Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

NAS sau NAS din Rasperry Pi?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
am avut ca a ta, acu 3 ani am facut upgrade la asta.

#20
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,003
  • Înscris: 20.06.2005
Clar e mai potenta.
Pana nu se strică nu o schimb, face fata cu brio la ce ii cer. Sunt limitat de spatiu carcasei, am doar 2 SSD-uri pt SO si 2 HDD-uri pt date, mai mult nu am loc. Doar sa schimb carcasa ceea ce nu as dori.

#21
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,885
  • Înscris: 04.10.2007
Din punctul meu de vedere (daca bugetul poate fi usor suplimentat) cea mai buna solutie eu un MicroPC.
Gasesti astfel de PC-uri SH/refurbished cu i3/i5 gen 6,7,8 cu 8GB DDR4 + SSD la aprox 1000 RON. Astfel cu un PC de genul poti sa faci ce vrei tu nu mai esti limitat de OS-ul NAS-ului.

#22
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009
@mirel3003 in ce sens te limiteaza OS-ul NAS-ului in conditiile in care un NAS iti permite acces la Linux-ul pe care e bazat plus instante Docker (si VM-uri daca NAS-ul e din seriile mai puternice x86 ) ; asta e pe langa multitudinea de aplicatii dedicate native care oricum acopera 90+ din potentialele use-case-uri (baze de date , web/application server, home automation, backup ....etc./etc).
Cate din acele microPC-uri permit utilizarea a macar 1HDD 3,5" ( nu mai vorbim de 2 ) in conditiile in care sunt gandite in majoritatea cazurilor pt. 1 HDD 2,5"+ combo DVD slim/HDD 2,5" ?
Exista use-case si pt. asemenea device-uri (ServetheHome are o serie intreaga f buna cu refolosirea unor asemenea echipamente) insa trebuie sa fii constient ca exista si limitari in ceea ce priveste paritatea lor cu un echipament gandit de la 0 pt. a indeplini un rol (altul decat rolul pt. care au fost gandite ele initial)

In ceea ce priveste construirea unui NAS DIY plecand de la o PB cu ATOM embeded quad core ( ca sa aiba sens sa poti avea 1-2 VM-uri light plus serviciile normale ) cand faci calculul final cu costurile carcaselor si surselor SFX , ambele de serie mica si cost ridicat in consecinta , + RAM ajungi la costuri similare cu cele oferite de producatorii de NAS-uri consacrati (modelele echivalente cu x86) fara beneficii reale .

#23
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,003
  • Înscris: 20.06.2005

View Postmirel3003, on 15 martie 2021 - 09:46, said:

Din punctul meu de vedere (daca bugetul poate fi usor suplimentat) cea mai buna solutie eu un MicroPC.
Gasesti astfel de PC-uri SH/refurbished cu i3/i5 gen 6,7,8 cu 8GB DDR4 + SSD la aprox 1000 RON. Astfel cu un PC de genul poti sa faci ce vrei tu nu mai esti limitat de OS-ul NAS-ului.
Te inseli, nu limiteaza deloc linuxul partea de NAS. Este chiar invers, deschis la multe posibilitati (windows nu as pune pentru asa ceva in nici un caz).
Partial nu-s de acord deloc cu solutiile de deasupra, in special daca puterea e peste 30W nu prea e ok. Daca e intre 15-30W e ok, sub 15W e perfect.

Edited by wolfydRg, 15 March 2021 - 10:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate