Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Despre UK în general și BREXIT în particular

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2077 replies to this topic

#1171
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011

View PostCatean, on 06 iulie 2022 - 19:23, said:



DevOps, DevSecOps.
Deci în Romania doar in IT se mai fac bani cat de cat....

#1172
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View Postgarett, on 07 iulie 2022 - 14:39, said:


Britoni sadea, nepoții Boudicăi! :D
Ca și primarul Londrei sau unor mari orașe din UK.
Este doar o chestiune de timp pana ce actualii majoritari vor deveni minoritari iar actualii minoritari, extraeuropeni, vor deveni majoritari.
Funeriu Lucian știe foarte bine ce se întâmplă și în Franța.Saptamana trecuta,Funeriu a afirmat ca în circa 20 de ani, magrebienii vor fi majoritari în Franța.


View Postgarett, on 07 iulie 2022 - 14:29, said:


Probabil de asta a și picat...

Explicația BBC de ce a picat BJ.


https://www.bbc.com/...litics-59966249

https://www.bbc.com/...litics-62070422

Edited by max_01, 07 July 2022 - 15:49.


#1173
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
https://fb.watch/e6D4zIUa1K/
Pentru amatorii de Dana Budeanu, varianta britanică 🤣

#1174
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmax_01, on 07 iulie 2022 - 14:19, said:

Trei nume sunt vehiculate atunci când vine vorba de succesorul lui Johnson: Rishi Sunak, care a demisionat recent din funcția de ministru de Finanțe, Liz Truss, șefa diplomației britanice, și experimentatul Sajid Javid.
Contenderii : https://www.bbc.co.u...litics-60037657

Eu imi pun speranta in Jeremy Hunt.

View Postmaladetz, on 07 iulie 2022 - 15:07, said:

Deci în Romania doar in IT se mai fac bani cat de cat....
Sau la pilaraie la stat : Romatsa si alte agentii afaceri de familie.

#1175
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011

View PostCatean, on 07 iulie 2022 - 15:58, said:


Sau la pilaraie la stat : Romatsa si alte agentii afaceri de familie.
Pur și simplu nu as putea sa stau căpușă la stat :)

#1176
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 21.08.2003

View PostCatean, on 07 iulie 2022 - 10:51, said:

Un partid vandut la Rusi si la Sauditi, deconectat complet de majoritatea populatiei. Sincer, sper sa fie wiped la alegeri.

View Postgarett, on 07 iulie 2022 - 14:29, said:

Probabil de asta a și picat...

View PostKiloW, on 07 iulie 2022 - 14:34, said:

Ar fi super nasol dacă e adevărat!
Nu ar fi ceva incredibil ba chiar foarte posibil dupa mare lovitura brexit  care este cea mai importanta victorie a lui putin, cu cateva milioane a contaminat creierele spalate si cozile de topor si a daramat unul din piloniii de baza ai Ue...aia a fost cu adevarat o lovitura de maestru, acum cheltuie un miliard pe zi intr-un razboi pierdut pe cand brexitul va ramane valabil decade intregi sau poate chiar definitv.

#1177
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@cristian_sen

Cred ca exagerezi. Brexitul nu este opera lui Putin. Nu inteleg de ce e asa de greu de inteles ca aproximativ jumatate din britanici nu vor sa aiba nimic de a face cu UE. Dupa mintea unora daca esti impotriva UE atunci in mod automat faci jocurile lui Putin. Da, poate ca lui Putin i-a convenit Brexitul dar nu din cauza lui a avut loc. Apoi Boris, cel care a pus in practica Brexitul, a trimis arme Ucrainei deci e clar ca el si cu Putin nu sunt prieteni.

In ceea ce priveste pierderea razboiului de catre rusi, mai e mult pana acolo, eu vad ca ei castiga teren, incet dar castiga.

#1178
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 21.08.2003
In toate tarile Ue sunt miscari anti-ue dar minoritari. Vocali dar minoritari(inca) din fericire. Asa era si un uk dar in urma campaniilor agresive, de la tv la banere pe autobuze, s-au insinuat aceste idei intr-o masa critica a populatiei care a votat nucleara. Nicaieri nu a mai fost asa ceva iar asta a fost planul ''inginerilor de suflete'' de la kremlin, pe nemti ii aveau in buzunare cu gazul si slube bune la gazprom ptr agentii lor, frantujii  sunt in limba dupa ei din propie initiativa, mai ramasese englezii pe care i-au rezolvat elegant frumos iremediabil. Daca societatea functioneaza cat de cat istoria imi va da dreptate peste ani, nu ca va mai conta ceva dar oricum...

#1179
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

View Poste2k, on 07 iulie 2022 - 21:57, said:

@cristian_sen

Cred ca exagerezi. Brexitul nu este opera lui Putin. Nu inteleg de ce e asa de greu de inteles ca aproximativ jumatate din britanici nu vor sa aiba nimic de a face cu UE. Dupa mintea unora daca esti impotriva UE atunci in mod automat faci jocurile lui Putin. Da, poate ca lui Putin i-a convenit Brexitul dar nu din cauza lui a avut loc. Apoi Boris, cel care a pus in practica Brexitul, a trimis arme Ucrainei deci e clar ca el si cu Putin nu sunt prieteni.

In ceea ce priveste pierderea razboiului de catre rusi, mai e mult pana acolo, eu vad ca ei castiga teren, incet dar castiga.

Si brexit si trump sunt mana lui putin. S-au pompat bani in propaganda anti ue si anti imigranti, de parca imigrantii sunt problema.
Daca tu, englez format intr-o societate functionala, cu sistem de invatamant bun, te plangi ca iti fura imigrantul locul de munca, asta in conditiile in care ala n-are scoala, n-are bani, n-are prieteni, nu stie limba, inseamna ca esti ultimul retardat si-ti meriti soarta.

#1180
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011

View Postmax_01, on 07 iulie 2022 - 15:38, said:

Funeriu Lucian știe foarte bine ce se întâmplă și în Franța.Saptamana trecuta,Funeriu a afirmat ca în circa 20 de ani, magrebienii vor fi majoritari în Franța.
Cine este Funeriu Lucian?

#1181
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Poste2k, on 07 iulie 2022 - 21:57, said:

@cristian_sen

Cred ca exagerezi. Brexitul nu este opera lui Putin.

Doar opera lui Putin. Cambridge analytica si fabrica de troli ruseasca au concertat si Brexitul si alegerea lui Trump. Brexit nu exista fara atacuri constante rusesti, care dupa ce s-au trezit fara bani in Cipru (bail-in, cauta pe net) au avut nevoie de o tara non-UE unde sa le fie banutii safe...aka Londongrad. Faza cu John taranul Brexiteer inrait, care a plecat de la pub la vot sa isi salveze tara de romani, e pentru suflete care cred ca tot ce zboara se mananca.

Edited by Catean, 08 July 2022 - 16:40.


#1182
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postcristian_sen, on 08 iulie 2022 - 06:13, said:

In toate tarile Ue sunt miscari anti-ue dar minoritari. Vocali dar minoritari(inca) din fericire. Asa era si un uk dar in urma campaniilor agresive, de la tv la banere pe autobuze, s-au insinuat aceste idei intr-o masa critica a populatiei care a votat nucleara. Nicaieri nu a mai fost asa ceva

Acuma, adevărul e că nu e Marea Britanie singura naţiune care a părăsit Uniunea Euroreană. A mai făcut-o...Groenlanda, în 1985. :nanana:

#1183
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postlupini, on 08 iulie 2022 - 16:49, said:

Acuma, adevărul e că nu e Marea Britanie singura naţiune care a părăsit Uniunea Euroreană. A mai făcut-o...Groenlanda, în 1985. Posted Image

Da, doar ca Groenlanda ii ca si in UE : https://en.wikipedia..._European_Union . Au asociere prin statului de membru UE al DK-ului.

Edited by Catean, 08 July 2022 - 16:53.


#1184
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,997
  • Înscris: 27.02.2018

View Poste2k, on 07 iulie 2022 - 21:57, said:

@cristian_sen

Cred ca exagerezi. Brexitul nu este opera lui Putin. Nu inteleg de ce e asa de greu de inteles ca aproximativ jumatate din britanici nu vor sa aiba nimic de a face cu UE. Dupa mintea unora daca esti impotriva UE atunci in mod automat faci jocurile lui Putin. Da, poate ca lui Putin i-a convenit Brexitul dar nu din cauza lui a avut loc. Apoi Boris, cel care a pus in practica Brexitul, a trimis arme Ucrainei deci e clar ca el si cu Putin nu sunt prieteni.

In ceea ce priveste pierderea razboiului de catre rusi, mai e mult pana acolo, eu vad ca ei castiga teren, incet dar castiga.
brexitul a fost mâna rușilor, cu oligarhii care au cumpărat propagandă și proprietăți în UK care au manevrat idioții frustrați cum sunt și la noi pesedezii și hauritii care dau vina pe UE că ei sunt dobitoci care votează niște hoți ca să ii fure.
Când erau în UE, britanicii avea lira lor, nu euro, și beneficiau de tratament preferențial pe insula lor, așa că nu europenii sunt de vină că i-au prostit rușii pe engleji că sunt mare imperiu și merită totul de la lumea nerecunoscatoare. Vedem retorica asta revanșardă și la putin, trump, orban și toți ăia din gloata "suveranista".

#1185
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Ce ii aiurea, ii ca sunt foarte multi oameni ignoranti care nu vor sa accepte adevarul nici cand este clar in fata lor si asa agravam agravarea. Ceva de genul, am sarit gardul pe care scria clar ca e pericol de cadere in gol, vedem prapastia, dar mergem inainte sa nu rada cei ce nu au sarit gardul si ne-au atentionat ca nu e bine.

#1186
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
La fel cum Brexitul și războiul e opera lui Putin, la fel se poate bate câmpii ca ar fi americanii.
Au tot interesul sa slăbească o Europa unita și puternica. Ba chiar mult mai mare ca Putin. Doar ca au gost inteligenți si-au găsit țapul ispășitor, la fel ca si speculațiile cu privire la Trump care s-au dovedit a fi mana lui Hilary și a serviciilor secrete.
E mai simplu sa îl vezi pe Igor za bed gai decât pe John calare pe cal gata sa izbăvească lumea de nenorociri.
Batem câmpii, treburile astea se fac în spatele ușilor închise și niciunul n-are habar cine și ce manevrează.
UK, UE, SUA, Rusia, echipe de fotbal cu susținători fanatici care se bat pe stadioane în timp ce jucătorii și managerii fac jocurile de culise, fac transferuri și își fac vacantele împreună fără nicio rivalitate. Cea mai buna prietenie e aia pe bani, fraierii sunt pulimea de rand care comentează și pun botul la tot felul de propagande.


View Postcarturarulobosit, on 08 iulie 2022 - 10:31, said:



Si brexit si trump sunt mana lui putin. S-au pompat bani in propaganda anti ue si anti imigranti, de parca imigrantii sunt problema.
Daca tu, englez format intr-o societate functionala, cu sistem de invatamant bun, te plangi ca iti fura imigrantul locul de munca, asta in conditiile in care ala n-are scoala, n-are bani, n-are prieteni, nu stie limba, inseamna ca esti ultimul retardat si-ti meriti soarta.
Cati englezi cunoști care ti-au spus asta? Eu in 8 ani n-am auzit unul sa se plângă ca ii fura careva locul de munca.
Singurul lor of este ca imigranții se vând foarte ieftin și în anumite meserii lucrul asta a produs o stagnare a preturilor și salariilor. Asta e mult diferit fătă de furatul locurilor de munca.
Și tu dacă ti-ar veni 15 pakistanezi în firma și când ai cere mărire de salariu sa ți se spună ca ești de înlocuit căci sunt angajați cu jumătate din salariul tău și care muncesc și de 2 ori mai mult și poate mai bine, cred ca ai avea un cui împotriva lor.

View PostAlecsandru010, on 06 iulie 2022 - 21:25, said:

Babuinul e pe cale sa paraseasca pozitia de premier al UK. Mi-aduce aminte de Grindeanu al nostru. Numai ala mai ramasese singur prin guvern..
Fără sa am vreo simpatie pentru personaj, dar dacă ai fi fata-n fata cu "babuinul" probabil n-ai fi capabil nici sa spui hello. Asta are niste Oxford in spate, vreo 2 mandate în Londra și președintele conservatorilor plus pron-ministru.
Sunt curios ce contribuții notabile au stimabilii noștri aruncatori de insulte, bănuiesc ca mult peste un amarat de babuin.

Edited by Astrul, 08 July 2022 - 21:36.


#1187
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View PostAstrul, on 08 iulie 2022 - 21:35, said:

Cati englezi cunoști care ti-au spus asta? Eu in 8 ani n-am auzit unul sa se plângă ca ii fura careva locul de munca.

Pai chiar tu erai ala care le fura locul de munca, cum era sa-ti spuna in fata?

#1188
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019
Eu cred ca din contra UE a fost vanduta la rusi atat prin Germania care avea relatii economice foarte bune cu rusii cat si prin Franta care vroia o armata unica europeana iar GB prin Brexit s-a dat de partea americanilor. Acum tarile europene militeaza pe o incetare rapida  a razboiului prin negocieri (ca vine iarna si frigul si e tare greu fara gazul rusesc), evident asta presupinand acum pierdere de teritorii de catre Ucraina , pe cand GB prin Boris Jonson a fost de partea americanilor si a ajutat si militar masiv pt ducerea razboiului pana la capat. Cu toate ca demisia lui Boris Johnson nu cred ca are dea face cu acest lucru, ci cu dificultatile economice creeate de razboi si de situatia mondiala, o schimbare de politica in relatia cu Ucraina nu poate fi exclusa . Cat despre Brexit eu cred e o cale fara intoarcere Boris Johnson fiind doar un mic pion in realizarea acestuia. Cu brexitul a fost un consens mult mai larg (inclusiv casa regala britanica, armata si serviciile secrete), buninteles ca populatia a fost manipulata (ca intotdeauna) pt a da un aspect democratic iesirii din UE.

Edited by AlexD2, 09 July 2022 - 05:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate