Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum se pot localiza hackerii din spatele unui site fraudulos?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#37
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View PostAlexEn, on 14 martie 2021 - 19:02, said:

Ce treaba are SUA? Firma e din Panama.

Namecheap este o firma din SUA. Ce vezi tu Panama este acel WhoisGuard (mascarea adevaratului proprietar al domaniului):
https://www.namechea...ity/whoisguard/

#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttechuser, on 14 martie 2021 - 16:27, said:

unde se poate raporta acest website pentru a fi inchis?
Se inchide el dupa ce pacaleste suficient de multi... nu era clar ca mirajul crypto va atrage doritorii de castiguri mari ? Posted Image
Trece la pierderi ca oricum fiind un sistem nereglementat nu se poate face nimic.

Edited by andreic, 14 March 2021 - 20:18.


#39
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostAlexEn, on 14 martie 2021 - 19:02, said:

Ce treaba are SUA? Firma e din Panama.
depinde de cine gazduieste site-ul si unde este "data centerul"

Asa cum au inchis GAB pot inchide si alte mizerii din astea.

#40
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postandreic, on 14 martie 2021 - 20:17, said:

Se inchide el dupa ce pacaleste suficient de multi... nu era clar ca mirajul crypto va atrage doritorii de castiguri mari ? Posted Image
Trece la pierderi ca oricum fiind un sistem nereglementat nu se poate face nimic.
Daca stau toti cu mana in san nu se inchide nimic! siteul cred ca  functioneaza de 2 ani ( cel putin varsta domeniului
este de peste 2 ani), cei pacaliti macar de raporta siteul pentru phishing AICI  deoarece pe langa bitcoin i-au pacalit si cu pescuirea datelor personale, adrese pentru trimitere comanda etc Eu personal am cerut inchiderea  mai multor siteuri de phishing (si le-au inchis) insa se vedeau ca sunt siteuri de phishing de la posta in cazul asta trebuie ca mai multe persoane sa raporteze siteul (care pare in regula la prima vedere).
Citez de pe siteul de mai sus (primul link):

Quote

"Evidențe negative
Proprietarul site-ului îți ascunde identitatea cu ajutorul unui serviciu plătit
This website has received mainly negative reviews
Oamenii au votat acest site ca o posibilă inselatorie pe Scamadviser.com și Safe.Shop
Am detectat servicii cryptocurrency care ar putea avea un risc ridicat"

Edited by stlk, 14 March 2021 - 22:03.


#41
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020

View Postruzgar, on 14 martie 2021 - 18:10, said:

nu cred nimic din ce zice initiatorul

tu oricum nu crezi nimic ... nu sunt eu pagubitul nu-ti mai bate capul ... sau gura de pomana

este un amic din austria ... are 25 de ani.

daca m-ar fi intrebat inainte cred ca ii scapam doua palme dupa ceafa .... cauta disperat echipamente pt mining si a nimerit acolo

personal nu as fi cumparat de pe site-ul ala nici daca vindea gratis ...


cum e cu btc? ..... se prabuseste anul asta?

View Postbalauru69, on 14 martie 2021 - 19:59, said:

Namecheap este o firma din SUA. Ce vezi tu Panama este acel WhoisGuard (mascarea adevaratului proprietar al domaniului):
https://www.namechea...ity/whoisguard/

namecheap trebuia sa blocheze cumva numele domeniului pana acum ... am incercat sa-i sun in sua si sa raportez site-ul dar nu am reusit datorita fusului orar

se pare ca au un departament care se ocupa pt astfel de cazuri ....

Edited by techuser, 14 March 2021 - 22:46.


#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Poststlk, on 14 martie 2021 - 21:54, said:

Daca stau toti cu mana in san nu se inchide nimic! siteul cred ca  functioneaza de 2 ani ( cel putin varsta domeniului
este de peste 2 ani), cei pacaliti macar de raporta siteul pentru phishing AICI  deoarece pe langa bitcoin i-au pacalit si cu pescuirea datelor personale, adrese pentru trimitere comanda etc Eu personal am cerut inchiderea  mai multor siteuri de phishing (si le-au inchis) insa se vedeau ca sunt siteuri de phishing de la posta in cazul asta trebuie ca mai multe persoane sa raporteze siteul (care pare in regula la prima vedere).
Citez de pe siteul de mai sus (primul link):
Atunci inseamna ca sunt bazati si nimic nu-i poate atinge Posted Image Netrunners...

Edited by andreic, 14 March 2021 - 22:46.


#43
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

View Posttechuser, on 14 martie 2021 - 22:45, said:

tu oricum nu crezi nimic ... nu sunt eu pagubitul nu-ti mai bate capul ... sau gura de pomana

este un amic din austria ... are 25 de ani.

daca m-ar fi intrebat inainte cred ca ii scapam doua palme dupa ceafa .... cauta disperat echipamente pt mining si a nimerit acolo

personal nu as fi cumparat de pe site-ul ala nici daca vindea gratis ...


cum e cu btc? ..... se prabuseste anul asta?



namecheap trebuia sa blocheze cumva numele domeniului pana acum ... am incercat sa-i sun in sua si sa raportez site-ul dar nu am reusit datorita fusului orar

se pare ca au un departament care se ocupa pt astfel de cazuri ....
Astia din Austria nu au divizie de cybercrimes la politie sau ceva de genul? Daca a platit cu crypto atunci traseul banilor poate fi urmarit pe blockchain, cu conditia ca hackerii sa fie idioti si sa nu fi folosit Monero sau Tornado.cash. Daca site-ul este mai vechi si hackerii fac asta de mult cel mai probabil isi ascund urmele bine and he's out of luck. Cred ca era mai usor daca tipul era american, politistii americani nu prea se joaca cu asa ceva, imediat pun divizia de nerzi la treaba.

#44
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu le poate face nimic, dar de banii aia a aflat ca e prost. Acum trebuie sa incerce sa nu mai fie prost.

#45
miha90

miha90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 05.10.2010
energia electrica consumata pt mining acolo e pierderea

#46
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Posttechuser, on 14 martie 2021 - 22:45, said:


namecheap trebuia sa blocheze cumva numele domeniului pana acum ... am incercat sa-i sun in sua si sa raportez site-ul dar nu am reusit datorita fusului orar

se pare ca au un departament care se ocupa pt astfel de cazuri ....

Nu blocheaza, ia-ti gandul. Chiar daca ii suni, nu vei rezolva nimic.

#47
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020

View Postrola_ocb, on 15 martie 2021 - 01:39, said:

Astia din Austria nu au divizie de cybercrimes la politie sau ceva de genul? Daca a platit cu crypto atunci traseul banilor poate fi urmarit pe blockchain, cu conditia ca hackerii sa fie idioti si sa nu fi folosit Monero sau Tornado.cash. Daca site-ul este mai vechi si hackerii fac asta de mult cel mai probabil isi ascund urmele bine and he's out of luck. Cred ca era mai usor daca tipul era american, politistii americani nu prea se joaca cu asa ceva, imediat pun divizia de nerzi la treaba.

am incercat deja asta insa folosesc un fel de sistem in cascada in care tranzactiile se fac prin intermediul mai multor wallet-uri

nu folosesc un singur wallet ....

a fost anuntat si FBI-ul ... nimeni nu face nimic

sunt foarte multe persoane pacalite .... multi tineri teribilisti fara pic de creier

am incercat azi sa plasez o comanda si chiar am discutat cu cineva de pe site prin chat

am incercat sa-i conving sa fac plata prin paypal sau cont bancar sub pretextul ca nu am crypto

au zis ca din cauza pandemiei se prefera plata cu crypto intrucat este mult mai rapida si eficienta

foarte amabili si foarte convingatori .... exact ca in cazul unui magazin online real

profesionisti .... astia nu-s amatori

de asta si FBI-ul si restul s-au lasat pagubasi

au un cont pe FB ... exista vreo modalitate de a identifica ip-ul locatiei persoanei cu care vb cu messenger?

Edited by techuser, 15 March 2021 - 22:08.


#48
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
cum gaseste politia o persoana de pe Facebook? sa o localizeze ....

comanda netstat am vazut ca arata porturile deschise precum si ip-urile

mai mult decat sigur folosesc proxy sau vpn-uri pt a ascunde adevarata locatie

Edited by techuser, 15 March 2021 - 22:22.


#49
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
am gasit un ip 216.52.2.19 ....

si walletul de btc pe care-l folosesc pt a incasa banii .... 159YJTEGd8cpyntzRXjuyupNho96ouGPbn

la plata domeniului si a gazdurii la namecheap s-au folosit banii reali ... carti de credit reale

toate astea se pot identifica daca se doreste asta ...

Edited by techuser, 15 March 2021 - 22:48.


#50
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2005
Acel IP sigur nu e al lor, in ziua de azi majoritatea programelor de chat care se respecta nu mai sunt p2p, altfel era risc de securitate, ddos pentru cei care-l folosesc.
Acel wallet nu pare sa fi primit nimic, probabil sterg walletul si pun unul nou dupa fiecare tranzatie.
Domeniile probabil sunt cumparate cu CC furate.

#51
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
dar messengerul de la FB?

Edited by techuser, 15 March 2021 - 23:16.


#52
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2005
Nu mai zic de FB, iti dai seama ca ai putea afla IP vedetelor. Totul trece prin serverele facebook..
Chiar daca l-ai afla, sigur folosesc VPN.

#53
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003
Da cum se demonstreaza prejudiciul ca eu nu ma prind ?
Bitcoinii aia nu valoreaza nimic cand Garcea te pune la declaratie sa zici care-i prejudiciu.
Ii spui prejudiciu 0.01234x bitcoini si incepi sa le scrii hashu ?
:)

#54
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
tranzactiile sunt inregistrate ... se vede cat s-a platit si in ce wallet

discutiile pe chat, messenger, samd

s-au prins ca ceva nu e in regula ... nu mai vor sa-mi mai raspunda pe messenger Posted Image

View Postvj_Heaven, on 15 martie 2021 - 23:12, said:

Nu mai zic de FB, iti dai seama ca ai putea afla IP vedetelor. Totul trece prin serverele facebook..
Chiar daca l-ai afla, sigur folosesc VPN.

daca este securizat prin vpn sau proxy server dar daca nu se poate afla ip-ul

Quote

How can I find someone’s IP Address on Facebook?
It is possible to find an IP Address using the Facebook messenger/chat application. Using the command prompt tool (for Windows users) or the utility tool (for Mac users) and the netstat function, you can easily trace someone’s IP address on this social media platform. You must first establish a connection with the user – This should be an open connection, therefore, the built in Facebook chat system is the best option to use. Open a new chat window with the user and ensure that they are online. Once you have opened a chat window, keep it open, and then proceed to open the Command Prompt tool or Utility tool depending on your OS.
Once you have opened this tool simply type in “netstat –an” and press enter. Providing that you have an active connection with the end user, their IP address should then appear after a short period of time. Before executing this command, ensure that you have closed any other windows and browser sessions as other IP addresses could be returned also that could be confusing.
By obtaining the IP address, you can then do as you wish with it and even report it to Facebook if you feel that the user requires a ban or disciplinary action.

Edited by techuser, 15 March 2021 - 23:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate