Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Despre libertate, dușmanii ei și nepăsare

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
224 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View Postjimi91, on 13 martie 2021 - 01:22, said:

Sau cand oamenii se imbracau la costum sa se uite la televizor...sa-i vada aia din televizor imbracati frumos...Ce vremuri :))

Aia poate în anii "50/"60, și probabil la țară, cînd primul sătean și-a permis un tv, garantat era primarul, sau cineva din partid.

#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008

View Postwaterman, on 13 martie 2021 - 01:11, said:

Neaceasca zi bre sincer ca noaptea te duceai la o shaorma.
Iar dejele aberează crunt, ce treaba are el afara la 10 seara ?
Zisai si in Poiana, nu doar asta cu shaorma, care imi e imposibil sa o fac mai devreme de ora 23, dar si faptul ca de cand cu ora 23, nu mai ies la plimbare/miscare decat in weekend, fiind prea obosit L-V dupa serviciu ca sa ies la 21:30 ca asa vrea regimul. Trageam un pui de somn si ieseam la ora 23.

Orice ati zice, raman la convingerea ca virusul se ia mult mai rau ziua, la munci si in aglomeratii, decat noaptea la practicarea anumitor placeri. Urasc genul de grupuri si gasti care se constituie in Romania, urasc genul de party-uri care se fac.

Cluburile pot sa fie inchise, parcurile pot sa fie inchise, dar nu interdictia de deplasare stradala de unul singur. Asta e comunism, nimic mai mult, redevenim RSR, membra a UESSR.

View Postcrisstonne, on 13 martie 2021 - 01:15, said:

@ceașcă, nu ai în oraș curieri care aduc mîncare?  Posted Image
Comanzi la ei șaorma, la orice oră.
O iau eu de la shaormerie, pentru ca imi place sa merg acolo, si o includ in plimbarea mea. Au si ei livrare, problema e ca o mananc acasa si aici nu se poate mai devreme de ora 23, am o "Securitate" in casa care nu trebuie sa stie ca eu mananc asa ceva (si atat de des). Daca Securitatea nu e la ea in camera in pat, ii bai.

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
@fqx
Poate 40 de ani frigiderul, și 30 tv- ul 🤣
Mașina se tinichigerea ori de cîte ori era nevoie, 3/4/6- ori, nu conta, să meargă.

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008

View Postwaterman, on 13 martie 2021 - 01:11, said:

Neaceasca zi bre sincer ca noaptea te duceai la o shaorma.
Iar dejele aberează crunt, ce treaba are el afara la 10 seara ?
Nu e vorba de cine are sau nu treaba afara la o anume ora, ci de notiunea de libertate, din ce in ce mai restransa de neo-comunisti.

Ca asa si eu pot sa zic ca intre 02 si 07 sa fie interdictia. Mai ales intre 04 si 09 eu nu am ce cauta afara, ci doar in pat. Ca eu nu sunt matinal. Si zic de ce se da voie la 05? Pai pentru ca atunci toti dorm, noi dam in orele de distractie ale tinerilor.

View Postcrisstonne, on 13 martie 2021 - 01:21, said:

@ceașcă, nu ai prins tu, dar aia cu stinsul luminii a fost și pe timpul lu" nea Nicu.
Ne mobiliza la tv, urmăream la tv cum scădea consumul, carul de reportaj era la centrul național de distribuție a energiei electrice.
Ni se explica că economia de curent este bună, probabil ca  să aibă ce să vîndă la export.
Stiu prea bine ce era atunci, ma bucur ca nu am prins. Dar am prins destule pene de curent mai ales la tara la Spineni, unde nu am inteles niciodata de ce nu putea functiona reteaua pe vreme rea, aveai fulgere pe cer, nu aveai curent la priza si bec.

Nu exporta nimic, stiu ca SEN nu era interconectat cu nimeni si asa putea servi si 47 Hz in sistem, astazi nu, suntem legati cu Europa, trebuie 50 Hz in parametri.

View Postfqx, on 13 martie 2021 - 01:19, said:

Pe el il roade defapt ca nu e lockdown total, sa ii dea statu somaj tehnic sa stea linistit acasa.
Nu aveam somaj tehnic, am un job atipic. Mergeam la birou, dar era singura destinatie catre care puteam merge. Si nu era stres, era mult mai echilibrata balanta, nu ma puteam plimba decat in curte sau intre casa si birou, dar stres mult mai mic, acum stres full si libertate de plimbare cam oha.

#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
@fqx
Apropo de ținut mult aparatura.
Sub mine, un etaj mai jos, am avut un bătrîn, a murit anul trecut.
A ținut aragazul din 1964, pînă a murit el,  bătrînul, calculează de cînd îl avea, mobila de bucătărie la fel, dinaia verde rotunjită la colțuri.

View PostNeaceasca85, on 13 martie 2021 - 01:45, said:


Nu e vorba de cine are sau nu treaba afara la o anume ora, ci de notiunea de libertate, din ce in ce mai restransa de neo-comunisti.

Nu pricepi tu psihologia, se procedează ca la copii, pentru că o parte din adulți au minte de copii, hedonism și iar hedonism, prin lucruri exterioare.
Restricțiile au un scop, dacă lumea era conștiincioasă, matură, fără lasă că merge și așa, că este un guturai, că ne bagă cipuri în fund, nu mai era nevoie de restricții.

Așa că este ca la copii: ,,de ce să nu bag mîna în priză... uite că așa zic eu... "
Asta după ce copilul a primit explicații și nu a înțeles de vorbă bună.

#24
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postcrisstonne, on 13 martie 2021 - 01:36, said:

@fqx
Poate 40 de ani frigiderul, și 30 tv- ul ��
Mașina se tinichigerea ori de cîte ori era nevoie, 3/4/6- ori, nu conta, să meargă.

View Postcrisstonne, on 13 martie 2021 - 01:46, said:

@fqx
Apropo de ținut mult aparatura.
Sub mine, un etaj mai jos, am avut un bătrîn, a murit anul trecut.
A ținut aragazul din 1964, pînă a murit el,  bătrînul, calculează de cînd îl avea, mobila de bucătărie la fel, dinaia verde rotunjită la colțuri.
Si cele de azi tin daca le repari cum le reparai pe cele de acum 50 de ani...

View PostNeaceasca85, on 13 martie 2021 - 01:45, said:

Nu e vorba de cine are sau nu treaba afara la o anume ora, ci de notiunea de libertate, din ce in ce mai restransa de neo-comunisti.

Ca asa si eu pot sa zic ca intre 02 si 07 sa fie interdictia. Mai ales intre 04 si 09 eu nu am ce cauta afara, ci doar in pat. Ca eu nu sunt matinal. Si zic de ce se da voie la 05? Pai pentru ca atunci toti dorm, noi dam in orele de distractie ale tinerilor.


Stiu prea bine ce era atunci, ma bucur ca nu am prins. Dar am prins destule pene de curent mai ales la tara la Spineni, unde nu am inteles niciodata de ce nu putea functiona reteaua pe vreme rea, aveai fulgere pe cer, nu aveai curent la priza si bec.

Nu exporta nimic, stiu ca SEN nu era interconectat cu nimeni si asa putea servi si 47 Hz in sistem, astazi nu, suntem legati cu Europa, trebuie 50 Hz in parametri.


Nu aveam somaj tehnic, am un job atipic. Mergeam la birou, dar era singura destinatie catre care puteam merge. Si nu era stres, era mult mai echilibrata balanta, nu ma puteam plimba decat in curte sau intre casa si birou, dar stres mult mai mic, acum stres full si libertate de plimbare cam oha.
Apoi te cred, dar daca tu ai un job mai atipic, care a fost mult mai lejer in lockdown, asta nu inseamna ca tre sa ne doresti la toti sa fim inchisi ca sa iti mearga tie mai bine.Defapt, asta e una din marile probleme de azi, fiecare le vedem doar pe ale noastre...
Cat despre SEN, atunci deservea alte tipuri de echipamente, prin caza nu prea avea ce sa se strice ca acolo opreau curentul direct, multe din pene erau intentionate.Erau si atunci conexiuni cu tarile vecine.

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View Postfqx, on 13 martie 2021 - 01:56, said:

Si cele de azi tin daca le repari cum le reparai pe cele de acum 50 de ani...

Așa a zis și bătrînul, că a reparat aragazul ca să nu bubuie, era priceput moșul, avea și scule.
A demontat țevile vechi din aragaz, a filetat altele noi, a montat la loc.
Îți dai seama, a ținut 56 de ani!

#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
In anii '80 erau aproape numai pene de curent intentionate. Dupa 1989 erau doar defectiunile cauzate de o retea subdimensionata si negandita pentru stabilitate si continuitate, ci tocmai pentru intreruperi, hehe.

Mi-e greu sa cred ca erau interconexiuni, nicio alta tara nu a avut penuriile noastre de utilitati si mancare, ii trageam in jos, poate or fi fost interconexiuni pana in anii '80. Faza cu 47 Hz era adevarata, frecventa si-a revenit dupa Revolutie.

View Postcrisstonne, on 13 martie 2021 - 01:54, said:

Nu pricepi tu psihologia, se procedează ca la copii, pentru că o parte din adulți au minte de copii, hedonism și iar hedonism, prin lucruri exterioare.
Restricțiile au un scop, dacă lumea era conștiincioasă, matură, fără lasă că merge și așa, că este un guturai, că ne bagă cipuri în fund, nu mai era nevoie de restricții.
Așa că este ca la copii: ,,de ce să nu bag mîna în priză... uite că așa zic eu... "
Asta după ce copilul a primit explicații și nu a înțeles de vorbă bună.
Nu rezista nimeni prea mult in astfel de restrictii. Si vedem bine ca e un virus si o pandemie atipica, sau atipice ambele, ca nu trece asa de usor, ba apar alte si alte tulpini. Nu se poate tine asa la nesfarsit.

Distantarea fizica imi vine ca o manusa, de mic mi-a fost frica de oameni si am tinut distanta. Dar sa nu ai voie sa practici placeri banale sau chiar sanatoase precum o plimbare, e comunism cretinoid.

Virusul se transmite in aglomerarile din spatii inchise, unde oamenii stau bot in bot ore in sir. Nu pe strada, nu singur pe strada. Nu a fost prost cel care a zis ca se va reintoarce comunismul. Spre asta se merge. Inclusiv disparitia micilor afaceri si existenta doar a marilor corporatii. Tot un fel de comunism.

#27
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcrisstonne, on 13 martie 2021 - 02:02, said:

Așa a zis și bătrînul, că a reparat aragazul ca să nu bubuie, era priceput moșul, avea și scule.
A demontat țevile vechi din aragaz, a filetat altele noi, a montat la loc.
Îți dai seama, a ținut 56 de ani!

eu am un ciocan, cred ca are 60 de ani :))

#28
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Nici eu nu zic că este bine că blochează traficul noaptea.
Dar se gîndesc că umblă puștii brambura, la petreceri.
Din partea mea, să dea drumul la tot, să se păstreze masca, cine crapă aia e", cine nu, aia e".
Cine ajunge prin spitale și crapă, sau arde, sau mai știu eu ce, aia este, ghinion de neșansă.

#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Eu o pompa de desfundat chiuveta/WC, din cauciuc, din anii '80, inca merge brici.

#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View Postjimi91, on 13 martie 2021 - 02:13, said:

eu am un ciocan, cred ca are 60 de ani :))

Prins de trup?  🤣🤭

#31
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View PostNeaceasca85, on 13 martie 2021 - 02:08, said:

In anii '80 erau aproape numai pene de curent intentionate. Dupa 1989 erau doar defectiunile cauzate de o retea subdimensionata si negandita pentru stabilitate si continuitate, ci tocmai pentru intreruperi, hehe.

Mi-e greu sa cred ca erau interconexiuni, nicio alta tara nu a avut penuriile noastre de utilitati si mancare, ii trageam in jos, poate or fi fost interconexiuni pana in anii '80. Faza cu 47 Hz era adevarata, frecventa si-a revenit dupa Revolutie.


Nu rezista nimeni prea mult in astfel de restrictii. Si vedem bine ca e un virus si o pandemie atipica, sau atipice ambele, ca nu trece asa de usor, ba apar alte si alte tulpini. Nu se poate tine asa la nesfarsit.

Distantarea fizica imi vine ca o manusa, de mic mi-a fost frica de oameni si am tinut distanta. Dar sa nu ai voie sa practici placeri banale sau chiar sanatoase precum o plimbare, e comunism cretinoid.
Nu interconectata ca acum, insa se faceau exporturi de energie intre tari.
Pandemia e atipica nu doar din pricina virusului.Unul din argumentele restrictiilor e faptul ca ai locuri limitate in spitale, daca eram prin 1700 si nu aveam spitale deloc,nu aveam vaccinuri si etc, foarte probabil  mureau citi mureau si asta era, dar daca sintem in 2021, si avem tehnologie, avem cunostinte , ce rost are sa ne comportam ca in 1700?

#32
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008

View Postcrisstonne, on 13 martie 2021 - 02:16, said:

Nici eu nu zic că este bine că blochează traficul noaptea.
Dar se gîndesc că umblă puștii brambura, la petreceri.
Din partea mea, să dea drumul la tot, să se păstreze masca, cine crapă aia e", cine nu, aia e".
Cine ajunge prin spitale și crapă, sau arde, sau mai știu eu ce, aia este, ghinion de neșansă.

Care petreceri? Nema cluburi, nema discoteci, daca gasesti petrecere privata, arzi amenzi acolo si gata, cum se si intampla. Dar nu interdictie generala si doar noaptea, e cel mai mare cretinism in opinia mea, noaptea cand oricum rata de transmitere si traficul sunt mult mai reduse.

Ei urasc tinerii, daca ei se culca la ora 22, sa se culce toti atunci.

Hai restrictie incepand cu ora 0 sau 1 sau 2 as accepta, dar 23 si mai ales 22 e o mare mare mare magarie.

#33
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postcrisstonne, on 13 martie 2021 - 02:16, said:

Nici eu nu zic că este bine că blochează traficul noaptea.
Dar se gîndesc că umblă puștii brambura, la petreceri.
Din partea mea, să dea drumul la tot, să se păstreze masca, cine crapă aia e", cine nu, aia e".
Cine ajunge prin spitale și crapă, sau arde, sau mai știu eu ce, aia este, ghinion de neșansă.
Aia va fi pana la urma, insa dupa ce e vaccinul disponibil pentru toti, ca atunci nu va mai avea sens sa impui restrictii.Pustii chiar umbla.In plus, si tu daca mergi undeva, te forteaza sa ajungi mai repede acasa si in consecinta sa reduci interactiunile.

#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008

View Postfqx, on 13 martie 2021 - 02:18, said:

Nu interconectata ca acum, insa se faceau exporturi de energie intre tari.
Pandemia e atipica nu doar din pricina virusului.Unul din argumentele restrictiilor e faptul ca ai locuri limitate in spitale, daca eram prin 1700 si nu aveam spitale deloc,nu aveam vaccinuri si etc, foarte probabil  mureau citi mureau si asta era, dar daca sintem in 2021, si avem tehnologie, avem cunostinte , ce rost are sa ne comportam ca in 1700?

Pai pentru ca avem, trebuie sa ne comportam in 2021 ca in anii '80? Degeaba avem, nu am evoluat deloc.

View Postfqx, on 13 martie 2021 - 02:21, said:

Aia va fi pana la urma, insa dupa ce e vaccinul disponibil pentru toti, ca atunci nu va mai avea sens sa impui restrictii.Pustii chiar umbla.In plus, si tu daca mergi undeva, te forteaza sa ajungi mai repede acasa si in consecinta sa reduci interactiunile.
Mie nu-mi plac interactiunile, le practic doar pe cele strict necesare.

Cum ar deduce ca sunt singuratic? Pai cand ar vedea tot necasatorit la 35 de ani, se cam intelege. Asta mai mult ca o gluma.

La vaccin, sper sa nu mentina restrictii pentru cei care nu vor sa se vaccineze. Daca nu se vor vaccina prea multi, poate mentin tampeniile.

#35
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
DJL, iti inteleg grija asta fata de pierderea libertatii, dar ce propui? Fii tu capitanul nostru.

Cat despre China, aia nu mai muncesc pe cativa dolari de vreo 20 de ani. Acum acolo sunt salarii mai mari ca in Ro.

#36
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View PostNeaceasca85, on 13 martie 2021 - 02:23, said:

Pai pentru ca avem, trebuie sa ne comportam in 2021 ca in anii '80? Degeaba avem, nu am evoluat deloc.


Mie nu-mi plac interactiunile, le practic doar pe cele strict necesare.

Cum ar deduce ca sunt singuratic? Pai cand ar vedea tot necasatorit la 35 de ani, se cam intelege. Asta mai mult ca o gluma.

La vaccin, sper sa nu mentina restrictii pentru cei care nu vor sa se vaccineze. Daca nu se vor vaccina prea multi, poate mentin tampeniile.
Ne comportam ca in 80 pentruca unii nu inteleg decat cu forta, daca tu nu ai merge oricum la o petrecere, altii ar merge.nare importanta daca se vaccineaza s-au nu, pentruca, odata numarul de cazuri va scadea oricum, poti sa vezi deja efectele in tarile care au vaccinat mai multi, insa dispare justificarea, pentruca, cine vrea sa se protejeze se vaccineaza si asta e, care nu vrea isi asuma riscul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate