Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

BRANSAMENTE ELECTRICE (2021+)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
727 replies to this topic

#37
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
De acord cu tine.
Legal, da, asa trebuie.
(probabil ca pentru fibra optica trebuia doar aviz de sapatura)
Birocratie multa.
Se pot face mult mai repede avizele si online dar romanu e invatat sa umble cu hartii si sa le rezolve la sfarsitul termenului nu cat mai repede.
Legat de companiile astea de energie, in special alea care au avut monopol, stim ce nepotisme, birocratie si salarii sunt.

Legat de administratia locala (poate la tine e roze si miere), am o repulsie sa am contact cu ei.
Pentru orice chestie trebuie sa merg personal pana acolo sa depun o cerere pe hartie, ei incepand doar la 9, imi trebuie copie la CI (de parca nu au dosarul meu cu inca o copie) si sa mai semnez inco o hartie pentru GDPR "just in case".
(locuiesc intr-un cartier lipit de un municipiu dar situat pe UATul unui oras vecin aflat la 8km, administratia fiind interesata doar sa dea AC si sa adune impozite si taxe, politica primarului)

Stiu ca e offtopic, dar pentru inregistrarea unui auto a trebuit sa ma cert cu ei ca mi-au pus-o la impozit incepand cu 2021 considerand data CIV ca "data inmatricularii".
A trebuit sa le dau cu legea pe mail si sa merg personal sa depun o hartie ca sa faca modificarea (impozitare din 2022).

Impozitul pe locuinta e calculat in varianta care iese mai scump desi e incorect procedat.

Am vrut sa fiu legal si sa fac carport cu proiect si sa includ si soprul de lemne construit cu 5 ani in urma.
Nu se baga proiectantii sa imi faca documentele. Am primit CU cu limitare la inaltime cat a gardului 2.2m daca e lipit de limita de prop. Pai la un carport iti trebuie 2m la intrare ca sa poti introduce microbuzul si preferabil inclinatia o dai spre curtea ta.
Il fac PNV. Asta e.

Edited by radurus, 17 May 2021 - 09:32.


#38
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Legislatia si birocratia este cea care face viata grea oricui,in special celor care se lovesc permanent de ele,ca despre comunicarea si emiterea online de orice ,mai este mult pana sa ajungem la un sistem viabil in toate domeniile.

#39
andreiolar

andreiolar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.02.2016
Buna ziua,

O sa incep prin a spune ca daca stiam de limita celor 100m nici nu m-ai cumparam terenul.

Vin si eu cu legendara problema al celor 100m. Am o casa in constructie, prin CREDIT, deci credit. Prin ianuarie s-a depus o cerere, respinsa fiind mai mult de 100m, intre timp am masurat si am aflat ca sunt 96-98m de la limita de proprietate pana la primul stalp. 98 fiind mai mic ca 100 am mai deschis o cerere, inca in lucru de 42 de zile si din vorbe de la altcineva am aflat ca se masoara si distanta de coborare a cablului de pe stalp. Nu vreti sa stiti reactia mea... Oricum asta nu mi s-a spus oficial, am aflat intamplator de la cineva si nu stiu daca e adevarat sau nu. Puteti confirma?

In alta ordine de idei, casa fiind prin credit, constructia deja la rosu, nu-mi permit sa nu am curent. Ce pot sa fac? Cum se procedeaza daca vreau sa fac pe persoana juridica, adica sa-mi fac o firma, contract de comodat sau ceva de genul, oricum locul meu de munca este acasa, am inteles ca asa ar fi obligati pana la 2500 de metri, deci ar trebui sa fie in regula, se poate face?

Sau am inteles ceva cum ca daca ceri mai mult de 30kW, iara nu se mai aplica limita de 100m, este si asta adevarat?

Multumesc anticipat

#40
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Hai sa incepem prin buna credinta,posteaza negatia data ,fara date personale,si vedem atunci ce si cum,distribuitorul nu este dusmanul beneficiarului.

Edited by anaki, 17 May 2021 - 18:25.


#41
andreiolar

andreiolar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.02.2016
Da, habar nu am cum uploadez un fisier aici, asa ca pun link-ul catre document.

https://ibb.co/WPd1Cdq

Dar nu am zis niciodata ca distribuitorul este dusmanul beneficiarului, scuze daca asta s-a inteles. Dar sunt niste amanunte care nu mi se par normale, dar asta e, acuma caut solutii, nu alte probleme. Stiu de solutia mentionata in document, ce legata de primarie, pe care vreau sa o evit pentru ca dureaza prea mult.

#42
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Invata sa postezi pe acest forum ,si poate se vor gasi oameni dispusi sa te indrume,poti de asemenea sa suni la distribuitor,/audiente sa te lamuresti si daca este legal vei avea solutie pozitiva.

#43
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
... nu e dusmanul clientului, dar fiind o relatie comerciala, distribuitorul face tot posibilul sa nu faca extinderi de retea pe banii lui pana nu e tras de urechi de un organ mai inalt decat el.
(io sunt Gica Contra, in relatiile cu institutiile astea ma astept la ce e mai rau)

Edited by radurus, 17 May 2021 - 18:40.


#44
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Ai mai jos sub fereastra in josul paginii butonul FULL VERSION.(daca esti pe mobil)
Apoi apesi MORE Reply Options jos dreapta fereastra de postare text.
Si apar butoanele attach si browse file.

Edited by radurus, 17 May 2021 - 18:44.


#45
andreiolar

andreiolar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.02.2016
Mersi, am gasit acuma. Ideea era alta oricum. Apropo de sunatul la distribuitor, stiti ce se intampla cand suni la distribuitor? Raspunde o tanti cu foarte mult bun simt si-ti spune tare sincer ca nu stie ce sa zica, nu stie de ce cererea ta, care trebuie solutionata in 30 de zile nu are niciun raspuns dupa peste 40 de zile. Ti se da un mail al cuiva mai sus care se ocupa de cereri. Stiti ce se intampla cand trimiti mail acolo prima data? Nu stiu daca ati ghicit, dar nimica, dar a doua oara, mda, iar nimica... Suni si cu sunatul ai ramas.

#46
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Eu inca nu am autotizatie de constructie. Voiam sa intreprind demrsurile pt extindre de retea/bransament. Am aflat astazi ca nu se poate face.

#47
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Si nu este normal?Sa faca o extindere de retea pt ce?

#48
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Anaki,extinderea de retea inteleg ca se va face pe banii mei. Bransamentul la fel. Daca tot platesc, de ce trebuie sa am autorizatia de constructie? Exista vrei garantie ca voi face casa? Daca o fac, exista garantie ca voi si consumator?

#49
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Parerea mea:

Logic gandind, daca eu extind o retea 200m pe banii mei, ce importanta are daca la capat pun o priza pentru o pompa de apa pentru un teren de 2000 mp sau pentru o locuinta cu 5 camere sau poate o hala de productie?
Pai extinderea se face avand in vedere si terenurile vecine care in viitor ar putea fi racordate la acelasi tronson sau tronsonul sa fie si el extins ulterior.

Aici se ia in considerare puterea insumata a gospodariilor viitoare si se calculeaza sectiunea necesara a cablurilor.
Tu ca singur locatar ai extinde retwaua pentru necesarul tau 5kw monofazat, probabil 2x10mmp (ca sa te coste mai putin)
Operatorul vrea sa extinda reteaua avand in vedere ce am expus mai sus.
Ai plati 15k eur aau mai mult pentru extinderea asta?
(cu banii aia iti faci un sistem off-grid bun)
Primesti cota parte din bani inapoi de la cei care se racordeaza, dar nu stiu cat timp (5 ani?)

Edited by radurus, 21 May 2021 - 00:38.


#50
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
@sacos
-Astea sunt prevederile legale,logice si intemeiate.
-Pe OD putin il intereseaza daca tu dupa aia iti faci casa sau mai consumi energie electrica de la el,extinderea intra in proprietatea lui.

#51
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Legal- da. Asa este prevazut.
Dar de ce sunt logice si intemeiate? Logic este ca OD sa spuna specificatiile extinderii. Sa prevada parametri tehnici tinand cont de evolutia zonei.
Intemeiat este ca, daca  platesc, sa fiu despagubit ulterior.
Chiar ma gandeam.... La extinderea retelelor de telefonie mobila de ce este diferit? Dar la extinderea retelei de conexiune la internet?
Ma rog!....Este evident ca  este o discutie pur filosofica. Sau ppate ca eu nu inteleg cum functioneaza sistemul acesta.


#52
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Sa spuna cui?Posted ImageE suficient ca o stiu ei.
Evolutia zonei ar trebui sa fie problema primariei ca ea este unitatea teritorial administrativa ,da AC-uri,etc.,
Daca  iti vor aproba  extinderea cere o putere acoperitoare pt nevoile viitoare,de restul  vei fi despagubit cand se conecteaza si altii.

#53
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Eu vreau sa cer trifazat. Undeva la 15-20 kw. Dar nu am un ordin de narime. Comparatii. Cat cista cel monofazic, cat costa xel trifazat.

#54
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Diferenta este nesemnificativa(este un tabel cu costuri )ord141/2014,oricum  iti recomand trifazat ,20kw.

Edited by anaki, 22 May 2021 - 13:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate