Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Recomandare seminte si/sau bulbi pentru balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
dumi4ever

dumi4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.03.2012
Salutare!
Intrucat e (aproape) inceput de primavara, as dori sa incerc si varianta de a incepe de la seminte/bulbi, pentru ghivece sau jardiniere din balcoane.
As avea nevoie de ceva sfaturi, in primul rand de variante de a le procura (magazine fizice sau online), apoi un extrem de foarte scurt indrumar (sunt foarte bune si link-uri catre site-uri cu materiale, filmulete sau altceva de genul).
Avem 3 balcoane, orientate spre Nord, Est si Sud.
Multumesc anticipat pentru ajutor!

#2
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Pentru balconul orientat spre Nord iti recomand  begoniile, curgatoare sau nu.
Nu te sfatuiesc insa sa pui bulbi, eu am incercat anul trecut si au iesit niste plante lipsite de vigoare, abia au avut cateva inflorescente, cu toate ingrasamintele pe care le-au primit.
Mai bine le cumperi de la florarie/piata prin mai, cand au 10-15cm si sunt deja inflorite, sa poti sti ce culori alegi.
Pe sud si est eu pun muscate curgatoare tiroleze, le cumpar sub forma de rasaduri de 5-10cm. Se gasesc primavara inclusiv la magazinele de bricolaj. Le place soarele din plin si, cu ceva ingrasaminte pentru plante cu flori, iti vor colora balconul pana ce da inghetul.

#3
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Bulbi se pot planta doar in niste ghivece ceva mai mari sa aiba pamant suficient pentru dezvoltarea radacinilor. Se recomanda pentru plantele de talie mai mare.

#4
dumi4ever

dumi4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.03.2012
Cum sunt mai încăpățânat, aș vrea să încerc varianta de a pleca de la bulbi.
Am găsit un site gradinamax.ro și aș vrea să știu ce părere aveți, în cazul în care ați comandat până acum.
Mai am o întrebare în legătură cu pământul folosit: Cât de importantă este utilizarea unui pământ dedicat pentru tipul de flori ales vs pământ universal? Ați putea să îmi recomandați variante de producători pentru pământ se flori bun?
Mulțumesc!

#5
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
Eu nu as recomanda gradina max. dar recomand 2 firme foarte serioase Anthesis International si Plant-shop. Si eventual o discutie telefonica cu cei de acolo, sint profesionisti si nu spun prostii.
Mai era o firma in Timisoara dar i-am pierdut adresa.
Pentru nord as pune plante de semiumbra decorative prin frunze. vezi heleuchera, heucherella, tiarella, sint colorate tot anul si tin chiar si sub zapada la temeraturi decente. Ar merita chiar si un experiment cu spinz (helleborus), daca nu bate soarele prea tare vara.
Pentru partea de sud as merge pe plante de caldura (nu stiu iarna cum e acolo) sau pe suculente perene care merg in ghiveci - sedum, sempervivum, portulaca, ba chiar si ierburi colorate mai putin invazive, Ophiopogon planiscarpus,  ba chiar si carex in ghiveci separat.
Pe est as face o colectie de muscate, daca nu bate soarele dupa 13:00. merg si niste ghiveci cu amarillys, infloresc spectaculos, dar iarna trebuie tinuti in casa. exista si niste zorele pitice, care trebuie insamintae anual, si care atirna frumos.

Edited by gomez99, 15 March 2021 - 12:46.


#6
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 dumi4ever, on 12 martie 2021 - 20:20, said:

Salutare!
Intrucat e (aproape) inceput de primavara, as dori sa incerc si varianta de a incepe de la seminte/bulbi, pentru ghivece sau jardiniere din balcoane.
As avea nevoie de ceva sfaturi, in primul rand de variante de a le procura (magazine fizice sau online), apoi un extrem de foarte scurt indrumar (sunt foarte bune si link-uri catre site-uri cu materiale, filmulete sau altceva de genul).
Avem 3 balcoane, orientate spre Nord, Est si Sud.
Multumesc anticipat pentru ajutor!
Bulbii nu merg. In cel mai fericit caz iti fac flori doar in primul am de plantare apoi pauza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate