un nimic. Cred ca o sa pun ceva in momentul in care pe acest form sunt acceptate si criticile dar acelea corecte si care sunt menite sa ajute nu de dragul sa ne dam smecheri ca suntem cei mai tari.

Si daca ai lucrat in studio/tv, nu te rusina sa pui super imagini de la camere chiar mai bune/scumpe decat ai vazut pe aici, modele cu care inteleg ca ai lucrat.

Eu am spus undeva ca nu am studii de televiziune sunt inginer proiectant de meserie iar prin 95 am dat un concurs la TVR unde am ocupat un post de cameraman la redactia de divertisment fiind fortat de imprejurarile inchiderii societatii unde lucram. Iar cu privire la materialele filmate de mine nu erau proprietatea mea si nu aveam acces la ele. Si referitor la camerele acelea super bune (sunteti obsedati de camere super bune) erau acele Cannon de televiziune pe acele trepiede super grele hidraulice care TVR la acea vreme in studioul 2 avea un numar de 3 camere pe trepied si o camera pe steady.

Hmm...  , 16 ani de computer? Adica de prin '90? Eu abia in '92 mi-am luat un HC-90 cu care abia ca mai dovedeam cu incarcatul jocurilor cu un amarat de casetofon Electronika. Nici vorba de editare video  pe vremurile alea. Nu stiu cine din Romania avea acces la super statii de lucru prin anii aia, ca sa nu mai zic chiar aproape de 2000 nu prea te puteai baga la un PC.
Eu mi-am luat un PC abia prin 2001 si ala SH si era un P2 cu care ma chinuaim sa fac si eu niste muzica  .
Asa ca eu as mai taia din cei 16 ani de calculator ca oricum jumatate nu prea se pun, nu patrunsese atat de mult tehnologia moderna in casa romanului. Cred ca doar ce este dupa '99-2000 se pot contabiliza la exeprienta in domeniul multimedia.
Parerea mea.


Da am spus 16 ca sa nu spun 18 de cand am atins pentru prima data tastele unui calculator si se intampla prin 88 unde am lucrat la FEPER (Echipamente periferice) pe platforma Pipera si unde am utilizat un calculator se numea Z Cub si atunci realizasem primul programel in care trasa chipul unei femei in 15 minute...apoi am utilzat pentru prima oara in 90 primul PC cu unitate desktop cu 2 floppy pe unul era sistemul si pe al doi-lea se stocau datele si se numea Robotron aveam monitor moncrom adica culoarea verde, in 93 societatea unde lucram a achizitionat printre primele 486 unde am implementat primul soft pentru proiectare si anume AutoCAD 9.0, Prima placa de achizitie video am implementat-o prin 97 si stiu ca la acea vreme a costat o caruta de bani si care nu prea era accesibila ca home user iar in 1998 faceam pentru prima data cunostinta cu Adobe Premiere 5.0

Si daca am ofensat pe cineva inca odata imi cer scuze...

#41
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
k....nu va ma certati...uitati un botez si de la mine: AICI

Edited by Ankh, 25 July 2006 - 21:47.


#42
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
@deimos - si eu pot rezolva cu gazduirea pt materialul video, daca nu rezolvi cu Ankh, da-mi PM si-ti dau eu un ftp

@Ankh - nitzel ametitor videoclipul, mai apar si cameramanii intr-adevar, dar e bine ca macar va dati interesul sa faceti ceva mai deosebit si ma bucur ca mai vedem si noi cate ceva pe aici

@Planetvideo - stai linistit, nu-ti mai cere atatea scuze. Asa e lumea pe forum, daca mai ramai o sa te obisnuiesti. Oricum cred ca majoritatea de pe aici au aceeasi experienta, chiar daca unii prin 92-94 cand pc-urile inlocuiau HC-urile aveam 15, 20 sau 30 de ani.

Eu voiam sa va cer parerea despre emisiunea de nunti de pe Antena1 (chiar acum e la tv) , cum vi se pare filmata ? Eu as avea si acolo niste critici dar vreau sa aud si alte pareri inainte...

#43
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003

View PostAnkh, on Jul 23 2006, 21:26, said:

pana una alta pun eu o bucatica: 2 camere AICI
Ce copil frumos... mama lui :)
Ai filmat cu steady? Cum te-ai obisnuit cu el?

#44
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

View Postsibip, on Jul 25 2006, 22:20, said:

Ce copil frumos... mama lui :)
Ai filmat cu steady? Cum te-ai obisnuit cu el?
fara.....daca te uiti vezi si operatorii si camerele.

#45
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
md 10000?

#46
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
dap

#47
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
si pe viitor?

#48
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
care viitor?....:)...sunt foarte multumit de ele...;)

Edited by Ankh, 25 July 2006 - 23:03.


#49
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
1 an, doi. nu treceti pe altceva?

#50
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
PS:  Intr-un an 2 probabil pica, deci le vom schimba. Stai linistit, ca nu am numai MD1000.
Sau ti se pare ca se vede asa de prost?...;)

#51
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
vertical smear... urat:)

#52
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
scuze....dar nu stiu ce vrei sa zici...am sarit peste partea asta....:)

#53
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
"Vertical smear is a phenomenon peculiar to some types of CCD camera which occurs when a bright object or light source is shot with the camera. This phenomenon is observed on the monitor as a vertical streak above and below the object or light source.
The Vertical Smear measurement evaluates the ability of CCD cameras to handle excessive amounts of light in the input image. Until now, an industry standard to quantify vertical smear had not been established. It was, therefore, difficult to compare cameras from different manufacturers".

#54
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
da ...tocmai mi-am facut si eu temele...culmea ca la unele 1 ccd nu se observa. Pe mine nu ma prea deranjeaza...mai ales ca aproape nici un producator nu mentioneaza asta, mai putin la FX1 unde o scot in fata ca pe un avantaj de necontestat...in fine....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate