Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Tehnici de filmare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
966 replies to this topic

#19
Planetvideo

Planetvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.09.2005

View Postflorinelu, on Jul 17 2006, 14:59, said:

Asa cum au mai zis si altii conteaza foarte mult atitudinea mirilor ca sa te simti bine cand urmaresti un clip. Si cei din clip au fost de nota 10, au organizat totul pana la cel mai mic amanunt fara a fi insa stresati ca se abat de la plan. Ei au fost foarte impresionati cand au venit la vizionarea discului, nu mai vazusera ceva asemanator, stiti si voi bine ce se gaseste piata filmarilor de evenimente. (ma refer la "profesionistii" care pun tranzitii 3D la kg pe niste cadre "trase de copii, in vacanta" - dupa Gun X citire  :coolspeak:
Mirii nu au observat ca sunt artificiile prea pe fatza lor, nici nu am dorit sa arate ca fiind reale ( le puneam o masca si cadeau undeva in spatele mirilor, fara probleme  :naughty: ), dar ei au sesizat altceva, ca ei chiar se uitau dupa artificii  :P . Trebuie sa acceptati ca aceste clipuri nu  se fac pentru niste inraiti in ale editarii ci pentru niste tineri care abia asteapta sa-si vada si ei nunta privita din alt unghi.
Ziceam mai sus ca mi-am dat seama de niste greseli inca din momentul filmarii. Da, ca nu am folosit guidelines ptr 16:9. Eu de fapt am filmat 4:3 dar la post procesare am facut 16:9 prin crop, desigur. Deci am ceva habar de incadrare, trebuia doar sa-mi las o rezerva mai mare de spatiu. Stiti si voi ca sunt unele momente care te iau pe nepregatite si nu-ti ies asa cum ai vrea. Fereastra 3D nu este o obsesie de-a mea, desi recunosc ca imi place, dar asta a fost solutia mea tehnica de a prezenta si mirii si biserica in acelasi timp. :P
Ce sa va mai zic? Va promit ca o sa pun o super poza cu un "om-orchestra" de la ultima nunta la care am filmat. O sa muriti de ras dar in acelasi timp o sa va minunati cat de inventiv este romanul ca sa castige un ban in plus.

Frate imi pare rau ca iti spun dar tu nu ai nimic comun cu filmatul...incadrarea este de cacao atat ca 16:9 cat si ca filmarea in sine...oameni buni...in momentul cand tu filmezi din partea dreapta a mirilor ex: la primarie in partea dreapta a imaginii trebuie sa fie un spatiu ca daca le pui marginea dreapta in fata parca stau cu fata la zid. Marginea din stanga trebuie sa fie in spatele lor la mica distanta aceea distanta de siguranta iar marginea din dreapta trebuie sa fie hat departe...la nici unul nu am vazut o incadrare corecta...nu mai vorbesc de cadre luate de sus sau de la nivelul gleznei.


La o nunta se mai si munceste nu se sta doar cu camera in mana si pui mirii pe mijlocul imaginii si ai rezolvat problema.

#20
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
PlanetVideo usurel cu critica jignitoare. Poti avea dreptate dar e important si forma in care iti expui continutul ideilor.

Mai exact "Frate imi pare rau ca iti spun dar tu nu ai nimic comun cu filmatul" e cam acid si o pot considera oricand o invitatie la scandal, asta fiind si calea ca mai sigura de a atrage sanctiuni. Deci nu lua avertismentul acesta ca pe o amenintare generatoare de nervi, ci ca pe un apel la calmarea spiritelor, si un sfat in ceea ce priveste limbajul pe forum. Merci mult.

Florinelul, daca vrei parerea mea, croparea 16:9 fara sa fii tras dinainte cu guidelineuri este cea mai proasta idee. Alte aspecte nefericite sunt intr-adevar artificiile, scrisurile alea cu straluciri si nu in ultimul rand layerul 3D. Cand infingi mai multe imagini intr-un singur cadru, asta se numeste o compozitie iar aceasta tehnica are un milion de reguli (legate de forma, pozitie, cromatica, ordinea atentiei/privirii pe ecran, zona, continutul/subiectul), pentru ca altfel daca o faci la intamplare, iese o varza.

Edited by GunX, 17 July 2006 - 15:25.


#21
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Planetvideo, personal ma bucur ca avem printre noi si pe cineva care, se pare, are studii in domeniul filmarilor. Este prea mult daca te rog(rugam) sa faci un soi de minighid cu cateva reguli de baza in ceea ce priveste luarea imaginilor, incadrare, chestii de genul asta... Dupa cum am observat, documentatia straluceste prin absenta.  :)  Multumesc.

#22
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Repet inca o data : scapi de amatorism in momentul in care iesi din faza in care cauti sa infloresti filmarea la montaj si te concentrezi pe faza de captare (incadrare, compozitie, etc). Sunt un milion de trucuri care se pot face cu camera si nu din mouse, dau de un milion de ori mai bine si in final, CEL MAI IMPORTANT iti sorteaza clientii viitori de calitate (cei care le observa si or sa vina la tine or sa-ti faca viata si munca un rai pe pamant, spre deosebire de cazul in care pui floricele si te suna cei care au fost incantati de ele)

Nexland, cred ca notiunile de baza, sfaturile generale ca intre pasionati, parerile, critici si impresii "ca la o bere"  sunt intotdeauna in abudenta pe forum, de multe ori presarate si mai cu o impunsatura la orgoliu sau o gluma.
Insa consultanta "de specialitate" a celor care au investit bani, timp si munca in studii si experienta in segmentul real profesional (nu nunti)...se cam plateste, si chiar scump. Din fericire sau din pacate, depinde cum o iei :)
Unii prefera troc/barter (adica nu neaparat bani dar servicii in contra-partida din domeniul in care este si el priceput), altii se angajeaza pe nimica toata si muncesc ani buni doar pentru a invata ceva, altii platesc ore de training ...etc.

Edited by GunX, 17 July 2006 - 15:34.


#23
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Domnul GunX un domn, ca de obicei -  subtil si la obiect. :worthy:
Ziceam de poze, iata-le:

Attached File  1.jpg   50.53K   851 downloadsAttached File  2.jpg   82.21K   848 downloadsAttached File  3.jpg   83.29K   704 downloadstachment]
Scuze ptr INCADRARE ;)  dar le-am facut pe shest. Tantitza din imagine chiar venise la filmat si vorbea cu un confrate ca ii tine (cu mandrie) locul sotului ei.
Nu stiu ce aveti cu artificiile mele, ca nu-s furate de nicaieri, le-am creat cu mana (mouse-ul) mea. :huh:

Ma gandeam acum ca i-am facut praf thread-ul lui Croconelu care se hotarase: "gata ! imi cumpar VX!". Mai bine nu isi mai lua nimic, statea in pat la TV si urmarea filmarile altora.  :P

#24
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Sa zic si eu ceva vis-a-vis de parerea lui Planetvideo...n-am prea inteles cum este cu spatiile alea care trebuie resprectate, eu am ales dreapta mirilor din simplul considerent de a nu sta contra luminii. De ce sa ma complic? Aveam si un fotograf neastamparat care tot orbita pe langa miri. La nunta nu este cazul sa faci cinematografie si sa stresezi mirii. Ma gandesc daca nu se potriveste cadrul si pozitionarea mirilor cu manualul si regulile ce fac, nu mai trag nimic? Ma gandesc la catedrala de langa P-ta Unirii acolo slujba tine cel mult 20 min. Cand sa prinzi mirii, cand sa tragi interioare, dar sa fie totul facut la marele fix de parca te-ai fi deplasat cu toata echipa de filmare si de emisie ?

#25
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

View PostPlanetvideo, on Jul 17 2006, 16:01, said:

...La o nunta se mai si munceste nu se sta doar cu camera in mana si pui mirii pe mijlocul imaginii si ai rezolvat problema.
Putem spera ca ne poti oferi o mostra video care sa intareasca afirmatia ta?   :rolleyes:

#26
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
:naughty:

#27
caesar73

caesar73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.11.2004
salutare
in ajutorul vostru va propun urmatoare prezentare
care nu e creatie personala
dar care va ajuta pe multi in mod sigur .

Attached Files


Edited by caesar73, 17 July 2006 - 19:25.


#28
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005
Ma gandeam acum ca i-am facut praf thread-ul lui Croconelu care se hotarase: "gata ! imi cumpar VX!". Mai bine nu isi mai lua nimic, statea in pat la TV si urmarea filmarile altora.  :P
[/quote]

camera isi face treaba foarte bine :coolspeak:

problema este la crearea dvd-urilor ! :confuzzled:  :confuzzled:  :confuzzled:  :confuzzled:
din pacate inca nu reusesc sa gasesc un soft cu care sa pot lucra ( si sa stiu lucra, sa il invat...) astfel incat sa nu pierd din calitate!
astfel,le fac cu dvd- recorder pana una alta.... :worthy:

#29
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Pai nu ai cum sa nu pierzi din calitate :D . DV=25mb/sec, MPEG2<=8mb/sec. Cel mult sa pacalesti ochiul da, sa creezi impresia ca se vede la fel de bine ca DV. La inceputuri si eu credeam punand materialul pe DVD o sa se vada ca discurile de la Hollywood. Nu prea a fost asa, oricate programe as fi incercat. Asta este, ramanem la amatori  -_-

#30
Planetvideo

Planetvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.09.2005

View PostGunX, on Jul 17 2006, 16:13, said:

PlanetVideo usurel cu critica jignitoare. Poti avea dreptate dar e important si forma in care iti expui continutul ideilor.

Mai exact "Frate imi pare rau ca iti spun dar tu nu ai nimic comun cu filmatul" e cam acid si o pot considera oricand o invitatie la scandal, asta fiind si calea ca mai sigura de a atrage sanctiuni. Deci nu lua avertismentul acesta ca pe o amenintare generatoare de nervi, ci ca pe un apel la calmarea spiritelor, si un sfat in ceea ce priveste limbajul pe forum. Merci mult.

Florinelul, daca vrei parerea mea, croparea 16:9 fara sa fii tras dinainte cu guidelineuri este cea mai proasta idee. Alte aspecte nefericite sunt intr-adevar artificiile, scrisurile alea cu straluciri si nu in ultimul rand layerul 3D. Cand infingi mai multe imagini intr-un singur cadru, asta se numeste o compozitie iar aceasta tehnica are un milion de reguli (legate de forma, pozitie, cromatica, ordinea atentiei/privirii pe ecran, zona, continutul/subiectul), pentru ca altfel daca o faci la intamplare, iese o varza.

Imi cer scuze GunX dar nu am vrut sa sune a critica jignitoare ci doar in gluma sa il trag putin de urechi tot spre binele lui asa ca intre oameni de breasla, pe mine sa nu ma luati in serios ca mai sar si eu calul cateodata dar nu o fac in nume de rau...ca daca incepe sa-si piarda clientii o sa spuna dupa aceea ca:..."uite ma prostul ala avea dreptate. Imi place sa mai dau un sfat cu nuielusa ca sa zic asa dupa 16 ani de computer, dupa 12 ani de filmari la nunti si 6 in studio de televiziune. Asa ca daca cineva s-a simtit ofensat imi cer scuze.

#31
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Wow, da ai experienta nu gluma...

Te rog mult arata-mi si mie (sau tuturor) ceva scurt, cele mai reusite cadre sau cel mai tare montaj al tau din aceasta lunga perioada, pentru ca recunosc ca m-ai facut curios....  :)

La atatia ani de profesie, trebuie sa ai sute daca nu mii de materiale misto. Si daca ai lucrat in studio/tv, nu te rusina sa pui super imagini de la camere chiar mai bune/scumpe decat ai vazut pe aici, modele cu care inteleg ca ai lucrat. La 16 ani de computer ma astept la o calitate mai ceva decat cristalul, probabil te pricepi bine de tot si la compresie si la filtrare ...cred ca o sa fie ceva super tare, de-abia astept  :coolspeak:

Edited by GunX, 21 July 2006 - 13:44.


#32
danilo

danilo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.03.2005
Hai,frate, baga una tare . Avem admiratie neconsumata

#33
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

View Postdanilo, on Jul 22 2006, 23:48, said:

... Avem admiratie neconsumata
Si asa si ramanem, am eu o vaga banuiala.  B)

#34
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Super clipurile!!! :coolspeak:
Admirabile,sublime dar...lipsesc cu desavarsire :lol:

#35
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005

View PostPlanetvideo, on Jul 20 2006, 13:02, said:

Imi cer scuze GunX dar nu am vrut sa sune a critica jignitoare ci doar in gluma sa il trag putin de urechi tot spre binele lui asa ca intre oameni de breasla, pe mine sa nu ma luati in serios ca mai sar si eu calul cateodata dar nu o fac in nume de rau...ca daca incepe sa-si piarda clientii o sa spuna dupa aceea ca:..."uite ma prostul ala avea dreptate. Imi place sa mai dau un sfat cu nuielusa ca sa zic asa dupa 16 ani de computer, dupa 12 ani de filmari la nunti si 6 in studio de televiziune. Asa ca daca cineva s-a simtit ofensat imi cer scuze.
Hmm... <_< , 16 ani de computer? Adica de prin '90? Eu abia in '92 mi-am luat un HC-90 cu care abia ca mai dovedeam cu incarcatul jocurilor cu un amarat de casetofon Electronika. Nici vorba de editare video :lol:  pe vremurile alea. Nu stiu cine din Romania avea acces la super statii de lucru prin anii aia, ca sa nu mai zic chiar aproape de 2000 nu prea te puteai baga la un PC.
Eu mi-am luat un PC abia prin 2001 si ala SH si era un P2 cu care ma chinuaim sa fac si eu niste muzica  :proud: .
Asa ca eu as mai taia din cei 16 ani de calculator ca oricum jumatate nu prea se pun, nu patrunsese atat de mult tehnologia moderna in casa romanului. Cred ca doar ce este dupa '99-2000 se pot contabiliza la exeprienta in domeniul multimedia.
Parerea mea.

#36
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
pana una alta pun eu o bucatica: 2 camere AICI

Edited by Ankh, 23 July 2006 - 20:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate