Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Bursa de merit Neprimita

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020
Salutare,eu nu am primit bani de la bursa de merit,sunt singuru din clasa care ia bursa de merit,cred ca o iau si in semestrul al doilea sau cel putin sper.Ce as putea sa fac sa imi iau banii? Diriginta spune ca asta e,n-ai ce sa faci maicamea acelasi lucru si sa o las sa se uite pe facebook;o paranteza deci cei de langa mine nu stiu nici ei.Multumiri anticipate

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Sunt mai multe cauze.
- poate nu mai meriti bursa si s-a intrerupt acordarea.
- defectiuni de logistica si comunicare elev - profesor - director - inspectorat judetean (mai stiu eu ce)
- poate iti ridica altcineva banii,daca se dau un mana.
- poate sunt bagati intr-un alt cont,daca vin online.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Sa ceri lamuriri la inspectoratul scolar.

Dar... care sunt criteriile pentru bursa? Si cum de le indeplinesti?

#4
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
De abia a fost votat bugetul. Nici nu cred că au intrat banii de burse în trezorerii.

#5
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
Adica, ideea era, ai o confirmare scrisa ca vei primi bursa?
Sau consideri tu ca meriti?

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Am impresia ca bursele de merit sunt platite din bugetele locale, de primarii cu alte cuvinte. Astfel incat cei de la primarie mai intai trebuie sa primeasca bugetul centralizat, cel ce tocmai s-a votat si apoi, pe baza a ceea ce ramane local se fac si decontarile astea cu bursele de merit.
Cred ca Boc plangea spre exmplu ca din banii primariei trebuie sa sustina local logistica pentru vaccinarea nationala si asta presupune taierea banilor ce erau destinati spre alte scopuri, printre ele fiind si aceste burse.

Bun, asta-i din punct de vedere politic si economic.

Practic, sincer, felicitari daca esti o persoana ce te califici pentru bursele de merit, gandeste-te ca ceea ce inveti este important pentru tine, pentru viitor, din punctul meu de vedere, daca nu depinzi de acei bani, vezi-ti de invatat, fii bun in continuare la invatat si pleaca peste mari si tari, unde vei crede ca-ti va fi mai bine pentru tine si mai ales pentru copii tai.

#7
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

View PostAnn0nyym0us, on 18 martie 2021 - 12:38, said:

Sa ceri lamuriri la inspectoratul scolar.

Dar... care sunt criteriile pentru bursa? Si cum de le indeplinesti?
am medie generala pe primu semestru de peste 8.50

View Postadisz, on 18 martie 2021 - 12:38, said:

Sunt mai multe cauze.
- poate nu mai meriti bursa si s-a intrerupt acordarea.
- defectiuni de logistica si comunicare elev - profesor - director - inspectorat judetean (mai stiu eu ce)
- poate iti ridica altcineva banii,daca se dau un mana.
- poate sunt bagati intr-un alt cont,daca vin online.
de la scoala mi s-a spus sa fac cont bancar pentru elev adica fara dobanda adica sa nu imi ia bani din el,mi-am facut acum ar fi trebuit sa iau bani,am depus hartii pt bursa si directoarea a spus ca e totu ok

View Postpupama, on 18 martie 2021 - 12:51, said:

Adica, ideea era, ai o confirmare scrisa ca vei primi bursa?
Sau consideri tu ca meriti?
am depus hartii,directoarea a spus ca voi primi bursa nu mai fi rautacios

View PostCiubex, on 18 martie 2021 - 12:51, said:

Am impresia ca bursele de merit sunt platite din bugetele locale, de primarii cu alte cuvinte. Astfel incat cei de la primarie mai intai trebuie sa primeasca bugetul centralizat, cel ce tocmai s-a votat si apoi, pe baza a ceea ce ramane local se fac si decontarile astea cu bursele de merit.
Cred ca Boc plangea spre exmplu ca din banii primariei trebuie sa sustina local logistica pentru vaccinarea nationala si asta presupune taierea banilor ce erau destinati spre alte scopuri, printre ele fiind si aceste burse.

Bun, asta-i din punct de vedere politic si economic.

Practic, sincer, felicitari daca esti o persoana ce te califici pentru bursele de merit, gandeste-te ca ceea ce inveti este important pentru tine, pentru viitor, din punctul meu de vedere, daca nu depinzi de acei bani, vezi-ti de invatat, fii bun in continuare la invatat si pleaca peste mari si tari, unde vei crede ca-ti va fi mai bine pentru tine si mai ales pentru copii tai.
huh,posibil asta sa fie,multumesc si pt sfaturi

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Era un proiect.
Nu știu dacă a fost aprobat și pus în aplicare

„(1)  În  anul  școlar  2020-2021,  cuantumul  minim  al  burselor  de  performanţă,  de  merit,  de studiu  şi  de  ajutor  social,  de  care  pot  beneficia  elevii  din  învăţământul  preuniversitar  de stat, cu frecvenţă, este  de 150 lei.   (2)  Bursele  se  alocă  din  bugetele  locale  ale  unităților  administrativ-teritoriale  de  care aparțin  unitățile  de  învățământ  preuniversitar  de  stat,  din  sume  defalcate  din  unele venituri  ale  bugetului  de stat. (3)  Autorităţile  deliberative  ale  administraţiei  publice  locale  pot  stabili  un  cuantum  mai mare  al  burselor,  în  funcţie  de  posibilităţile  financiare  ale  unităţilor/subdiviziunilor administrativ-teritoriale.  ”

Daca ar fi fost așa, luau și ai mei copii.
Unul are 10 și altul 9,88 media pe sem 1.
Dar nimic de la școala lor.

Cu 8,50 media pe sem 1 nu cred că te incadrezi la bursa de merit.
Zic și eu.
Cei cu 10 crezi că vor lua dublu?

#9
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

View Postdorin_2k, on 18 martie 2021 - 13:14, said:

Era un proiect.
Nu știu dacă a fost aprobat și pus în aplicare

„(1)  În  anul  școlar  2020-2021,  cuantumul  minim  al  burselor  de  performanţă,  de  merit,  de studiu  şi  de  ajutor  social,  de  care  pot  beneficia  elevii  din  învăţământul  preuniversitar  de stat, cu frecvenţă, este  de 150 lei.   (2)  Bursele  se  alocă  din  bugetele  locale  ale  unităților  administrativ-teritoriale  de  care aparțin  unitățile  de  învățământ  preuniversitar  de  stat,  din  sume  defalcate  din  unele venituri  ale  bugetului  de stat. (3)  Autorităţile  deliberative  ale  administraţiei  publice  locale  pot  stabili  un  cuantum  mai mare  al  burselor,  în  funcţie  de  posibilităţile  financiare  ale  unităţilor/subdiviziunilor administrativ-teritoriale.  ”

Daca ar fi fost așa, luau și ai mei copii.
Unul are 10 și altul 9,88 media pe sem 1.
Dar nimic de la școala lor.
huh,eu am si depus dosar pentru bursa,m-as cam enerva vad ca guvernul chiar nu este pentru popor si nici de popor

#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Daca așa scrie un elev care primește Bursa de Merit, restul oare cum scriu?

Sigur - sigur te-ai calificat pentru acea Bursa?

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Dosar? Ce conține? Copie CI și cont IBAN?
Alte condiții?

În ce clasa?

#12
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
Asa a fost și prin alte scoli. Le-a cerut să-și dea iban-ul pentru  cei cu minim 8.5. Au primit doar de la 9.0.
Au fost multe medii bune.
Cum ți-o fi norocul.
LE
Știu o școală care a hotărât sa dea aceeași suma și celor cu media 10. Tocmai din considerentul sa ajungă la cât mai mulți.

Edited by greenlife, 18 March 2021 - 13:30.


#13
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

View Postdexterash, on 18 martie 2021 - 13:21, said:

Daca așa scrie un elev care primește Bursa de Merit, restul oare cum scriu?

Sigur - sigur te-ai calificat pentru acea Bursa?
nu ai viata?

View Postdorin_2k, on 18 martie 2021 - 13:22, said:

Dosar? Ce conține? Copie CI și cont IBAN?
Alte condiții?

În ce clasa?
clasa a 9-a,trebuie sa trimit ceva formular,copie buletin si posibil altele,nu mai retin exact,in respectivul formular spune ce clasa sunt ce medie am luat,cnp-ul si alte cateva.

View Postgreenlife, on 18 martie 2021 - 13:25, said:

Asa a fost și prin alte scoli. Le-a cerut să-și dea iban-ul pentru  cei cu minim 8.5. Au primit doar de la 9.0.
Au fost multe medii bune.
Cum ți-o fi norocul.
eu mi-am facut contul bancar cand ne-a spus directoarea si nea transmis diriginta,nu mi-a cerut iban din cate retin

View Postgreenlife, on 18 martie 2021 - 13:25, said:


LE
Știu o școală care a hotărât sa dea aceeași suma și celor cu media 10. Tocmai din considerentul sa ajungă la cât mai mulți.
la mine sunt foarte putini care au luat bursa de merit doar 7 in intreg liceu

#14
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
Pai n-ai tutore sau părinți sa te sfătuiască? Ai contul în care primești alocația. N-avea rost să-ți deschizi altul.


#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Nu cred că s-au dat aceste burse de merit în vreo școală din Romania in anul scolar 2020-2021.
Speranța moare ultima.


#16
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Trebuie completată cererea ptr bursă împreună cu copie certificat nastere copil,copie CI un parinte si extras de cont bancar.Toate acestea se depun impreună la secretariatul școlii.Probabil la Paste vor intra si primii bani,până acum nu a intrat nimic la fiul meu.

Edited by ioonell, 18 March 2021 - 13:37.


#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostAlexNAC04, on 18 martie 2021 - 12:32, said:

Salutare,eu nu am primit bani de la bursa de merit,sunt singuru din clasa care ia bursa de merit,cred ca o iau si in semestrul al doilea sau cel putin sper.Ce as putea sa fac sa imi iau banii? Diriginta spune ca asta e,n-ai ce sa faci maicamea acelasi lucru si sa o las sa se uite pe facebook;o paranteza deci cei de langa mine nu stiu nici ei.Multumiri anticipate
La cum scrii singura bursa de merit pe care o meriti e o mama de bataie.

#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostAlexNAC04, on 18 martie 2021 - 13:31, said:

nu ai viata?
N-am, ca n'am facut scoala vieti si sa mai iau si Bursa de Merit la ea...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate