Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Canada dupa 14+ ani

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#91
karle

karle

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.02.2021

View PostRosebud09, on 20 martie 2021 - 17:19, said:

Ia-o incet, si un parking officier are mai mult in Toronto, ala care are grija de masinile in parcare.
Nu ai cum, ca electrician oricat de bun sa ai venit ca lumea in asa loc mic. E complet altceva in orase mari, unde un instalator sau electrician bun pot castiga mult peste medie. Este piata.

It’s called complacency...
poate nu m-am exprimat eu bine, dar nu locuiesc in Toronto ci undeva aproape de cercul polar si salariul e aproape dublu fata de cel din Toronto, in schimb e deprimant

#92
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View Postkarle, on 21 martie 2021 - 04:44, said:

iti dau si tie acelasi raspuns pe care i l-am dat lui Rosebud09
https://www.hwdsb.on...uary-1-2021.pdf
Asta e job pt care am avut oferta scrisa si a trebuit sa-l refuz cand am vazut ce chirii sunt in zona Toronto




Pai daca atat poti dupa 14 ani e problema ta nu a pietei de munca... .uite aici un salariu cu 50% mai mare fara sa ma strofoc sa caut: https://jobs.westroc...26?lang=en_us#/


Si in plus nu trebuie sa stai in Toronto... Sunt destule locuri unde ca electrician o duci super bine... Este o meserie unde nu trebuie sa fi legat de un oras f. mare.... Sotia nu munceste? Daca stai intr-un oras mai mic si amandoi faceti $3k dupa taxe, e super ok... ma rog, daca vrei mai mult, trebuie sa si faci mai mult, dar $6k pe luna cash nu e rau...

Eu zic sa lasi forumul si sa pui mana pe treaba ca nu iti gaseste nimeni aici pe forum un job bun sau un trai decent...

Edited by KING_99, 21 March 2021 - 16:57.


#93
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Daca e deprimant, si te cred pentru ca la fel poate fi pentru multi chiar in mijlocul downtown Calgary (stie king 99 de ce) , atunci bagaju’ si biletul desi nu e usor deloc. In Nord sunt salarii destul de bune, dat fiind si costurile mai ridicate ale lucrurilor de baza din cauza de transport (de ex. in Nord West Territories se intalneste cel mai mare venit pe locuitor si pe familie din Canada, dar nu e relevant, astea au un pret greu de platit in viata de zi cu zi, de aia e pustiu si deprimant, ca nu vine nimeni).

Acei 26.9 pe ora reprezinta totusi un salariu bunicel, cam medie in mai toate locurile, si sa stii ca sunt chiar absolventi de universitati cu master, in orase mari, care nu iau banii aceia in primii ani. Un mare numar de functionari, servicii, accounting, in industrie chiar, calificati si cu studii universitare ar fi destul de multumiti, dar desigur ca nu la Cercul Polar, asa nu, acolo e pentru munca grea, timp scurt, salariu mare, facut un ban si plecat in locuri mai suportabile.

Ai Alberta toata, mai la sud, daca tot te-ai obisnuit cu frigul :D, doua orase mari in topul continentului la venituri si nu te costa mai mult de 1500 chiria la 2-bed aproape de centru. Constructii- plin de locuri, chiar daca acum cu epidemia s-a redus activitatea. Saskachewanul abia asteapta oameni cu meserie si nicaieri nu se fac mofturi ca ai 25 sau 55 de ani.

Meseria e bratara de aur, intaresc si eu asta.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate