Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

La 16 ani, fata mea face ce vrea!

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
220 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsilesax, on 16 martie 2021 - 18:47, said:

hai bre lasă ma cu texte dastea de activist.. ai cumva copil dasta neascultator si ai folosit alte metode ce au dat rezultate?
Nu am copii neascultatori, cuvantul nu mi se pare potrivit, poate vrei sa zici zburdalnici. Cred ca tine de educatia primita.
Daca la un copil de 16 ani, incerci sa te impui cu forta, ceva nu e in regula cu tine, nu cu copilul.

#38
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostAlexEn, on 16 martie 2021 - 18:53, said:


Ce ce ajuta postul asta?
O relație bună cu copilul de când e mic lasă mult mai puține portițe pentru nebunelile adolescenței. Asta cred că a vrut să spună.

#39
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View Postmaccip, on 16 martie 2021 - 18:49, said:

Unora le mai trebuie bataie.
Am un cunoscut care are un borac de numai 12 ani care tot asa, face ce vrea el, doar ca taica-su si ma-sa nu-l ating cu nimic.
Are coama de punker, fumeaza, scoala nu-l intereseaza, e smecher, arunca raspunsuri numai la misto. E superior omul.
Pai daca era al meu, manca bataie de 3 ori pe zi. Dimineata, pranz si seara.
Daca comenteaza cu drepturile copilului, ii cumpar haine din aleea castanilor, sa se faca de ras. Din alea najpa, demodate, nu de cocalari, alea sunt la moda.
Il port numai in flanele flausate cu camasa cu guler peste, si pantofi cu toc pana i se acreste.
Si bani de buzunar, cate 1 leu pe zi.
Schimba magazinul,aleea castanilor sa demolat.

#40
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

View Postmaccip, on 16 martie 2021 - 18:49, said:

Unora le mai trebuie bataie.

La 16 ani bataia nu mai are niciun rost, poate doar s-o intarate.
Omul s-a luat cu viata si-a scapat copilul din mana.
Nu mai are ascendent asupra ei daca nu a apucat sa il implanteze in copilarie.
Nu poate face altceva decat sa incerce s-o pazeasca de belele.
Singurele lectii din care mai poate invata ceva adolescenta sunt cele pe care i le va oferi viata.
Tot ce poate face parintele in cazul acesta este sa o asigure ca el ramane tatal ei orice i s-ar intampla si in orice moment la el gaseste ajutor, protectie  si adapost.
E trist sa-ti pierzi copilul asa dar se intampla. De retinut si cat de cat linistitor pentru parinte este gandul ca li s-a mai intamplat si altora, unora cu final fericit.

#41
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Moș Tudorache o avut 8 copii printre care si pe bunicamiu si cum deraiau de la bunele maniere le corecta traiectoria cu biciul cu care altoia boii.. si niciunu nu a fost traumatizat ba chiar au dus o viață cinstită.

#42
AlexPeter

AlexPeter

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.02.2021
@Initiator: n-ai putut sa o educi in 16 ani, din pacate nu prea mai poti face minuni in urmatorii 2 ani.
La 18 ani poti sa o dai afara din casa, sa o trimiti la munca, ori sa respecte regulile casei si sa o intretii pentru a urma o facultate intr-un domeniu cerut pe piata muncii. In timpul ala o mai duci la psiholog.


Bataia nu e deloc o solutie, ba chiar in tarile vestice ai putea sa ajungi la puscarie vreo 10 ani pentru abuz si violenta impotriva minorilor.
Daca scapi de dosar penal, eu zic sa o lasi pe mana mamei.
Ai facut tot ce ai putut sa faci ca parinte.

Multi copii si-ar dori sa aiba ce le oferi. Dar daca vezi ca nu te apreciaza, mai bine o luati pe drumuri diferite.
Cine stie, poate cand va ajunge la varsta ta,si va vrea sfatul unui parinte,  in mod sigur va apela la tine.

#43
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

View Postalthea, on 16 martie 2021 - 18:56, said:

O relație bună cu copilul de când e mic lasă mult mai puține portițe pentru nebunelile adolescenței. Asta cred că a vrut să spună.

Asta am inteles dar nu mi-e clar cu ce ajuta in contextul de fata sa il traga de urechi pe initiator pentru ce nu a facut in ultimii 10 ani.

#44
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/619mZoK6pF0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ceva gen

#45
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAlexEn, on 16 martie 2021 - 19:00, said:


Asta am inteles dar nu mi-e clar cu ce ajuta in contextul de fata sa il traga de urechi pe initiator pentru ce nu a facut in ultimii 10 ani.
Initiatorul trebuie sa inteleaga ca e vinovat pentru situatia prezenta si trebuie sa gaseasca solutii pasnice. Copilul nu are vina.

#46
michael78

michael78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.02.2017

View PostMarianG, on 16 martie 2021 - 18:41, said:

Nu cu mama vorbim ?
Exact cu mama!

#47
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

View Postalthea, on 16 martie 2021 - 18:24, said:

Palmele părintești date unei fete de 16 ani, indiferent dacă e ta sau nu (cu atât mai mult dacă nu e) nu pot avea niciun efect bun.
ma amendezi daca am alte pareri? :))))

#48
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

View Postpasilla, on 16 martie 2021 - 19:03, said:

Initiatorul trebuie sa inteleaga ca e vinovat pentru situatia prezenta si trebuie sa gaseasca solutii pasnice. Copilul nu are vina.

A zis ca nu e vinovat(a)? Fix asta a intrebat: ce solutii are.
Fata, la 16 ani, nu mai este chiar copil si e si acolo o parte de vina.

Edited by AlexEn, 16 March 2021 - 19:05.


#49
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmichael78, on 16 martie 2021 - 19:03, said:

Exact cu mama!
Mama ar fi inteles nevoile unei fete de 16 ani.

#50
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostAlexEn, on 16 martie 2021 - 19:00, said:

Asta am inteles dar nu mi-e clar cu ce ajuta in contextul de fata sa il traga de urechi pe initiator pentru ce nu a facut in ultimii 10 ani.

E absolut normal, în opinia mea, s-o facă. Scrie ca și cum ar fi făcut sacrificii și ea e nerecunoscătoare. În realitate e un părinte despărțit care și-a refăcut viața, muncește, are rate, nevastă nouă și copil mic, deci clar prea mult timp pentru ea (discuții etc.) n-a avut.

Și încep să mă îndoiesc tot mai mult că e real subiectul. Încă aștept să văd ce e cu tatăl ăla pentru care cere fata procură. Inițiatorul 100% nu e femeie, uită-te și tu peste ce a mai scris.

View Postmichael78, on 16 martie 2021 - 19:03, said:

Exact cu mama!
Măi, nu mai minți... ești jalnic. Prea jalnic și ca să te suspend pentru trolling, cum am vrut inițial când m-am gândit că vrei doar să te distrezi. Suntem prea vechituri pe net ca să nu ne dăm seama când cineva minte în privința asta.


Liber la dezbătut subiectul pentru cine mai vrea. Încercați doar să nu vă atacați, jigniți etc. - știți povestea.

#51
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View Postalthea, on 16 martie 2021 - 19:06, said:

Inițiatorul 100% nu e femeie
*did you just assume my gender*?

Edited by carturarulobosit, 16 March 2021 - 19:10.


#52
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 12.09.2005
troll,
Da like-uri, dar nu raspunde la intrebari

#53
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

View Postsilesax, on 16 martie 2021 - 18:40, said:

cum?, da chiar, cum?..uite așa, te aduce in stare.. tu daca ai un copil care are de toate si se apuca de furat de prin magazine ce îți vine sa i faci??
Nimic. Sunt constient ca o bataie nu rezolva nimic.
Sa ne amintim din copilarie copii care luau bataie pe banda rulanta, ce s-a intamplat cu ei? S-au facut cuminti dupa bataie? Dimpotriva tot nu ascultau si luau bataie in continuare.

#54
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postxcit, on 16 martie 2021 - 19:04, said:

ma amendezi daca am alte pareri? Posted Image)))
Nu pe loc. Te țin minte și îți scot ochii când am ocazia :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate