Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Parere vaccin AstraZeneca

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#163
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,499
  • Înscris: 20.10.2015

View Post-Diana-, on 06 aprilie 2021 - 18:48, said:

Si eu ma gandeam sa renunt la asta si mai la toamna sa ma vaccinez cu Pfizer.
Si asa cred ca am anticorpi acum de la prima doza de vaccin si in urma bolii.
Abia pe 19 martie am prins loc la analize, sa vedem ce si cum.

In ce-am mai citit, anticorpi d-aia babani sunt gata de lupta dupa 20 de zile si vaccinul (primul) are eficacitate peste 72%.
:lol:
Cred ca acum esti o gladiatorita. Ai anticorpi din 2 parti si de la covid si excitati de vaccin. Cred ca d-aia ti-a si fost rau, ai pus organismul la stres maxim.
Clar ca n-o sa mai mori vreodata

Eu am rapelul pe 17.
Sunt absolut sigur ca tu o sa fii okay pe 19.
Deja organismul e rosior, gata de lupta de orice, :)

De Pfiser mi-e cam teama drept sa-ti zic

#164
danif

danif

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 13.01.2008

View Postmercur68, on 06 aprilie 2021 - 18:26, said:

A  facut careva rapelul cu AstraZeneca? Ceva simptome? ...
Astazi 07 aprilie 2021 sunt doar 6 persoane in Romania care sa fi facut si rapelul cu ser AstraZeneca. E foarte putin probabil ca vreuna dintre ele sa fie activa pe acest forum.

#165
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,021
  • Înscris: 09.01.2007
Vaccinul da anticorpi doar impotriva proteinei S din virus, nu duce la formarea de anticorpi impotriva intregului virus.
In acelasi timp producatorul vaccinului recunoaste ca te poti infecta, de aceea spune ca vaccinul te fereste de cazuri GRAVE.
Odata vaccinat si infectat, anticorpii care actioneaza impotriva virusului reprodus in celule sunt cei naturali, nu cei declansati de vaccin. Cei generati de vaccin actioneaza numai ca sa reduca incarcarea virala la nivelul mucoaselor.

#166
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Imediat dupã Paști.
Soția s-a hotãrât greu, dar o sã fie prima la rapel, cu o zi înainte. Pe ea am reușit sã o programez la pfizer.

#167
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,021
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmercur68, on 06 aprilie 2021 - 19:01, said:

https://www.hotnews....-este-clara.htm


Si eu astept sa il fac, dar totusi, parca au fost cam ciudate reactiile. Cred ca ma duc sa imi fac un test de anticorpi la spital. 80 lei, nu e mult, macar sa vad ce anticorpi am, sa vad daca imi ajung in cazul in care ma hotaresc sa fac alt vaccin Posted Image Asta in cazul ca cei de la EMA nu iau vreo hotarare (ceea ce nu prea cred)

Oficial Gheorghita spune sa nu testezi anticorpii, ca nu exista standarde de interpretare a rezultatelor (?!).
Iar despre  revaccinare nu spune nimic, decat ca nu va trebuie sa ne vaccinam anual. Ce o vrea sa zica numai el stie.

#168
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postoverseas, on 07 aprilie 2021 - 08:32, said:

Vaccinul da anticorpi doar impotriva proteinei S din virus, nu duce la formarea de anticorpi impotriva intregului virus.
Cine zice ?
Blocarea proteinei inseamna blocarea infectarii dar exista si medierea prin celule T.

https://www.digi24.r...-studiu-1474721
"Cercetătorii au stabilit ce răspuns imun oferă o singură doză de vaccin Pfizer. Studiu"
"Studiul, cel mai mare efectuat în lumea reală asupra răspunsurilor celulelor T şi anticorpilor după lansarea vaccinării în Marea Britanie, a analizat lucrători din domeniul sanitar, în special femei, cărora li s-a administrat o doză din vaccinul Pfizer.
Cercetătorii au analizat probe de sânge colectate de la 237 de persoane şi au constatat că răspunsurile anticorpilor şi celulelor T la subiecţii care nu au avut anterior COVID-19 erau asemănătoare cu cele generate în mod natural de infecţie."

Edited by andreic, 07 April 2021 - 10:32.


#169
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
Noutãți.
https://www.observat...zeneca-document

#170
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,021
  • Înscris: 09.01.2007
In primul rand sa notam ca producatorul inca nu sustine nimic oficial cu privire la nivelul de anticorpi si durata acestora.
Apoi, foarte bine ca se fac studii, cred ca sunt prea putine.

Din perioada de promovare a vaccinului, retin foarte clar ca ni s-a spus oficial ca anticorpii naturali dupa Covid sunt diferiti si chiar inferiori celor generati de vaccin. In consecinta se recomanda vaccinarea.

Cata vreme vaccinul este genetic si are de a face cu secventa de creare a proteinei S, intrebarea mea simpla este: in final, vaccinul genereaza anticorpi care recunosc intregul virus SAU doar anticorpi care sttu sa recunoasca doar proteina S la nivelul mucoaselor la infectare ? Eu din ce am citit in explicatiile si prezentarile vaccinului inteleg  ca e varianta a doua.

#171
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,269
  • Înscris: 19.07.2008

View Postdanif, on 07 aprilie 2021 - 08:13, said:


Astazi 07 aprilie 2021 sunt doar 6 persoane in Romania care sa fi facut si rapelul cu ser AstraZeneca. E foarte putin probabil ca vreuna dintre ele sa fie activa pe acest forum.

De unde iei informatiile astea?

Nevermind- am gasit. Da, inca nu a sosit timpul sa faca majoritatea. Sa vedem pe la mijlocul-sfarsitul lunii zic. Sigur vor fi persoane si pe softpedia.

Eu o sa merg in mai sa fac rapelul, desi, nu stiu daca sunt paranoia eu, insa dupa ce am facut vaccinul, a inceput sa ma intepe, sa fie un usor disconfort in partea stanga sus, in zona inimii. Inainte nu am mai avut problema asta, ci a aparut dupa vaccin. Coincidenta? Cauza si efect?

Edited by DarkEnemy, 07 April 2021 - 11:37.


#172
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,021
  • Înscris: 09.01.2007
Pe AZ trebuie prevenita coagularea sangelui.
Pe Pfizer e posibil socul anafilactic, USA CDC a publicat de luni de zile ca Pfizer contine PEG, dar Gheorghita nu a considerat necesar sa aduca asta la cunostinta cetatenilor pentru preventie. In schimb stie exact unde se face un studiu obscur care sa ii foloseasca scopurilor lui.

#173
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 07.08.2007
https://www.hotnews....ca-tromboze.htm
Agenția Europeană pentru Medicamente organizează o conferință de presă despre vaccinul AstraZeneca la ora 17:00

Edited by mercur68, 07 April 2021 - 13:59.


#174
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 07.08.2007
EMA reamintește profesioniștilor din domeniul medical că trebuie să rămână conștienți de posibilitatea apariției acestor cazuri extrem de rare la 2 săptămâni de la vaccinarea cu serul AstraZeneca/Vaxzevria.
EMA recomandă persoanelor care au fost vaccinate cu AstraZeneca să ceară ajutor medical imediat dacă dezvoltă simptome specifice. EMA notează, de asemenea, că probabilitatea apariției acestui efect advers este foarte scăzută, dar că persoanele trebuie să fie conștiente și informate în cazul în care dezvoltă simptome:

    Dificultăți de respirare
    Durere în piept
    Umflarea picioarelor
    Dureri abdominale persistente
    Dureri puternice de cap sau încețoșarea vederii
    Pete mici sub piele la locul injecției

„Comitetul de siguranță privind evaluarea riscurilor a confirmat că beneficiile AstraZeneca în prevenirea COVID-19 depășesc riscurile.

https://www.digi24.r...azeneca-1487833

Marea Britanie. Agenția Medicamentului recomandă ca persoanele cu vârste de până la 30 de ani să fie vaccinate împotriva Covid cu un alt ser decât cel al AstraZeneca.
Agenția britanică a Medicamentului (MHRA) a făcut această recomandare pe baza ”dovezilor că există o legătură între vaccinare și apariția cheagurilor”. De asemenea, persoanele care au primit prima doză de AstraZeneca și nu au suferit reacții adverse pot primi și a doua doză din același ser.

În cazul celor care au primit o primă doză cu AstraZeneca și au suferit reacții adverse severe, agenția recomandă ca rapelul să fie făcut cu alt vaccin.
https://www.biziday....imunizate-au-d/

Edited by mercur68, 07 April 2021 - 16:54.


#175
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,269
  • Înscris: 19.07.2008
Deci daca ai 30 de ani si o luna, esti ok cu AZ, iar daca ai 29 de ani si 11 luni, nu mai e ok? :))

Asta e ca duma de la noi cand la ora 20 se da stingerea ca atunci apune soarele si se trezeste virusul vampiric sa suga viata din bietii cetateni romani. Pana la ora 20 virusul isi face siesta.

#176
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
indiferent ce varsta puneau acolo, sareau sosocistii ca ce, varsta aia fara o zi nu e bine, varsta plus o zi, e bine?

Edited by slai, 07 April 2021 - 18:25.


#177
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012

View PostTsunnnami, on 06 aprilie 2021 - 19:28, said:


Cred ca acum esti o gladiatorita. Ai anticorpi din 2 parti si de la covid si excitati de vaccin. Cred ca d-aia ti-a si fost rau, ai pus organismul la stres maxim.


Daaa, o gladiatorita care abia se tine pe picioare!
Nu stiu daca de la lupta organismului sau tulpina pe care am luat-o, insa ma bucur ca nu fumez, nu-s nici grasuta, nici prea batrana, pentru ca eram moarta acum.
Inca am mainfestari ale bolii, pe care le-am avut in perioada critica ale Covid-ului, chiar si barbate-miu are niste manifestari si sechelele incep sa se vada, cu toate ca astea teoretic, mai peste 1 luna ar fi trebuit.
Dar, macar avem la fel amandoi, sa ne distram in familie. Eu, evident, ca trebuie sa am mai multe... Posted Image

#178
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,499
  • Înscris: 20.10.2015

View Post-Diana-, on 08 aprilie 2021 - 09:57, said:


Daaa, o gladiatorita care abia se tine pe picioare!
Nu stiu daca de la lupta organismului sau tulpina pe care am luat-o, insa ma bucur ca nu fumez, nu-s nici grasuta, nici prea batrana, pentru ca eram moarta acum.
Inca am mainfestari ale bolii, pe care le-am avut in perioada critica ale Covid-ului, chiar si barbate-miu are niste manifestari si sechelele incep sa se vada, cu toate ca astea teoretic, mai peste 1 luna ar fi trebuit.
Dar, macar avem la fel amandoi, sa ne distram in familie. Eu, evident, ca trebuie sa am mai multe... Posted Image

Hai pune-te pe picioare si-ti dau o tura cu motocicleta!
:)

#179
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 07.08.2007
Vreau sa renunt sa fac rapelul la Astrazeneca, cine stie, ma pot programa la Pfizer sau la Moderna? Dupa cat timp?

#180
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Nu stiu daca se poate la liber, doar daca au fost probleme.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate