Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cum sa refacem imaginea bisericii ?

* - - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1750 replies to this topic

#1747
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa-i dea cineva ban lui Penticostalul pentru raspandire de informatii false. Sa aduca dovezi daca zice ca sunt adevarate. Cum naiba poti sa spui ca Isus era bogat, umbla in haine de aur, umbla in caleasca din diamant si aur, lua cu forta banii si bunurile cetatenilor etc.

#1748
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostLexon, on 25 aprilie 2021 - 20:17, said:

Aici tu esti zgomotul de fond, pentru mine aproape ca nu existi pe forumul asta, te ignor atat cat pot. Dar intr-un mod perfid ai facut in asa fel incat tacerea mea poate sugera ca nu am nimic de obiectat la afirmatia ta.
Multumeste-i lui penticostalul ca te inspira, probabil ca de la el ai preluat ideea...
Troleaza cat vrei dar te rog nu-mi mai atribui afirmatii care nu imi apartin!
La asta m-am referit!

View PostLexon, on 25 aprilie 2021 - 13:57, said:

.......
Stii vampa aia plina de aur, machiata strident, cu genele intoarse, botoxata si vopsita ca o sorcova de iti vine sa o iei la fuga numai cand o vezi, dar ea crede ca face toate astea pentru a fi placuta barbatilor? Ce crede femeia aia despre ea de nu iese din casa fara sa se ascunda in spatele machiajelor?
Comparația a fost corectă.
Nu te voi cita pe viitor.


View Postpenticostalul, on 25 aprilie 2021 - 18:20, said:

Cam degeaba după cum se vede.
Mergi din rău în mai rău...
Popii n-au puterea credinței.
Când mai umblam prin mănăstiri, căutând un popă cu har, am văzut ce le poate face chiriașul popilor. A fost circ. I-am spus preotului ce s-a întâmplat când m-a spovedit.

Dacă vin la voi, poți vinde bilete pentru spectacol.

Mă gândeam să schimb cultul...
Vreți mai mulți tremurici?
Eu nu am nici un simptom de posedat.

Edited by barbu78, 26 April 2021 - 00:49.


#1749
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postpenticostalul, on 25 aprilie 2021 - 15:35, said:

Iar după ce că nu te implici în niciun fel în a edifica Biserica lui Hristos ai și preferat să intri în corul ateiștilor și sataniștilor care cred că Biserica e o curvă Posted Image

View PostLexon, on 25 aprilie 2021 - 20:17, said:

Insist, pune citatul fara sa scoti nimic din context!

Colegu din exprimarea ta înțeleg că în mod neintenționat ai asemănat Biserica cu o curvă.
De făcut ai făcut-o după cum se vede mai jos și după cum reiese din aplauzele frenetice aduse de satanistul Barbu.

View PostLexon, on 25 aprilie 2021 - 13:57, said:

Si imi permit o comparatie periculoasa, dar mi-o asum, sa ma ierte Dumnezeu daca gresesc!
Stii vampa aia plina de aur, machiata strident, cu genele intoarse, botoxata si vopsita ca o sorcova de iti vine sa o iei la fuga numai cand o vezi, dar ea crede ca face toate astea pentru a fi placuta barbatilor? Ce crede femeia aia despre ea de nu iese din casa fara sa se ascunda in spatele machiajelor? Eu cred ca are o nemultumire...
Ei bine, asta mi se pare ca se incearca cu sa se faca si cu Biserica!
Tu ți-ai permis această comparație periculoasă.
Dacă nu ai intenționat-o sau consideri că ai greșit, e greșeala ta, nu arunca vina asupra interlocutorilor.

Sau dacă eu noi am înțeles greșit, exprimă ce ai dorit să spui!
Din textul de mai sus reiese că dorești să compari Biserica cu o curvă.
Sau vampa aia despre care vorbești e de fapt o fecioară inocentă? Posted Image



View Postbarbu78, on 26 aprilie 2021 - 00:48, said:

Când mai umblam prin mănăstiri, căutând un popă cu har, am văzut ce le poate face chiriașul popilor. A fost circ.
Mă gândeam să schimb cultul...
Mai bine te-ai gândi să-ți schimbi Stăpânul!
Și să te lepezi de chiriaș.

View PostMembruAnonim, on 26 aprilie 2021 - 00:02, said:

Sa-i dea cineva ban lui Penticostalul
Un ban de aur. Numai tu ai putea sa-i dai.
Poate, dacă ești mai darnic, chiar o salba rămasă moștenire din moși-strămoși.

View PostMembruAnonim, on 26 aprilie 2021 - 00:02, said:

Sa aduca dovezi daca zice ca sunt adevarate.
Am adus deja citatele din Biblia creștină.
Tu vrei dovezi din biblia satanică, din care vi se predă vouă la Centrul de Îndoctrinare Ateistă dar acolo nu scrie.

View Postlupini, on 25 aprilie 2021 - 16:19, said:

Banii aceia erau de-acolo de unde au şi actualii şarlatanii pocăţi şi popii din Bisericile istorice.
Banii nu erau ai lui ci ai celor care mergeau cu el.
Și cei care mergeau cu Isus ai cui ucenici erau, domnule scriitor Lupini?

Că noi aveam impresia că erau ucenicii lui Isus.
Și că de banii respectivi (echivalentul a cinci-zece mii de Euro) dispunea Isus.

Deci afirmi că banii pe care-i avea Isus și echipa Lui erau strânși exact la fel cum îi strâng și astăzi pocăiții și popii.
Atunci de ce faci acuze nefondate de... șarlatanie?

Doar pentru că așa dă bine înaintea publicului care-ți cumpără cărțile publicate? Posted Image

Edited by penticostalul, 26 April 2021 - 06:11.


#1750
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 20 aprilie 2021 - 21:33, said:

Eram cu cineva pe drum, a citit și el puțin pe topic și mi-a zis așa: "tu nu te uiți la așa-zișii ăștia colegi ai tăi? Tu vezi că-s troli? Nu-i mai hrăni atât! Și apoi nu vezi ce scriu? Te faci de râs discutând cu astfel de personaje!"

Dar mie nu prea îmi vine să cred.
I-am și servit-o imediat: " - bine mă dar Isus nu era în compania vameșilor și păcătoșilor? Și fariseii s-au grăbit să-l judece. Cam pari fariseu la faza asta"
Însă nici nu știu ce să zic, dar dacă omul are totuși dreptate? Posted Image

Daca vrei sa ajungi la adevar, atunci considera ca vamesul si pacatosul esti tu insuti.

View PostLexon, on 24 aprilie 2021 - 16:36, said:


"E pacat sa zici ceva rau de biserica!" Toti fugim de asta... Dar in fapt nu de biserica zici, de-aia te-am si intrebat la un moment dat ce e biserica.
Pentru ca cei pe care-i vedem inbracati in straie de aur si umbland in masini scumpe, nu ei sunt biserica dar ei sunt imaginea ei!
Si aici nu merge cu traditia, pentru ca suntem crestini iar Iisus nu umbla in trasura aurita, nu avea nici haine aurite si nici nu le lua oamenilor banii pentru a-i primi in imparatia cerurilor!

Ce sa va zic, spor la off-topic! Indepartati-va si mai mult de subiect ca probabil asa e mai bine pentru voi!

Dar de cei imbracati in haine negre, ce ai de spus?

View PostLexon, on 25 aprilie 2021 - 13:57, said:



Nu sunt dusmanul bisericii, nici victima dusmanilor ei si nu vreau o biserica saraca dar e o diferenta intre saracie si opulenta aparent fara alt scop decat acela de a fi afisata ostentativ. Nu vreau o biserica perceputa ca iubitoare de bogatie.




La care opulenta te referi? La costumul de ceremonie? Nu cumva ai prefera niste zdrente?

View PostLexon, on 25 aprilie 2021 - 13:57, said:

Reamintesc:
Asta este o discutie despre IMAGINEA Bisericii! Despre cum este perceputa, nu despre cum este!
Are Biserica nevoie de o imagine favorabila? Eu cred ca da!


Imaginea favorabila sau nefavorabila a Bisericii lui Hristos este exclusiv grija lui Hristos! Si El are grija de Biserica Sa, ca nu degeaba este scris:

Mica 4:1
În vremurile de pe urmă, muntele Casei Domnului va fi întemeiat tare, ca cel mai înalt munte, se va înălţa deasupra dealurilor şi popoarele vor veni grămadă la el.


#1751
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMembruAnonim, on 26 aprilie 2021 - 00:02, said:

Cum naiba poti sa spui ca Isus era bogat,
Mai probabil middle-class, avand un atelier de tamplarie.
Sa nu omitem ca a primit si de la magi, la nastere, cadouri scumpe: aur, smirna si tamaie (astea din urma avand aproape aceeasi valoare ca aurul, in aceste timpuri).

Topicul se inchide, e complet fara cap si fara coada, in primul rand nu se specifica clar la care biserica se refera: la ortodoxa, la catolica, la bisericile neoprotestante? Doar la cele din Romania sau si la cele din alta tari?
Refacerea imaginii bisericii necesita un plan de actiune din partea conducatorilor acesteia, ei trebuie sa-si faca o strategie (daca vor considera ca e nevoie) e bucataria lor interna.
Niste simple persoane fizice discutand pe un forum nu au cum sa faca asta, mai repede se ajunge la paruieli si dat la gioale (cum topicul asta a si dovedit).
Lasati-i deci pe conducatorii bisericii sa faca ce stiu si vor ei pe tema asta iar celelalte idei ce s-au vanturat pe aici se pot dezbate pe topicurile deja existente,.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate