Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Termoizolatie tavan.

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
immkole

immkole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 02.01.2012
Buna seara. Am o camera de 20 m2, iar deasupra ei este un pod. Vreau sa fac in camera o temperatura de minim 20 de grade, dar toata caldura iese printre scanduri si ajunge in pod (podul nu este izolat si nici nu vreau sa il izolez pentru ca este la comun cu alte 4 camere). Cu ce pot izola tavanul camerei ca sa nu se mai duca caldura in pod? Polistiren extrudat sau cu vata minerala sau altceva?
Multumesc anticipat.
Sa aveti o seara cat mai buna!

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 23.09.2005
Adica stai ca nu inteleg, podul e doar un rand de scanduri printre care iese caldura?

No, si daca-i la comun, ce? Iti pui vata doar deasupra camerei tale. Sau nu merge varianta asta?

Uita-te si la chestia de mai jos. Nu stiu insa cat de bine se preteaza la un tavan din lemn:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fRePbZ2UyEw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 15 March 2021 - 19:20.


#3
immkole

immkole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 02.01.2012

View PostPhobos, on 15 martie 2021 - 19:15, said:

Adica stai ca nu inteleg, podul e doar un rand de scanduri printre care iese caldura?

No, si daca-i la comun, ce? Iti pui vata doar deasupra camerei tale. Sau nu merge varianta asta?
Podeaua podului/tavanul camerei este din capriori si scanduri. Nu lucrez in domeniu si poate nu m-am exprimat corect.
In camera asta vreau sa cresc prepelite. Nu locuiesc in ea. Una dintre camere este pentru porci si una magazia. Nu am nevoie de caldura in celelalte 2 camere. Dar in camera asta trebuie sa fac mereu minim 20 de grade.

#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 23.09.2005
Aaa, deci asa. M-am gandit eu cand ai zis ca vrei doar 20 de grade, am zis ca ori esti un taur de om, ori ce stiu eu... :)

[ https://i.pinimg.com/originals/3d/64/81/3d6481e06b42af950fd3047a748cb903.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

No, si nu merge varianta cum am zis, sa pui vata in pod doar deasupra camerei unde vrei sa fie cald?

Edited by Phobos, 15 March 2021 - 19:27.


#5
immkole

immkole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 02.01.2012

View PostPhobos, on 15 martie 2021 - 19:23, said:

Aaa, deci asa.

No, si nu merge varianta cum am zis, sa pui vata in pod doar deasupra camerei unde vrei sa fie cald?
Nu stiu ce sa zic. Daca nu fac izolatie la tot podul nu pierde caldura?

#6
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Vata minerala asezata cu folia pe partea cu scandurile. O pui peste plafon, cat sa acoperi camera si sa depaseasca pe margini vreo 20-30cm, de siguranta. Iti va trebui o sursa de caldura, indiferent de grosimea vatei minerale, doar cu ce vine prin pamant si caldura emanata de animale nu cred ca treci de 15grade.

Edited by Notsure, 15 March 2021 - 19:25.


#7
immkole

immkole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 02.01.2012

View PostNotsure, on 15 martie 2021 - 19:25, said:

Vata minerala asezata cu folia pe partea cu scandurile. O pui peste plafon, cat sa acoperi camera si sa depaseasca pe margini vreo 20-30cm, de siguranta. Iti va trebui o sursa de caldura, indiferent de grosimea vatei minerale, doar cu ce vine prin pamant si caldura emanata de animale nu cred ca treci de 15grade.
Nu merge si sub plafon, adica pe tavan? Prin pod mai umblu si sa nu stric dupaia.

#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 23.09.2005

View Postimmkole, on 15 martie 2021 - 19:25, said:

Nu stiu ce sa zic. Daca nu fac izolatie la tot podul nu pierde caldura?

Din moment ce restul camerelor nu-s incalzite, nu ar avea nici un sens oricum sa izolezi tot podul, caci cantitatea de caldura ce se poate pierde este doar cea care se pierde din camera ta.

#9
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postimmkole, on 15 martie 2021 - 19:28, said:

Nu merge si sub plafon, adica pe tavan? Prin pod mai umblu si sa nu stric dupaia.

Trebuie sa o sustii cu ceva, iti trebuie ceva structura, bracketuri, cresc costurile, se complica manopera.

#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 23.09.2005

View Postimmkole, on 15 martie 2021 - 19:28, said:

Nu merge si sub plafon, adica pe tavan? Prin pod mai umblu si sa nu stric dupaia.

Ba se poate, de ce sa nu se poata. Dar asa-i, creste costul.

Dar tot nu m-ai lamurit: ai zis ca tavanul camerei e din capriori si scanduri, da? Dar scandurile, sunt puse pe un singur rand de scanduri? Sau sunt scanduri batute si sus si jos?

Edited by Phobos, 15 March 2021 - 19:37.


#11
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ai putea sus sa pui niste grinzi pe care sa calci, iar izolatie intre, dar acele grinzi vor scapa din caldura in afara.

#12
immkole

immkole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 02.01.2012

View PostPhobos, on 15 martie 2021 - 19:31, said:

Ba se poate, de ce sa nu se poata. Dar asa-i, creste costul.

View PostNotsure, on 15 martie 2021 - 19:30, said:

Trebuie sa o sustii cu ceva, iti trebuie ceva structura, bracketuri, cresc costurile, se complica manopera.
Am inteles. Va multumesc frumos pentru sfaturi. Acum am de gandit :). Am vazut la dedeman sisteme de prindere pentru vata. (https://www.dedeman....p=0&osa=1&upf=1). Ma gandeam sa le pun, sa pun vata si dupaia sa acopar tavanul cu osb.

#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 23.09.2005
No, bun. Am vrut sa pomenesc si eu de osb, dar m-am gandit ca poate nu vrei sa bagi atatia bani.

Edited by Phobos, 15 March 2021 - 19:42.


#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca ai tavan din lemn faci un cadru din profile rigips, umpli cu vata minerala si apoi pui rigips, in felul asta arata si bine.

#15
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
Este de bine ca solutia este pe drum. Dar santem siguri ca toata caldura se duce prin tavan?

#16
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Este un rigips cu polistiren., il prinzi direct pe tavan.

#17
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
1. nu folosi polistiren.
2. daca vrei tavan fals pune asa: rigips, folie bariera de vapori continua, este alu-pz ieftina si buna, vata.
3 atentie la folii de care si unde le pui! daca gresesti se poate face mucegai de toata frumusetea.

4. eu nu as folosi placile alea de rigips cu polistiren lipit de ele. poate le as recomanda dusmanilor mei :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate