Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre libertate, dușmanii ei și nepăsare

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
224 replies to this topic

#37
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 crisstonne, on 13 martie 2021 - 02:17, said:

Prins de trup?  ����

Ma dau batut...ai castigat..

#38
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Da mă @ceașcă, nici eu nu înțeleg de ce să port masca, cînd merg pe afara unde nu o să iau niciodată virusul de la unul care este la 30 de metri de mine, mai ales că mă feresc și sînt atent dacă bese cineva pe stradă, pe gură.

Dar înțeleg că dacă nu pun restricția asta, vecinii mei care se strîng în parcare la băut, 5/8/10 inși, nu se mai feresc deloc măcar de frica  echipajului care mai dă tîrcoale prin cartier.
Ei, în cazul ăla, la băută, cum stau ei bot în bot, dacă unul singur are covrig, poate să îl dea și la vecinii de pahar/sticlă.

Există nuanțe și nuanțe, cred că la asta se gîndesc și autoritățile.

#39
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Aia sunt cei care inteleg prin libertate posibilitatea de a face rele. Petrecerile cu scandal, batai si multa mizerie lasata in urma. Cu betii si altercatii, cu vandalizari, ca am si deschis in decembrie topic pe tema vandalismului romanesc. Genul de grupuri, gasti, bisericute pe care le urasc.

Crisstone, eu urasc maxim genul ala de practici pe care il spui acolo. Urasc fumatul si bautul, dar in baza lor se aduna acele grupuri.

#40
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 jimi91, on 13 martie 2021 - 02:29, said:

Ma dau batut...ai castigat..

🤣

#41
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Autoritatile gandesc precum mi-au zis pe forum unii, ca la mine lipsa unui raport sexual (cu alta persoana) pana la varsta asta ar fi factor agravant si nu atenuant in obtinerea acelui "certificat de non violator", a fost o gluma de topic la un moment dat.

#42
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 Neaceasca85, on 13 martie 2021 - 02:31, said:

Crisstone, eu urasc maxim genul ala de practici pe care il spui acolo. Urasc fumatul si bautul, dar in baza lor se aduna acele grupuri.

Ete na, acum vrei prohibiție?

#43
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Autoritatile fac tot ceea ce le sta in putinta, sa asigure siguranta cetatenilor :). Mie mi se pare destul de evident

#44
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Siguranta nu se asigura prin restrangerea drepturilor si libertatilor. Niciodata.

E precum aia ca in comunism aveai serviciu si loc de munca, oricat de varza erai.

#45
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 Neaceasca85, on 13 martie 2021 - 02:39, said:

Siguranta nu se asigura prin restrangerea drepturilor si libertatilor. Niciodata.

@ceașcă
Nu ai priceput nimic din ce am scris pînă acum?
Nimic nimic nu a intrat la beculeț, la scufie"?  :scratchchin:

Nu, nu zic să îmi dai dreptate 100%, dar așaaaa, o boare, ceva...

#46
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,054
  • Înscris: 02.12.2007
Neata! Ba, n-aveti voi niste bere?

#47
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
restrictiile, daca sunt mai hulite de popor, inseamna ca au fost gandite cum trebuie si pulimea a fost atinsa la coarda sensibila.
logica lor este una globala, oamenii sunt tratati la gramada, statistic. daca bagam restrictia x (interdictia circulatiei peste ora 22), scade transmiterea cu 1%, daca o bagam restrictia y (inchidem crasmele) scade cu 2%.
degeaba spune unul sau altul, pe mine nu ma priveste ca nu circul noaptea, sau eu imi iau toate masurile, oamenii sunt priviti la gramada. statul, in general, ne trateaza ca cetateni, la gramada, nu ca persoane, individual.
concret, restrictia de la ora 10 are scopul de a descuraja oamenii sa mai plece de acasa. au bagat ora 10 pentru a inchide si crasmele la ora 10. mai mult, daca se va mentine vreo 2 luni, veti vedea ca e chiar naspa si pentru noi, cei care nu traim prin crasme, pentru ca la 10 abia s-a intunecat... se poate intampla usor sa te prinda ora 10 pe afara.
in termeni de combaterea pandemiei, restrictia are o logica (nu spun ca este eficienta sau nu, asta e alta discutie).
in termeni de libertate, orice restrictie este, evident, o limitare a libertatii de miscare.
acum eu va intreb si ce faceti cu libertatea voastra de miscare: daca va trebuie libertatea de a cumpara shaorma pe furis, chiar mi se pare naspa.
cunosc oameni care trebuie sa ajunga la 7.30 (pentru tratament sau alte probleme, altele decat serviciul) in orase mari si au o problema sa plece la ora 5. deci da, restrictia e un deranj.
comparatiile cu comunismul, China, Licoln si ecologistii sunt excentrice subiectului, dar asa e colegul nostru de forum, iubeste varza tocata.
@djl n-ai bagat-o pe aia cu anii 90 pana in 2000, pentru ca aici chiar ai avea dreptate. in anii 90 era libertate totala.
libertate la produs (toti credeau ca le pot face pe toate) libertate de exprimare (chiar imi lipsesc demonstratiile mamut din anii 90) libertate de circulatie ( motiv pentru care milioane de oameni au plecat in lumea larga). nu mai spun de libertatea capitalurilor, unii au venit cu 2 dolari si s-au imbogatit, dar au facut si o firma in Cipru/Insulele Virgine, unde au exportat profitul. astazi tot omul are 2 dolari si e mult mai complica cu exportul de profit, nu crede tot ce vezi pe la tv.

Edited by strongsss, 13 March 2021 - 07:40.


#48
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

 waterman, on 13 martie 2021 - 00:34, said:

Cel mai incoerent și furibund post al anului.

Incerc eu o traducere pentru cei ce nu inteleg limbajul djl :

Acceptand practicile economice consumeriste , noi oamenii, credem azi ca devenim mai prietenosi cu mediul, achizitionand produse Made in China, clasa energetica A cu plusuri,
In fapt facem exact contrariul, daunam mediului prin risdipa enorma aruncand la gunoi produsele fara A cu plusuri, si dam GIR acestui sistem nu numai economic ci si politic.si social.
Acesta a fost un exemplu .

Noi oamenii, renuntam si la alte valori.
De dragul sigurantei, renuntam la libertate !
Citandu-l pe Thomas Jefferson, le vom pierde pe ambele.
Si se mira userul
djl cum de unii care au prins din perioada de dinainte de 89  nu mai realizeaza ce a insemnat privarea de libertate.

Edited by L0RELYAN, 13 March 2021 - 07:41.


#49
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007

 Tipiric, on 13 martie 2021 - 03:50, said:

Neata! Ba, n-aveti voi niste bere?
Avem, da-i statuta, ca am cumparat-o aseara, inainte de ora 10.

#50
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

 Neaceasca85, on 13 martie 2021 - 02:20, said:

Care petreceri? Nema cluburi, nema discoteci, daca gasesti petrecere privata, arzi amenzi acolo si gata, cum se si intampla. Dar nu interdictie generala si doar noaptea, e cel mai mare cretinism in opinia mea, noaptea cand oricum rata de transmitere si traficul sunt mult mai reduse.

Ei urasc tinerii, daca ei se culca la ora 22, sa se culce toti atunci.

Hai restrictie incepand cu ora 0 sau 1 sau 2 as accepta, dar 23 si mai ales 22 e o mare mare mare magarie.

NeaCeasca, tu nu intelegi mecanismul din spatele acestor calcule. Daca le-ai intelege, ai vedea ca nu-i chiar asa.

Tu ai impresia ca daca ti s-ar permite "sa mergi singur si dupa ora 22", s-ar intampla ceva de genul ca ai vedea 1-2 oameni asa ca tine, pe strazile pustii, care merg la o plimbare sau dupa o saorma, fara teama de a fi amendati, nu?

Ei, pe naiba. Cand se mai ridica oleaca temperaturile, strazile ar fi pline de "oameni singuri", grupuri, intalniri, aglomeratie. Exact cum era inainte.

Politia nici daca ar vrea, n-ar avea atatia oameni ca sa trieze din ei sa vada care e afara cu masca, fara masca, care merge la petreceri, care a iesit sa se intalneasca cu prietenii. Si oricum n-ar mai avea nici un rost... practic ar fi ca si cum n-ai mai avea nici o restrictie, degeaba mai inchizi atunci restaurante, cinematografe, cluburi, ca-i taman tot un drac.

Ei stiu foarte bine ca un "om singur" nu reprezinta nici o problema din punct de vedere al riscului infectarii, dar daca se accepta "oameni singuri", ar fi atatia "oameni singuri" pe strada incat nimeni n-ar mai putea controla aglomeratia, din moment ce nu mai exista nici un cadru legal.

Degeaba ar fi restrictii cu privire la "nr maxim de persoane care au voie sa se adune intr-un loc", ca politia pur si simplu nu are atatia oameni incat sa stea de paza la toata lumea.

Edited by Phobos, 13 March 2021 - 07:50.


#51
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Neaceasca85, on 13 martie 2021 - 02:39, said:

Siguranta nu se asigura prin restrangerea drepturilor si libertatilor. Niciodata.

E precum aia ca in comunism aveai serviciu si loc de munca, oricat de varza erai.

Ca sa nu cada orbu in groapa pui gard.
Teoretic îi restrânge dreptul de a cădea acolo
Practic îi salvezi viața


#52
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 waterman, on 13 martie 2021 - 01:15, said:

Critica chinejii dar aia muncesc de le sar capacele pentru câțiva dolari pe luna, nu o freacă  pe forumuri


Care cativa dolari ca au salariul minim vreo 300 de euro, mediul la ei e 900 sau 1000 de euro..

#53
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007

 waterman, on 13 martie 2021 - 00:37, said:

Vroiai sa te duci la munca la 22 dejele ?
Sau e așa de sanchi?

N-ai pix și coala apatru sa zmangalesti o declarație ?

Si ce treaba aveti voi unde vrea sa se duca la ora 22? Se duce si gata fiindcă asa vrea. Iar acea declarație ce relevanță are?  Oare te apara de viruși? Chiar nu vedeti ce aberatii sustineti?


 waterman, on 13 martie 2021 - 01:11, said:

Neaceasca zi bre sincer ca noaptea te duceai la o shaorma.
Iar dejele aberează crunt, ce treaba are el afara la 10 seara ?

Asa si, care e problema? Oare va mai puteti da seama de absurdul ce-l promovați? Auzi la ei, ce treaba are afară după oara 22? Pare incredibil.

 fqx, on 13 martie 2021 - 01:10, said:

Pentru reducerea transmisiei covid, ideal era lockdown total, insa pentruca avem nevoie si de economie, si de interactiuni sociale, se face un compromis.Chiar daca pare stupid, nu e, deoarece fiecare ora de restrictie, inseamna o reducere a interactiunii, si deci o scadere a transmisiei.Gen, un om infectat se poate intalnii , strict ca exemplu, in 24 de ore cu 120 de oameni, din care va infecta 12.Daca introduci restrictii, nu se mai intalneste decat cu 80, din care va infecta 8, deci reduci rata de transmitere.Restrictii sint si in afara ue, daca erai intr-o tara mai nasoala, nici macar nu puteai sa iti scrii dezaprobarea fata de aceste restrictii.

Ce frumos găsești argumentație pentru o prostie introdusa de de către autorități. Asa se nasc dictaturile, atunci când oamenii gasesc ca e tot mai normal sa se aplice tot felul de restricții și limitări si ii critică și marginalizeaza pe cei ce nu le accepta.

Interdicție astea de noapte sunt cea mai mare si inutilă mizerie.

#54
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 24.02.2011
Este foarte bună interdicția, că nu mai fac chefuri maneliștii și dacă totuși fac, îi ard la buzunar.

Edited by sandel1, 13 March 2021 - 09:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate