Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 

Cum sa refacem imaginea bisericii ?

* - - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1750 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
In orice padure exista si uscaciuni. Nici biserica nu e scutita de asta. Cum facem ca acele uscaciuni din biserica sa nu fie imaginea ei ? Cum facem ca oamenii din exterior care nu stiu cu ce se mananca biserica sa nu se uite la acele uscaciuni si sa creada ca aceea este biserica de fapt ?

Da. Am vazut si auzit multe mizerii incat putem zice ca nu ne mai mira nimic. Cu toate acestea, acesta nu este doctrina bisericii si invataturile pe care le propovaduieste. Cum le aratam aceasta si outsiderilor ?

Cum spalam imaginea bisericii ?

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Biserica a trecut de punctul in care poate fi salvata ca imagine. Are nevoie de o reforma serioasa pentru schimbarea perceptiei.

#3
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Incepand cu a demonta difuzoarele externe de la biserici - asta ar fi primul pas si cel mai important . Al doilea sa-si monteze clopotele in altar si sa le zfrangane acolo pana le raspunde cel de sus .
Aaaa , sa nu uit , popii sa doneze masinile si viloacele la sarmani si ei sa fie un exemplu de saracie materiala dar bogatia spirituala sa emane un aer sfant !

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,677
  • Înscris: 14.10.2008
Si totusi la difuzoare nu crestinii sunt cei mai zgomotosi, ci islamicii, cu difuzoare plasate la inaltimi mari cu bataie lunga.

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Imaginea bisericii va fi spalata atunci cand slujitorii ei vor respecta invataturile lui Isus. Ar trebui sa fie exemple  de smerenie si cumpatare, nu opulenta, lacomie si aroganta.

#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostNeaceasca85, on 18 martie 2021 - 00:25, said:

Si totusi la difuzoare nu crestinii sunt cei mai zgomotosi, ci islamicii, cu difuzoare plasate la inaltimi mari cu bataie lunga.
care-i diferența?

#7
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postalexandersch, on 18 martie 2021 - 00:15, said:

Cum spalam imaginea bisericii ?
Începeți cu spălatul crimelor Lui Dumnezeu, cu preasfințiile, cu homalăii din mănăstiri și biserici...
Când îi văd pe popi îmbrăcați precum la carnaval, îmi vine să vomit.
De la post și rugaciune are preafericitul și preasfințitul 200 de kg?
Vrăjmașul a pus stăpânire chiar și pe Dumnezeu... posibil, Dumnezeu este și el un vrăjmaș al oamenilor (ne duce în ispită).
Adam și Eva au fost pedepsiți pentru că au vrut să fie întregi la cap! Ce să mai spălați?

Edited by barbu78, 18 March 2021 - 00:47.


#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
e cam greu sa-i speli imaginea, cand ai monstruozitatea aia de catedrala a megalomaniei in centrul bucurestiului, in care se ingroapa fara discernamant bani de atatia ani...

am cunoscut preoti cu har, oameni buni in adevaratul sens al cuvantului, dar totul se estompeaza cand vezi mizeria aia de pe dealul parlamentului...

#9
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Multe nedumeriri mai ai azi.
Ca sa iti raspund: donand banii cu care vrei sa iti iei casa care nu se mai ieftineste odata.

#10
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,621
  • Înscris: 21.06.2016
In Romania sa fii popa era mare afacere si o "meserie" buna de cind lumea. Ce e de spalat aici? Biserica e a aceeasi, o adunatura de gagilgani burtosi in fuste care sug bani de la buget si oameni si nu fac nimic productiv in afara de cresterea ozinzei.
Daca biserica era implicata in actiuni masive de binefacere si avea mai putin aur pe biserici si vesminte, era altceva. Daca se ocupa si de altceva in afara de propria imbogatire, judecarea oamenilor si trimiterea in iad a rivalilor din alte credinte, poate era altceva.
Nu e nimic de imbunatatit, pur si simplu e un sistem prost, corupt, care acum a inceput sa fie vazut ca ce este.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,536
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNeaceasca85, on 18 martie 2021 - 00:25, said:

Si totusi la difuzoare nu crestinii sunt cei mai zgomotosi, ci islamicii, cu difuzoare plasate la inaltimi mari cu bataie lunga.
Vin din urma stai linistit...

#12
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Da, teoretic intrebarea se putea reformula si altfel, gen cum pot fi oameni ca voi facuti sa isi schimbe parerea eronata despre biserica ?

#13
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,621
  • Înscris: 21.06.2016
De ce eronata?

#14
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
Orice pasare pe limba ei piere. Acum sunt la apogeu in Romania. In schimb, afara, cladirile/bisericile vechi depopulate, in faliment sunt la vanzare. Urmeaza si la noi. Chiar si in Grecia sunt cazuri. Orice sistem nesustenabil intrinsec e sortit falimentului. Lasand la o parte dezinteresul populatiei mai tinere care nu mai crede in Doamne-Doamne.

@initiator
Si de ce ar trebui sa refacem noi imaginea bisericii? Ce, eu sau voi i-am stricat-o? Sa se reformeze!

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,776
  • Înscris: 12.01.2018
Chiar asaara fetita mi-a povesrit cum daniel si-a cumparat nu stiu ce masina foarte scumpa ca are la gat un lant gros de aur,ca a cumparat un clopot cu 500000 de euro sau lei pe care si-a pus poza lui,ca in tara sunt 500 de spitale si 17000 de biserici ca se fac preoto ca sa...aici am uitat ce mi-a zis.
Din pacate asta discuta copii intre ei.generatiile sau schimbat.astia vad tot si nu tac

Azi maine decreteii nu vor avea bani de pensii.crezi ca bosii vor mai avea bani pentru huzureli de la bugetul de stat dupa care de la fiecare primarie in parte fiecare cult?

#16
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,501
  • Înscris: 25.04.2007

View PostDaculScoril0, on 18 martie 2021 - 00:40, said:

View PostNeaceasca85, on 18 martie 2021 - 00:25, said:

Si totusi la difuzoare nu crestinii sunt cei mai zgomotosi, ci islamicii, cu difuzoare plasate la inaltimi mari cu bataie lunga.
care-i diferența?
Cred ca densitatea moscheilor respectiv a bisericilor pe kilometru patrat. Nu trebuie sa zic si care sunt mai dense.

#17
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,837
  • Înscris: 14.08.2007

View Postlucianburjuiul, on 18 martie 2021 - 05:30, said:

Acum sunt la apogeu in Romania. In schimb, afara, cladirile/bisericile vechi depopulate, in faliment sunt la vanzare. Urmeaza si la noi.
Au trecut de apogeu si la noi de vreo 15 ani. Acum sunt in cadere libera ... in 10-15 ani nu prea o sa mai aiba cine sa mearga la miile de biserici construite dupa revolutie in Romania.

Nu cred ca mai este vreo posibilitate de a reface ceva, va evolua si Romania la fel ca si alte state vestice, iar biserica va deveni ceva marginal si putin relevant.

Edited by utopium, 18 March 2021 - 06:44.


#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
titlu gresit!! NU biserica trebuie sa-si imbuntateasca imaginea ci popii!!!
si nu trebuie sa-si imbunatateasca DOAR imaginea ci comportamentul. pentru destul de multi "biserica" este o meserie ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate