Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Canada dupa 14+ ani

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postkarle, on 15 martie 2021 - 02:05, said:

depresia isi facea de cap
Depinde de fiecare persoana, unii n-au astfel de probleme.

#20
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
mereu la topice de genul o sa gasesti oameni care o sa-ti spuna ca fie nu te-ai adaptat si ca e ceva gresit cu tine si ca Romania e naspa. altii o sa zica ca Romania e raiul pe pamant.

as zice ca scopul tau in viata nu ar trebui sa depinda de un loc anume, fie ca stai in Romania sau Canada. cred ca e prea overrated faptul ca vrei sa locuiesti in x oras. Oamenii sunt oameni, oriunde te-ai duce. Si acolo poti da de un doctor prost sau de un primar corupt.

Comparatiile Romania vs alte tari nu-si iau rostul, sunt prea multe de discutat, adica e prea personala alegerea. Nici sa compari Bucuresti cu alt oras nu-si are rostul, eu chiar locuiesc in Romania intr-un oras unde am lasat masina descuiata de atatea ori, unde nu ma fugaresc cainii si etc, nici doctorii nu ”prea” mai iau spaga. Viata-i linistita si chill, sunt o groaza de parcuri pentru copii, sunt parcuri de relaxat, sunt si locuri special amenajate pentru gratar.  Si ai mei mi-au lasat apartamentul, unde am centrala si pot sa setez temperatura cat vreau eu. Afara trebuia sa o iau de la 0 si sa dau 1 mil de $ pe un apartament/casa, asta nu e fun. Poate pentru unii scopul vietii e sa faca asta, sa inceapa undeva de la 0 si sa ajunga CEO si pentru ei asta inseamna ca au reusit.

Deci na, sunt tot felul de nuante, care-s specifice si unice fiecarui om. Si deseori nu stii cine e mai castigat ala de merge prin ploaie sau ala care sta in casa.

Edited by bobitad, 15 March 2021 - 09:46.


#21
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostHunor_66, on 15 martie 2021 - 09:12, said:

Eu observ ca de fapt, problema ii locatia cu iarna lunga.

Evident. Si, daca n-ai vodka, ai o problema Posted Image

#22
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014
Pb este la tine in tartacuta, necum in exterior. Gandeste-te bine ce-ti doresti, daca vrei sa fugi de coruptia canadiana si sist. de sanatate slab.....Acilea bad guys is (acuma-i o exceptie) la butoane fac legile in parlament/guverneaza. Vezi ca aici  bank food sunt containerele/groapa de gunoi a orasului.

#23
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Initiatoarea nu are nicio problema la tartacuta. E amuzant su trist in acelasi timp cum useri ca si Ioana1973, concluzioneaza ca daca nu gandesti ca ea sau nu ai pararea ei gata esti defect la cap.

Este ceva normal si personal ca in unele locuri sa iti placa si in altele nu.

Edited by qew, 15 March 2021 - 10:14.


#24
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
solutia sta intr-o excursie in ro, cu mancare din supermarket, mers cu transportul in comun si eventual si trecut in vizita printr-un spital.
asa te lamuresti daca e de tine sau nu.

#25
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014

View Postqew, on 15 martie 2021 - 10:14, said:

Initiatoarea nu are nicio problema la tartacuta. E amuzant su trist in acelasi timp cum useri ca si Ioana1973, concluzioneaza ca daca nu gandesti ca ea sau nu ai pararea ei gata esti defect la cap.

Nu zice nimeni de defect la cap, ea spune ca-i in depresie. Jumatate din colegii mei de facultate sunt prin Alberta, Vancouver, Quebec.....am frate in Toronto, in 2015 am fost personal acolo, am interactionat cu romani, nici unu nu vrea inapoi, toti se felicitau pt decizia de a pleca. Daca ar fi sa fiu succint as spune: acolo greu dar frumos, aici greu si urat, o parere personala bineinteles.

#26
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021
Cand am fost la New York am cunoscut un roman pe acolo care era in America de vreo 7 ani si care nu reusise sa plece de acolo nici la inmormantarea parintilor din motive de viza, ca nu-l mai lasau americanii sa intre inapoi in tara.
Mi s-a parut sinistru.

#27
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014
Mai cred ca Europa de Vest ( exclud Norvegia, Finlanda, tarile nordice unde nu am fost) are 50 de ani in urma Canadei, o fi de la WW2, o fi de la apropierea de USA, sist anglosaxon, naiba stie..... Nu vb de est....

#28
jiovrica-ciobanoiu

jiovrica-ciobanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 29.11.2018

View Post_-livio-_, on 15 martie 2021 - 10:25, said:

solutia sta intr-o excursie in ro, cu mancare din supermarket, mers cu transportul in comun si eventual si trecut in vizita printr-un spital.
asa te lamuresti daca e de tine sau nu.


Sinteti cinic, foarte cinic. Daca ar fi si numai dupa cele 3 criterii exprimate mai sus si tot ar trebui sa fugi din Canada cu un Mach 5.

#29
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020
Daca si in Canada e coruptie si sistem de sanatate pe butuci vino ma inapoi in Romania ca noi le dam clasa...

Si eu cred ca e troll cu 4 postari mari si groase

Acum vrea in Danemarca - unde nu e frig si noapte tot anul https://forum.softpe.../#entry27553332

#30
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postioana1973, on 15 martie 2021 - 10:45, said:

Mai cred ca Europa de Vest ( exclud Norvegia, Finlanda, tarile nordice unde nu am fost) are 50 de ani in urma Canadei, o fi de la WW2, o fi de la apropierea de USA, sist anglosaxon, naiba stie..... Nu vb de est....

Iar io cred ca scrii timpenii Posted Image

#31
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Postioana1973, on 15 martie 2021 - 10:36, said:

Nu zice nimeni de defect la cap, ea spune ca-i in depresie. Jumatate din colegii mei de facultate sunt prin Alberta, Vancouver, Quebec.....am frate in Toronto, in 2015 am fost personal acolo, am interactionat cu romani, nici unu nu vrea inapoi, toti se felicitau pt decizia de a pleca. Daca ar fi sa fiu succint as spune: acolo greu dar frumos, aici greu si urat, o parere personala bineinteles.

Fiindca oamenii sunt diferiti unii de altii. Au fiecare alte valori si preferinte, ce e asa de greu de inteles? E adevarat ca acest concept este greu de inteles de unii ce se cred buricul pamantului si raporteaza totul la ei sau la ce cunosc ei. Cum esti si tu.

#32
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View PostTankx, on 15 martie 2021 - 10:45, said:

Cand am fost la New York am cunoscut un roman pe acolo care era in America de vreo 7 ani si care nu reusise sa plece de acolo nici la inmormantarea parintilor din motive de viza, ca nu-l mai lasau americanii sa intre inapoi in tara.
Mi s-a parut sinistru.

Adica statea ilegal? Ca nu stiu ce viza legitima, dupa 7 ani de sedere, nu te lasa sa iesi si sa revii inapoi pentru scurt timp.

#33
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Pana la urma totul se reduce la gradul de integrare/adaptare.
Am un prieten bun emigrat de peste 20 ani acolo, cu totul - nevasta, copii, catel (astia la propriu) si purcel (asta la figurat).
El si copiii integrati perfect, sotia nu.
El vrea sa ramana, sotia vrea inapoi... Probabil a ramas cu nostalgia socializarii cu vecinele la spartul de seminte pe bancuta, in fata blocului.
A, sa nu uit, el cu un job foarte bun, ea de ceva ani casnica.

#34
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View Postkarle, on 15 martie 2021 - 02:05, said:

Daca se gandeste cineva sa vina aici trebuie sa tina cont ca vor fi o generatie pierduta.

Ce inseamna pentru tine generatie pierduta? Ca nu esti milionar? Ca nu te integrezi in societatea respectiva? Daca cineva reuseste sa creeze un viitor bun/bogat pentru copii sai se considera pierdut, ce sa mai zica cei ce n-au bani nici sa-si tina copii in scoala...

#35
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

View Postjiovrica-ciobanoiu, on 15 martie 2021 - 10:52, said:

Sinteti cinic, foarte cinic. Daca ar fi si numai dupa cele 3 criterii exprimate mai sus si tot ar trebui sa fugi din Canada cu un Mach 5.


posibil, dar la mine astea 3 motive au fost picatura ce a umplut paharul si m-au facut sa impachetez una-alta si sa o roiesc de pe plaiurile mioritice.
din sau in? imi e extrem de greu sa cred ca stau mai prost decat ro la capitolul asta.

in plus in 14+ ani tara s-a schimbat extrem de mult si are sanse maxime ca nostalgia sa nu fie de ajuns pt a compensa, de asta spuneam de o vizita inainte de a lua o decizie.

Edited by _-livio-_, 15 March 2021 - 11:37.


#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkarle, on 15 martie 2021 - 02:05, said:

Partile pozitive ar fi: stabilitate, predictibilitate, pasaport respectat oriunde ma duc, lipsa grijii de maine.
Deci practic tu spui ca dupa ce-a fost totul roz ai ajuns sa n-ai ce manca apoi concluzionezi ca defapt acolo ai stabilitate, predictibilitate si lipsa grijii de maine?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate