Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Sandero stepway 2021 sau kamiq active 1.0

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#19
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.01.2013
Cea mai tare dotare - oglinzi exterioare si manere usi ....

#20
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
Ii lipsesc multe la cei 15.500 euro cat costa. Nu are pilot automat, nu are senzori parcare nici macar spate nu mai zic de camera video, manerele si oglinzile sunt negre, nu are android auto/apple car play... si atentie ca vine cu varianta de 1.0 tsi 95cp 5 trepte, pe variantele mai dotate 1.0 tsi are 110cp 6 trepte.

Cu siguranta calitatea constructiei este superioara dar mergeti si urcati-va intr-o varianta din asta active si veti vedea ca este foarte spartana. va urcati apoi intr-un Kamiq varianta style si veti vedea ca e alta masina.

Pt o comparatie corecta ca nivel de dotari trebuie luata varianta Essential de la Stepway care este cu 3000euro mai putin (12.350).. dotarile sunt destul de apropiate.

*preturile puse in postare sunt preturi totale ale masinii la care se poate aplica in ambele parti reducerea de la Rabla.

Edited by bossake, 05 April 2021 - 17:23.


#21
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Eu as zice sa mergi pe Skoda. Dacia ramane Dacie, oricat de noua si frumoasa ar fi, calitatea este la fel de proasta, materiale slab calitativ, si daca iei full tot o sa fie cheala comparata cu alte masini. Parerea mea e ca Dacia cam ramane masina de firma, pe care s-o iei la bani putin si sa nu te intereseze ce se intampla cu ea cativa ani pana o schimbi. Skoda pana la urma e in grupul VAG, unde e cu totul alta calitate. Chiar daca la aceeasi bani nu ai aceleasi dotari, gandeste-te ca dotarile pe care le ai or sa fie de mult mai mare calitate decat la Dacie. Si oricum, multe lucruri care vin din fabrica la Skoda, sunt dotari suplimentare la Dacie. Ai vazut Skoda fara radio din fabrica? Nu, insa la Dacie exista.

#22
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.01.2013
Cred ca ai ramas pe loc fata de Dacia care a mai evoluat...nu mai exista de mult fara radio. Si da, calitatea Dacia este sub VAG, asa cum sunt si preturile.
Dar macar, Dacia nu prezinta oglinzile exterioare si manerele usilor pe lista de dotari.

Edited by blackiesasha, 06 April 2021 - 09:57.


#23
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View Postblackiesasha, on 06 aprilie 2021 - 09:54, said:

Cred ca ai ramas pe loc fata de Dacia care a mai evoluat...nu mai exista de mult fara radio. Si da, calitatea Dacia este sub VAG, asa cum sunt si preturile.
Dar macar, Dacia nu prezinta oglinzile exterioare si manerele usilor pe lista de dotari.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FoBmvkS8R9c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cea mai cheala versiune - fara radio.
Scuza-ma, dar aceeasi calitate o aveam in Dacia din 2005. Acelasi plastic tare, acelasi textil de canapea din anii 80, geamuri la manivela si bari nevopsite.
Ideea e la fel cum am spus in mesajul anterior, la banii astia nu prea ai la ce sa te astepti, tocmai de asta eu vad Dacia ca o masina de munca, o masina pe care o iei pe firma si te doare in **** daca o murdaresti, lovesti sau mai stiu eu ce, pentru ca in cativa ani oricum o schimbi. Nu o vad ca masina de familie sincer sa fiu.
Oricum, la o masina de familie eu zic ca cel mai important lucru nu sunt dotarile, ci siguranta. In Dacie te faci sardina la accident, oricat de multe dotari ar avea si daca ar avea manere vopsite sau nu.

#24
teodoreanu

teodoreanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 09.05.2006
Asta am scris si eu siguranta pe primul loc ! Apoi deloc de neglijat valoarea de revanzare dupa 7- 8 ani .

#25
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 15.10.2007
dupa 7-8 ani ambele valoreaza fix 2000 de banuti.
la banii respectivi adica 13500 sau cati sunt sigur skodita aia are plasticu identic cu Dacia, iar dotarile cred ca sunt mai slabe.

#26
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View Posttatimeu, on 06 aprilie 2021 - 13:56, said:

dupa 7-8 ani ambele valoreaza fix 2000 de banuti.
la banii respectivi adica 13500 sau cati sunt sigur skodita aia are plasticu identic cu Dacia, iar dotarile cred ca sunt mai slabe.

N-au cum sa valoreze la fel. Niciodata nu o sa valoreze o Dacie veche la fel cat o Skoda veche.
Hai ca am umblat pe configurator sa vedem dotarile:

Dacia Sandero Stepway: 14.600 EUR (1.0 100CP)
  • Sistem Multimedia cu display 8-inch si bluetooth
  • Volan reglabil, imbracat in piele
  • Aer conditionat reglaj automat
  • Geamuri electrice fata spate
  • ABS, Cruise control, proiectoare, ESP+HSA, Asistenta franare urgenta, senzori parcare, franare urgenta automat, monitorizare presiune pneuri
  • Inchidere centralizata
  • Stergatoare cu senzor
  • Luneta incalzita
  • Jante otel 16
  • Faruri de zi
  • Faza scurta LED
  • Senzori parcare si unghi mort
  • Frana de mana electrica
Skoda Kamiq Activ: 15.580 EUR (1.0 95CP)
  • Sistem Multimedia cu Bluetooth 6.5-inch
  • Volan reglabil
  • Aer conditionat manual
  • Oglinzi incalzite si reglabile electric
  • Cotiera cu depozitare
  • Geamuri electrice
  • Inchidere centralizata
  • Garantie 4 ani
  • Afisaj LED bord
  • Monitorizare presiune pneuri
  • Cruise control
  • Lane assist
  • Imobilizator electronic
  • Front assistant
  • ESC, ABS
  • Discuri frana spate
  • Faruri LED
  • Airbag-uri genunchi sofer
Acum sa vedem si cu siguranta cum stam

https://www.euroncap...oda/Kamiq/38097 - 5 stele din 5.
N-am gasit nici pentru sandero stepway, nici pentru sandero normal, nici pentru Logan, testele ncap. Nici pe youtube, nici pe site-ul lor.

La interior nici nu se pune discutie. Dacia e plina de plastic tare. Atat. Skoda e altceva. Are plastic mai moale, alte materiale, alt design. E cu totul altceva.
Si sa fim sinceri. Skoda face parte din grupul VAG si a facut masini superbe. Octavia, Superb, Fabia, tot felul de SUV-uri, masini scumpe, masini sportive, masini luxoase. Dacia ce a facut? A luat motoare de la Renault si le-a pus intre niste table de marimea unei foi a4.
Masinile sunt bune - de munca, sa le chinui, sa nu te doara daca intrii murdar in ea sau daca strici ceva. Ei sunt cei mai buni la facut masini ieftine. Daca vrei ceva de familie si siguranta, alege altceva.


#27
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
De unde ești asa sigur ca skoda e altceva. Ma amuza când vorbiți de plastice tari 😂 plasticul contează doar în zonele unei te atingincu mana ca doar nu pipai bordul și panourile inferioare toată ziua...

#28
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View PostMicroEdge, on 06 aprilie 2021 - 18:03, said:

De unde ești asa sigur ca skoda e altceva. Ma amuza când vorbiți de plastice tari �� plasticul contează doar în zonele unei te atingincu mana ca doar nu pipai bordul și panourile inferioare toată ziua...

Astia de fac masini de lux cu materiale scumpe peste tot, de prosti or face asta.
Daca o luam pe logica ta, poti sa n-ai nici un fel de plastic - lasi caroseria goala si firele atarnand, ca oricum nu le atingi cu mana. Dar tot tu cred ca ramai impresionat cand isi cumpara vecinu masina scumpa si are plastic moale peste tot.
Una e sa te urci intr-o masina facuta din plastic, alta e sa te urci intr-una facuta din piele. Da, nu atingi zonele inferioare, dar este o chestie psihologica care iti imbunatateste experienta in masina respectiva, du-te si cauta niste studii, vezi cum sta treaba.
Si hai sa fim sinceri, nu e neaparat vorba de materialul in sine, ci de calitate. Am Skoda Octavia din 2009 si inafara de schimbator, nu e nici o piesa uzata. In schimb am urcat in Sandero normal din 2018, care deja avea volanul uzat, plasticul din jurul display-ului, plasticul de langa manerul portierei, plasticul de pe consola, in dreptul cheilor, pana si protectia de plastic a difuzoarelor era uzata. Nu compari calitatea unei masini din grupul VAG cu o Dacie.

#29
Romanwraig

Romanwraig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 14.12.2009

View Postgoldieczr, on 06 aprilie 2021 - 14:22, said:



Skoda Kamiq Activ: 15.580 EUR (1.0 95CP)
  • Sistem Multimedia cu Bluetooth 6.5-inch
  • Volan reglabil
  • Aer conditionat manual
  • Oglinzi incalzite si reglabile electric
  • Cotiera cu depozitare
  • Geamuri electrice
  • Inchidere centralizata
  • Garantie 4 ani
  • Afisaj LED bord
  • Monitorizare presiune pneuri
  • Cruise control
  • Lane assist
  • Imobilizator electronic
  • Front assistant
  • ESC, ABS
  • Discuri frana spate
  • Faruri LED
  • Airbag-uri genunchi sofer

La banii astia n-ai clima, volan de piele si jante de aliaj. Cine pune pret mai mult pe niste plastice fata de dotari, o face pe raspunderea lui. Nu plasticul face masina mai confortabila.

View Postgoldieczr, on 07 aprilie 2021 - 07:50, said:


Astia de fac masini de lux cu materiale scumpe peste tot, de prosti or face asta.
Am Skoda Octavia din 2009 si inafara de schimbator, nu e nici o piesa uzata. In schimb am urcat in Sandero normal din 2018, care deja avea volanul uzat, plasticul din jurul display-ului, plasticul de langa manerul portierei, plasticul de pe consola, in dreptul cheilor, pana si protectia de plastic a difuzoarelor era uzata. Nu compari calitatea unei masini din grupul VAG cu o Dacie.
Te pomenesti ca Skoda e vreo masina de lux Posted Image
Apoi tu probabil compari masinuta ta personala cu o masina hartanita de la vreo firma, tu fiind genul care ia foc daca vreun copilas varsa inghetata pe bancheta din spate.

#30
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 02.02.2006

View Postgoldieczr, on 07 aprilie 2021 - 07:50, said:

In schimb am urcat in Sandero normal din 2018, care deja avea volanul uzat
Fix la volan ai ajuns să lauzi Skoda, ăla care la Vw/Skoda/Audi are o tradiție în a se coji și urâți în maxim 60k km :lol: Avem cazuri și aici, prin jurnalele de bord de la Softpedia.

#31
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View Postalexcrist, on 07 aprilie 2021 - 10:01, said:

Fix la volan ai ajuns să lauzi Skoda, ăla care la Vw/Skoda/Audi are o tradiție în a se coji și urâți în maxim 60k km Posted Image Avem cazuri și aici, prin jurnalele de bord de la Softpedia.
Pacat ca skoda mea care mai are putin si ajunge la 300k km, de-abia acum a inceput sa se cojeasca.

View PostRomanwraig, on 07 aprilie 2021 - 09:48, said:

La banii astia n-ai clima, volan de piele si jante de aliaj. Cine pune pret mai mult pe niste plastice fata de dotari, o face pe raspunderea lui. Nu plasticul face masina mai confortabila.


Te pomenesti ca Skoda e vreo masina de lux Posted Image
Apoi tu probabil compari masinuta ta personala cu o masina hartanita de la vreo firma, tu fiind genul care ia foc daca vreun copilas varsa inghetata pe bancheta din spate.

Lane assist-ul, Garantia exstinsa din fabrica, calitate de productie si materiale mult mai bune si siguranta la accident cu mult mai mare decat la Dacie nu conteaza, astea sunt nimicuri. Mai bine avem volan de piele, ca atunci cand intra unu in intersectie in noi, ne tinem bine de el si nu patim nimic. Dar de, macar daca facem accident si ramanem inconstienti in sant, ne tine de caldura clima.

Skoda nu e masina de lux, dar grupul din care apartine face masini de top si luxoase. Poti sa compari calitatea productiei grupului VAG cu cei de la Dacia care scot o masina la 10 ani si atunci cand o fac, focus-ul lor e sa fie cat mai ieftina?
Sandero-ul cu care l-am comparat e departe de masina de firma. A fost masina de familie, folosita pentru weekend-uri si concedii. Te asigur ca la toate capitolele, skoda asta obosita batea Sandero-ul nou.
Acum nu zic sa-si ia omu masina scumpa si veche, cum se poarta, dar eu zic ca mai bine alegi calitatea productiei si siguranta peste un volan de piele si niste jante de 200 euro.

#32
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 02.02.2006

View Postgoldieczr, on 07 aprilie 2021 - 10:13, said:


Pacat ca skoda mea care mai are putin si ajunge la 300k km, de-abia acum a inceput sa se cojeasca.
Iar experiența ta cu fix o mașină e definitorie?

Seat Arona, nou-nouță, 2021, ridicat din reprezentanță, a doua zi programare în service pentru probleme cu pielea pe volan. Tăiată prea scurt din matriță, ieșea de sub butoane. Se va rezolva pe garanție, dar proprietarul a decis să mai aștepte. Ce să zic, mașină de lux. E un exemplu la fel de (in)util ca al tău.

View Postgoldieczr, on 07 aprilie 2021 - 10:13, said:

Skoda nu e masina de lux, dar grupul din care apartine face masini de top si luxoase.
Deci vecinul de cartier al lui Usain Bolt aleargă repede doar pentru că stă în același cartier? Bună deducția. Dar nu așa funcționează.

Măcar nu te chinui să inventezi motive trase de păr, că doar tu pici prost. ;)

Edited by alexcrist, 07 April 2021 - 10:55.


#33
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View Postalexcrist, on 07 aprilie 2021 - 10:53, said:

Iar experiența ta cu fix o mașină e definitorie?

Seat Arona, nou-nouță, 2021, ridicat din reprezentanță, a doua zi programare în service pentru probleme cu pielea pe volan. Tăiată prea scurt din matriță, ieșea de sub butoane. Se va rezolva pe garanție, dar proprietarul a decis să mai aștepte. Ce să zic, mașină de lux. E un exemplu la fel de (in)util ca al tău.

Defecte din fabrica pot aparea la orice marca, chiar si Bentley. Ai ocolit complet scopul discutiei. Subiectul era calitatea materialelor in timp, nu ca a trebuit sa o duca la reprezentanta ca n-a fost taiata bine pielea.

View Postalexcrist, on 07 aprilie 2021 - 10:53, said:

Deci vecinul de cartier al lui Usain Bolt aleargă repede doar pentru că stă în același cartier? Bună deducția. Dar nu așa funcționează.

Măcar nu te chinui să inventezi motive trase de păr, că doar tu pici prost. Posted Image

Exemplu extrem de prost. Explica-mi si mie de ce toti care au Tesla spun ca masinile au o calitate de productie foarte proasta? La cati bani au, nu-si permit sa puna accent pe controlul calitatii pentru masinile iesite din fabrica? Sau cumva e de vina faptul ca n-au experienta in domeniul productiei de autovehicule?
Cum poti sa compari o masina din grupul VAG, care produc masini de o gramada de ani, cu o porcarie de marca romaneasca care tot timpul s-au axat pe masini ieftine?
Hai sa o luam logic, de ce crezi ca e pretul pentru Sandero atat de mic? O fi oare pentru ca costul productiei si materialelor este mai mic (deci automat, mai slab) decat la Skoda, sau ca asa li s-a pus lor pata sa scoata masini din care sa nu faca profit?
Nu inteleg de ce ridicati in slavi marca asta, cand nu au nimic de valoare inafara de pret. Te lasi impresionat de o piele pe volan, de parca o sa-ti salveze aia viata cand o sa faci accident si ti se face daciuta acordeon.
5 stele din 5 la siguranta pasagerilor pentru Skoda Kamiq. La Sandero nici macar nu s-a facut testul asta.
Dacia e rasul Europei, toate televiziunile si outlet-urile de media rad de marca asta, si crezi tu ca e mai buna decat Skoda pt ca are piele pe volan?

#34
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Toate televiziunile? 😂 😂 😂
Vezi ca ridici skoda prea sus pe podium.

#35
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 02.02.2006
Iar inventezi motive. Încerci s-o dai să pice bine, și tot prost pică.

Renault, fondat în 1899. Volksvagen, 1937. Cine face mașini de mai mult timp? Dacă ăsta e un criteriu, Dacia câștigă detașat.

Dacă pricepi cum funcționează EuroNCAP, pricepi și de ce nu sunt teste încă. Modelul e abia lansat. Din ce auzisem, testul e programat prin vară dacă nu greșesc. Asta dacă nu se amână din cauza crizei de producție, criză de care "beneficiază" și VAG din plin.

Dintre noi 2, cine ridică ceva în slăvi? Eu sigur nu, n-am zis de nicio mașină că e ceva nemaipomenit. N-am avut, nu am și nu intenționez să am în viitorul apropiat o Dacie. Nici un VAG. Doar mi se pare hilar cum tu slăvești o mașină/marcă așa de extraordinară încât ești nevoit să inventezi motive care să pice bine. Și nu prea îți iese.

#36
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View PostMicroEdge, on 07 aprilie 2021 - 17:23, said:

Toate televiziunile? �� �� ��
Vezi ca ridici skoda prea sus pe podium.

Skoda va fi mereu peste Dacia, la orice capitol. Punct. Mai departe pe 'podium' nu ma intereseaza s-o duc. Personal nu-mi place Skoda, am cumparat-o doar de nevoie si pentru ce oferea la banii respectivi. Daca as fi avut alte optiuni mai bune, m-as fi dus pe altceva, dar in prezent niciodata o Dacie nu va fi peste Skoda. Daca vreti sa fiti nationalisti, gasiti-va ceva cu adevarat de mandrie, nu Dacia.

View Postalexcrist, on 07 aprilie 2021 - 17:30, said:

Iar inventezi motive. Încerci s-o dai să pice bine, și tot prost pică.

Renault, fondat în 1899. Volksvagen, 1937. Cine face mașini de mai mult timp? Dacă ăsta e un criteriu, Dacia câștigă detașat.

Dacă pricepi cum funcționează EuroNCAP, pricepi și de ce nu sunt teste încă. Modelul e abia lansat. Din ce auzisem, testul e programat prin vară dacă nu greșesc. Asta dacă nu se amână din cauza crizei de producție, criză de care "beneficiază" și VAG din plin.

Dintre noi 2, cine ridică ceva în slăvi? Eu sigur nu, n-am zis de nicio mașină că e ceva nemaipomenit. N-am avut, nu am și nu intenționez să am în viitorul apropiat o Dacie. Nici un VAG. Doar mi se pare hilar cum tu slăvești o mașină/marcă așa de extraordinară încât ești nevoit să inventezi motive care să pice bine. Și nu prea îți iese.

Citeste ce am scris mai sus. Si hai totusi sa nu exageram, nu poti sa compari Renault cu Dacia. Pe langa Skoda am si Renault, Clio din 2005. Cand am intrat in spatele unui Logan l-am indoit din toate incheieturile, si mie mi-a trebuit doar niste spirt sa sterg zgarieturile si forta sa bag grilele la locul lor. Singura dauna la mine a fost o zgarietura mai profunda si un clips de plastic pentru bara rupt. Nu ridici in slavi nici o marca, dar incerci sa pui Dacia peste Skoda doar pentru 2-3 dotari in plus. Cum am spus mai sus, nu-mi place Skoda, dar chiar si asa nu o poti compara cu Dacia. Daca te urci intr-o Dacie o sa intelegi ce zic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate