Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

umflatura pe coasta

  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 18.05.2020
In urma unei cazaturi mi-a ramas o umflatura la ultima coasta (dinspre abdomen) , in partea stanga. Pare si un pic indoita coasta.  Initial am fost la Spitalul de Urgenta unde m-a consultat, mi-a facut si o radiografie si m-a asigurat ca nu e nimic grav . Medicul mi-a recomandat un unguent si m-a asigurat ca trece in 3 zile. Problema e ca am pierdut reteta si n-am folosit unguentul . A trecut un an de atunci si uneori simt un discomfort in zona , e si o usoara protuberanta pe os. Pare o inflamatie in zona . Stie cineva un unguent care sa amelioreze umflatura? Am fost la medicul de familie sa iau o trimitere la ortopedie si zice ca a trecut prea mult timp.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Oasele rupte se sudeaza ca si sudura la metal. Adica se incarca cu ceva material (calus).

Edited by pasilla, 11 March 2021 - 21:39.


#3
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Cel mai bun in cazul meu a fost Deep Relief.
Apoi am descoperit asta, care a dat rezultate mai bune.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
După un an, nu mai reduci umflatura. (calus vicios)

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,911
  • Înscris: 25.06.2007

 redsnake74, on 11 martie 2021 - 21:32, said:

Am fost la medicul de familie sa iau o trimitere la ortopedie si zice ca a trecut prea mult timp.
Păi nu la ortopedie trebuie trimiterea, ci la o radiografie de control.

#6
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 18.05.2020
Radiografia de control nu se face la ortopedie ? Parca am facut una acum un an si nu se vedea nimic pe film.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

 redsnake74, on 12 martie 2021 - 09:39, said:

Radiografia de control nu se face la ortopedie ? Parca am facut una acum un an si nu se vedea nimic pe film.

Asta cu radiografia este ca numararea voturilor,adica nu conteaza ce-i pe radiografie,important este cel care interpreteza radiografia.

Poate ca pe a ta a citit-o rezidentul de la oftalmologie.

#8
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021

 redsnake74, on 11 martie 2021 - 21:32, said:

In urma unei cazaturi mi-a ramas o umflatura la ultima coasta (dinspre abdomen) , in partea stanga. Pare si un pic indoita coasta.  Initial am fost la Spitalul de Urgenta unde m-a consultat, mi-a facut si o  Pare o inflamatie in zona . Stie cineva un unguent care sa amelioreze umflatura?

Orice antiinflamator de tip Diclofenac ar trebui sa ajute. Idee e ca.. daca a fost fractura de coasta, sau ceva.. sa nu se fi prins si calcifiat aiurea acolo.. Mai incearca si cu un alt medic, poate are o alta opinie.. sau te duci la privat si platesti o consultatie si o radiografie.. macar sa stii din doua surse daca ai sau nu ceva acolo.

#9
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 18.05.2020
E o mica umflatura in zona unde e inflamatia si pare mobila in locul respectiv (ca o articulatie) , ma deranjeaza doar uneori . O sa ma duc iar la medic .

#10
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 18.05.2020
Locul inflamatiei, umflaturii este in zona unde am pus steluta in imagine .Pare un cartilagiu,nu un os , nu inteleg cum s-ar fi putut rupe, fisura .

Attached Files



#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,911
  • Înscris: 25.06.2007

 redsnake74, on 12 martie 2021 - 11:13, said:

E o mica umflatura in zona unde e inflamatia si pare mobila in locul respectiv (ca o articulatie) , ma deranjeaza doar uneori . O sa ma duc iar la medic .
Păi când te-ai dus nu s-a uitat? Ce a zis?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate