Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Profesia de expert contabil

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Deutschland19

Deutschland19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.05.2016
Eu mă gândeam să fac facultatea de contabilitate și Informatică de gestiune și să după terminarea facultății să devin expert contabil.
  Este o profesie bună la noi în România? mă refer la bani, timp de lucru, satisfacție, grad de dificultate etc.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Am amic in domeniu. Expert contabil.
Cat timp a lucrat ca angajat, nu avea program. Non stop la munca. Dupa cativa ani, si-a deschis el firma. Dar este bun in domeniu si si-a facut cunostinte. Nu cred ca o duci bine in acest domeniu, daca nu ai cunostinte. Nu pile. Oameni care sa te recomande.
Cu banii era binisor de la inceput. De cand lucreaza singur, treaba merge bine. EL a inceput intr-un moment delicat sa lucreze singur, chiar in martie 2020. Dar a fost OK.

Edited by YOUR_GOD, 13 March 2021 - 20:02.


#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ca să-ți faci o idee, uite ce trebuie să știi ca să devii expert contabil:
https://ceccar.ro/ro...es-oct-2020.pdf

#4
Deutschland19

Deutschland19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.05.2016

View PostYOUR_GOD, on 13 martie 2021 - 20:01, said:

Am amic in domeniu. Expert contabil.
Cat timp a lucrat ca angajat, nu avea program. Non stop la munca. Dupa cativa ani, si-a deschis el firma. Dar este bun in domeniu si si-a facut cunostinte. Nu cred ca o duci bine in acest domeniu, daca nu ai cunostinte. Nu pile. Oameni care sa te recomande.
Cu banii era binisor de la inceput. De cand lucreaza singur, treaba merge bine. EL a inceput intr-un moment delicat sa lucreze singur, chiar in martie 2020. Dar a fost OK.
De ce trebuie să ai oameni care să te recomande?

#5
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Fiindca asa-s serviciile. Clientu' fericit aduce alti clienti.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Nu este deloc asa de simplu, deoarece fericirea aceea este subiectiva.

#7
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postalthea, on 13 martie 2021 - 20:05, said:


Examen de admitere la stagiu. Trei ani de stagiu. Examen de aptitudini[de iesire din stagiu]. Trei zile tine ultimu' examen. Cate trei ore/zi. Si-n alea trei ore abia ai timp sa respiri Posted Image

Examenul se da din urmatoarele materii:

Contabilitate:
  • Contabilitate şi raportare financiară
  • Contabilitate managerială
  • Standarde Financiare de Raportare Financiara
  • Contabilitatea altor tipuri de entitati[ONG-uri si institutii publice, fara conta bancara]
  • Contabilitatea operațiunilor de fuziune, divizare, dizolvare si lichidare
Fiscalitate:
  • Impozit profit, impozit micro
  • TVA
  • Impozit persoane fizice[sunt vreo zece feluri de venituri, daca bine tin minte]
Fiscalitate avansata:
  • mai mult TVA, ceva spete din jurisprudenta CJUE
  • impozit nerezidenti
  • procedura fiscala
Drept
  • Dreptul muncii[am picat examenu' prima oara din cauza acestei materii.. Posted Image ]
  • Dreptul afacerilor
Expertiza contabila
Audit
Analiza economico-financiara
Doctrină și deontologie profesională

Io l-am luat din a doua incercare, dupa cum ziceam. Dar am colegi care-s la a 5-a sau a 6-a incercare. Partea frumoasa-i ca dupa ce ai obtinut calificarea, nu ti-o mai ia nimeni[daca-ti platesti cotizatia sau nu sfarsesti pe la mititica :D].

Merita? absolut. Desi io nu profesez.. sunt prea comod ca sa-mi bat capu' cu antreprenoru' roman. Insa calificarea asta-ti ofera posibilitatea sa castigi mai mult decat decent. Cu un efort nu foarte mare.

Si daca CECCAR-ul ar reusi sa scoata economistii neafiliati din piata.. ohoho. Atunci m-as apuca si io sa profesez.. da' din pacate nu cred ca se va intampla asta prea curand.

Edited by Alecsandru010, 13 March 2021 - 20:33.


#8
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Trebuie de la bun inceput, adica atunci cand incepi studiile, sa iti placa, sa fii curios de ce "nu se inchide" o balanta, sa iti placa "sa sapi" dupa greseli, sa iti placa lucrul cu cifrele, in general.

Personal am avut sansa unui profesor (contabil) foarte bun in timp ce lucram si ajunsesem sa fiu mana dreapta a directorului societatii pentru tot ceea ce era legat de situatii, evidenta, etc. Asa am ajuns in departamentul de contabilitate si am invatat. Pur si simplu mi-a placut.
Fara sa am studii superioare, am ajuns ca in cativa ani sa tin contabilitatea, cu tot ceea ce inseamna ea, pentru acea societate, fara sa avem vreodata necazuri, penalitati, amenzi, orice legat in cazul unui control.

Si acum imi aduc aminte cu mare placere (nu multi pot sa spuna asta despre serviciul pe care il au) de anii in care nu plecam acasa (pentru ca nu vroiam eu) pana cand nu rezolvam ce era de rezolvat. Cu sinceritate spun ca satisfactia, pe care aceasta munca mi-o oferea, era mare. Si salariul era mare, desigur nu la nivelul unui expert contabil, insa batea bine spre un salariu cu care imi permiteam multe.

Prin urmare, daca esti o persoana curioasa sa afli "De ce?", in legatura cu ceva care nu iese ca la carte (Cartea Verde!), ai determinare sa inveti si sa faci singur exercitii acasa, atunci eu personal te asigur ca iti va placea.

Spor!

#9
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

View PostDeutschland19, on 13 martie 2021 - 19:57, said:

Este o profesie bună la noi în România? mă refer la bani, timp de lucru, satisfacție, grad de dificultate etc.

Este o profestie buna din unele puncte de vedere dar e foarte circumstantiala (networking etc.) si dureaza pana sa iti faci experienta necesara. Ai nevoie de firme client, fara alea mori de foame si ca necunoscut in peisaj n-o sa vina nimeni iar daca vine, tarifele pe care le percepi vor fi mici, altfel se vor duce la firme consacrate (presupun ca nu vrei sa te angajezi la o firma ci sa ai firma ta proprie, sau?).

Trebuie sa tii cont ca profesia de contabil (fie el si expert) nu are "rangul" perceput de populatie pe care il au altele, gen medic etc. asa ca toti nea' Gheorghe care isi fac firma vor veni la tine si vor simula un atac de cord cand le spui cat costa sa le tii actele sau sa le oferi consultanta economica. Zic "nea' Gheorghe" pentru ca pana ajungi sa fii cunoscut cam cu din astia ai de-a face. Pana sa ai suficienta experienta incat sa poti acoperi nu doar verificarea balantelor si intocmirea bilanturilor ci multe alte chestii care necesita rationament, cunoasterea extensiva a legislatiei in multiple domenii (sa zic de cate ori s-a schimbat codul fiscal in ultimii ani?) va fi o munca ce din punctul meu de vedere nu e remunerata conform efortului.

Sunt multe de spus, dar parerea mea e ca in nu foarte multi ani, meseria asta va fi inlocuita de script-uri care vor face verificari iar pentru cei ce vor ramane activi in domeniu pe chestii mai complexe, nu va fi foarte profitabil, sunt o gramada de experti pe piata la ora asta iar din postarea ta, se pare ca numarul tinde sa creasca Posted Image

#10
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostAlecsandru010, on 13 martie 2021 - 20:28, said:

Partea frumoasa-i ca dupa ce ai obtinut calificarea, nu ti-o mai ia nimeni[daca-ti platesti cotizatia sau nu sfarsesti pe la mititica :D].
Deci ti-o ia, nu pt ca nu mai ai cunostintele, ci pt ca nu platesti "taxa de protectie".

#11
Deutschland19

Deutschland19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.05.2016

View PostAWE, on 13 martie 2021 - 21:01, said:



Este o profestie buna din unele puncte de vedere dar e foarte circumstantiala (networking etc.) si dureaza pana sa iti faci experienta necesara. Ai nevoie de firme client, fara alea mori de foame si ca necunoscut in peisaj n-o sa vina nimeni iar daca vine, tarifele pe care le percepi vor fi mici, altfel se vor duce la firme consacrate (presupun ca nu vrei sa te angajezi la o firma ci sa ai firma ta proprie, sau?).

Trebuie sa tii cont ca profesia de contabil (fie el si expert) nu are "rangul" perceput de populatie pe care il au altele, gen medic etc. asa ca toti nea' Gheorghe care isi fac firma vor veni la tine si vor simula un atac de cord cand le spui cat costa sa le tii actele sau sa le oferi consultanta economica. Zic "nea' Gheorghe" pentru ca pana ajungi sa fii cunoscut cam cu din astia ai de-a face. Pana sa ai suficienta experienta incat sa poti acoperi nu doar verificarea balantelor si intocmirea bilanturilor ci multe alte chestii care necesita rationament, cunoasterea extensiva a legislatiei in multiple domenii (sa zic de cate ori s-a schimbat codul fiscal in ultimii ani?) va fi o munca ce din punctul meu de vedere nu e remunerata conform efortului.

Sunt multe de spus, dar parerea mea e ca in nu foarte multi ani, meseria asta va fi inlocuita de script-uri care vor face verificari iar pentru cei ce vor ramane activi in domeniu pe chestii mai complexe, nu va fi foarte profitabil, sunt o gramada de experti pe piata la ora asta iar din postarea ta, se pare ca numarul tinde sa creasca Posted Image
Câți bani câștigă un expert contabil la noi în România?

View Postaddumi, on 13 martie 2021 - 20:35, said:

Trebuie de la bun inceput, adica atunci cand incepi studiile, sa iti placa, sa fii curios de ce "nu se inchide" o balanta, sa iti placa "sa sapi" dupa greseli, sa iti placa lucrul cu cifrele, in general.

Personal am avut sansa unui profesor (contabil) foarte bun in timp ce lucram si ajunsesem sa fiu mana dreapta a directorului societatii pentru tot ceea ce era legat de situatii, evidenta, etc. Asa am ajuns in departamentul de contabilitate si am invatat. Pur si simplu mi-a placut.
Fara sa am studii superioare, am ajuns ca in cativa ani sa tin contabilitatea, cu tot ceea ce inseamna ea, pentru acea societate, fara sa avem vreodata necazuri, penalitati, amenzi, orice legat in cazul unui control.

Si acum imi aduc aminte cu mare placere (nu multi pot sa spuna asta despre serviciul pe care il au) de anii in care nu plecam acasa (pentru ca nu vroiam eu) pana cand nu rezolvam ce era de rezolvat. Cu sinceritate spun ca satisfactia, pe care aceasta munca mi-o oferea, era mare. Si salariul era mare, desigur nu la nivelul unui expert contabil, insa batea bine spre un salariu cu care imi permiteam multe.

Prin urmare, daca esti o persoana curioasa sa afli "De ce?", in legatura cu ceva care nu iese ca la carte (Cartea Verde!), ai determinare sa inveti si sa faci singur exercitii acasa, atunci eu personal te asigur ca iti va placea.

Spor!
Există profesii economice mai bine plătite decât cea de expert contabil?

#12
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View PostDeutschland19, on 13 martie 2021 - 20:10, said:

De ce trebuie să ai oameni care să te recomande?

Pentru ca pentru anumite servicii, in special cele B2B, cele mai bune recomandari se fac de la om la om. Sau ma rog, de la firma la firma. Tu ca expert contabil  va trebui sa dai sfaturi pertinente in materie de fiscalitate si legislatie economica firmelor care vin la tine cu intrebari. Nu e ca si cum vinzi cosmetice sau mai stiu eu ce si poti sa iti faci reclama ca in cazul serviciilor B2C.

Ca sa iti faci o idee, in actualul Cod Fiscal exista 70 de articole legate de TVA. Cand se plateste, de catre cine se plateste, ce exceptii exista, cum se poate face rambursare de TVA, etc. Tu ca si expert contabil trebuie sa poti sa joci chestiile astea pe degete.
https://static.anaf....me_11022020.htm

#13
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017

View PostDeutschland19, on 13 martie 2021 - 21:09, said:

Există profesii economice mai bine plătite decât cea de expert contabil?

Nu stiu sa-ti spun pentru ca am iesit de multa vreme din domeniu. Posibil ca da.

Ceea ce ramane important este legat de faptul cum vei fi perceput pentru munca pe care o faci. Chiar si angajat fiind, contabil (nu neaparat expert), daca ai sansa ca angajatorul sa fie multumit de tine, tu sa fii la locul tau si sa-ti faci treaba, iar el sa aiba liniste din acest punct de vedere, poti primi un salariu foarte bun.

Exact asta s-a intamplat cu mine. Directorul societatii dormea linistit pentru ca stia ca de mine nu poate "trece" nimic care ar putea fi rau din punct de vedere legal pe linia de contabilitate. Sunt si oameni pentru care conteaza acest lucru si daca stiu ca au un contabil bun si eficient, prefera sa-l tina cu un salariu bun.

Sa fii norocos!

View PostWhatNot, on 13 martie 2021 - 21:11, said:

Ca sa iti faci o idee, in actualul Cod Fiscal exista 70 de articole legate de TVA. Cand se plateste, de catre cine se plateste, ce exceptii exista, cum se poate face rambursare de TVA, etc. Tu ca si expert contabil trebuie sa poti sa joci chestiile astea pe degete.
https://static.anaf....me_11022020.htm

Este foarte adevarat, trebuie sa citesti continuu, sa fii abonat la toate cele care ies pe banda rulanta in aceasta materie.

Cu toate acestea, experta contabila care venea si ne semna bilantul anual (facut de mine) si cu care ne consultam cand avea vreo nedumerire, statea cu Carte Verde in sertar si cu teancul cu Monitoare Oficiale langa ea. Nu o data am vazut-o scotand Cartea Verde si consultand in ea anumite chestiuni.

Parerea mea este ca nu ai cum sa fii computer, insa cu trecerea timpului este musai sa inveti unde trebuie sa cauti / la ce trebuie sa te raportezi si sa cauti "Cum se face corect?"

#14
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

View PostDeutschland19, on 13 martie 2021 - 21:09, said:

Câți bani câștigă un expert contabil la noi în România?

Unii castiga bine, altii nu (nu asta voiai sa auzi, nu? :D) Daca esti angajat la o firma, nu cred sa treci ca salariu net, de vreo 4-5k lei si asta oricum nu de la inceput, depinde de rol, ca CFO sigur ai mai mult dar pentru aia iti trebuie ani multi de experienta in spate. Daca ai firma ta proprie, 4-5-7k euro/luna profit net nu sunt ceva neobisnuit, depinde foarte mult de serviciile pe care le prestezi. Am ca exemplu firma sotiei, dar nu e concludent pentru ca ea face si audit si consultanta pe chestii mai de nisa.

#15
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View Postaddumi, on 13 martie 2021 - 21:24, said:

Exact asta s-a intamplat cu mine. Directorul societatii dormea linistit pentru ca stia ca de mine nu poate "trece" nimic care ar putea fi rau din punct de vedere legal pe linia de contabilitate. Sunt si oameni pentru care conteaza acest lucru si daca stiu ca au un contabil bun si eficient, prefera sa-l tina cu un salariu bun.

Cred ca asta poate fi o regula generala in aproape orice domeniu de specialitate. Sa gasesti oameni care a) sa fie stapani pe domeniul lor si b) sa fie si de incredere e destul de greu. Si bineinteles plata este pe masura.

Adica degeaba gasesti un om calificat daca va cauta sa fure si sa ciupeasca la fiecare ocazie. Si pe de cealalta parte, degeaba gasesti un om de incredere dar care nu e in stare sa rezolve nimic. Oameni care sa satisfaca ambele conditii sunt few and far between ca sa folosesc un englezism.

#16
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View Postaddumi, on 13 martie 2021 - 21:24, said:

Este foarte adevarat, trebuie sa citesti continuu, sa fii abonat la toate cele care ies pe banda rulanta in aceasta materie.

Cu toate acestea, experta contabila care venea si ne semna bilantul anual (facut de mine) si cu care ne consultam cand avea vreo nedumerire, statea cu Carte Verde in sertar si cu teancul cu Monitoare Oficiale langa ea. Nu o data am vazut-o scotand Cartea Verde si consultand in ea anumite chestiuni.

Parerea mea este ca nu ai cum sa fii computer, insa cu trecerea timpului este musai sa inveti unde trebuie sa cauti / la ce trebuie sa te raportezi si sa cauti "Cum se face corect?"

Valabil si in alte domenii. Eu de exemplu sunt inginer specializat pe telecomunicatii de date. Fiecare producator de echipamente telecom vine si cu documentatie pentru produsul respectiv, si au un sistem de certificari profesionale pentru cei care vor sa se specializeze.

Tematica pentru certificari e acoperita de in vreo 5 sau 6 volume de 1000 de pagini fiecare. Documentatia pentru fiecare produs se intinde pe cateve zeci de mii de pagini care trebuie sa acopere fiecare exceptie si fiecare scenariu. Materia de certificare trebuie sa o stii mai mult sau mai putin pe de rost. In documentatie cauti doar atunci cand ai nevoie.

Este fizic imposibil sa stii totul pe de rost, dar nici nu poti ca atunci cand apare o problema sa o rezolvi fara sa stii nimic despre subiect.

#17
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View PostDeutschland19, on 13 martie 2021 - 20:10, said:

De ce trebuie să ai oameni care să te recomande?
Pentru că este o meserie bazată pe încredere. Nimeni nu alege contabilul sunând la primul anunț pe Google și nici nu este prețul criteriul de bază, decât pentru o categorie de clienți, dar și aceștia aleg pe baza recomandărilor.

#18
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Multe foi de tocit, examene destul de dificile.. depinde cum stai cu memoria; apoi, trebuie sa gasesti clienti sau sa vii cu bani de acasa pentru Cecar, vreo suta de lei pe luna. Daca aduni cativa clienti, iti dai demisia si te faci patron; mai nasol, cand dau clientii faliment si te trezesti ca trebuie sa gasesti altii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate