Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Parere vaccin AstraZeneca

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#55
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

View Postandreic, on 11 martie 2021 - 20:51, said:

Orice injectie intra musculara poate provoca probleme persoanelor cu probleme de coagulare.

Citat din prospectul commirnaty (Pfizer):
Trombocitopenie și tulburări de coagulare
În mod similar altor injecții intramusculare, vaccinul trebuie administrat cu prudență persoanelor cărora li se administrează tratament anticoagulant sau celor cu trombocitopenie sau orice tulburare de coagulare (de exemplu hemofilie), întrucât în urma administrării intramusculare la aceste persoane pot să apară hemoragii sau echimoze.
Nu reusesc sa gasesc prospectul asa ca am si eu o rugaminte de ajutor: este facuta vreo precizare in prospect pentru persoanele cu o valoare mai mare a trombocitelor ( 650-700.000)?
Multumesc!

#56
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postjimi91, on 11 martie 2021 - 20:40, said:


Ai mei cred ca s-ar califica pentru Pfizer. O sa dau maine un telefon la medicul de familie. Sa incerc sa ma consult cu ea Posted Image..vedem ce spune si ea. Nici nu prea am acordat prea multa atentie vaccinurilor...am crezut ca sunt toate destul de apropiate, ca ar avea cam acelasi procent de eficacitate. 60% nu ma prea incanta
daca lasam aburelile conspirationiste si ne uitam la cifre, vedem ca numarul persoanelor vaccinate cu Pfizer este de citeva ori mai mare decit suma celorlalte doua! dar unii trebuie sa-si respecte fisa postului si sa scrie dupa dictare!

View PostIhateeveryone, on 11 martie 2021 - 21:37, said:

Cine se vaccineaza este de acord sa fie cobai. Punct.
au inceput deja sa se umple cimitirele de viteji ca tine! punct.

View Postjimi91, on 11 martie 2021 - 21:38, said:


sa inteleg ca in zilele urmatoare vor suspenda vaccinul AstraZeneca Posted Image
este stiut ca persoanele cu putere de decizie in domeniu stau pe forum la ora asta si se pregatesc sa raspunda!

#57
Ihateeveryone

Ihateeveryone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 29.10.2018

View Postapocalipsul, on 11 martie 2021 - 21:41, said:

corect... dar cine nu se vaccineaza si are ghinion sa se imbolnaveasca, are sanse reala s-o mierleasca
[ https://i.imgur.com/cjfmxCw.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Hmm

#58
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
eu cu AZ , dar cu abv5811, nu e cel cu probleme
dar is cu griji

#59
nucutza

nucutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 14.12.2001

View Postjimi91, on 11 martie 2021 - 19:43, said:


Unde il cauti ? Ce site iti arata centrele de vaccinare Pfizer sau Moderna ?

https://vaccin.live/

#60
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Eu m-as vaccina cu orice vaccin disponibil, ca-i sputnik sau made in china, no problem.
Poate spun prostii dar cred ca aici e vorba si de noroc, mai precis de materialul clientului.
Nu-i condamn pe cei grijulii cu sanatatea lor, mie imi pasa mai putin. Nu, nu ma consider superman.

#61
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Eu m-am vaccinat cu AZ acum 2 saptamani si n-am nici pe dreq. Un pic de dureri musculare a doua zi, dar pe astea le mai am si daca se schimba vremea afara.Acum astept rapelul pe 21 aprilie, si D-zeu cu mila :P

#62
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Posteiffel, on 11 martie 2021 - 20:14, said:

Si ptr Astra Zeneca luati si voi juma de aspirina pe zi o perioada...
Si Covidul face tromboze.
Tare mi-e ca s-or vaccinat fiind deja infectati.

Si cu furtuna de citokine generata.

View Post-Diana-, on 11 martie 2021 - 20:28, said:

Eu nu as vrea ca tataie sa aiba reactiile adverse pe care le-am avut si le am inca, de la AZ, sincer...
Eu nu am avut nici o reactie adversa la AZ.

#63
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
La noi până acum s-au vaccinat 77000 de persoane cu lotul cu probleme. Nu a crăpat nici una. Batem câmpii degeaba.
O să facem trombi de la stres :)

PS
ABV5811

Edited by BloodRa, 11 March 2021 - 23:26.


#64
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Sunteti cativa pe aici care ati fost goniti din Poiana si v-ati gandit sa treceti la nivelul urmator, dezbateri medicale?!



#65
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

View Post-Diana-, on 11 martie 2021 - 20:21, said:

Pai e foarte greu.
Azi, nu era niciun loc pe Buc, nici pe Ilfov. Cel mai apropiat loc de Buc era Calugareniul.

Dar la Mihăilești ce are? Că e la o aruncătură de ciomag.

#66
jezebelle

jezebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 05.10.2017
Să vezi ce or să curgă anulările de programări pentru Astra. Posted Image)))))) Eram sigură că se va întâmpla ceva de genul. Și cu RotaShield la fel a fost. Basically, ne aflăm în faza de testare masivă pe populația întregului mapamond (se cumulează/studiază, whatever, efectele adverse, posibile riscuri pe termen lung etc). Într-un an, doi se vor mai liniști treburile. Hopefully. (Amintesc faptul că orice vaccin necesită ceva mai mult timp de testare aprofundată). Probabil că între timp vor mai apărea încă 324 de vaccinuri. Având în vedere că poți să crăpi de covidoză sau să râmâi cu sechele, mai bine te vaccinezi. The risks outweigh the benefits în cazul ăsta. Acu' că mai crapă câțiva după vaccin dă trombi, TEP sau ITP/AVC-uri hemoragice (au fost cazuri după vaccinarea cu Pfizer), aia e, speri să nu ai tocmai tu ghinionul ăla.
Personal consider că Pfizer e cel mai ok la momentul actual.

#67
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
AZ fără probleme, mă doare la basca la rapel.
Aveam deja o durere in tot corpul de la dat cu motosapa ziua anterioară in grădină, privitor la  administrarea vaccinului, ca n am sesizat o durere suplimentară in umăr...
O fi fost, nu zic că nu...

@jezebelle
Ia mai zi încă o dată, dar cu puncte si virgule.

Edited by CovertTwo, 12 March 2021 - 00:20.


#68
jezebelle

jezebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 05.10.2017

View PostCovertTwo, on 12 martie 2021 - 00:17, said:

@jezebelle
Ia mai zi încă o dată, dar cu puncte si virgule.
Ce n-ai priceput? Suferi de vreun analfabetism funcțional, ceva?

#69
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Suferi de vreun analfabetism funcțional, ceva?

Nu toată lumea este o zână rebelă cu stil literar excentric așa ca tine.

#70
daniel1976

daniel1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 30.04.2006
toate cele 3 vaccinuri prezente la noi sunt ok...
acum ca unu este eficient 60% si celelalte 80 - 90% asa o fi , oricum , 60 este mai mare decat 0 , deci cred ca, pana la urma vaccinarea e solutia (cu oricare dintre vaccinuri)..
citisem undeva ca eficienta vaccinului antigripal este de 35% si la cati s-au vaccinat cu el - cred ca un sfert din tara- n-a mai murit nimeni..

#71
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postdaniel1976, on 12 martie 2021 - 01:05, said:

toate cele 3 vaccinuri prezente la noi sunt ok...
acum ca unu este eficient 60% si celelalte 80 - 90% asa o fi , oricum , 60 este mai mare decat 0 , deci cred ca, pana la urma vaccinarea e solutia (cu oricare dintre vaccinuri)..
citisem undeva ca eficienta vaccinului antigripal este de 35% si la cati s-au vaccinat cu el - cred ca un sfert din tara- n-a mai murit nimeni..
Exista si chestia cu forma grava.Eficienta se calculeaza daca faci covid sau nu, insa chiar daca sa zicem ce esti printre cei mai putini norocosi la care vaccinul nu e eficient, e foarte posibil sa te protejeze oricum de o forma grava.Eficienta depinde de cantitatea de anticorpi creati, vorbind la modul general, si nu e o limita clara, daca ai un vaccin cu eficienta 60%, aia 60 din 100 nu se infecteaza deloc, insa si restu de 40 au anticorpi, doar ca mai putini, si acei anticorpi, chiar daca nu suficienti ca sa previna infectarea, vor prevenii o forma grava.Sint intradevar persoane care, in urma vaccinarii, nu dezvolta deloc anticorpi, insa acestea sint un procent foarte mic.

#72
UltrAs81

UltrAs81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.03.2007
Din ultimile studii la AZ, daca rapelul se face dupa 2-3 luni sau mai mult, are un procentaj de eficienta de 81,3%

Pe 22.02 m-am vaccinat si eu cu AZ, am avut destule reactii adverse... frisoane, dureri, slabiciune, temperatura (3 paracetamol si 1 algocalmin fiola cand mi-a ajuns temp la 39') in opt ore mi-au trwecut reactiile adverse, iar in urmatoarele zile am fost doar un pic mai obosit... Acum doar am o mica "galma" sub piele la locul vaccinarii. Ma simt bine. ABV4678

Probabil cand imi vine randul la rapel o sa reprogramez ca sa prelungesc timpul dintre injectari pentru o eficienta mai mare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate