Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Testul Neobona

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Radrianr

Radrianr

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.01.2021
Bună ziua. In urma efectuării dublul testului, soția a primit un telefon de la cabinetul medicului ca ne recomandă efectuarea unui test neobona. Am aflat de câteva ore,încă nu am reușit să vb direct cu medicul(medic cu experienta si renume intr-un oraș mare),telefonul fiind de la recepția cabinetului. Știm că înainte de panică, ar trebui să vb in detaliu cu medicul. Rog pe cei care au trecut prin această experiență sau au cunoștiințe despre testul neoBona si situația in care ne aflăm sa ne ofere puțină lumină și speranța în întunericul acestei zi.

Imi cer scuze dacă acest topic a mai fost adresat, voi citi și restul post-urilor.

Mulțumesc!!!!!!!

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007
Vezi că pe net sunt o mulțime de informații despre acest test. Le-ai parcurs?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Stai linistit ptr. ca in 99,99% din cazuri nu este absolut nicio problema
Cel mai probabil, medicul ala cu "experienta si renume" are oarece foloase de la aia care fac testul
Cu cat mai multi pacienti trimite acolo, cu atat mai multe foloase obtine

#4
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017
Au teminat cu dublu si triplu test?
Si asta e la fel ca celelalte. Nu pune diagnosticul, e un scor de risc.
Baga femeia in panica degeaba! Pot da rezultate fals pozitive.
Ecografii, facute de unul care stie si daca e nevoie amniocenteza.

#5
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
dupa un copil cu Down la care dublu test-ul a fost bun la a 2-a sarcina sotia a facut amniocenteza. Nu spun ca cele din sange nu sunt bune (aveam optiunea testul Harmony), dar amniocenteza e cea mai buna.

Edited by neoliviu, 12 March 2021 - 14:33.


#6
Radrianr

Radrianr

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.01.2021
Bună,
Am citit in mare parte tot ce am găsit pe internet despre testele NIPT: HARMONY, PANORAMA, NEOBONA SI conditiile in care se recomandă...etc.  Am făcut programare pentru NEOBONA, nu cred că conteaza prețul, având în vedere stresul la care suntem supuși. Atașez si rezultatul DT-ului din care reiese si prezenta osului nazal. Din discuția avută cu dr. am aflat că există risc crescut de sindrom Down, de aceea se recomanda acest test NIPTAttached File  20210312_162147.jpg   182.6K   38 downloads

#7
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Eu si prietena locuim in Germania.
Fiind insarcinata,42 ani este considerata sarcina cu risc,desi,ginecologul la care mergem a spus ca un ultimul timp sunt multe sarcini peste 40 de ani fata absolut nici o problema.
Din testele preliminare a iesit un risc mic de sindrom Down,desi,la ecografie absolut totul aparea ok.Pentru siguranta ne-a trimis la spital pentru test.
Acolo,un doctor super pot spune,ne-a explicat asa:
Harmony are mai multe variante.
Noi evident citisem despre el si il vroiam pe cel mai complex.
Doctorul a explicat:cu cat este mai complex,cu atat pot aparea unele rezultate negative,care de fapt pot fi false,sa nu insemne nimic dar acest lucru ii va face pe parinti sa intre in panica si evident sa intre in analize mai aprofundate care pot face mai mult rau,unde de fapt nu era cazul.
Prin urmare am ales strict varianta pentru care fusesem trimisi si multumim ca a iesit super bine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate